• Western
  • Pohádka

Za tichých nocí (1940)

Přes hvězdné obsazení i ve vedlejších rolích (N. Gollová, L. Hodačová, Z. Janů, S. Svozilová, , A. Nedošinská, R. Schánil, K. Hašler či J. Marvan atd.) je to bohužel promarněná příležitost. Kdyby se námětu chopil jiný režisér, mohlo to dopadnout daleko líp. Opakovaně nechápu, že L. Baarová byla považována za krásku nebo dokonce femme fatale a její herecké umění mě nikdy příliš nepřesvědčilo. (Naproti tomu pouhé cameo její sestry Zorky Janů mě utvrdilo v tom, že její předčasný skon byla velká ztráta pro čsl. filmografii.) A schody u Zlaté studně mi připomněly dobu, kdy i do této restaurace mohl zavítat Čech s průměrným platem. Zhudebnělá báseň Vítězslava Nezvala interpretovaná jeho milenkou Lily Hodačovou mě potěšila.

Peklo (2005)

Bylo to peklo. I pro mě. Tohle jsem nedala.

Vrah zo záhrobia (1966)

Herci dobří, příběh nestál za nic. Tři hvězdy jen kvůli nostalgii.

Drbny (2023) (pořad) odpad!

"Odpad" je eufemismus. Přiléhavější by bylo "žumpa"´nebo "stoka".

Krakonošovo tajemství (2022) (TV film)

Nechápu, proč tolik recenzentů řeší, jestli jde nebo nejde o pohádku. Různí spisovatelé nazývají příběhy o Krakonošovi jak pohádkou, tak i mýtem či legendou. Krakonošovo tajemství má ode všeho trochu a to je dobře. Dalším plusem je značná účast slovenských tvůrců, kteří příběhu dodali určitou temnost a zádumčivost. Shrnuto a podtrženo: dobrý casting, ušinervoucí dialogy, odpovídající hudební doprovod a nádherné lokace. Co víc si přát?

Foylova válka (2002) (seriál)

Škoda, že superintendant Foyle nemůže kandidovat na post presidenta ČR. Volila bych ho všemi deseti. A samosebou Sam jako jeho mluvčí. P.S. Seriál, který  - aspoň podle mého - neohýbá historii a doporučovala  bych ho všem, kdo fušují - nebo se snaží fušovat - do politiky. A mimochodem, jméno Honeysuckle nemá nic společného se sladkostí medu, jde prostě o zimolez. Stará dobrá Anglie jednoduše nepostrádala romantické anotace - např. téměř "vánoční" jméno Holly...

Holčičky (2022) (pořad)

Pokud sedmatřicetiletá "moderátorka" nazve pořad Holčičky, svědčí to o přetrvávající pubertě, ne-li o infantilitě. Ze zdravotních důvodů mi úplně stačí několikavteřinová upoutávka.

Zvony od svaté Marie (1945)

Po nadějné první třetině se příběh jaksi rozplizne, nepočítaje v to řadu nelogičností. Ingrid Bergmanové z mého pohledu značně uškodil jeptiškovský hábit s výjimkou kurzu boxu a následnému fandění při rvačce (kdeže jsou Plynové lampy z předešlého roku !), takže celý film drží Bing Crosby. A bohužel mi titulní píseň připadala nudná, ačkoliv jak Ingrid, tak Bing Crosby zpívali skvěle.

Princezna zakletá v čase (2020)

Schéma je sice převzato z filmu Na Hromnice o den více a finální střet mi setsakra připomněl boj Harryho Pottera s Voldemortem, ale nešť. Raději bych viděla, aby si Eliška Křenková a Natalia Germani prohodily role, jenže stalo se. Nic to nemění na tom, že jde o jednu z mála českých povedených pohádek posledního desetiletí.

Pantáta Bezoušek (1941)

Podle některých zdejších komentářů jsem se obávala zbytečně nastavovaného děje pomocí opery, ale nakonec jsem byla nadšená z jejich vzájemného propojení, asi jako v daleko pozdějších Bídnících 20. století. Jediné, co mi na ukázkách z Prodanky vadilo, byly Mařenčiny střevíčky na podpatku (+ průhledné punčochy), které se poněkud ke kroji nehodily. Skvělý Vojta i Plachta. Ten si mimochodem roli pěstouna dětí současně zahrál jak ve filmu Nebe a dudy (1941), tak v pozdějším Právě začínáme (1946).