Ptáci stěhováci (2023)

Stěhovaví ptáci letí v zajetých kolejích animačního studia Illumination a já to respektoval. Některé vtípky jsou povedené, jiné výrazně méně. Jako dětská jednohubka to funguje. 6/10

Duna: Část druhá (2024)

Velkolepost astronomických rozměrů. Blockbuster s artovými prvky, který nevede diváka za ručičku, vypráví skrze audiovizuální formu a filozofický rozměr díla nechává jako koření pro ty, jenž jej chtějí vidět. První díl je v kontextu druhého epilogem. Je to rozsáhlejší, akčnější, velkolepější a citelnější. Druhá Duna neztratila absolutně nic ze svého čara, ba naopak přidává na intenzitě. Denis Villeneuve se neutopil v audiovizuálním pozlátku, z herců vyždímal maximum a hollywoodské veřejnosti ukázal, že lze dělat autorské díla velkofilmového rozsahu. Drobností v téměř dokonalém eposu je jeho délka. 20 minut k dobru by nebylo na škodu, ale chápu, že i 166 minut je pro konzervativěji smýšlející publikum až moc. Dlouhou dobu jsem nezažil tak intenzivní kino zážitek. 9/10

Madam Web (2024)

Prastarý pavouk Las Aranas kousne ženu, ta porodí dceru, ta spadne do vody, tam dostane epileptický záchvat, a od té doby má schopnosti. Co se skrývá pod pavoučí rouškou technické stránky projektu? Stopáž 116 min., která působí jako 4 hodinový director's cut. Scénář od umělé inteligence (jestli to psal člověk, tak pravděpodobně nejprve absolvoval scénáristicky kurz lobotomie) a herecky fascinující výkony svou průměrností. To vše a mnohem víc je Paní Pavučina.

Rodina na baterky (2021)

Audiovizuální stránka věci dokonalá, emočně lehce nadprůměrná a příběhově průměrná. Jde o zábavný a nápaditý snímek s rodinným tématem pro rodinný večer. 7*

Dobré ráno, Brno! - Série 1 (2023) (série)

Velmi příjemný komediální seriál z poměrně neotřelého prostředí. Prušinovský opět sází na výstřední a těžko uchopitelné postavy, které i castingově perfektně trefil. Téma televizního vysílání se dalo vytěžit více, dalo by se ubrat z laciného fekálního humoru a možná by neuškodil ucelenější příběh. Přesto jsem se necelou půl hodinu u každé epizody příjemně bavil.

Raw (2016)

Raw je poměrně divným, přesto zajímavým filmem, který i díky výborné hudbě a působivému záběrování předává hororovo-artovou atmosféru, při níž jsem měl nejednou husí kůži. Režisérka do snímku o kanibalistických sestrách vnesla několik zajímavých témat, dostatečně využívá stopáž, a i přes to, že je závěr lehce předvídatelný, jeho neuvěřitelnou sílu to nemění. 8/10

Klíč svatého Petra (2023) (TV film)

Rutinní záležitost, aspoň že většina herců je neokoukaná.

Hunger Games: Balada o ptácích a hadech (2023)

Balada o ptácích a hadech přináší zajímavý přírůstek do univerza hladových her. První dvě třetiny filmu kráčí v klasické struktuře série, odhalující zrod her a budoucího záporáka, Snowa. V poslední části film mění směr a tempo, což může způsobit, že divák začne kontrolovat stopáž na hodinkách, která je opět zbytečně dlouhá. Určitě by se dalo krátit bez větších komplikací. Bohužel větší emocionální napojení na postavy se nedostavilo, a to i kvůli nereálnému a příliš rychlému vývoji vzájemného vztahu mezi hlavními postavami, který mohl nabýt větší hloubky. Rachel Zegler v prvních dvou částech ztvárňuje sympatickou postavu, avšak ve třetí části se stává nesympatickou figurkou. Tom Blyth předvádí výrazný výkon, ačkoliv jeho přerod z kladného na záporný charakter mohl dopadnout značně lépe, pořád se jedná o uspokojivý standard série. 6/10