Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Dobrodružný
  • Animovaný

Oblíbené filmy (10)

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Co napsat o filmu, který trůní na vrcholu vašeho osobního Top 10? Psala se polovina devadesátých let a Indy byl první film, který jsem si zamilovala. Je to zkrátka srdcovka. Z pokleslé literatury a brakových filmů namíchal Spielberg (s Kasdanem a Lucasem po boku) Dobyvatele ztracené archy s těžko překonatelným dobrodružným feelingem, úsměvem mladého Harrisona Forda a hajlující opičkou. Od okamžiku, kdy vidíte logo Paramountu měnit se na skutečnou horu až do závěrečných titulků doprovázených nezapomenutelnou melodií Johna Williamse je tenhle film jízda, které se i dneska málokterý film vyrovná.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Strach je naším vězením, naděje vám dává křídla. Dlouho mě zajímalo, proč si ve filmových databázích tenhle film vede tak dobře, a musím říct, že mě nezklamal. Od Stephena Kinga mám přečtených hodně knížek (a bohužel i shlédnutých hodně špatných filmů) a tohle je určitě nejlepší adaptace jeho knihy a přitom vůbec nevypadá jako by to napsal zrovna King. Ćím víc zhlédnutí mám za sebou, tím víc obdivuju nádhernou hudbu, skvělé herecké výkony Tima Robbinse a Morgana Freemana a vyrovnanou Darabontovu režii. Proč je ale tenhle film v mém filmovém Top 10? Ten příběh... je o malém, obyčejném člověku, který si musel (ne vlastním přičiněním) projít peklem, ale nějak v sobě našel naději a sílu jít dál. //Spoiler// Scénu, kdy si to Andy v novém kabrioletu a s brašnou plnou peněz míří do Mexika a před ním se otevře úchvatný pohled na širý Tichý oceán... tuhle scénu mám vypálenou v paměti, až takový emocionální dopad na mě měla. 100%

Ukradené Vánoce (1993)

Kde jinde budete fandit ne Santovi, ale partě halloweenských příšerek? Kde jinde vám naservírují love story Frankensteinovy nevěsty a kostlivce? Burton pro vás má kopu dalších originálních nápadů. Tohle je krásně morbidní vánoční dáreček, kterému neodolá nikdo, kdo má rád film. Najít ho tak na dívídíčku pod stromečkem...

Prázdniny v Římě (1953)

Romantika s příchutí Itálie a šarmem Gregoryho Pecka? No nesežerte to Wylerovi i s navijákem. Při natáčení Prázdnin v Římě byl Peck tak trochu na dně, protože se mu právě rozpadlo manželství. V Itálii ovšem potkal francouzskou novinářku Veronique, která kvůli schůzce s ním odřekla interview s Albertem Schweitzerem a na dalších padesát let se stala jeho životní partnerkou. Tak tomu říkám love story.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Arnold i Cameron v nejlepší formě. Skvěle frackovitý John Connor, jeho akční matka Sarah, polidštěný terminátor a k tomu skvělý "zloun" Robert Patrick, který mě děsil v nočních můrách. Nejlepší akční film všech dob, snad proto, že kromě akce nabízí i myšlenky a emoce. Není co dodat. Snad jen jedno: pokud jsme viděli Director´s cut, asi se vám moc nebude líbit trojka.

Život Briana (1979)

Hlavu vzhůru, Briane, budeme tu viset pár dní, vždycky někoho sundaj. Jak nemilovat film s takovýmhle poselstvím?

Tenkrát na Západě (1968)

Občas někdo natočí film po všech stránkách tak dobrý, že i po čtyřiceti letech na něj zíráte s otevřenou pusou. Při každém zhlédnutí fandím úžasně modrookému Henry Fondovi, i když vím, že si odplatu od Harmoniky sakra zaslouží. Zvuk zesiluju na maximum, abych si užila tu geniální hudbu. A miluju postavu Claudie Cardinale, protože je všechno, jen ne děvka a zlatokopka. Ačkoli nemám na současné filmaře nijak skeptický názor, musím uznat, že takovéhle filmy už se dneska netočí.

Hvězdný prach (2007)

Dámy a pánové, takhle se adaptuje knížka. Vaughn svůj velký příběh vypráví se správnou dávkou patosu i nadsázky, dovede skvěle vypointovat vtip a maluje krásné obrázky. A já mám jeho film opravdu ráda. Miluju scénu, kde Robert de Niro baletí. Vždycky se znovu ráda podívám na proměnu Charlieho Coxe z burana v dospělého chlapíka, do kterého se zamiluje kouzelná hvězda Yvaine. Zkrátka si každé Vánoce vedle Burtonovy Předvánoční noční můry, Lásky nebeské a Princezny nevěsty (ke které má Stardust příjemně blízko) pustím i Hvězdný prach. A děti, přečtěte si i knížku. Gaiman za to stojí.

Záskok (1997)

Ano, právě v téhle hře zazní památná věta: Ty nejsi Vlasta - ty jsi... Vlasta! Svěrák coby sebežeroucí herec, panímáma schovaná do peřin, fousatý Petr Brukner coby spanilá Vlasta, zvědavý invalida Karásek a zaláskovaný oficír nabízející život v Českých Budějovích, kde by přece chtěl žít každý. Tohle je nejlepší Jára Cimrman, zneuznalý génius a největší Čech.

Tajemství hradu v Karpatech (1981)

Nejlepší česká komedie. Kdyby žil Lipský v Americe, dneska by byl legenda. Ten film nemá slabé místo a dá se na něj koukat každý rok znovu a znovu.

Reklama

Reklama