Tenet (2020)

Čas bola vždy nolanova srdcovka, rôzne manipulácie s ním sme mohli vidieť v Memente, Inception či Interstellari, ale vždy to dávalo zmysel a hlavne dalo sa to ľahko pochopiť. V Tenete to Nolan prehnal. Tu už má človek pocit, že by k filmu potreboval aspoň dvojhodinové video objasňujúce všetky tie časové inverzie. Film vás síce vďaka špičkovej audiovizuálnej stránke, zručnej réžii, kvalitným hercom a v podstate aj dobrému príbehu pohltí, určitá pachuť po tom, že to bolo celé veľmi prekombinované a možno ani moc nedávalo zmysel, bohužiaľ ostane.

Válka zítřka (2021)

Nemá to tú ľahkosť a eleganciu ako Na hrane zajtrajška a občasná absencia logiky to posúva až do béčkových vôd, stále je to ale vtipné, akčné military sci-fi s hutnou atmosférou a skvelými hercami.

Tiché místo: Část II (2020)

Dvojka je jednak klasické pokračovanie - absenciu wow efektu z jednotky nahradzuje väčším množstvom príšer, zobrazením prvého kontaktu s nimi, mierne epickejším príbehom a taktiež má bližšie ku klasickému postapo naratívu - púť do posledného útočiska ľudstva kde sa dá ešte ako tak prežiť. Zamrzí oproti jednotke väčšia miera nelogickosti, ale ak sa vám páčila jednotka tak s dvojkou budete rovnako spokojný.

Voyagers - Vesmírná mise (2021)

Možno až príliš sa podobajúce na Young Adult sci-fi verziu Pána múch a čo sa týka psychologizácie postáv, nie tak prepracované ako Divide, každopádne sa jedná o celkom slušný príspevok na tému viac generačných vesmírnych lodí. Ono je to vlastne psychologická štúdia o ľudskej prirodzenosti, potrebe civilizácie a poriadku a základných morálnych a existenčných otázkach. Je človek od prírody dobrý či zlý? Má zmysel žiť a pracovať pre vyššie dobro? Čo by sa asi stalo s ľudstvom žijúcim bez akýchkoľvek pravidiel?

Ztraceni (2004) (seriál)

Po Aktoch X najväčší žánrový seriálový fenomén pred-streamingovej televíznej éry. Je tam všetko: dobrodružstvo, tajomstvo, silné postavy, hriech a pokánie, zločin a trest, láska a nenávisť, ale aj hlbšia filozofia ako napr. konflikt medzi slobodnou vôľou a predurčením či medzi vierou a vedou. Škoda, že ako vyššie spomínaná legenda trpí aj Lost nekonečným naťahovaním a posledné dve série sú už takmer nepozerateľné.

Mortal Kombat (2021)

Niekde medzi zbytočnosťou a zábavnosťou. Na rozdiel od andersenovej verzie to nemá ten švih, hudbu a hercov. Súboje len mierny nadpriemer, potešia niektoré vizuálne vychytávky a fan service v podobe fatalít a hlášok z hry.

Sucker Punch (2011)

Asi na žiadnom inom filme tak nevidieť aký je Snyder slabý v tvorbe príbehu a silný v audiovizuálnom spracovaní. Tie akčné sekvencie sú super, ale čo z toho keď to pokope drží čudný príbeh s vyslovene lobotomickým scénarom. Alebo som len tú symboliku s lobotómiou na začiatku filmu nepochopil?

Příběhy nekonečna (2020) (seriál)

Tak trochu Black Mirror, tak trochu Krajmé medze a predsa niečo úplme unikátne. Prim hrá atmosféra, tvorená hlavne hudbou a future retro vizuálom. Paradoxne herci tvoria len kulisy aj keď sa to na prvý pohľad javí inak.

Americká elegie (2020) odpad!

Totalne zbytocny film, white trash a maniakalne depresivnych ludi mame aj u nas, nieco taketo vidavam cely svoj zivot vsade okolo seba, nechapem preco je tam ten privlastok Americka.

Dospěláci v místnosti (2019)

Myslím, že obsahovo aj formálne úplne mimo. Krvilačná EU versus dobroprajné Grécko... ehm, toto bolo podľa mňa úplne mimo realitu. Boli to práve Gréci, ktorý si rozhajdákali celú ekonomiku a žili desaťročia nad možnosti svojej ekonomiky, bolo len otázkou času kedy to praskne. Záchranný plán bol v podstate jediné rozumné riešenie a celý film sa zaoberá jeho detailami, ktoré sú však aj napriek dlhej stopáži podané veľmi chaoticky a nezrozumiteľne.