AppleCore

AppleCore

Tomáš Vohryzka

okres Beroun
Eat Raw Meat = Blood Drool

Instagram: applecore.travels

60 bodů

Moje oblíbené seriály

 • poster

  Stranger Things (TV seriál) (2016)

  Vzpomínáte na chvíle, kdy jste prvně (mnozí z vás byly ještě děti, stejně jako já) viděli filmy jako E.T., Goonies, Blízká setkání třetího druhu, Věc nebo Poltergeista? Tak přesně ty stejný pocity budete prožívat u Stranger Things. Okořeňte to filmem Super 8, nebo Mlha (2007) a dostanete geniální mix strachu, napětí a filmový radosti - to všechno pak zabelený do osmdesátkovýho vizuálu a parádního soundtracku (nejvíc si to užijí fandové výše zmíněných filmů a jejich tvůrců, byť to není jen pouhá nostalgická sonda do třicet let vzdálený filmový minulosti). V den, kdy měl seriál vyjít, jsem od sedmi ranních seděl u Netflixu a co půl hodinu klikal na refresh... a když se to konečně objevilo, neměl jsem po osmi hodinách na co koukat! (Malá El je Ripleyovou tohohle seriálu! A vůbec, děti strkají svými výkony dospěláky do kapsy.) EDIT I: celá série 10/10 a jeden z vrcholů filmovýho fanouškovství, jakož i nejlepších filmů roku... a to je to seriál (filmový kvality a obdiv všeho, z čeho série čerpá inspiraci možná přebírá vedení nad tím, že bych jako filmem neptrotřelý divák hodnotil jinak - díky bohu za moje dětství)! EDIT II: Větu ze závorky z "EDIT I" zapomeňte - tady prostě všechno funguje tak jak má - Tohle neni Warcraft!

 • poster

  OA (TV seriál) (2016)

  "You have to pretend to trust me until you actually do.". Seriál, kterýmu když dáte šanci a naladíte se na stejnou frekvenci, dostanete psychologickou nálož protkanou vším - od základních životních pravd až po největší mystéria vesmíru. Odvážný, skvěle natočený a ve finále zdrcující (v záplavě současný seriálový tvorby působí OA hodně jinak). Pokud vás ale nechytne hned první epizoda, ať už pro pomalý tempo, nebo na seriálový poměry těžkou stravitelností (nebo prostě z ignorace), budete seriál nenávidět. Společně se Stranger Things největší seriálový překvapení roku!

 • poster

  Perníkový táta (TV seriál) (2008)

  Co všechno je člověk schopen obětovat a podstoupit pro zabezpečení rodiny a čím vším si musí projít, aby toho těsně před svojí smrtí dosáhnul? Mnou dlouho přehlíženej seriál konečně zdrtil mojí obrazovku. Breaking Bad není nutně nejlepším seriálem všech dob, co se stylu a režie týče, viděl jsem už i lepší. Rozhodně je to ale scénáristicky/příběhově nejpromyšlenější výtvor v historii televizní tvorby. Tady se zkrátka nečekalo na úspěch první řady, tady byl jistej základ na celej příběh hned od začátku, takže nic nepůsobí, jakoby si to tvůrci museli vycucávat z prstu (že jo, Dextere?!). Představitel hlavní role Bryan Cranston si navíc roli vychutnává plným dechem a předkládá skrze hlas a mimiku snad všechny emoce, který dokážete vymyslet (jeho přerod napříč všemi řadami je naprosto fenomenální). Seriál je ke všemu i hodně naturalistickej a drsnej, stejně jako černo-humornej (první dvě řady jsou místy skoro až "tarantinovsky" vtipný). Takže pokud jste to z nějakýho důvodu stejně jako já odkládali, už nemusíte. Tímhle nelze šlápnout vedle! PS: Tohle je jeden z mála seriálů, kterej byl po první řadě postiženej komercí a „vyhajpovanej“ až do háje, ale jako jeden z mála si to fakt zasloužil (že jo, Hro o trůny?!)

 • poster

  The Haunting (TV seriál) (2018)

  Čím je pro mě Interstellar ve světe sci-fi, tím je teď pro mě Haunting of Hill House ve světě hororů (tak trochu)! Flanagan umíchal ultimátní džus strachu, dramatu a filozofična, ze kterýho ve výsledku pramení jedno moudro za druhým, aniž by to působilo kýčovitě. Přitom si dovedu představit, že se kde kdo ztratí v ději, protože příběh proplouvá po časových osách stejně, jako kapky deště prostorem během bouře! Skvěle napsaný, zrežírovaný i zahraný. Nečekejte nový využití hororových postupů, nebo nějakou poctu žánru. Čekejte příběh, jenž dnešním hororům tolik chybí! Bacha: Hodně děsů se odehrává v záběrech, ve kterých se zdánlivě nic neděje.

 • poster

  Fargo (TV seriál) (2014)

  Je trochu trestuhodný, že jsem vynechal první sérii a začal od druhý. Ta je ovšem neskutečným skvostem nejen napříč seriály, ale i napříč filmy a já se na ní stal závislým stejně rychle, jak rychle umírají všichni zúčastnění. Scénárista musí mít někde v šuplíku třináctou esenci! Tak nějak si myslím, že ta první řada už mě tolik nechytne, jsem teď prostě úplně převrácenej! EDIT 10.12.2015: První řada za mnou a je nakonec skvělý, že jsem si to dal takhle chronologicky, nevěděl jsem, že návaznost bude až takhle krásná a ve výsledku utváří FARGO (spolu s filmem) větší univers, než kterým se můžou pyšnit všichni ti šašci v pyžamech, kteří pod Marvelem válcují kina! A jenom tak mimochodem, když se ve finále rozeznělo původní téma Cartera Burwella, řval jsem jak malá holka, řeknu to takhle na rovinu!

 • poster

  Gangy z Birminghamu (TV seriál) (2013)

  Dva roky jsem se zoufale snažil tenhle seriál uzřít, nikdy se mi to ale moc nedařilo. Až teď, po příchodu Netflixu do Český republiky, jsem konečně poznal hnus, špínu a brutalitu Birminghamu. Oproti třeba takovýmu Boardwalk Empire je tu v prvních dílech cítit sem tam zaváhání, tady ale není Martin Scorsese. Kamera a střih ne vždycky kráčí roku v ruce, každým dalším dílem ale zraje tahle palba jak víno - doprovázená fenomenálnim soundtrackem, úžasnou výpravou, parádními hereckými výkony a ve finále i tou skvělou kamerou. Sledovat, jak si rodina Shelbyových přes mrtvoly buduje svoje legitimní impérium, je i přes pomalejší tempo a hodně dialogů parádní zážitek.

 • poster

  Temný případ (TV seriál) (2014)

  Za první řadu mluví hodnocení, proto se ke druhý vyjádřím skrze komentář. Zprvu nutno říct, že by druhá série měla mít vlastní profil! Dvojka je jiná. Je hodně temná, je zvrácená, drsná a stále si udržuje v rámci televizní tvorby nesporný kvality. Už to ale nepůsobí jako film. Zato se to víc blíží telenovele. Jsou tu tři hlavní postavy - to je OK, jenomže ke každý z nich se váže tlupa dalších. Děj se tedy spíš než samotným případem, zabývá právě jimi. Takže pokud vám pomalý tempo vadilo v řadě první, řada druhá vás unudí k smrti. Charakterově navíc žádná z postav nesahá McConaugheymu či Harrelsonovi ani po kotníky, nevytvoříte si k nim tedy žádný vztah (nejvíc překvapil Vince Vaughn). Je ale fajn, že i tady je obsažený jistý mystično. Nejedná se ale o existencionálno či duchovno jako v jedničce, ale o osudovost - zdánlivě nekonečná změť cest a možností, stejně ale dojedeme k jednomu - stejnýmu - konci. TAK TOHLE BYLY POCITY PO PRVNÍ POLOVINĚ. Následující čtyři díly mě ovšem neskutečně sundaly. Všechny ty zdánlivě zbytečný příběhy, všechny ty zprvu přebytečný postavy najednou začínají zapadat do celkový skládačky, kdy od prvního dílu přes záběry proplétaných cest a možností, jsme vedeni až do nejhlubšího podsvětí, ze kterýho ve finále vede jen jedna jediná „pěšina“! Ve výsledku ani nelze porovnat první řadu s druhou, nutno přistupovat ke každý zvlášť a hlavně jinak. 9/10

 • poster

  Mr. Robot (TV seriál) (2015)

 • poster

  Narcos (TV seriál) (2015)

 • poster

  Rick a Morty (TV seriál) (2013)