• Fantasy

Napoleon (2023)

V rámci řemeslné práce se jedná o vskutku dokonalou práci... a tam to také končí. Ridley Scott na svůj úctihodnej věk stále umí člověka uchvátit a také pěkně naštvat. Napoleon je smutným úkazem toho, když zakomplexovanej dědek, brit a (ne)historik jde dělat film o jedné z největších postav světových dějin, který byl ještě k tomu francouz. Z Napoleona si doslova dělá klauna a ego maniaka, kterým nikdy nebyl. Nikdy vám neukáže tvář stratéga, génia a vlastence, ukáže vám pouze proto-verzi Hitlera, kterého několikrát zesměšní a sráží k zemi. Je mi líto, že Kubrick své velkodílo nemohl nikdy dokončit a místo toho, tady máme něco, za co by se nestyděla ani Britská propaganda za dob Napoleonských válek. Stříhalo se jako o život, příběh vlastně neexistuje, je to jenom kostra scének a Phoenix zde byl naprosto průměrný. Během celého filmu šlo vidět, že se nedostal ani pořádně do role. Na bitvy se krásně koukalo, ale historicky to byl výsměch. Waterloo už byla naprostá urážka historie. Francie bojuje ve stylu Sever proti Jihu, ale Britové předvádějí formace? Ridley, Ridley, tys tu Francii musel v hodině Dějepisu nenávidět. Rozhodně kouknu na režisérskou verzi, protože může působit jinak, ale silně pochybuji že se změní i perspektiva. Historii píší vítězové a i po tolika letech si Británie z Napoleona trhá vlásky na hlavě a kope kolem sebe. Jestli toto nic nedokazuje o velikosti osobnosti Napoleona, tak už nic.  50%

Loki - Velké poslání (2023) (epizoda)

Ačkoliv jsem měl ze začátku smíšený pocit z celý týhle nový série, ve finále mne to neskutečně překvapilo a potěšilo jak skvělý to je. Lokiho příběhový oblouk je nyní prakticky u konce a lepší konec jsem si ani nemohl představit - prakticky je to i celý game-changer i v rámci kompletního Marvel světa a vnímání mnohovesmíru jako takového, není Loki není i Multiverse.  Což z něj činí vlastně nejmocnější postavu a řekl bych, že v Secret Wars by se regulérně mohl představit jako mýtický One Above All. Geniální provedení, na chvilku to oživilo můj zápal pro Marvel co jsem kdysi měl... 100%

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Funus MCU, kterého byste měli být svědci. Komiksový svět ztrácí pomalu a jistě svůj globální dech a pokud nezmění směr, máme tu stejný konec pro tento žánr co potkal dříve Western. Z undergroundovýho žánru, kterej pro mnohé začal s legendárním Spider-Manem, se postupem času stalo všemi známé MCU. Pro některé zájem začal Iron-Manem, pro mne osobně právě se Strážci Galaxie. A tohle je nejen po všech těch rychlokvašek co Marvel způsobil, kvalitní film, ale také v mnoha ohledech nejlepší díl z celé téhle trilogie. Je to poslední film Jamese Gunna před jeho nástupem do DC Comics a vložil do něj fakt vše, co mohl. Film má nehoráznej emoční, ale i řemeslnej spád a je to fakt dobře odvedená práce, akce je zase velice nápaditá a zábavná, tak by to mělo sakra být.  Charaktery má již v malíku a dialogy jsou opravdu na svém místě. Viděl jsem hodně v záporech, že vtipy ničí vážné scény. Za normálních okolností bych souhlasil, ale tady to je tak nějak definice Strážců Galaxie a kdo se přes to nepřenesl hnedka v prvním díle, bude s tím mít holt problém i zde. A záporák? No, tak ten High Evolutionary je snad to nejlepší, co nám MCU dalo... fialový šourek je proti němu jen vlastně něčí strejda co volí SPD. Příběh nic nepostrádá, je to sice McGuffin, ale jak je u Strážců zvykem, z jednoduché mise se stane hned několik linek, kde nakonec jsou hlavním předmětem filmu vztahy charakterů. Nemám k tomuhle filmu žádné výtky. Je to výborně napsán film, který nejen PG-13 ždímá na kost a dovoluje si víc, než nejnovější Doktor Divnej, ale emočně je to prostě slzárna. Jsem rád, že Gunn dokončil svojí práci na této sérii... a dost možná ji ukončil i definitivně nejlépe jak mohl, pokud herci nehodlají ve svých postavách bez něj nadále pokračovat. Moje jediná výtka: soundtrack. Je tu pár velice slušných písniček, ale není to nic extra výrazného a jak jsem se obával, nultej rok písniček, Strážcům prostě nesluší. Ale to už je věc preferencí... Konec je velice chytře napsán a vlastně lépe to ani za těchto podmínek nešlo vymyslet. Verdikt: Je to prostě vynikající Send-off, který možná má jisté věci, co nedávají moc smysl v rámci děje či nejsou ideální, ale to se snad najde u každého MCU projektu a zrovna u tohohle, je to v rámci novejch projektů nejméně nářků k nalezení. Důležitější je, že je zde cítit nějaká láska k postavám a to, že to je prostě dobrý. Třetí díl si bere to nejlepší z předchozích dvou snímků, ale Magnum Opus pro mě zůstává díl první. Bezesporu si tohle si v mém srdíčku vybojovalo druhé místo v mém žebříčku nejoblíbenějších Marvelovek a prakticky i malé a oficiální "goodbye" MCU. 85%, více se nakláním ke 4 hvězdám.

Nesnesitelná tíha obrovského talentu (2022)

Tato bláznivá egoistická střela, nesedne každému. Stějna jako Paddington 2, i tento snímek má svoje srdíčko. To srdíčko se jmenuje... "Nick Fuckiii...ng Cage!!!"  Mohlo to být víc crazy? Jo, ale jediný mínus, který však vidím je nevyužitý potenciál všech interakcí se starými osobnostmi Nicka Fuckk--, pana Cage. Mohlo tam bejt tohoto daleko víc a vůbec by to nebylo na škodu. 76%

Volejte Saulovi (2015) (seriál)

Zpočátku jsem se do seriálu nutil, myslel jsem si, že Saul Goodman nebude dobrý adept na svůj vlastní seriál ale mýlil jsem se. Už od prvního dílu se nám tu rýsuje show, která má potenciál být v něčem spešl jako Breaking Bad. Na rozdíl od jiných prequel projektů či spin-offů, Better Call Saul vybočuje tím, že se velmi rychle dostává ze stínu svého předchůdce. Je to opravdu jízda, a krom zbytečně mnoho prostoru Guse a Mikea ve čtvrté sérii, nemám co bych extra vytknul. Psaní, kamera a vizuál je opravdu na profesionální úrovni svého řemesla a herci jsou ve svých rolí skvěle vybraní. A finále? To pro mě osobně, bylo daleko emočně lépe vyvážené, že v některých ohledech je snad lepší než finále BrB. 98% Už mi tedy zbývá napsat jen jediné: BETTER. CALL. SAUL.

Volejte Saulovi - Všechno je to pryč, Saule (2022) (epizoda)

Byla to jízda. BCS tímto definitivně potvrdil, že v některých aspektech je lepší, než jeho starší bratříček. Opravdu nejlepší, co televizní tvorba za posledních 8let nabízela. S'all Good, Man.

Elvis (2022)

Elvis je bezesporu velkofilm o největší hudební legendě, která kdy chodila po naší planetě. Škoda jen, že Elvis musel jít nakonec domů, možná by dnešní hudba přeci nestála za starou veteš. Po úspěšném a skvělém Bohemian Rhapsody, dokonalém Walk the Line a trošku zbytečném Rocketman(novi), tu máme další epos o jednom z největších hudebníků ever. A jak to dopadlo? Dobře. Ačkoliv pár výhrad mám, jedná se o kvalitní kus práce. Film nám ukazuje to dobré, ale i to špatné co Elvis znamenal. A mrknutím oka na to, že Elvis prostě kradl písně, byl odvážný krok. Jedná se tedy o snímek, který je více střízlivější než např. Bohemian Rhapsody... přesto, mu něco stále chybí.  A to je cit. Vztah s jeho prohnilým manažerem tu je po celou dobu stopáže, ale krom pár scén s jeho matkou či s Priscillou, tu skoro není nic o jeho citech a myšlenek. Sledujeme linku, kde vše vypráví Tom Hanks. Jenže to, kde Bohemian Rhapsody válel víc bylo právě ono zaměření na cit Freddieho Mercuryho potažmo jeho lásky. Přitom ona ta chemie mezi herci jež hrají Priscillu a Elvise tu opravdu je veliká, ale straaašně nevyužitá.  Když k tomu přidám i místy otřesný remix písní s novodobými "umělci" a neustále se opakujícím repertoárem v rozmezí 4 skladeb hlavních (hergot, Elvis měl daleko více hitů) a 3 vedlejších, je to docela zklamání. Vizuál a střih je fantasie, herci odvádí skvělou práci... ale kurde, chtělo to více citu a emocí. Slabé 4, |75%

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

Tento seriál plně dokazuje fakt, že SW je definitivně rozcupováno lidmi, kteří neznají absolutně nic o tomto světě. Disney ničí OG postavy a snaží se je rychle nahradit sotva upečenými brand-new charaktery, které nemají žádnou osobnost a jediné. co dělají je dokonání tkz. bait and switch efektu a dodání jakési vyváženosti. Sequel trilogie je kapitola sama o sobě, u Obi-Wana je to o to smutnější. Šlapou nejen po odkazu George Lucase a jeho vizi, ale také po fanoušcích značky tím, že je označují za rasisty a falešné fanoušky. Důvod? Nejsou schopni si obhájit svůj lazy writting. Sure, někteří fanoušci jsou prostě blbci, ale házet všechny do jednoho pytle? C´mon... Přemýšlet u tohoto seriálu je to nejhorší co můžete udělat. Protože v rámci loru a logiky, je to sakra tragédie. Hudba, dialogy, choreografie a prakticky vše, je tak neuvěřitelně amatérské že to není možné. Ep. 1 a 5 je snad jediné, na co se dá koukat a přináší nějaké worth it momenty. Doporučuji víc lobotomii než toto... 45%

Obi-Wan Kenobi - Část III (2022) (epizoda)

Nějak nechápu pointu, proč Obi-Wana nechal jít. Vader, který je schopný k sobě přitáhnout skoro každý objekt, mnohdy i masivních rozměrů, není schopen znovu k sobě přenést Kenobiho -- nebo rozdrtit pomocného droida. Chápu, že stormtrooper se tam dostat nemůže, ale sakra, proč jen čuměli. Ajo, plot-armor, rozumím. Daleko zajímavější by bylo, kdyby ho actually dostali, Vader by ho mučil někde na Mustafaru a záměrem dalších epizod by bylo, aby se Obi-Wan odtamtud nějak dostal a porazil Vadera opět na této planetě. Pak by to byl sakra pěkný příběhový oblouk... Takhle se to zase dostává do koleje klasického rozcupování Disneyho v oblasti vyprávění, které beztak rozbije aktuální kánonickej směr (smrt grandinqusitora se zatím nevyvrátila) a zůstane nám něco ve stylu, že ze sestry se najednou stane ta dobrá a blah blah. Ačkoliv Vader byl skvělej, tempo dílu bylo dobré a brutalita překvapující, memberberries už po všech těch zklamání v rámci celého počínání STAR WARS v uplynulých letech na mne nepůsobí. Epizoda jako taková je dobrá, ale zakončení je jedno velké WTF a proč.

Rychlá rota (2022)

Nebylo to nejhorší... Líbí se mi, všechny narážky, co pochopí jen dospělejší diváci, některé skryté vtípky apod., rozhodně oceňuji i varianty animace jež film zkombinoval. KAŽDOPÁDNĚ, příběh je prostě meh. Soundtrack je generický mix zvuků, a celkově film působí jen jako skořápka. Rozhodně to nemá na Zlaté klasiky jako 'Falešná hra Králíka Rogerse' či 'Space Jam', protože to je úplně jiná liga a také jiné studio. Herecké výkony hlavní ženské představitelky, jsou směšné. No, alespoň že je thicc. Ig pro děti asi masterpiece, ale v rámci minulých snímků, co udělaly něco podobného, je to strašně dumb snímek. 55%