Magická slova: Příběh J. K. Rowlingové (2011) (TV film)

Bolo zaujímavé vidieť v tomto krátkom zostrihu priebeh života spisovateľky, ktorá stvorila ten najfantastickejší svet, a to svet Harryho Pottera. Myslela som, že pôjde o rýdzo dokumentárny náhľad so skutočnou autorkou, no moje počiatočné obavy z toho, že Rowlingovú hrala iná herečka, sa po chvíli rozplynuli, pretože jej Poppy Montgomery bola vizuálne veľmi podobná. Tak ako veľa iných slávnych umelcov, aj ju sprevádzala nepriazeň osudu a všeobecná nedôvera v schopnosť napísať bestseller a presadiť sa. V tejto chvíli môžem len ďakovať za to, že sa jej to podarilo, pretože ona si to skutočne zaslúžila. Tak obsahovo bohaté, univerzálne a magické knižky predsa nemáme na pultoch kníhkupectiev každý deň.

The Art of Flight (2011)

Šport mi veľa nehovorí, ale toto mi doslova vyrazilo dych! Umelecký, prvotriedne spracovaný dokument s prekrásnymi kamerovými náletmi, spomalovačkami či strihom. Nemohla som od toho odtrhnúť zrak. Snowboarďáci si to užívali a ja s nimi. 5 hviezd bez kompromisov.

Blízká setkání třetího druhu (1977)

Blízke stretnutia sú názornou ukážkou toho, ako Spielberg dokáže uchopiť látku tak, aby obsahový či filmársky potenciál nevyšiel do prázdna. Predlhé naťahované scény skrytého kontaktu s mimozemšťanmi, kedy nevidíte, čo presne sa deje - obzvlášť scéna v dome, ktorý pohlcuje svetlo - oplývajú desivým tajomnom a brilantne budovaným napätím. Po dlhom čase som si z dôvodu matných spomienok na tento film dala reprízu a hoci vo mne vyvolal všetky možné emócie a presvedčil ma o tom, že Spielberg sa pre filmy s mimozemskou tematikou narodil, niektoré scény, narúšajúce dejovú plynulosť, by som jednoducho vystrihla alebo skrátila. Aj keď som bola ohromená z jedného z najfamóznejších filmových koncov, ktorý je pojatý omnoho metaforickejšie než filmy s krutým vyvražďovaním, nemôžem ignorovať záchvevy miernej nudy a niektoré zbytočné scény. Okrem tejto znamenitej mimozemskej roviny však nejde filmu uprieť mierny psychologický podtón premietnutý v hlavnom hrdinovi, pre ktorého je kontakt s inou, vyspelejšou civilizáciou priam bytostne dôležitý a prechádza až do duchovnej sféry a túžby po niečom božskom. V tomto smere je to film nadčasový a unikátny.

Tři mušketýři (2011)

Popcornová zábava ako vyšitá. Keď v nej navyše zaznejú dynamické ozveny zimmerovských Pirátov a Holmesa, tak odolávam len ťažko. Pozerateľný, zábavný a rýchlo odsýpajúci blockbuster, ktorý zďaleka neurazil môj intelekt tak, ako nedávno videný Barbar Conan. Ostatní to berú až príliš vážne :-)

Candy (2006)

Dve zúfalé ľudské individuality v strhujúcej lovestory, ktorá sa nevyhla depresívnemu nahliadnutiu do vnútra, poznačeného nepriaznivými okolnosťami. Na drogovo ladených snímkach ma vždy zaujíma najmä pitvanie ľudskej psychiky a hľadanie možných príčin, prečo sa konkrétne osoby uchýlia k takému sebadeštruktívnemu konaniu. Candy nenásilným spôsobom ponúka kľúč k pochopeniu zložitých myšlienkových pochodov najmä ženskej hrdinky a jej správanie nemá len prvoplánové pohnútky. Nie je to síce nadčasové, osobito podané dielo typu Requiem for a dream, len "obyčajný" tragicko-romantický príbeh zasadený do života dvoch skľúčených bytostí. Abbie Cornish sa predviedla v najlepšom svetle a Heath Ledger opäť dokázal, že svet prišiel o výnimočného herca.

Nákaza (2011)

Mala som možnosť vidieť v krátkom časovom intervale dva filmy roku 2011, spracúvajúcich námet celosvetového vírusu, ktorý nekompromisne zasiahne všetky vrstvy obyvateľstva: Perfect Sense a Contagion. A na základe dojmov, pocitov či emócií sa jednoznačne prikláňam k prvému menovanému. Viac ako plnohodnotným filmom je Contagion skôr dokumentárnym zhrnutím náhlych dôsledkov, rozhodnutí a možností, ako predísť bezprostrednej katastrofe. Soderbergh sa opäť nehrá na veľké umenie a postavy sú len nastrčené figúrky, nie dejové charakterové postavy. Film, ktorý sa zaoberá globálnou epidémiou bez toho, aby vo mne vyvolal čo len jedinú emóciu a namiesto začlenenia sa do príbehu, sa ma snaží uchlácholiť decentne nezaujatým postojom k problému v jeho obrovskej závažnosti, si z môjho pohľadu viac než 3 hviezdy nezaslúži. Chválim hordu hereckých hviezd, ktoré som si užila, skvelú elektronickú hudbu a vysvetľujúci, aj keď neprimerane skratkovitý koniec.

Barbar Conan (2011)

Výsmech filmovému umeniu a rovnako i filmovej zábave. Film bez jedinej silnej scény, bez jedinej iskry filmárskeho nadšenia, bez jedinej štipky režisérskeho talentu. Barbar Conan je len efektnou tupou fantasy, ktorá skĺzla do samoúčelného odporného násilia a z hlavného hrdinu urobila zvráteného úchylného a najmä nesympatického zabijaka. Neviem, či je to nejaký nový trend nasadzovať do popcorňákov nie charizmatických hercov, ale módnych playboyov s mega fotogenickými tendenciami. Samozrejme, akčným béčkam 80.rokov tiež kraľovali tieto typy, no aj taký nesmrteľný Lundgren bol zábavnejšou kreatúrou než Momoa. Ovplyvnená bezútešným príbehom a zhnusená z hektolitrov zbytočnej krvi, som dospela k záveru, že Nispel nemá rád filmy a pojmom ako napätie, dobrodružstvo, gradácia, emócie a dej vonkoncom nerozumie.

Drive (2011)

Rozmýšľam nad tým, čo tejto gangsterke dodávalo takú silu a pôsobivosť napriek tomu, že násilie v nej je brutálne a neľútostné. Celkový kontrast, pozostávajúci z poetických a zároveň chladnokrvných aspektov, mi pripomenul rukopisy hneď dvoch tvorcov - a neprekvapilo by ma, keby režisér čerpal inšpiráciu od De Palmu a Lyncha. Môže aj kriminálka skĺbiť umelecké prvky a pozostávať z koláže viacerých žánrov bez toho, aby to pôsobilo roztrieštene? Drive je artovým thrilerom, aké dnes točí už len Tarantino s poriadnou dávkou vizuálnej atraktívnosti, originality a režisérskeho perfekcionizmu. Hypnotický, drsný, pomalý, romantický, snovou hudbou pripomínajúci psychologické kúsky Davida Lyncha - náznaky Badalamentiho hudby sú viac než očividné. V súčasnej hollywoodskej produkcii jednoznačný nadštandard a dôkaz toho, že stále existujú tvorcovia, ktorí sa nenechajú zmiesť vlnou povrchnej bezobsažnej zábavy.

Chicago (2002)

Chicago síce nie je obsahovo natoľko úchvatné, emocionálne a načinčané ako Moulin Rouge, no je dokonalé v iných aspektoch aj napriek tomu, že motivácie a konania postáv zostávajú v rovine povrchnosti a pretvárky. Práve to drsné vystihnutie obdobia, práve to odmerané pojatie príbehu dodáva snímke osobité kúzlo. A emócie nečerpá z chladného príbehu, v ktorom sú postavy divákovi úplne ukradnuté, ale z tých strhujúcich vášnivých choreografií, plných zvodného podmanivého jazzu. Famózne elegantný, oduševnený muzikál a jeden z mála filmov, pri ktorom mi nevadí, že som s hlavnými postavami nebola stotožnená.

Bůh masakru (2011)

Delikatesa! V kontexte k ťažkým filmov od Polanskiho som od Carnage očakávala, že pôjde o prepis sofistikovaného a depresívneho filmu "Kto sa bojí Virginie Woolfovej", ale mýlila som sa. Toto zďaleka nie je tak morbídne a patetické. Na týchto ukecaných komických konverzačkách najviac milujem to, ako dokážu herci svoje postavy precítiť a z prvotnej atmosféry dobrosrdečnosti a falošnej láskavosti im dodať rozmer extrémnej vnútornej nevyrovnanosti a mimoriadneho afektu. A to behom jednej hodiny v jednej miestnosti, sústreďujúcej sa na vyplavovanie vecí, ktoré sú v nich zakorenené a ktoré ich ťažia. Ironické, trefné, absurdné a pekelne zábavné! Ignorácia za scenár v rámci nominácii mi je nejasná. Z hereckých účastníkov potešili všetci - každému sa ušiel nejaký ten scenáristický bonbónik, ktorý ma odrovnal, no vyzdvihnúť musím Christopha Waltza, ktorý je jedným z najlepších hercov súčasnosti a zároveň novodobým De Nirom - kamenný v tvári, sarkastický, odmeraný a jednoducho nenapodobiteľný. Smiala som sa celú hodinu a nemohla prestať.