Sladká vůně úspěchu (1957)

Vynikajúce vystihnutie americkej doby a plnenia si špinavých amerických snov. Doba, kde každá druhá ženská akoby vypadla z oka Marylin Monroe, doba, kde známosti hrali obrovskú rolu a tú kôpku veľko-mestských nerestí korunuje slizský agentko, ktorého vlastné túžby mu nebránia v tom, aby pošliapal túžby tých druhých. Film-noirská absencia akýchkoľvek morálnych zábran či súdnosti, namiesto toho nehorázny zásah do života prominentných snobov. Chvíľami neskutočné množstvo nudných dialógov a napriek skvelému námetu a spracovaniu mi to na jedno pozretie bohato stačilo.

Vrahův polibek (1955)

Pravý film-noir s temnou atmosférou, ktorého kompaktnosť rozbíja akurátne menej zábavná prvá polovica filmu. Tá druhá je však zbesilou naháňačkou v uliciach veľkomesta hravo vykompenzovaná. Na druhé pozretie ešte o niečo lepší zážitok.

Nebožtíci přejí lásce (1972)

Už úvodná lietadlová scéna s výmenou športiek za elegantné handry doplnená čerešničkou na torte v podobe pohoršeného biskupa, ma skvele navnadila. Tešila som sa ako malé dieťa na milujúcu sladkosť, Jack Lemmon mi učaroval od prvej chvíle, talianska ľahkosť mi opantala zmyslové orgány a chutný temperament ,,malej blonďatej tučky" Juliet Mills ma posadil na zadok. Ten príbeh je povzbudený skvelými scénami v hoteli, na rozhorúčenej skale s okoloidúcou loďou plnou navnadencov, k tomu ešte energická hudba talianskych rozmerov. Aj napriek toľkým kladom však nedokážem zabudnúť na prehnanú dĺžku a tvorcovia to so stopážou riadne prestrelili. Scenár chvíľami pohapkáva a film občas nepríjemne nudí. Skrátenie aspoň o polhodinu by mi výrazne zlepšilo dojem a napriek tomu, že som sa ,,zamilovala" do tej roztomilej blondínky, tento film bol chvíľami miernym sklamaním. 70%

Banáni (1971)

Pochabý Allenko natočil komédiu, v ktorej mohol naplno rozvinúť svoje herecké kreácie. V ,,týpkovských" okuliaroch s výrazom beznádejného primitíva s veľkosťou IQ pod bodom mrazu, snílek pseudointelektuálne-citových rozmerov sa naštval a všetkým dokázal, že davy môže okúzliť vo vojenskom prestrojení a dievča svojich snov si podmaniť svojím neutíchajúcim entuziazmom. Woody, znovu si ma presvedčil o tom, že pekný vizuál nie je zaručenou cestou do neba.

Hra (1997)

Vynikajúci Fincher, ktorý si nebezpečnú hru nezahral iba s Douglasom, ale aj so samotným divákom, pričom v šokujúcom závere je jasné, že sa na tom vynikajúco zabával :)

Byt (1960)

Pre Billyho Wildera je ženské srdce a všetky jeho zložité zákonitosti akoby jeho najlepším kamarátom. Fascinuje ma, s akou opovážlivosťou sa vrhá do štúdie nepochopeného ženského vnútra a s precíznou jemnosťou ho vydáva na povrch. A aká bolestná príčina uvádza slečnu Kubelikovú do stavu duševného rozpoloženia? Muž. Jack Lemmon sa chopil hlavnej úlohy, priestor sa snaží kradnúť hlavne pre seba ( je vynikajúci! ), ale slečna Kubeliková je tak perfektne napísaná postava, že sa mi nechce veriť, že svetlo sveta uzrela práve vďaka Wilderovi. Skvelá romantická komédia, ktorá zaručene zlepší náladu a prinúti diváka dívať sa na veci z pohľadu nesmrteľného optimistu. Zároveň je to snímka o nás, o našom každodennom živote, o našich nehynúcich výstrelkoch, o veľkých hrdinoch, z ktorých láska robí krehké poddajné bytosti, o našej večnej (ženskej) viere, že sa muž pre nás postaví na hlavu a bude ospevovať našu veľkoleposť, o veciach, ktorým chceme veriť, hoci si uvedomujeme, že sú nesplniteľné. Pán Wilder, dojali ste ma na plnej čiare, vaše zručnosti s prácou ženského vnútra sú pohladením najmä pre dušu.

Velké vítězství (1992)

Veľmi komediálny film na čele so skvelým hereckým osadenstvom a dokonale vystihnutou dobovou atmosférou. Oddychovka, ktorej však nechýba pár dramatických okamihov - obzvlášť skrytý súboj medzi dvoma sestrami, pričom jedna s talentom, na ktorom jej nezáleží a druhá so silou vôle a túžbou vyrovnať sa sestre. Tom Hanks, ktorý prišiel do tímu s tým, že všetky ženy sú nemehlá, no neskôr musel svoj úsudok prehodnotiť, bol taktiež vynikajúci.

Nebezpečný klient (1994)

Grishamovky mám rada, no filmovým spracovaniam som okrem Klienta ešte nedokázala prísť na chuť. V tomto právnickom thrileri je hneď niekoľko logických chýb, no napriek tomu mu nechýba hojná dávka napätia a skvelých hereckých výkonov. Prichytila som sa pritom, ako som bola naštvaná na toho malého chlapca, ktorý si parkrát zbytočne vyrobil problémy a občas mala dojem, že zvíťazí tá ,,nesprávna strana". Ale to je celý Grisham. A tomu pocitu, že nejaký gangster ,,sa chytil do pasce" a prehráva na plnej čiare, sa len ťažko odoláva.

Kriminál (1989)

Film, ktorý v mnohom pripomína ďalšie natočené väzenské filmy, no ani zďaleka sa im nevyrovná. Režisér sa nás snaží zoznámiť s hlavnými postavami, no ja som sa tak zúfalo nudila, že kým nenaskočila druhá polovica filmu, rozhrýzla som si všetky nechty. Sutherland je perfektným stelesnením zápornej postavy a ako jediný si udržiaval moju pozornosť. Inak slabučké. 50%

Valkýra (2008)

Piplačka sa v historických reáliách nie je ani zďaleka moja oblasť, preto som sa nechala bez výčitiek obdarovať dôveryhodným scenárom, hereckými výkonmi či réžiou. Som si istá, že mnohí pri sledovaní tohto filmu držali Stauffenbergovi palce i napriek tomu, že dopredu vedeli, ako to skončí. Žasla som nad tým, ako som sa ponorila do Cruisovej úlohy a v duchu si želala zmeniť nemožné. Cruise znovu dokázal, že mu nie sú súdené len ,,predpotopné" úlohy sladkých cukríkov, ale dokáže sa plne vžiť do vážnosti role, ktorú stelesňoval - a ja som mu všetky emócie bez mihnutia oka verila. A na konci sa modlila, aby nevyhnutný verdikt nikdy nebol vyrieknutý.