Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

Překvapivě pohodová, oddychová záležitost a v podstatě žánrem akční komedie. Těch dramatičtějších okamžiků je tu opravdu poskrovnu na to, aby se film dal označit i jiným žánrem. Děj rychle ubíhá, diváka snadno vtáhne do děje a baví po celou svou délku, takže stopáž za mě přiměřená. Jediné, co se mi nechce věřit, je inspirace skutečným příběhem, na to je děj opravdu hodně neuvěřitelný. 77%

Diego Maradona (2019)

Na dokument o Maradonovi jsem se hodně těšil a dopředu avizuji, že jsem nedostal, co jsem čekal ani zdaleka. Archivní záběry mají nevyčíslitelnou hodnotu a jejich použití si velmi cením, na druhou stranu celý film je v podstatě jen většinou moc nesouvisejícím sestřihem těchto záběrů. Chybí tomu pořádný a hlavně konzistentní vypravěč napříč celým filmem. Stopáž je na dokument strašně přepálená, řada záběrů je v podstatě zbytečná a jen natahují už tak dost nudný počin. Maradonův život považuji za natolik kontroverzní, že by si dle mého soudu ucelenější, přehlednější a hlavně lepší dokument zasloužil. 58%

Pátrání (2018)

Pátrání je hodně netradiční detektivkou se zajímavou zápletkou. Skoro celé vyšetřování probíhá v online světě, což je minimálně zajímavý nápad a překvapivě dobře to funguje. Příběh je napínavý a rychle diváka vtáhne do děje. Jediné, co na filmu zamrzí, je nehodící se a velmi naivní závěr, který si troufnu tvrdit, že zde prostě neměl být. I tak se ale jedná o velmi svěží vítr mezi thrillery, kterého si cením a jistě jej v budoucnu ještě uvidím. 78%

Království nebeské (2005)

Království nebeské mi přijde trochu jako oheň a voda dohromady. Jednoznačným plusem je, že jsem se ani přes tříhodinovou stopáž nenudil a film mi nepřišel nikterak zbytečně natahovaný. Dalším plusem jsou špičkové herecké výkony všech významnějších postav s výjimkou Orlanda Blooma, do kterého by bylo snadné si kopnout. Plusem, který se však vzápětí obrátí v citelný minus je velké množství silných charakterů, které bohužel mají na plátně pouze minimum prostoru a jediná Eva Green, která ten prostor má a v celém průběhu děje si buduje velmi silný charakter, v závěru jako by najednou byla někým jiným a všechno, co bylo její postavě vlastní a co ji dělalo silnou, nesmyslně „zahodí“. Stejně nesmyslné zvraty provází i osud zde docela toporného a v závěru místy i nesympatického hlavního hrdiny. V závěrečné pasáži filmu mi rozhodně byl sympatičtější zdejší záporák Saladin, který se mi jevil jako moudřejší, a vlastně i lidštější vládce. To si myslím, že úplně záměrem tvůrců nebylo… Závěrečná bitva o město je v podstatě naprostou (byť ne až tak zdařilou) kopií bitvy z Pána prstenů (Návrat krále) a za to musím ubrat ještě jednu hvězdičku. Jinak se na film příjemně dívá a v podstatě jej lze definovat jako takovou velice dlouhou rodinnou oddechovku s obrovským rozpočtem. 68%

Svět přírody - Rybařící levharti (2015) (epizoda)

Další naprosto úžasný dokument z dílny BBC, resp. Davida Attenborougha. Záběry lovících levhartů jsou fantastické a některé nové záběry jsou až neuvěřitelné. Nedovedu si ani představit, kolik práce a čekání na ten „správný“ záběr musí stát za tímto poměrně krátkým dokumentem.

Anna (2019)

Když si odmyslím několik vysloveně debilních scén, tak mě Anna velmi mile překvapila. Je to sice opět trochu takový Girl Power film (1. nejvyšší představitel KGB by už jen z principu fungování této organizace nebyla žena ani v těch nejdivočejších snech zanícených feministek, 2. Anna mlátí zástupy agentů, vojáků a čeho se jí zrovna zamane na počkání a ti jen čekají, až na ně „přijde řada“), nicméně řekl bych, že zde spíše takovou nenásilnou formou a diváka to nijak neruší. Příběh je nakonec trochu překombinovaný a možná se v něm s poslední scénou i scénárista trochu ztratil, a tak to do sebe přestává celé zapadat tak, jak by si tvůrce přál. Nicméně všechno jsou to v tomto případě pouze drobné vady na kráse a pozitivní pocit po zhlédnutí filmu významně převažuje. Příběh je silný, rychle se vyvíjí, obsahuje řadu silných charakterů, ať již kladných či záporných, všudypřítomná akce nepůsobí nemístně, jako u mnoha podobných filmů, audiovizuální stránka asi málokoho urazí, herecké výkony všech hlavních protagonistů se mi líbily (např. Helen Mirren je ve své roli naprosto úžasná), a tak by se dalo ještě dlouho pokračovat. 78%

Boxeři (1999)

Boxeři jsou jedním z mých oblíbených filmů z období mého dospívání... Detailnější rozbor k filmu však napíšu, až po jeho opětovném zhlédnutí.

Carry on Doctor (1967)

Carry on Doctor je velice příjemnou, oddechovou komedií. 78%

2001: Vesmírná odysea (1968) odpad!

V poslední době mám na výběr filmů poměrně smůlu, ale tohle teda bylo něco extra. Ani se mi nechce věřit, že se A. C. Clark přímo podílel na scénáři. 2001: Vesmírná odysea je bezpochyby jedním z nejhorších filmů, které jsem v životě viděl, a to opomíjím fakt, že je mi docela za těžko tento paskvil vůbec filmem nazvat. Na stopáži 2h 20 min je přibližně 1h 40 min naprosto zbytečných záběrů, hudba doprovázející tyto náhodně poházené výjevy beze špetky smyslu, je vysloveně otřesná a dráždila mi nervy od první do poslední sekundy. Celé je to šílené psycho a vůbec nevím proč něco takového Kubrick natočil. I mechanický pomeranč, který je jinak nevýslovným hnusem, se vedle tohoto počinu jeví jako docela snesitelné dílo.