Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Western
  • Pohádka

Nouzový východ (2008)

Stopla jsem po 10 minutách. Jen pro zajímavost jsem koukla na konec - a dopadl podobně, jak jsem čekala. Vůbec poprvé mi Kate Winslet lezla na nervy.

Pokus o vraždu (1973)

Nebýt té příšerně otravné písničky, přidám hvězdičku.

Rozpolcený (2016)

Dost mě děsí, že se už před pár lety natočil film, který svědčí o úpadku současné civilizace. Přiznávám, že jsem neměla sílu na souvislé sledování, ale to, co jsem zaznamenala, mi bohatě stačilo. Prostě odporné. Už nikdy víc!

Božská Ema (1979)

Bezesporu Krejčíkův majstrštyk. Dát dohromady tolik skvělých spolupracovníků (Mahler, Liška, Ondříček) a zajistit bezchybné obsazení (pardon, casting), nebylo určitě snadné. Jen nechápu, proč mezi výčtem těch, kdo se na filmu podíleli, není uveden Karel Laštovka, autor všech půvabných portrétů E. D., ale i Franze Josefa. Snad byl na indexu anebo vadila jeho sexuální orientace, kdoví. Nenadála jsem se, že po silném zážitku kdysi v druhořadém, dnes už neexistujícím kině Slavia, budu mít stejný, ne-li silnější zážitek při zhlédnutí tohoto filmu po několika desetiletích doma, leč stalo se. A jako tehdy ve Slavii musím ocenit to, proč byl tehdy film prakticky na indexu a proč je (bohužel) pořád aktuální. Osobně bych ho povinně pouštěla některým současným rádobyumělcům. "Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte. - ...a nejstrašnější kletbou jest, když Bůh odejmul zpěvy..." atd. Znají ti "rádobyumělci" tyhle texty?

plakát

Návštěva staré dámy (1999) (TV film)

Skvělá záležitost z dob, kdy ČT ještě byla schopna vyprodukovat zajímavé filmy. Dürrenmatta můžu, Bohdalovou nemusím, ale tady byla adekvátně uměřená a přesvědčivá i bez obvyklého pitvoření.

plakát

Zvony pana Mlácena (1973) (TV film)

Dnešní ČT by se podobným kouskem ještě dlouho prsila. No dobrá, písničku bych oželela, jenže to byl prostě Podskalský...

Past (1996)

Velmi dobře natočené, skvělá hudba a bezchybný Joe Pantoliano. Při jeho kreacích jsem si několikrát vzpomněla na Fargo. Dámy, zejména Jennifer Tilly, poněkud jednostranné, ale co už. Bohužel mi scházel konečný tah na branku, protože jsem očekávala poněkud vyhraněnější konec, ne červenou knihovnu. Inu, divák nesmí mít nereálná očekávání.

Zproštění viny (1978)

Zachování zpovědního tajemství mě vždycky v souvislosti s vraždou popouzelo a popouzí - zvlášť v dnešní době, kdy církev má sama máslo na hlavě a v čele velice pochybného představeného. Film byl natočen před pětačtyřiceti lety, kdy možná byla autorita církve o level výš, ale i tak ti, kdo neměli právě čisté úmysly, na existenci zpovědního tajemství hřešili. Příběh mi kupodivu připomněl Singerův film Obvyklí podezřelí, ač jde o odlišný žánr, snad že konec jsem v obou případech nečekala. Jenže pomsta zůstává pomstou, ať jde třeba o Monte Christa nebo Keysera Sözé apod. A propos, Burton by mohl zahrát kandelábr a stejně by vyčníval.

Ovládací panel