Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Akční
  • Drama
  • Krimi
  • Dobrodružný

Poslední recenze (1 131)

plakát

Kingsman: První mise (2021) 

Scénář se zdá sestaven z různých povinných klišé, včetně nechutně patetické deklamace protiválečné básně, navíc velmi děsivě přebásněné do češtiny. A tak tu máme trauma otce i syna, vážně míněné úvahy o povinnosti, vlastenectví, pacifismu a podobných tématech. A do toho over-the-top scénu s Rasputinem, podobně přepálenou "infiltraci" do doupěte arcipadoucha (tedy spíše stáje) a některé scény, komicky popisující historické události (vražda arcivévody Ferdinanda je dobrým příkladem, ale i vztah mezi monarchy je vykreslen spíše parodicky). Jediná životná postava je Jeho Milost, vévoda z Oxfordu, ale to je především zásluhou Ralpha Fiennese. Druhou zapamatovatelnou postavou je Rasputin, kterého si Rhys Ifans doslova vychutnal. Zbytek je buď solidní nebo zapomenutelný. Matthew Vaughn se sice opět vytasil s několika bravurními vychytávkami a nepochybně dokázal zachytit atmosféru doby a zákopové války, ale celek je rozklížený. Byť zábavný víc než lecjaká poslední marvelovka.

plakát

Život pro Jana Kašpara (1959) 

Je rok 1959 a mírné tání v kulturní politice státu se projevuje v apolitických, příjemně civilních snímcích. Život pro Jana Kašpara nic nekritizuje, nic nesatirizuje, ale vlastně ani nic neoslavuje. Všichni jen dělají, co musí. A režisér se alespoň trochu snaží, aby to nebyla taková nuda. Což se ne úplně daří, dramatický náboj filmu chybí. Postavy jsou nepříliš propracované, s hlavním hrdinou si ani nestihneme vybudovat nějaký vztah, protože se okamžitě otráví a většinu filmu bezmocně proleží. A tak je zajímavější sledovat Sísovy nápady, třeba ten s příjezdem sanitky do nemocnice je moc pěkný. A pak dobové reálie, začouzená Ostrava nevzbuzovala zrovna dobrý dojem. Přistání vrtulníku u Dětské nemocnice na Karlově bylo ovšem moc pěkné. A umělá ledvina, která zabírala celou jednu místnost, překvapila.

plakát

Benedetta (2021) 

Verhoevenův typický, nejednoznačný pohled na život jedné italské řeholnice. Benedetta je dílem zajímavá, dílem dost odpuzující hrdinka. Je skutečně majitelkou přímé linky k JC? Nebo je spíš případ pro doktora Chocholouška? Na jedné straně máme celkem racionálně uvažující matku představenou, které jde o pozemské blaho, na druhé otce probošta, který by rád ze zapadlé Pescie druhé Assisi, a na třetí dost odporně podaného nuncia, který ani nezastírá, že mu jde o moc. Verhoeven nikomu nijak zvlášť nestraní, všechny postavy dost sobecky hájí svoje zájmy a tak je divák nucen (skoro bych zvolal "Zaplaťpánbůh!") dojít k vlastnímu závěru. Ten můj? Když necháte v klášteře mírně labilní ženu, od dětství přesvědčenou, že je vyvolená nevěsta Boží, kterou ale přitahují jiné ženy, nedopadne to nutně dobře. Všechny ty produkční věci jsou solidní, kamera je pěkná, toskánský šerosvit působivý. A všichni hrají přiměřeně a na obě hlavní hrdinky je i pěkný pohled. Co více si dnes v kině, stále podléhajícím covidu a okupovaným především marvelovským digibordelem, můžeme přát.

Poslední hodnocení (1 818)

Kingsman: První mise (2021)

08.01.2022

Život pro Jana Kašpara (1959)

31.12.2021

Benedetta (2021)

27.12.2021

The Matrix Resurrections (2021)

26.12.2021

Poslední souboj (2021)

17.11.2021

Muž v zemi nikoho (1953)

14.11.2021

Četa 317 (1965)

14.11.2021

Král (2019)

14.11.2021

Duna (2021)

29.10.2021

Reklama

Ovládací panel
11 bodů

Reklama

Reklama