• Válečný

Zimní vítr z jihu (1969) odpad!

Miklós Jancso nepatrí medzi velikánov Maďarskej kinematografie, tak 3. liga. A tento film je toho dôkazom. Král  Alexander I. Karadžordževič nastúpil na trón po smrti svojho otca asi najoľúbenejšieho Srbského a Juhoslovanského kráľa Petra I. Vládol pevnou rukou, v roku 1929 premenoval krajinu na Juhoslovanské kráľovstvo a rozpustil parlament. Poštval si proti sebe Chorvátov, ktorí chceli nezávislosť, Maďarsko (otázka anektovanej Vojvodiny) a fašistického Talianska. Tieto krajiny sa ho potrebovali zbaviť. Najviac sa snažil Ante Pavelič, poglavnik Ustašovcov (v tom čase ešte neznámy sympatizant fašizmu pod krídlami Duceho). A podarilo sa. 9.10.1034 pri oficiálnej návšteve Alexandra I vo Francúzsku atentátnik (Vlado Černozemski bol Bulhar, osvedčení atentátnik,  neskôr inštruktor Ustašovcovvo , vo Francúzsku mal  čsl. pas) zastrelil kráľa aj Francúzskeho ministra zahraničných veci. A to všetci vedeli že sa niečo chystá, napriek tomu išli cez húfy ľudí v odkrytom aute. Pravdou je, že výcvik atentátnikov prebiehal najmä v Maďarsku. Toto čo ponúka film je jeden zmätok, bez súvislostí, historická hodnota nula pod taktoukou žabožrútov. Aký bol vlasne zámer a poučenie z tohto paškviľu?  Katastrofálny výsledok atentátu sa dostavil neskôr keď Nemecko zaútočilo na Juhosláviu a Balkán. 17 ročný neplnoletý puberťák a bohém princ Peter II bol bez autority, emigroval do Anglicka bez politickej podpory. Churchil nakoniec podporil komunistických Titovcov (jeho syn bol v Juhoslávii dlhý čas na misii) a nie monarchistických Četnikov. Na Petra II sa vykašlali a skončil ako bezdomovec u srbského popa kdesi v USA a ani pes po ňom neštekol. Našťastie Beneš zobral aspoň kasu do Londýna a slušnú diplomatickú a spravodajskú službu.

Služka (2023) odpad!

Rád by som videl štatistiku filmov ktorá sa nezaoberá LGBTI+ témami, holocaustom a potláčaním menšín (Afroameričania a pod). Keď sa tomuto žánru chce človek zďaleka vyhnúť prisám Bohu už mu zostáva len Ruská a Srbská kinematografia.

Magda (2023) (TV film) odpad!

Milku Vašáryovú mám rád. pani Magde neviem prísť na meno. Pokiaľ sa ešte držala hereckého kopyta bolo to v pohode. Farizejka, zaslúžilá umelkyňa ktorá na rozdiel od Kňažka titul pred 11/89 nevrátila, podpísala antichartu, za čo dostala pekné úlohy. A po ´89 jej to preplo úplne. Vyšlapala to na Hrad, stala sa diplomatkou bez žiadnych diplomatických skúseností a šup ho na počkanie v 1990 ako veľvyslankyňa v Rakúsku, neskôr v Poľsku. V 1999 je už úplne mimo reality a ako nezávislá kandidátka na prezidenta dostáva 6,6% pravdepodobne od mužských fanúšikov ktorí ju mali v merku z Menzelových & Hrabalových Postrižin ako vystavuje na obdiv svoje kozy. Po tomto fiasku ju  Miki urobil štátnou tajomníčkou na MZV. Liberál ako vyšitý. Z toho kruhu kultúrnych liberálnych bohémov a kolotočárov nemá predstavu ako žije bežný pracujúci Slovák, jeho problémy a hlavne ako mu pomôcť. Bolo jej to treba ? A príbeh nekončí. Pokiaľ lúzer Jardo Naď protestujúcich nazýval dezoláti, opice, psychopati (a čo Matovič ?) a Mikulec posielal vodné delá pani Magda sa po posledných voľbách nechala počuť že voličmi súčasnej koalície sú  neofašisti, neonacisti a vyslovená spodina. Milka Vašáryová zostane v dušiach Slovákov skvelá, skromná herečka a žena. Pani Magda len hanbou Slovenska lebo na protekčnú pani veľkomožnú vzdialenú na hony od reality nik nemá.

Bastard (2023)

Mám rád tieto Škandinávske filmy, Sven Nykvist -Oxen, Jan Troel – Vysťahovalci atď. Dánsky kapitán Ludvig von Kahlen je historická postava. Pravdou je že bol kapitán, zememerač, v Jutsku chcel zúrodňovať vresoviská a do šľachtického titulu ho povýšil Fridrich V. Tento kráľ bol a do dnešných čias je miláčikom dánskeho pospolitého ľudu. Pil ako Dán, ľahkým ženám a bordelom sa nevyhýbal, naopak. A pár mimobočkov so ctihodnými dámami. Život žil naplno, ale tak to býva telo bolo zhumpľované už v 47 a išlo do hrobu. Takže 10% deja je reálnych, ostatné je podľa románu Idy Jassen z roku 2020 a veľmi rýchlo sfilmovaný. Príbeh bezchybný, od začiatku až po titulky, odráža surovosť doby,  zvyky a ako inak Mads Mikkelsen nemôže sklamať. Rozmýšľam len prečo tam naťahali Rómov ? V skutočnosti tam neboli a kolonizátori boli rodáci kapitána. Žeby pripomienka rýchlo rastúcim protimigračným občanom Severských krajín že počierni občania tam boli od dávnych časov možno aj pred Vikingami 😊? Tak či onak je to za 5 orosených Carlsbergov.

Golda - Železná lady Izraele (2023)

Dejiny Izraela by neboli bez takej osobnosti ako Golda Meirová. Narodená na prelome 18/19 storočia v Rusku v Kieve. Potomok Aškenézkych židov alebo Chazarov, to by rozoznala len DNA. Jej rodičia urobili správne rozhodnutie a v 1903 emigrovali do USA. Je nepochybné že v mladom veku mala obdivuhodný drive. Odmietla zastávať úhohu typickej židovskej ženy - matky starajúcej sa o deti a manžela. Študovala, presídlila sa ako presvedčená sionistka do Izraela, hrdlačila v kibuce. Ako prvá dostala Izraelský pas a bola prvou veľvyslankyňou v Rusku. A tu bol problém, Izrael nesplnil očakávania Visarionoviča a plánovaný socialistický štát to začal točiť k USA. A ako inak, túto zradu Visarionovič trestal. Golda sa dala dokopy veľmi rýchlo s najvplyvnejšou židovkou v ZSSR Polinou Zhemchuzhinou, manželkou Molotova. To nebolo príliš diplomatické, Polina ho už dlhú dobu iritovala, tak už v 12/1948 dostala 5 rokov v Gulagu.  Dosť mi vadí názov Želená lady, s tým som sa u Goldy nikdy nestretol. Toto pomenovanie  prináleží len Margaret Thatcherovej. V období ktoré zachytáva tento film je Golda tak skorodovaný šrot, fajčiaca jednu bezfiltrovú Chesterfieldku za druhou a rakovina na krku. Nenávidela ZSSR za to, že dodával zbrane Arabom a kopala ešte aj do Dostojevského a Tolstého. Konflik Arabov a Izraela ktorý začal 6.10.1973  známy  ako Yomkipurská vojna je najväčšia potupa Izraelskej armády. Totálne zlyhanie Izraelských a US spravodajských služieb aj keď mali zaručené správy od dvojitého agenta tajnej služby Egypta a zároveň Mosadu miliardára a obchodníka so zbraňami  Ashrafa Marwana, manžela Násirovej  druhej dcéry. (v r. 2007 záhadne vypadol z balkóna v Londýnskom byte). Prečo Golda, táto troska neodstúpila a nestiahla sa do úzadia ? No lebo nikoho lepšieho Izrael nemal. Keď najvyšší predstavitelia Izraelu pochopili čo sa na nich rúti prvý sa rozklepal a doslovne sa  poblil a zašil (viď film) minister obrany Mojše Dayan. A ako to dopadlo ? No klasicky, Golda zavolala ministrovi zahraničných vecí  Henrymu Kissingerovi ( žid narodený v Nemecku) ktorý si Goldu veľmi vážil a bolo postarané. Celé to vystihuje krásny dialóg pri návšteve Henryho u Goldy. Henry: Pani ministerská predsedkyňa, musím Vám na začiatku oznámiť že v prvom rade som Američan, potom minister zahraničných vecí USA a až nakoniec Žid A skvelá odpoveď Goldy: Ale Henry, Vy zabúdate že v Izraeli čítame sprava doľava. A ako to dopadlo ? Lobby nasadila všetky páky, Američania leteckým mostom dodali 22.500 ton vojnového materiálu.  Kabinet Goldy Meirovej odsúhlasil aktivovať 13 jadrových hlavíc, každá 20 kT na rakety Jericho a F-4 Phantom II (Hirošima 15 kT). A bolo to. Čo musím pochváliť je skvelá hudba Leo Cohena - Who By Fire Uvidíme čo vykúzli Anthony Blinken potomok uhorských židov. Ale to je už iná kapitola. Asi ani najväčší optimista neverí že tam bude raz mier pod olivami. A Ukrajina detto, tam pod beriezkami. Prehodnocujem, je to na 2,5 ale čo sa tam teraz deje zaokrúhľujem smerom dole.

Jednoduchý plán (1998)

Dobré krimi. Spomenul som si na bájky, rozprávky...peniaze nie sú všetko a nemusia Ti priniesť šťastie ale záhubu. Tak toto je na tému tejto múdrosti, ale v surovejšom a reálnom prostredí. Vykreslenie USA spoločnosti presne ako má byť a  výborná sonda do života a mentality najdemokratickejšej ľudskej spoločnosti - USA.

Moje povstanie 2 (2019) (TV film)

Doporučoval by som natočiť masaker v Martinských kasárňach pod velením npor. Cyrila Kuchtu (prezývaného Krvavý Cyril). Súhlas Arzenal :nič nie je čierno-biele. Možno aj pre lepšie pochopenie prečo Nemci popravili 48 civilistov a vypalovali dediny za tento čin.

Bešenstvo (2023)

Počul som o podobnom prípade, syn na drogách tak sa s ním otec zašil na 6 mesiacov na Záhorí do nejakej prenajatej chajdy. Tiež ho priväzoval na noc a keď šiel nakúpiť. Žiaľ neviem ako to dopadlo. Toto je Ruská alternatíva v omnoho surovšom podaní, šité na ich pomery. A rovnako šité na Alexeja Serebrjakova. Videl som viacero filmov kde patril medzi najlepších, len myslím raz sklamal film, nie on ako herec. A Ruská tajga, nedotknutá príroda, chvíľu tam prežiť, pokochať sa prírodou, vypiť stakan s miestnymi. Ale žiť tam určite nie, tam sa človek musí narodiť aby tú krutú klímu a prostredie prežil. Pri hodnotení zaúradovali Rusofóby, pozreli, aj sa páčilo ale hodnotili lebo Putin.

Hranice (2023) odpad!

Tak dve koloniálne krajiny Francúzsko a Belgicko participujú na tomto politickom filmovom paškvile. Keby o ich zverstvách natočili film na celuloidový film mal by pár sto kilometrov. Taký Belgický král Leopold II patrí medzi najväčších masových vrahov za éru ľudstva. Za smrť Jozefa Chovanca v Belgickom väzení dodnes nebol nik potrestaný. Miesto prvej pomoci bacharka hailovala ! Čo stvárali Francúzi za barbarsvá v kolóniách je až neskutočné. A takáto bagáž nás bude poučovať. Slovensko má staronového premiéra, nie je to práve moja krvná skupina ale našťastie Orbán už nebude sám. Žiadny emigranti, žiadne kvóty, žiadne peniaze. Nech sa progresívna EÚ spolu aj s PS pojebe. A keď je už aj taký Danko podľa TV MarkíUSzy v prieskume verejnej mienky populárnejší (18.12.2023) ako šéf PS Šimečka tak to čosi o výtlaku Progresívcov svedčí. Asi ten Šimečka vie trúbiť len do vetra a na šofar. A ostatní podobní géniovia. Tak bratia Česi 4. na kandidátke PS Tamara Stuhlová, dnes ctihodná poslankyňa nevie kedy vznikla ČSR a kto bol prvý prezident. A to je 28.10. na Slovensku štátny sviatok.  Tak to je sila.