• Hudební

Dům U Zlatého úsvitu (2009) (TV film)

Celkem sympatická pohádka se zajímavými postavami, ale s dost nevypracovaným scénářem.

Nikola Márová (2022) (TV film)

Nevím, jestli jsem se měl smát, nebo brečet. Je vidět, že tenhle pořad fakt netočil dokumentarista. Jednak je to natočené na reportážní kameru, na kterou se fakt už v kultivovaných evropských státech dokumenty netočí, a druhak je tam absolutní absence režie. Úplně zbytečné věty, výčet roků od kdy kdo koho znal, a všechno jsou to jen publicistické záběry, bez témat! Nikola je skvělá, protože to nemělo žádný scénář, nudíte se od začátku do konce. Jednoduše mišmaš ze zbytků reportážní kuchyně. Žádné zásadní nebo nové věci ze zákulisí a podstaty baletu se tady nedozvíte. A ten přilepený závěr s Julií :D :D, to se fakt člověk jen diví, kdo v té ČT tvoří dokumenty o nejpřednějších umělcích naší vlasti.

Princezna zakletá v čase (2020)

O díru slabší, než první díl. Scenáristicky opět velmi slabé a v mnohých obrazech zcela nelogické.

Buď chlap! (2023)

Velmi slabý a trapný film s hezkou přírodou a hezkou hlavní představitelkou. Prachař opět příšerný, nechápu, jak se tady ten člověk může živit herectvím.. no, herectvím :D. Ale takových chudáků, co nesou břímě rodinného klanu je u nás více. Naopak třeba střih (a to i díky nápadité kameře) dělá z těch těžkopádných obrazů a nedramatických situací alespoň sledovatelnou záležitost a udrží diváka v jakés takés dobrodružné náladě. Neurazí ani obsazení celé řady známých a respektovaných herců, kteří diváka v epizodních rolích potěší.

Lesní chodci (2003)

Velmi zajímavý film s pomalým a subtilním dějem ovšem se zajímavou atmosférou. Vynikající Schmitzer i jeho neherecká partnerka vytvořili hodně intenzivní dvojici. Za mně je to jediný Vojnárův film, který stojí za zápis do filmové kroniky.

Akvanaut Pavel Gross (2023)

Opravdu solidní dokument o hodně zajímavém a nenápadném chlapíkovi, který toho mnoho dokázal. Líbila se mi v portrétu přítomnost akvanautovy manželky a filmu hodně prospělo i použití archivů spojené se Štěpničkovým komentářem. Krásné podvodní záběry. Nejedná se o artový intelektuální dokument, ale spíše o dokument populární, což na Primu perfektně a ideálně sedí, nicméně řemeslo je v něm velmi, velmi dobré.

Bylo nás pět (1994) (seriál)

Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů vůbec s krásným scénářem, poetickou a opravdu filmovou kamerou včetně geniální hudby Petra Hapky. Naprosto skvělá je i Smyczkova režie, která neznásilňuje scénář ani látku samotnou, ale slouží dokonale atmosféře, době, Poláčkovu odkazu. Takhle krásné věci už se dnes netočí.

Bastardi: Reparát (2023) odpad!

Absolutní odpad, v 86 minutách se na plátně neodehrává nic, co by připomínalo kinematografické dílo. Od špatné kamery, přes zcela neopodstatněný scénář a zcela nepřítomnou režii až po střih, který vůbec nectí pravidla střihové skladby. Herecké výkony ubohé a smutné. Velký podvod na diváka. Rozhodně na to nechoďte.