kojot.name

umění, magie, terapie

homepage

<< předchozí 1 2 3 4
    • 28.5.2018  23:07

Nu, zvukové efekty byly pěkné. Příšera se taky povedla. Herecký výkon Millicent Simmonds (neslyšící dcery) mě zaujal. No, a zbytek byl prostě tak nějak guilty pleasure... Spoustu nelogičností bych tomu filmu odpustil, ale ten hřebík to fakt zabil :-D Tož tak.

• 26.3.2018  23:21

První dojmy: 1) Bezesporu zajímavá interpretace evangelijního příběhu, místy odvážná - není například známo, že by Ježíš křtil nebo že by byl Janem Křtitelem pomazán za Mesiáše. Na druhou stranu žádný zdroj netvrdí, že by to tak nebylo. Navíc, pokud jde o nějakou pravost, už i biblické texty samotné jsou interpretacemi... Stejně tak interpretace Jidáše je zajímavá a v lecčems nová. Zdá se, že učedníci věděli z Ježíšovy zvěsti míň, než by historicky asi měli, ale i zde je prostor pro interpretaci. Pokud jde o samotnou Marii z Magdaly, tak o té nevíme nic jiného, než že někdo takový existoval, takže jakákoli smysluplná interpretace je OK. Vyčítat filmu, který se jmenuje Máří Magdaléna, že věnuje enormní pozornost postavě, o níž víme jen to, že existovala, by pochopitelně bylo absurdní. Celý ten ženský pohled na věc a důraz na roli ženy (nejen) ve starověké společnosti je vcelku nosný. Ještě se nad ním hlouběji zamyslím později, pokud se dokopu k napsání recenze. Ježíš možná nemusel být až tak moc tichý a místy působící až ufňukaně, ale whatever. Pořád tam ta síla byla. Líbila se mi přítomnost/nepřítomnost Římanů. Přestože se tam Říman objevil jen v jediném záběru, jejich všudypřítomnost byla podtónem celého snímku. 2) Úspornost dialogů, spousta vynechávek toho, co je zřejmé a v našem kulturním okruhu notoricky známé, to vše dobře zdůvodněno tím, co mohla a co nemohla hlavní hrdinka vidět. Chytré. Oceňuji. 3) Vynikající práce s kamerou - hloubka ostrosti soustřeďující pohled na to, co je podstatné, brilantní zvládnutí davových scén, vyvolávajících tu správnou úzkost. Je poznat, že režisér začal u reklam. Také barevnost filmu byla velice zajímavá, navozující takový správný melancholický pocit. 4) Proč to Bože můj muselo být tak strašně dlouhé? Doslova utahané. Režisér byl patrně natolik uchvácen tím zdařilým vizuálem, že zapomněl, že i střih má cosi do sebe.Takto ten film uspával. Nejslabší stránka celého snímku. --- Shrnuto: Jste-li připraveni na dvě hodiny vcelku zajímavého rozjímání o evangelijních tématech ve velmi pomalém tempu, je to film pro vás.

• 30.12.2015  08:15
    San Andreas (2015)

Příběh a postavy jsou na úrovni typického katastrofického filmu. Nic originálního ani zvláštního, ale neurazí. Nicméně efekty a celková míra katastrofična jsou vskutku epické a rozhodně stojí za shlédnutí každému, kdo má tyhle věci rád (s filmem 2012 nesrovnávám, 2012 je kravina, která permanentně uráží zdravý rozum a žádné efekty to nezachrání).

• 15.4.2015  23:10
    9. rota (2005)

Strašně smutný a výborně natočený film z konce sovětské války v Afghánistánu. Film charakterizuje věta "Toto není Stalingrad." - ukazuje válku, která je nesmyslná, hrdinství, které vyznívá do prázdna, smrt, která za to nestojí. Také dobře ukazuje, proč není možné dobýt Afghánistán. Rusové válečné filmy prostě umí, jen se bojím, jak to bude v budoucnu, když Putin zakázal v uměleckých dílech sprostá slova...

• 3.8.2014  16:44
    Sofiin svět (1999)

Nelíbilo se mi to. Právě jsem dočetl knížku, která sice má své mouchy (až příliš pitoreskní závěr), ale je rozhodně nadprůměrně dobrá a dokáže laikům srozumitelně zprostředkovat základní informace o dějinách evropského myšlení. Měl jsem vážné pochyby, zda lze tyto dějiny ještě dále zredukovat tak, aby je bylo možné odprezentovat v dvouhodinovém filmu. Pochyby byly oprávněné - informace, které v tomto směru divák získává, jsou zcela povrchní. Příběh sám je ještě pitoresknější než knížka a je to celé hrozně nudné. Shrnuto: Knižní předlohu sice nepokládám za takový klenot, za jaký je vydávána, ale rozhodně ji doporučuji k přečtení. Film je prostě špatný a nestojí za to do něj investovat čas.

• 2.8.2014  22:10
    Aftershock (2012)

Skupina buržoů, z nichž někteří se dobře baví, někteří se snaží dobře bavit a moc jim to nejde, a z nichž pouze jedna osoba má zkušenost s tragédií, se setkává, Žižkovsky řečeno, s Reálnem, v tomto případě živelnou katastrofou a útěkem vězňů ze zemětřesením poškozeného vězení. Nastává klasická survival "vybíjená"... Originální tento film rozhodně není, ale herecké výkony jsou nadprůměrné, prostředí chilského města je dobře vykreslené, řemeslně jde o velmi zdařilý film. Doporučuji. PS: Není to horor, je to "jen" thriller. Je strašné, jak je slovo "horor" zneužíváno!

• 22.7.2014  00:37
    Lesní duch (2013)

Asi není třeba tento film nějak hluboce rozebírat. Podstatné je, že to je Evil Dead. Obával jsem se, že to bude ve srovnání s Raimiho klasikou znechucující napodobenina - a není tomu tak, takže jsem zcela spokojený. Komu se líbily původní Raimiho filmy, ocení i tento. Kunda... Estrata... Montose... Conda! :-)

• 10.6.2014  23:26
    Oculus (2013)

Poctivý a pro mě rozhodně ne nudný, a navíc dobře provedený horor o tom, že není dobrý nápad snažit se přechytračit magické artefakty.

• 10.6.2014  01:37

Pokud Jim Jarmusch natočí film o upírech, bude to horor asi tak, jako je Dead Man western. Ten film je dokonalý l'art pour l'art počin - nic zvláštního se tam neděje, jen tak plyne a divák dvě hodiny zažívá ničím nezkalené estetické, vizuální i hudební, orgie. Tedy přinejmenším v mém případě tomu tak bylo.

• 28.5.2014  22:32
    Šmejdi (2013)

Tento film by měli povinně shlédnout členové a příznivci stran hlásajících "evangelium" Neviditelné ruky trhu a Kapitalismu bez přívlastků...

• 16.5.2014  18:55
    Vetřelci dávnověku (TV seriál) (2009)

Jako "přílohu" si dávám k obědu různé dokumentární filmy. Dnes jsem se rozhodl, že přeci jen shlédnu první díl této "dänikenovštiny". Nu, je to docela zajímavá sbírka urban legends a leccos se dá využít jako námět pro scifi povídky, ale děsí mě, jak snadno asi přijímají lidé nevyzbrojení kritickým myšlením tyto věci jako skutečnost... Nevím, jak to vlastně hodnotit. Je to do očí bijící urážka kritického myšlení, ale na druhou stranu je to docela zábavné. --- Po shlédnutí druhého dílu dávám, navzdory úžasně maniakálním výrazům ve tváři protagonistů, nejnižší možné hodnocení. Nicméně jako mystifikaci to hodnotím *** A jako guilty pleasure ****

• 16.4.2014  20:32

Mně se to nelíbilo a to i přesto, že chovám Františka z Assisi ve veliké úctě. Dokument je směsicí historicky relevantních faktů a různých legend vydávaných tvůrci filmu za fakta. Jistým přínosem filmu je, že se nabízí sonda do myšlení dnešních římských katolíků věřících v levitující světce apod.

• 7.4.2014  15:49

Jeden z nejkrásnějších a nejdojemnějších vědeckých dokumentů, jaké jsem kdy viděl. A ocení jej i lidé, kteří nerozumí matematice, protože je to nejen vědecký, ale i hluboce lidský příběh.

• 29.12.2013  18:35

Tak královsky jsem se už hodně dlouho nebavil!

• 4.11.2013  23:44

Toto je bezpochyby jeden z nejsnovějších filmů v dějinách kinematografie a v tom je jeho síla i slabost. Dovedu si představit Larse von Triera, jak to vypráví psychoterapeutovi coby sen a nejspíš to i z jeho snů vzešlo. Potíž je, že - na rozdíl od klasického příběhu - je téměř nemožné vcítit se do postav, pokud nejste tím, komu se to zdálo, nebo člověkem, který právě zpracovává velmi podobné aspekty nevědomí. V tomto případě jsem se nevcítil, ale to není slabina filmu. V jiných případech jsem byl filmy tohoto druhu zcela pohlcen. V každém případě se jedná o kvalitní a shlédnutí hodný snímek.

• 12.10.2013  15:51

Mým prvním setkáním s Elementárními částicemi byla vynikající Mikuláškova divadelní adaptace v brněnském divadle Reduta (moje recenze). Poté jsem četl knihu a byl jsem nadšený. Přiznávám, že kdybych tento film shlédl bez zkušenosti s knihou a hrou, hodnotil bych jej vstřícněji (***) jako poutavou psychologickou sondu. Nicméně ve srovnání s knihou a hrou mne tento snímek opravdu naštval. Zcela postrádá tragickou razanci originálu (závěr je jiný), charaktery hlavních hrdinů jsou jiné než v knize - snímek nezachycuje správně zásadní vnitřní rozpolcenost obou bratrů. Myslím, že i přesun děje z Francie do Německa příběhu škodí, protože Houllebecqův originál je bytostně francouzský. Celkově vzato: Vykašlete se na tento film, je to slabý odvar. Přečtěte si knihu nebo zajděte do divadla, nejlépe obojí.

• 15.6.2013  00:53
    Extáze (1991)

Film The Rapture (1991), jehož název v české distribuci zní Extáze, je impozantní snímek kladoucí závažné otázky evangelikálnímu křesťanství a jeho víře v blízký příchod posledního soudu. Český název filmu dobře ilustruje skutečnost, že distributor vůbec nepochopil, oč se v něm jedná, patrně proto, že zatímco ve Spojených státech je forma křesťanství, s níž film pracuje, velmi běžná (zvláště ve státech takzvaného „Biblického pásu“), u nás je záležitostí spíše okrajovou, byť – zvláště v internetových diskusích – nepřehlédnutelně přítomnou. Správným překladem názvu tohoto snímku je samozřejmě Vytržení a týká se víry, že ti, kteří přijali Ježíše do svého srdce, budou na konci světa proměněni a vzati zaživa do nebe. Ve Spojených státech je to mimochodem poměrně časté knižní i filmové téma. Já jsem tento film viděl kdysi dávno, někdy v polovině devadesátých let, v televizi a nesmazatelně se mi vryl do paměti. Přesto jsem dlouho váhal, zda jej shlédnout znovu, zvláště proto, že na ČSFD má poměrně nízké hodnocení. Říkal jsem si, že možná budu zklamán, uvidím-li jej po letech znovu. Nebyl jsem zklamán. Nízké hodnocení má stejný důvod, jako jeho popletený český název – cizost námětu pro typického českého diváka. Obraťme se nyní k samotnému dílu: Tvůrci film založili na předpokladu, že se věci mají a budou mít tak, jak tomu věří evangelikálové, tedy v podstatě doslovně podle Bible, respektive knihy Zjevení. Do tohoto světa zasazují hlavní postavu – hříšnou ženu Sharon pociťující stále větší vnitřní prázdnotu a posléze nacházející Boha. Její konverze je psychologicky velmi dobře zvládnutá a divák se věrohodně seznamuje s tím, jak tento proces probíhá. Po letech však přicházejí zkoušky víry. Sharonin manžel je zavražděn, což ovšem hrdinka s přehledem zvládne („Čeká na nás v nebi.“), ale pak si ji Bůh vyvolí, aby na Kristův příchod se svou malou dcerou čekala na hoře v poušti. Sharon uposlechne, vše opustí a tráví nekonečné chladné dny a noci čekáním na Druhý příchod. Nebudu zbytečně prozrazovat další děj, i když prozradím, že očekávaný Den Hospodinův nakonec skutečně nastane. Film se soustředí na otázku spojenou s větou, jež ve filmu v různých obdobách několikrát explicitně zazní: „Musíš milovat Boha a musíš mu to říct, jinak nemůžeš jít do nebe.“ Jak se s tímto požadavkem vypořádá hrdinka tváří v tvář nebi na dohled? Je možné poručit si milovat? Na tomto snímku je úžasné to, že je z hlediska evangelikální víry v podstatě dokonale ortodoxní. Jeho kritičnost, a ten film je kritikou této formy náboženství, což běžný český divák patrně rovněž nechápe, nespočívá v sebemenší blasfémii, nýbrž jen a pouze v jeho naprosté doslovnosti, přičemž, alespoň z mého pohledu, ukazuje v celé její nahotě blasfemičnost tohoto aspektu evangelikální teologie. Křesťan tohoto typu by snad mohl mít námitky pokud jde o vizuální ztvárnění příchodu apokalyptických jezdců, které je ostatně spíš televizní než filmové (vskutku to není žádná „emmerichovština“), ale pokud jde základní téma povinnosti milovat Boha, rozporu, který je v tomto požadavku obsažen, a etické důsledky s tím spojené, nemůže říci ani popel, protože přesně tak tyto věci sám prezentuje. Musíš milovat Boha, jinak nebudeš spasen. Tečka. Velice by mě zajímalo, jak evangelikálové tento film vnímají. The Rapture je, jak jsem již napsal, impozantní snímek, klade závažné otázky a odpovědi nechává na divákovi. Jednoznačně jej doporučuji všem, kteří se o problematiku náboženství tak či onak zajímají. Současně si dovoluji podotknout, že ve filmu použitá podoba křesťanství je jen jednou z možných, existují i formy křesťanství, jež otázky spojené s láskou k Bohu jako podmínkou spásy neuchopují tak doslovně a pedanticky. Myslím, že z této recenze čtenář vyvodí, zda je The Rapture film, který by jej mohl zajímat, či nikoli. Věřím, že ti z čtenářů, jež jsem svou recenzí navnadil, nebudou zklamáni.

• 8.6.2013  23:39

Škoda tak krásných obrázků pro tak banální a nelogický příběh...

• 28.5.2013  23:35
    Metoda (2005)

Pěkný syrový film o současné totalitě, který mi připomněl Kachyňovo Ucho.

• 21.5.2013  22:33

Pěkný odpočinkový kýč bez velkých ambicí. Asi jsem poněkud "oldschoolový", ale dívalo se mi na to příjemně, bavilo mě to a tempo vyprávění mi připadlo v pohodě. Pokud hledáte mix detektivek drsné školy, stórky o vlkodlacích, upírech a zombáčích trochu ve stylu RPG Vampire - The Masquerade a komedie, je film pro vás. Pokud hledáte moderní nadupanou akci nebo naopak film sdělující nějakou hlubší myšlenku, pak je třeba hledat jinde. Film není ani mysteriózní, ani sci-fi, ani horor; je trochu thriller a já bych jej osobně zaškatulkoval jako fantasy.

• 20.5.2013  22:17

Pokud bych hodnotil film ve srovnání s kinematografií vůbec, byly by to 3-4 hvězdičky, v rámci hard scifi si ale zaslouží nejlepší ohodnocení, protože, jak již zde leckdo napsal, dobrých scifáren je jako šafránu. Nenudil jsem se ani na okamžik a užíval si ten film jako malej kluk!

• 20.5.2013  19:41
    Přenašeči (2009)

Zajímavý snímek. Zpočátku jsem dost trpěl a přemýšlel, zda to vůbec dokoukat, protože hlavní hrdinové se chovali tak strašně hloupě, že jsem jim fakt přál, ať chcípnou. Ale pak jsem si řekl, že na světě je konec konců spousta lidí, kteří se chovají pitomě a díval se dál. Postupně mne film vtáhl svou antihrdinskou a depresivní atmosférou ústící do nevyhnutelné marnosti a rezignaci. Stojí to za shlédnutí. Pozn.: Není to horor ani thriller, je to čistokrevné drama.

• 13.4.2013  21:47
    Mrtvý sníh (2009)

Film nezklamal ani nepřekvapil, byl přesně tím, co jsem od něj očekával ;-) Na výplach hlavy po náročném dni to není vůbec špatné a snímek ostatně ani žádné jiné ambice nemá. Pokud je s tím divák srozuměn, patrně nebude zklamán.

• 21.3.2013  16:25

Mám rád všechny "poirotovky" s Davidem Suchetem, všechny hodnotím v rámci žánru jako nadprůměrné, nicméně tato je první, která mě doslova usadila do křesla a zcela vtáhla. Rozhodně si tento film zaslouží nejvyšší hodnocení a to nejen v kontextu žánru. Skvělé herecké výkony, psychologie postav, tempo vyprávění... Skvostný snímek.

• 10.1.2013  02:28
    Všemocný (2011)

Začátek filmu je skvělý a velice mne navnadil a to nejen proto, že mi byl blízký hlavní hrdina. Jak ale čas plynul, množily se WTF momenty a i bez zázračné drogy bych byl schopen řešit nastalé situace mnohem inteligentněji, než protagonista i další, co tu drogu brali. Závěr mě pak velice zklamal. Ze "smlouvy s ďáblem" tohoto druhu se prostě nelze tak snadno vylhat. Asi by mě mrzelo mnohem méně, kdyby ten film byl prostě pitomý a špatný jako takový, takto je mi líto promarněné šance.

• 2.1.2013  18:46
    Dr. Ludsky (TV seriál) (2011)

Mně osobně to připadlo solidní. A kopírují všichni, tento seriál tak aspoň činí přiznaně. Čtvrtou hvězdičku dávám jako kompenzaci za ty "odpady", které podle mě opravdu nejsou fér. S opravdovými "odpadovými" seriály se tento opravdu srovnávat nedá.

• 19.12.2012  02:16
    Ďáblova lest (TV seriál) (2009)

Nebylo to špatné, ale coby člověk zabývající se okultismem jsem byl prakticky pořád dva až tři kroky napřed. Občas jsem si zase pomyslně ťukal na čelo. Ale jako odpočinková záležitost se to dá - slušně zahrané, dobrá atmosféra a za tím vším pochopitelně konzervativní katolík Strach se svou zálibou v hříšnících a sakrálních stavbách.

• 6.11.2012  00:39
    Evil Angel (2009)

Ušlo to, no. Řemeslně profesionální. Ale unylé a předvídatelné. Oceňuji ten úžasný morbidní vtip s křesťanskou rodinkou v autě. A jinak... Prostě film, co neurazí, ale pod kůži se nedostane ani omylem. S nezapomenutelným snímkem Angel Heart vůbec nelze srovnávat, tenhle film je absolutně zapomenutelný.

• 4.11.2012  14:15
    Ďábel (2010)

Pointa ("kdo je vrah") vykradená z Deseti malých černoušků od Christie, logika děje děravá, herecké výkony nic moc, atmosféra taky nic moc, druhá pointa taky za moc nestála. Fakt skoro odpad.

• 3.11.2012  00:39

Dělat si srandu a celou dobu se u toho tvářit smrtelně vážně, je taky docela umění ;-) Nehodnotil bych to tak kriticky jako většina ostatních - nic jsem od filmu nečekal, tudíž jsem nebyl zklamán, občas dokonce potěšen některými scénami. Vzít to vážně by byla samozřejmě tragédie - formulovat americkou občanskou válku jako boj proti upírům je téměř na hranici etičnosti, ale právě proto to možná povede k pokládání si serióznějších otázek ohledně historie USA.

<< předchozí 1 2 3 4