• Válečný

Náklad 200 (2007)

Rusi majú zopár drsných a surových filmov, napr. Čekist, Kočegar, Čistilište...a toto je tiež extra trieda. Vojna v Afganistane frustruje spoločnosť, životná úroveň obyvateľsta upadá, dodržiavanie zákonov je niečo nereálne, spoločnosť je jedna besná svorka - loviť, zabíjať, kradnúť. A potom to vyzeralo ako v tomto filme.  Balabanov ako inak nesklamal i keď verchuška a generáli či už vojenskí alebo z FSB škrípali zubami. Rovnako ako pri Čistilišti, ale to už sme vo vojne v Čečni.

Miliardy (2016) (seriál)

Pre niekoho nič nehovoriace hry magorov s číslami. Pre mňa výhry, pády, deň-noc v strese. Krásne myšlienky a dialógy. Byť tak v 1 ročníku Managementu riadenia financií nechodím na prednášky a pozerám tento motivačný fucken Meisterstück . Rokovacie taktiky, reč tela, druhú stranu musíš mať prečítanú ešte km si sadne, informácie majú cenu zlata a výhra za každú cenu. Jediná pripomienka k sado-maso, ktorú si mohli odpustiť. A pozdravujem borcov z Penty pred januárovými vyhodnocovačkami.... ak táto tradícia ešte trvá. Vinšujem čo najmenej "šlatule, škatule hýbte sa".

Krčmársky král' (1970) (TV film)

Nevyužitý potenciál tohto sčasti historického diela Martina Rázusa ktoré napísal v r. 1935 a ukazuje pomery na slovenskej dedine pred 1. sv. vojnou. Vyčítajú mu antisemitizmus. Zato že opisoval skutočné opilstvo pospolitéto národa ktorí prichádzal postupne o všetko a kto ich do toho krok za krokom dostal? Nepomohlo nič, ani výčitky rodiny, strata obživy alebo kázne farárov. Odsudzuje niekto v ČR dielo Jána Nerudu ? A jedna jeho politická štúdia z roku 1870 je fest silný tabak. Herecky podpriemerne obsadené, chýbalo aspoň načrtnutie národnostného útlaku (maďarčina/jidiš), používanie nárečia.

Odnaždy v pustyně (2022)

Vcelku slušný film, Sýria a Ruskí snapperi vs Islámski radikáli. Žiadne pravidlá neplatia, Alah zavelil džihád a to je nadzákon. Slušné vojnové scény. Jediné čo môžem vytknúť je postava hlavného hrdinu. Vyzerá ako taký dobrosrdečný báťa, srdečný, kilečká navyše, taká čistá Ruská duša. Možno to tak malo byť, ale mne to do vojnového filmu nesadlo.

Předávkování (2022)

Silne podhodnotené, určite do modrých čísel nepatrí.

Trezor (2018)

Je pár dobrých Maďarských filmov ktoré sa točia okolo roku 1956, komunistickej tajnej služby AVH, emigrácie. Tento film k nim žiaľ nepatrí. Primitívny scenár, žiadne napätie proste nuda. Latku mám nastavenú filmom A viszga https://www.csfd.sk/film/318685-zkouska/prehlad/

Na západní frontě klid (2022)

Po dlhom čase konečne výborný film na tému WWI. Keď som videl pôvod filmu Nemecko/USA mal som obavy čo to zase bude za paškvil typu 1917 made in USA/UK https://www.csfd.sk/film/708117-1917/prehlad/. Našťastie to USA/UK je tam asi len omylom lebo je to čistý Nemecký film. A film ako má byť. Za mojich študenských čias Remarque Na západnej fronte kľud bolo povinné čítanie a pred pár rokmi s ďaľším klasikom E. Hemingwayom som si tieto skvosty zopakoval. Komentáre k filmu rozdeľujú čsfd-ákov do dvoch táborov : tí čo sa cítia podvedení, lebo kniha je len akousi mustrou filmu a nezazlievam im to. Producenti zneužili autora a názov asi pre väčší komerčný úspech. A potom skupina ktorá to toleruje a preferuje WWI akou skutočne bola. Boj muža proti mužovi na bodáky, delostrelecké a gulometné kosenie, zima, blato, hlad a do poslednej chvíle šialenstvo velenia. Z tohto pohľadu je pre mňa 1917 len akousi videohrou s peknými efektami, ale vojnu ako takú nezachytáva. Tí čo tu dávali 2* a menej doporučujem Dánsky film Erna i krieg https://www.csfd.sk/film/788900-erna-i-krig/prehlad/. Možno sa im bude zdať lepší ako tento :-)

Pod černou vlajkou (2014) (seriál)

Žiaľ málo je filmov alebo seriálov o lodných bitvách, pirátoch, korzároch odohrávajúcich sa do 19 storočia. Tento seriál by som zaradil medzi 3 najlepšie.

Četvrti čovek (2007)

Dozvuky Kosovskej vojny. Na jednej strane ťažia politici, mafia, rýchlozbohatlíci. Na druhej strane sa hľadajú a ničia dôkazy o vojnových zločinoch ktorými sú súčasní vysoko postavení dôstojníci špeciálnych služieb vydierateľní. Záleží len kto je viacej chytrí a akú pasť nastaví. Najdokonaleší spôsob je odstrániť starých spolubojovníkov aby si už nik nepamätal, konkurenciu v businesse a nepohodlných politikov, sudcov a políciu ktorí majú ešte aspoň kúsok zmyslu pre spravodlivosť. A to podfarbené Balkánskym prostredím kde sa najprv strieľa a až po tom sa zisťuje po kom. Pre niekoho možno B-čkové, ale ja som zaťažený na Balkán.

Murer - Anatomie procesu (2018)

Tak toto je skutočne rarita čo vytiahli Rakúšania. Tento pohostinný národ zbavení antesemitizmu a rasovej diskriminácie, vítajúci rôzne migračné vlny najprv z nedostatku pracovnej sily (Turci, Juhoši) a kopec östliche Auswanderer z komunistických krajín vrátane židov zo Sovietskeho zväzu. A čuduj sa svete. V roku 1963 vypláve na pretras kauza ctihodného farmára, ktorý v tom čase je už na scéne politiky. A to všetci vedia čo robil Herr Murer počestný občan pri správe koncentračného tábora vo Vilnuse, pri silnej komunite židov nazývaný aj ako Jeruzalem severu. Do 1957 okupovala časť Rakúska Červená armáda a vojnoví zločinci boli prenasledovaní. Kocúr odišiel a myši mali zase hody. A tak jasne vinný Bauer odchádzal so súdnej siene s potleskom. Veď takí boli všetci. V referende 99,73 % Rakušákov bolo za pripojenie k Tretej ríši a Adolf víťazne prechádzal rodnou krajinou. Ako ho tak nadšene vítali dostalo to historický názov Der Blumenkrieg (Vojna kvetov). Aj takého majstra ako bol Goeblles to zaskočilo. Ale tam bol aspoň súd. S takým vrahom a hanbou Slovenskej armády Krvavým Cyrilom súd nikdy nebol a po prevrate ho poctil návštevou aj Saša Dubček, predseda FZ ktorý si pravdepobne jeho vraždenie vysoko cenil.