Marta (2019) (pořad)

Ještě to neskončilo a už dumám, jestli je to tak spontání nebo tak nacvičené. Gregor plus Gregor asi dobrá volba, ti pojali svou životní prezentaci jako divadelní představení a proto jsou pro Martu pokladem. Všichni (další) ve svém oboru talentovaní, nezpochybnitelné. Nezní tu heslo "vrať se do hrobu"? Pro náctileté to není, pro sátníky odstrašující. Je to pro ty, kteří chtějí zabít čas? Není to odpad ale taková nadbytečná vata. Ve vložené reklamě říká Pavel Liška "Mohlo to být velký". Můžeme přepnout.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Konečně jsem po SEDMÉM - a tedy "šťastném" neobjevném dílu série Star Wars, který nastartovával zájem o kšeft velmi dobře rozběhnutý v 70tých letech - se odhodlal k dílu OSMÉMU... Zatímco sedmý díl "The Force Awakens" působil chvílemi dojmem, že resuscitace probíhá pomocí lékařských nástrojů vylovených z dětské hračkové lékárničky, tak i přesto dostal celý štáb z výtvoru, co se dalo. ... To sice v osmém dílu "The Last Jedi" to vypadá, že tah na bránu zesílil, studio asi zapojilo plno scénáristických kreativců (dělal to prý už Alexandre Dumas), a/ale výsledek podle toho vypadá. Jako by se prolnuly dva scénáře, jeden pro kreslený japonský dětský film (teenagerská blikající omalovánka...) a druhý pro oba rodiče (zde myšleno genderově vyvážené rodiče). Ona dostane hlubokomyslné citové trauma a on hrdinské řeči (pardon - činy). Duu G. Lucas/S. Spielberg se dařilo dodat do svých dílů i humor a dětské okouzlení, přestože v chmurných dílech přišla i ta nuda. ... V "The Last Jedi" je pro mne nuda od začátku. Postupně je obalovaná "přílepky" těch přibraných kreativních dohazovačů starých a nových nápadů, až se podařilo děj-neděj zmateně přeplácat. Poslední negativismus ode mne - proč je tam tolik nesympatických tváří? Nechci přímo napsat "ošklivých ksichtů"? Pardon, omlouvám se normální a geniální mongolce/inuitce. ... Po 1 hodině a 31. minutě jsem zaslechl vítězný motiv z Indiana Jonese. Děti asi usnuly, jejich film skončil - skutečné války Star Wars se vrátily. Je to málo. ... Série bude úspěšná, už pro nejen mou vlastní nostalgickou zvědavost, jestli se příběh vylepší. Navíc - kdo by odolal v hračkářství těm roztomilým potvorám, co zpomalují děj. A když už tam jsem, přibalte mi ještě toho s tou maskou, a ještě..... ... George Lucas si cestou z projekce neodplivl, protože z výše licenční náhrady od Disneye mu vyschlo v hrdle.

Půjčovna masa (2018) (seriál)

Altered Carbon S1 - 80+10%: Budoucnost 24. století, rozdíly, jaké si neumíte představit. Dost zajímavých nápadů a pozor i vtipných, realita, retro, flashbacky, virtuální realita v reálu i v mysli, umělá inteligence v obou, inspirativní účesy a oblečení. Ani nejsem zvědavý, kdy se to uchytí. Ale dobrá krmě pro scifisty. Dobrý nápad i pro PC game. A to jsem se nezmínil o tom, co to zašmodrchává nejvíc už od začátku. Záloha mozku a výměna těl. Konec už tak nějak nepřekvapuje a povzdechy čtenářů knihy neposoudím, nečetl jsem. Kyberpunkový hotel mne dostal. ..... Altered Carbon S2 - 80%: Na rozdíl od první série, která je detektivkou i komediální SciFi, je druhá série temnější psycho drama s častou akcí typu Ranger Waker. Velmi kolísavá je úroveň mluveného slova, od přihlouplých "odborných" po hřejivě lidskou filosofii - kupodivu podávanou virtuální postavou hoteliéra Poea. Opět nejzajímavější postava. Nejslabší jsou přelidněné ateliérové scény. Příběh má hodně zvratů a to je dobré, ten se mi líbil a stále překvapoval. Zároveň jsem pojal podezření na politickou agitaci, kdy není důležitý vzhled jedince, rasa, pohlaví, ale jeho "Báze" neboli záznamník intelektu - on tam skoro nikdo není lidská bytost, jen schránka s otiskem obsahu mozku vložená do umělého těla. Takže poslání "všichni jsme lidé ať už jakékoli rasy" je vlastně negováno. No a postava, která je středobodem vývoje možná i dalších sérií, je vlastně takový (taková) Che Guevara - profesionální vývozce (vývozkyně) revoluce.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Příběh vsazený mezi epizodu III. a IV. Jak víme, ta začíná uložením plánů hvězdy smrti do robota R2D2 princeznou Leiou. V tomto se objevují jiní hrdinové a staří nepřátelé a je tam více boje a méně dojemných objetí. V obraze se objeví spousta rekvizit dílu IV a naivních technologických zázraků a řešení připomínajících Star Treck. Některé berličky jsou spíš Berle. Přesto bych za sebe hodnotil více než nový díl VII. který mi připadá v mnoha scénách hodně nablblý. (První taková scéna sedmičky, kdy stíhač opravdu nemůže(!) zlikvidovat kulatého robota BB8 a hrdinku Reu utíkající pod plachtami jakéhosi tržiště - asi kvůli předčasnému ukončení příběhu.) Felicity Jones je určitě pohlednější než Daisy Ridley. Jako potěšení pro fanouška to opravdu funguje.

Jiný život (2019) (seriál)

s01e01: 50 % - Měl by to být splněný sen fanouška Stanislawa Lema a jeho mezihvězdných cest lidstva. Budoucí vynálezy, hrdinové, padouši, nebezpečí, tajemství, vítězství návratu. V prvním dílu je skoro vše. Hlavně opsáno a podáváno v nové jednodušší variaci: Šlachovitá Katee Sackhoff (Niko) z Battlestar Galactica se stálým křečovitým úsměvem v exaltované tváři. Artefakty neznámého původu jak z Příchozích ale tajemné jak z Vesmírné Odyssey a zároveň působící neskutečnou aurou jak z Annihilation; odpovídají hudbou jak z Blízkých setkání třetího druhu. Mezihvězdná loď využívající energii hvězdy jak z Rámy; posádka se budí předčasně jak ve filmu Pasažéři. Trochu ran pěstí a kopů nohou, pro začátek jedna uškvařená mrtvola padoucha. Vetřelcem inspirovaný palubní počítač a Červeným Trpaslíkem virtuální holo-android, zde v jednom. Komunikační zařízení zprostředkující videorozhovor mezi Zemí a kosmickou lodí lépe než v Interstellar ze soukromého IoT tabletu bez časového prodlení?! A to je zásadní! Když tuto technologii mají, proč nevyšlou kosmickou loď s virtuální posádkou řízenou v reálném čase dálkově?

Alita: Bojový Anděl (2019)

Pohádka o Alitě začíná verneovsky. Prostředí a hejblata se mi líbí. Postavy a děj spěchají něco předvést a zapomínají vtahovat do příběhu. Ani nestihnu vychutnat detailní stárnoucí postapo malebné město. Sladkobolny megapřiběh prošpikovany technikou, drsnými ale i krásnými tvářemi. Není lidský a ani neměl. Sází na destrukci a řežbu jak v herních konzolích, s mravními zásadami a pointami si hlavu nedělá. Jistě moderní. Postupně začíná bavit, když zjevuje tajemství, jenže to se nějak rozplyne v prvoplánu. My. My nebudeme zlí, to jen naší roboti. Podívaná může zvětšit tržby v pokračování. 68%

Stranger Things - Season 3 (2019) (série)

Třetí serie dělá dojem komiksového pojetí obrazu. Vývoj minulých kopíroval věk svých dospívajících diváků, tato série se vrátila k pojetí základní školy a doslovně omalovánkového a realistického ztvárnění. Zobrazeného zla se netřeba tolik lekat než neznáma, Netflix nemusí tak moc omezit sledovanost. Schematičtí Rusové. Víceré postavy by mohl komicky hrát Jim Carrey jako Maska. Slabota v poměru k předchozímu, i když závěr je povedený. Pro děti 70%.

12 opic (1995)

S mnohaletým odstupem přiznávám, že k tomuto filmu nemohu napsat komentář - tak je stále i po letech ohromující. Stejně jako Cole mám zasunutou vzpomínku, že v minulosti jsem četl nebo už slyšel drama (Chris Marker) kolem chlapce hledaného ve studni. Všechny vybrané herce vedl Terry Gilliam bravůrně a nikdo mne nezklamal. Naopak! Nekritický a fandovský obdiv! K tomu, že rekvizity budoucího světa výstižně signalizují jeho neuchopitelnost, ale současnost je o citech a chvění duše. ...A Madeleine Stowe - óóóóó!

Pod žhnoucím nebem (1954)

Uvedeno na KVIFF 2019 jako pocta Júsufu Šahínovi (Youssef Chahine). Na dobu vzniku vynikající film. Odlišnost etnika i mravů, chudoby. Jediný okamžik v proměně vztahů komicky uspěchaný, nic jiného nebylo špatně. Zobrazené obyvatelstvo vyznává divadelní pojetí života, vládnutí, obchodu a (ne)přátelství. V 50tých letech "pecka". 80%.

Yesterday (2019)

Při skladbách Beatles mi běhal mráz po zádech štěstím a příběh byl milý a zábavný zároveň. Není co kritizovat, trochu morality, něco bylo naivní ale bylo odpuštěno. A ano, myslím, že v dnešní době, pokud by neznala písně Beatles a jimi inspirované, by byly také bombou. CocaCola by ovšem Kofolu nepřeválcovala! 80%. Viděno během KVIFF v krásném kině v Kynšperku nad Ohří!!!