Brejlil

okres Praha

1 10 19 28 34 35 36 37 následující >>
    • 19.9.2007  16:10
    Ikarie XB 1 (1963)

Po mnoha stránkách tato dnes skoro kultovní sci-fi beznadějně zastarala. Vizuální podoba je poplatná době vzniku, a více než budoucnost připomíná výstřelky designu 60. let. Film je velmi pomalý, vlastně bezkonfliktní: všichni bez námitek sledují určitý cíl, střídají se ve službě, relaxují při divné hudbě, a když se objeví zádrhelík, pasivně čekají, až opět odezní. Jediné dramatičtější místo je objev a průzkum starobylého kosmického plavidla. Výkřik "Byli to lidé!" si pamatuji od dětství. Myslím, že postavení jakéhosi milníku české sci-fi je trochu nezasloužené (Vávrův Krakatit je rozhodně lepší), ale další pokusy o podobný žánr dopadly mnohem hůře.

• 19.9.2007  16:08
    13. revír (1946)

První a asi také poslední český film-noir, a zřejmě stále nejlepší český detektivní film. Jsou zde sice drobné i velké nedostatky: v knižní předloze je periferie mnohem depresivnější, nedozvíme se motivaci postav, některé scény (většina těch, kde se objeví dr. Chrudimský) jako by vypadly z červené knihovny, apod. Většina filmu je ale pozitivní: Marvanův revírní Čadek, spíše otrávený (a otravný), než nějak zapálený pro věc, Fróny Dany Medřické, která propadne fatalismu, ale jejíž postoj k autoritám je zajímavě individualistický, kamera, která využívá z toho mála, co jí dekorace mohly nabídnout, úplně všechno. Je smutné, nepodařilo-li se za dalších 60 let natočit lepší detektivku, ale tento žánr zřejmě nemá v Čechách nejlepší postavení.

• 19.9.2007  15:58
    Double Team (1997)

Absolutní blbost, kde se vyřádil hlavně Hark Tsui se svým kameramanem. Bohužel místo gradace film začíná nudit a závěrečná destrukce je opravdu zlá (ať žije product placement, který dokáže zachránit život). Ovšem šílený Rodman a jeden geniální převlek JCVD stojí za shlédnutí, alespoň jedno.

• 19.9.2007  11:47

Z filmů s určitým přesahem (dvojka) a atmosférou (jednička) se stal skoro tuctový akční blockbuster, který potěší nápaditou destrukcí, ale po skončení vyšumí. Škoda.

• 19.9.2007  11:46

Sebeparodie je zvláštní žánr. Na jedné straně by vlastně měla být snadná, protože tvůrci mají s parodovaným žánrem velké zkušenosti, ale pořád je tu to nebezpečí, že se jejich dílko začne brát vážně buď samo, nebo diváky. Z čeho Pytlákova schovanka vybruslila, tam Akční hrdina spadl. A tak zbývají jen některé jednotlivé vtipy (akční Hamlet, parodické odkazy na Stallonea apod.), ale celek pohromadě nedrží. Vůbec nejhorší je O'Brien jako malý Danny, který mi není sympatický a hrdě se tak řadí po bok "hvězdy" Culkina.

• 18.9.2007  17:05

První polovina je rozhodně lepší než ta druhá, Upíři i přes veškerou Rodriguezovu snahu vlastně nejsou nijak zajímaví, jejich likvidace je spíše nuda. Zato začátek, Clooneyho charisma se šíři z plátna, zatímco Tarantino si svého cvoka vychutnává. Jen Keitel je spíše jen do počtu, tak "unaveného" a na půl plynu jsem ho snad nikde jinde neviděl.

• 18.9.2007  17:04
    Kill Bill 2 (2004)

Dvojka je asi lepší než jednička. Koncept nápodoby japonských krváků byl opuštěn a ten nový je zaměřen na dialogy, brutální rvačku dvou žen v přívěsu a opět dialogy, občas opepřené černým humorem. Co více od Tarrantina chtít?

• 18.9.2007  17:04
    Kill Bill (2003)

Pocta všemu, co má Quentin rád mi nepřišla naprosto dokonalá. Chybí tarrantinovské dialogy a alespoň špetka humoru. Ten, který se objevuje, je spíše odkazovací nebo citátový. Když jsem viděl Lady Snowblood, pochopil jsem, kam vlastně Quentin chodí na nápady, a závěrečný souboj v zasněžené zahradě je vlastně citace z japonské předlohy, stejně jako animovaná kapitola.

• 18.9.2007  17:03
    Adaptace (2002)

Filmy podle Kaufmanových scénářů je nutné vidět, a to ne jen jednou. Popsat se nedají. Je Kaufman génius nebo šílenec? Oboje je možné.

• 18.9.2007  17:02
    Con Air (1997)

Nemyslím si, že Con Air je lepší než Skála. Chtěl by být skoro stejný a současně jiný. Banda zločinců nejhoršího kalibru, většinou extrémně inteligentních a hláškujících o sto šest je nápad k nezaplacení. Film také většinu času jede v režimu skoro parodie, který dorazí závěrečné "přistání" na Stripu a overkill Cyruse Viruse. Jenže kolem dokola a hlavně ze začátku jsou scény podle modelu "citová zainteresovanost diváka se musí probudit," pravil producent. A tak se budí. Také podpodpodzápletka se Stevem Buscemim je docela úlet.

• 18.9.2007  16:59

Kříženec Beverly Hills s propagandistickým snímkem korporativního, fašisticky laděného státu. Třešničkou na dortu jsou krvavé likvidace brouků i lidí. Interakce herců s CGI brouky byla na dobu vzniku zvládnuta velmi dobře, a dílko je v tomto směru významným milníkem vývoje vizuálních efektů.

• 18.9.2007  16:54

Dlouho se nic neděje. Jakoby se nic neděje. Vše je pod povrchem. Většinu filmu sledujeme "jen" plavbu. Plavbu na slepo a do ztracena. Když přijde boj, překvapí nás svou intenzitou, a pak se zase nic neděje. Nesmyslná epizodka napoleonských válek. Velice silný film.

• 18.9.2007  16:51
    Transformers (2007)

Po uvedení dvojky jsem chtíc nechtíc musel jednu hvězdičku přidat, i když jsem původně nechtěl. Film je zábavný, zvláštním způsobem naivní, ale není úplně blbý, a Bay sice vykrádá sám sebe a všechny kolem, ale katastrofě dvojky se zdaleka vyhnul.

• 18.9.2007  16:51
    Ostrov (2005)

Bay se pokusil odvyprávět relativně vážný příběh svým typickým stylem a zůstal tak na půl cesty. Trochu ho zradil scénář (hlavně konec je opravdu z rodu "blbých"), dost ho zradil jeho vizuální styl. Jakoby se Michael spolehl na to, co umí (tj. natočit destrukci opravdu "cool") a nedokázal vymyslet nic nového. Výsledkem je pocit, že už jsme to někde všechno viděli, většinou tedy v Mizerech II. Kdo si chce užít Bayova stylu, ať shlédne Mizery nebo alespoň Armageddon, kdo si chce užít Bayovy snahy o výpověď k "palčivým" problémům dneška, ať zkusí Ostrov.

• 18.9.2007  16:43

Nevím, jestli pokus o změnu kulis byl záměrný, ale nepovedl se. Trvalo dost dlouho, než Brosnanův Bond vybudoval svůj styl, a i zde to ze začátku vypadá nadějně. Správně úchylný zloduch, atraktivní Bondgirl, docela dobrá akce. A protože je výročí, prošpikovali autoři film odkazy na ty předchozí. A potom přijde šok. CGI Bond na CGI vlnách. Od tohoto okamžiku jde film od deseti k pěti.

• 18.9.2007  16:42

Jedna z lepších bondovek Pierce Brosnana. Úvodní honička na Temži je excelentní, zápletka je relativně nečekaná, hlavní záporák je docela překvapivý a třešničkou na dortíčku je řádně proprsená nukleární fyzička. A skoro pořád se něco děje.

• 18.9.2007  16:42

Brosnan pořád ještě dobře baví. Michelle Yeoh je jako agentka komunistické Číny taky příjemná. Jen ten záporák je trochu za vlasy přitažený.

Zlaté oko (1995)

Restart série ve velkolepém stylu. Nápaditá akce, výbuchy, honička s tankem po Petrohradě, správně přeťápnuté finále na Kubě a do toho všeho cool Bond Pierce Brosnana.

• 18.9.2007  16:41

Bond = ultimativní nasranec, který jde za pomstou přes mrtvoly. A že jich je. Klady jsou jen dva, honička s kamiony a Benicio Del Toro.

• 18.9.2007  16:41
    Dech života (1987)

Po začátku, který našince zvláště na konci 80. let potěšil, přichází komplikovaná nepřehledná zápletka s několikerým koncem. Začátek je opravdu dobrý. Vídeň přestrojená za Bratislavu, honička s vozy VB a jadrná slovenština sportovního komentátora, to všechno mě kdysi dostalo a baví mně dodnes. Pak se Bond dostane do Afghanistánu a film se mění v trapnou agitku. A to ještě nebohého diváka čeká dvojitý (trojitý?) konec. Ten je bohužel po efektním vlání za Herculesem na síti s nákladem nastaven nepříliš nápaditou bitkou v soukromém vojenském muzeu. Celkem tedy sestupná tendence na mé křivce nudivosti a jen průměr. Nejen jako bondovka, ale i jako běžný akční film.

• 18.9.2007  16:40
    Chobotnička (1983)

Už tady měl Moore odejít. Přeci jen věk nezastavíš. Když se k výraznému hendikepu přidá nablbý mišmaš lokací a prostředí cirkusu. Nepovedenost. Snad jen maniakální generál Orlov a některé scény (vlak a závěrečné letadlo) stojí za pozornost.

• 18.9.2007  16:39

Bondovka, která si asi nejvíce dokázala dělat ze sebe legraci. Nápaditá akce, Lotus chráněný před zničením, a docela svižné tempo.

• 18.9.2007  16:39
    Moonraker (1979)

Vzhůru do vesmíru. James předběhl NASA a Columbii a proletěl se raketoplánem mnohem dříve. Jinak jde v podstatě o nesmírnou blbinu, ale docela zábavnou.

• 18.9.2007  16:38

Jedna z horších bondovek. Exotika za každou cenu se vyčerpala u pyramid, hlavní záporák je děs a hrůza a jediný vtipný nápad je ponorka od Lotusu. Chci taky takovou, do práce jen ponorkou Lotus!!

• 18.9.2007  16:38

Restart série se spoustou legračních věcí. Jinak se to popsat nedá. Střelné zbraně ve voodoo strašácích, pěkná honička po louisianských bayou, krokodýli. Příběh je sice poněkud nadsazený, ale docela dobře ukazuje cestu, kterou se Mooreho Bond vydá. Mírná sebeparodie.

• 18.9.2007  16:31

Utahané, nudné a jen tu a tam probleskují takové okamžiky. Rvačka ve výtahu, dosti syrově natočená. Zabijáci Wint a Kidd. Lunochodní honička spíše tím vozítkem než provedením.

• 18.9.2007  16:31
    Thunderball (1965)

Bondovka poněkud zdlouhavá. Ale ty podvodní scény jsou tak krásné. Úroveň bondovek s Connerym jinak od této docela klesá.

• 18.9.2007  16:29

Série se posunula a úspěšně se rozjíždí. Bond si skoro ošklivě naletí, ale vyvázne. Hlavní piklenec je z Československa, baba s kudlou v botě je obzvlášť hnusná a ruská agentka je rozkošná.. Jen ty rádoby exotické "gypsy" tance a bitku na nože mohli tvůrci vynechat.

• 18.9.2007  16:29
    Dr. No (1962)

Tak tady to všechno začalo. Na Jamajce L. P. 1962. Těžko by si tehdy někdo pomyslel, že série vydrží 48 let (zatím). Přitom film je takový trochu divný. Jistě, hodně věcí se změnilo, ale předpoklad, že bělošská dívka bude věřit na existenci draků...

1 10 19 28 34 35 36 37 následující >>