A Király (2022) (seriál)

Madarsky Karel Gott s neskutocnym 4-oktavovym hlasom s magickym zafarbenim, ktory si nie nadarmo ziskal prezyvku Kral. Asi takto nejako by vyzerala Bohemian Rhapsody keby ju natiahli na desatdielny serial. Technicke spracovanie a vlastne aj schema deja je prakticky rovnaka - tazke zaciatky, bohemsky zivot spevackej megahviezdy, az po bizarnu nechcenu samovrazdu so zbranov. Obcas to sice sklzne do telenovely, ale celkovo je to velmi kvalitny serial a pre fanusikov Jimmyho povinnost.

Star Trek: Podivné nové světy - Podivné nové světy (2022) (epizoda)

Je to tam! Presne to, na čo sme čakali od fiasku menom Discovery. Pilot ponúka všerko to, po čom sme túžili a konštatujem, že tu máme  konečne  dôstojného nástupcu TOS a TNG v novom modernom 4K šate. Ten duch tam proste je a nepokazí ju ani genderovo korektný woke team up na staronovej Enterprise. Viac po prvej sezóne...

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Kórejský seriálový klenot a zároveň ultimátna psychologická štúdia na tému čo všetko je schopný urobiť človek pre peniaze, no aj vlastné prežitie. Geniálne postavy, napätie, ktoré by sa dalo doslova krájať nožom, prekvapivé odhalenia a minimum hluchých miest.

K zemi hleď! (2021)

Ultimátna viacvrstvová satira, v ktorej u mňa perfektne fungovala aj tá katastrofická rovina. Paradoxne mnohokrát spomínaná kritika reakcií na klimatické zmeny a situáciu okolo covidu ma akosi totálne minula (predsalen porovnávať vzostup teploty o pár stupňov a silnejšiu chrípku s absolútnym koncom sveta je trochu mimo). Skvele však fungovala kritika všetkých neduhov modernej spoločnosti - konšpiračné teórie, médiá, sociálne siete, celebrity, korupcia, klientelizmus, nepotizmus, no a hlavne dôvera v politických a biznisových spasiteľov, ktorý sú častokrát blázni a sociopati.

Duna (2021)

Villneuevov opus magnum, ktorý však naplno doceníme asi až v ďalšej časti. Od Interstellaru ďalšie zásadné scifi, ktoré jednoducho musíte vidieť.

Díra (2019)

Kocka meets Snowpiercer, alebo filmová metafora o ľudskom sebectve, chamtivosti a hlúposti. Zároveň aj zamyslenie sa nad tým, že spravodlivý spoločenský systém sa kvôli ľudskej prirodzenosti vytvoriť nedá. Okrem na môj vkus až príliš metaforickému koncu maximálna spokojnosť.

Neviditelný (2020)

Perfektné budovanie napätia ťažiace z konceptu neviditeľnosti maximum. Paradoxne to má oveľa bližšie Nevideľnému mužovi z roku 1933 ako verhoenovému Mužovi bez tieňa.

Joker (2019)

Najlepšia (ne)komiksovka, brilantné spojenie dokonalého scénára, réžie a hereckého výkonu, istý Oscar pre Joaquina, keď sme si mysleli, že Heathera Ledgera už nikto neprekoná.

Love, Death & Robots (2019) (seriál)

Po Animatrixe ďalší animovaný sci-fi mílnik a popri Black Mirrore to najlepšie seriálové sci-fi poslednej doby. Minimum slabých častí, obrovská myšlienková a animačná bohatosť.