• Krátkometrážní

V hlavě (2015)

15/26 - Po extrémně dlouhé době jsem zpátky s dalším hodnocením Pixarovského snímku. Tentokrát přišel na řadu můj absolutní oblíbenec, film Inside Out (V hlavě). Hned na začátek řeknu, doposud jsem z žádného jiného snímku z velké produkce necítil takový ten pocit nezávislého filmu. Už jen tento fakt pro mě odlišuje Inside Out od zbytku portfolia Pixaru. Ale teď už k obecným kvalitám filmu, které jsou velmi vysoké. Začnu s příběhem, ten je sice vesměs klasické "Dostaňme se z bodu A do bodu B", ale je zpracován skutečně originálně a nápaditě. S příběhem se pak pojí také svižné tempo a vynikající humor, který určitě zabaví jak děti, tak i dospělé. Dále se dostáváme k postavám, ty jsou, jako to s Pixarovskými postavami často bývá, naprosto parádní. Každá z nich je výrazná, sympatická a ve filmu opravdu hezky funguje character design, což jim také prospívá. Velice rád bych pochválil zpracování celkového konceptu světa uvnitř hlavy, ze kterého sálá neskutečná kreativita a dočista vše zde má své místo a svůj smysl. Když se pak přesunu k vizuální stránce obecně, tak budu opět pozitivní. Líbí se mi, jak film pracuje s barvami, animace je pak opravdu velmi propracovaná a místy jsem z ní cítil energii původní Rubber Hose animace. A úplně nakonec vyjádřím svůj názor k soundtracku snímku. Ten je jako vždy skvělý, hezky se poslouchá a naprosto ukázkově doplňuje to, co se ve filmu zrovna děje. K některým skladbám se dokonce čas od času vrátím, protože se jedná vyloženě o dokonalé kousky. 10/10

My Little Pony: Ukaž se (2022) odpad!

Film, jenž vyšel v Září minulého roku, který představuje novou generaci poníků, jsem si relativně užil. A to i přesto, že jsem s ním měl spoustu problémů a hodnotil jsem jej vesměs průměrně. Teď ale vyšla úvodní epizoda pro nadcházející seriál, kterou bych popsal jako: "Zahoďme vše, co bylo ve filmu fajn a udělejme všechno špatné ještě horší". Myslíte si, že přeháním? Tak si to pojďme rozebrat. Začnu u postav, ty jsou oproti filmu ještě o poznání trapnější, vygumovanější (Chvílemi jsem si dokonce říkal, zda není i Dora průzkumnice inteligentnější) a nemají nic, co by mě očarovalo, nebo něco kvůli čemu bych si řekl: "Ano, této postavě fandím a mám jí rád". A kdybych měl psát o tom, jak špatný je zde character design (to platí i pro původní film), tak bych tady byl dalších několik hodin, takže se radši přesunu na další problém. Následujícím kiksem zde byla rozhodně animace. Postavy se hýbou až neuvěřitelně uměle a nepovedená animace obličejů mnohdy způsobuje to, že poníci ztrácí i tu poslední jiskřičku života, která jim ještě zbyla. Dále bych rád zkritizoval práci s barvami a celkové scenérie, na kterých se děj odehrává. Barvy jsou až neuvěřitelně přesaturované, takže mě z nich několikrát dokonce začaly bolet oči (Řekněte jednoduše "pá pá" harmonickým barvičkám z My Little Pony: Friendship is Magic). Jako další jsou na řadě scenérie, ke kterým řeknu pouze, že to chce opravdu mistrovský talent, abyste vytvořili svět, který bere kouzelné Equestrii veškerou duši a nahrazuje jí obyčejnou sterilitou. A úplně na konec zkritizuju samotnou strukturu příběhu a příběh samotný, epizoda má velmi zvláštní tempo, kdy se více jak půlku stopáže neděje téměř nic a najednou přijde hlavní potíž, který je však vyřešen během několika minut. Příběh samotný je pak klasické klišé, kdy magie umírá a naši "hrdinové" ji musí zachránit. Zkrátka, nepřekvapí, ale asi ani neurazí.  No a to by bylo pro mou recenzi asi naprosto vše. Jediné, v co můžu ještě doufat, je to, že bude výsledný seriál lepší jako tento, s prominutím, exkrement, který ukazuje jen a pouze korporátní nezájem o fanoušky, kdy je výdělek to jediné, na čem sejde a výsledná kvalita je jen nedůležitý aspekt produktu, který můžeme v klidu vynechat. 0/10

Myši patří do nebe (2021)

Kdybych si měl tipnout, co bude můj letošní animák roku, byl by to rozhodně právě Myši patří do nebe, který je založen na stejnojmenné knize. V tomhle filmu funguje naprosto všechno na jedničku. Příběh je typická jízda o přátelství, ale nejen o něm. Probírá se zde třeba také strach, předsudky a samozřejmě i smrt. To sice nezní jako nejoriginalnějsí synopse, ale kvalitní postavy a kreativní zpracování dokáží film v pohodě utáhnout. Postavy mezi sebou mají uvěřitelnou chemii a jsou napsány velice výrazně a přirozeně. Dále bych hrozně rád ocenil výborný soundtrack, sound design a fenomenální voice acting. Herci byli vybráni perfektně, ale nejvíc si to, dle mého, kradl pro sebe právě Matouš Ruml jako lišák Bělobřich, Tlamoun v podání Martina Stránského a také, ačkoliv dostala pouze krátký štěk, Martha Issová jakožto Kočka. Tempo filmu je sice trošku pomalejší, ale film i přesto plyne velice hezky a nenudí ani chvilku. A nakonec se vyjádřím k samotné vizuální stránce, kterou jsem si nechal na konec, protože k ní mám nejvíc, co napsat. Tvůrci využili naprosto vyšperkovanou Loutkovou animaci, kterou obohatili o CGI prvky (Postavy (Ano, byly zde i plně digitálně vymodelované postavy), pozadí (např. umývárna), mraky, vodní plochy apod.). Sety byly velmi hezky vyrobené a ze všech sálala neskutečná porce lidské práce, lásky a péče, character design je pak tak kvalitní, jaký byste čekali od filmu, který obsahuje, povětšinou, antropomorfní zvířata.  Podtrženo sečteno, Myši Patří do Nebe je neskutečně famózní animovaný snímek, který mě nejednou dojal a rozesmál. Dokázal splnit veškerá má očekávání a dokonce jsem z kina odcházel i dost překvapen, jelikož jsem až takhle kvalitní snímek neočekával. 10/10

Univerzita pro příšerky (2013)

14/26 Monsters University (2013) - Příšerky se vrátily, jenomže ne ve formě sequelu, nýbrž ve formě prequelu, který nahlíží do životů našich dvou hrdinů z Monsters Inc. předtím, než se dostali do Továrny na strašení. Příběh je zpracovaný naprosto parádně, ačkoliv se občas najdou nelogičnosti, které jsou tam jen proto, aby se mohl příběh posunout (viz scéna s nádobou na jekot. Prostě, proč to tam bylo? A když už to tam bylo, tak proč to nebylo připevněné ke stojanu?). Ale jinak má film skvělé tempo a příjemný humor, který neruší a nepůsobí vynuceně. Postavy jsou fantastické, mají mezi sebou skvělou chemii a každá z nich má ve filmu své místo. Vizuál je opět špičkový, ale tentokrát k němu mám pár osobních výtek, hlavně teda k designu města příšerek. Dle mého se mohli designeři trochu více vyřádit. Ať už třeba u okolních aut, budov anebo i u nábytku. Přišlo mi, že všechno vypadalo málo "příšerkovsky". Ale jinak je zbytek zvládnutý bravurně. Nakonec soundtrack. Ten si vypůjčil mnoho skladeb z původního filmu, ale přidává i několik nových. Dohromady je soundtrack opravdu parádní a nemám k němu žádné připomínky. 8/10

Rebelka (2012)

13/26 Brave (2012) - Zatím největší zklamání od Pixaru. Proč? Protože tohle zasazení mělo potenciál. Ale jediné, co z tohohle filmu vyšlo, bylo nudné cosi, které vypráví, ač vcelku originální, tak nezajímavý a špatně zpracovaný příběh. Tempo celého filmu není až tak špatné, ale je dost nekonzistentní. Občas snímek plyne, občas se vleče. Postavy jsou ale naprostá katastrofa. Ty, co nejsou nudné, jsou otravné a žádná z nich, až na Meridu (Která na tom není o tolik lépe), mě nezajímala, jak na začátku filmu, tak na jeho konci. A vzhled postav je opravdu vrchol špatného character designu. Teď k vizuálu. Ten je oproti jiným Pixarovkám zvláštní, protože vypadá spíše jako něco, co by vyplodila produkce studia Disney. (To neznamená, že je špatný) Ale jednoznačně musím pochválit animaci vlasů, nic tak hezkého jsem dlouho neviděl. A úplně nakonec k soundtracku, ten se mi opravdu líbil a hezky doplňuje atmosféru celého snímku. 4/10

Auta 2 (2011)

12/26 - Cars 2 (2011) - Dvanáctý, a podle některých taky nejhorší film lampičkového studia. Ale to si já nemyslím. Oproti prvnímu filmu, jsou závody odsunuté do pozadí a hlavní linka se točí kolem Buráka, který se shodou náhod stane agentem. Je sice pravda, že jsou závody pro některé takovým pomyslným etanolem celé série, ale to, že se Pixaráci rozhodli trochu zaexperimentovat, se mi opravdu líbilo. Postavy jsou vcelku fajn, ačkoliv je spousta z nich dost nezajímavých a ihned na ně zapomenete. Chemie mezi nimi, bohužel, skoro nefunguje. Záporák je pak vrchol debility. K vizuálu budu psát zase o trochu pozitivněji. Je opravdu fajn, lokace jsou výrazné, designy postav jakbysmet, akční scény jsou dynamické, efekty kvalitní a osvětlení dokonalé. A nakonec soundtrack. Ten byl okay, ale nejedná se o nic, co bych byl ochoten dobrovolně poslouchat ve volném čase. 6/10

Kouzelný drak (2021)

Sony mě poslední dobou příjemně překvapuje. Nejdříve "Spider-Man: Into the Spider-Verse" a celkem nedávno taky překvapilo "The Mitchells vs. the Machines". Budu upřímný, čekal jsem průměrnou blbinu, která nenadchne, ale ani neurazí. No, dostal jsem mnohem víc. Dostal jsem kombinaci výborného humoru, skvělé chemie mezi postavami, příjemného soundtracku, hezky stylizované animace, ze které jde přesto cítit nižší budget, a kvalitního příběhu, který sice není nic extra originálního, ale to skoro vůbec nevadí. Jako jediný větší problém beru zvláštní tempo a storytelling. Přišlo mi, jakoby tvůrci zbytečně zdržovali, což je celkem nepěkné, když vezmu v potaz, že je zbytek zpracován vesměs velice kvalitně. Jinak se však jedná o vysoce kvalitní film, který se doopravdy povedl. (Mimochodem, vřele doporučuju koukat na film s mandarínským, anebo s kantonským dabingem. Prohloubí to váš zážitek) 8/10

Toy Story 3: Příběh hraček (2010)

11/26 Toy Story 3 (2010) - V pořadí již jedenáctý film od studia Pixar. Tentokrát se opět vrátíme do života našich plastových hrdinů. Andy už je skoro dospělý a chystá se odjet na vysokou, chce tudíž dát své hračky na půdu, což se shodou náhod nepovede, a hračky končí u popelnic. Odtamtud se jim povede utéct a vlezou do krabice v autě, která míří do školky, tam čekají hrdiny velmi nehezké chvíle. Příběh je zase velice odlišný, ale zároveň schématem dost podobný předešlým dvěma filmům. I v předchozích filmech šlo ve zkratce o to, dostat se odněkud zpátky k Andymu. Což není samozřejmě na škodu, díky změně prostředí působí příběh svěže a díky výbornému storytellingu krásně odsýpá. Postavy jsou výborné, chemie mezi nimi skvěle pracuje a každá z nich má vlastní výraznou osobnost. Záporák je fantastický, má motivace a neskutečné charisma. K vizuálu jen krátce. Opět je výborný a není mu co vytknout, zkušenosti Pixarovských animátorů mě stále nepřestávají udivovat. Neskutečně kvalitní render, animace je plynulá, designy postav jsou výrazné a fyzika jednotlivých objektů mi také přišla velmi reálná a přirozená. A nakonec teda soundtrack, k tomu také nemohu nic říct, vzhledem k tomu, že je velice podobný soundtrackům dvou minulých snímků. Ale mně se stále hodně líbil a mám ho rád. 10/10

Vzhůru do oblak (2009)

10/26 Up (2009) - Tentokrát strávíme čas se staříkem, jménem Carl, který přijde o ženu, ale i přesto se jí pokusí vyplnit sen o tom, že budou žít u "Paradise Falls". Na cestě se k němu čistou náhodou přidá Russell, mladý průzkumník divočiny, který chce získat bobříka za pomoc seniorovi. Příběh je dost neobvyklý a probírá otázku života (stáří, výčitky etc.). Tempo je sice ze začátku celkem pomalejšího rázu, ale to je nutnost, protože ani zde se nevyhnete Pixarovské "depresivní" lince, ale jakmile se film rozjede, tak je tempo svižné jako blesk. Bohužel se nevyhneme příběhovému klišé v podobě uvědomění hlavní postavy, které ovšem nějak příliš nevadí. Snímek je taky napěchovaný výborným humorem. Kladné postavy společně fungují na jedničku, jejich vztah se skrz film přirozeně vyvíjí, na každé z nich vám bude záležet a budete jim fandit. A záporák a jeho nohsledi jsou pak celkem zajímaví, ale nic úžasného. Nicméně mají jasné motivace a nic není udáno jen tak, bez jakéhokoliv důvodu. Vizuál je opět výborný, každá textura, každý paprsek světla a každý vlas. Všechno je zpracováno znova bravurně a zase se ukazuje, že minimálně v tomto odvětví, nemá Pixar soupeře. Jediné, co u vizuálu tohohle filmu příliš nemusím, je jeho vizuální stylizace. Ale to nepočítám jako problém filmu. A nakonec samotný soundtrack. Ten považuju za jeden z nejikoničtějších pro Pixar a absolutně ho zbožňuju. 9/10

Grinch (2018) odpad!

Většinou jsem schopen si užít i sebevětší hovadinu. Ale tohle opravdu ne. Nedokoukal jsem, a nikdy to ani dokoukávat nehodlám. 0/10