Styxos

Česko
knižní recenzent a pisálek

<< předchozí 1 2 3 4 7 12 18 23
    • 11.8.2019  21:26

celou dobu jsem se snažil přijít, jestli je tohle ještě vůbec film pro děti. Jasně, jsou tu děti (hlavně teda to jedno ústřední) a (její) hračky, ale... na mě to celou dobu působilo jako silný existencionální drama, který přesahovalo místy až do hororu (řekl bych, že tvůrci mají dost rádi sérii o jedný zlý panence (v tom starým krámku to bylo dost cítit). TS 4 se zamýšlí nad smyslem existence hraček - ukazuje důvod, proč existují a taky ukazují, co se s nimi stane, když dítě omrzí anebo dítě vyroste. A dovolená v Karibiku to není... Postava kovboje Woodyho na mě ve čtyřce působila jako starej Clint Eastwood (náhoda? nemyslím si), který celý život plni svůj úkol - byl hračkou věrná až za hrob svýmu dítěti. A teď předává zkušenosti nový gardě (tady vůbec byl zajímavej kontrast mezi vnikem Woodyho a V(W)idlíka) a nechci si moc připustit, že už je vlastně v "důchodu" a jeho úkol možná pomalu končí... ale v možný inspiraci westernem mu do cesty přichází osudová žena pro zbytek života... a zase tu musí být jeho nejlepší kámoš, aby mu řekl, že má tentokrát udělat krok vpřed, protože minule to neudělal... že nemá znovu přijít o šanci na novej život. Toy Story 4 jsou pro mě asi nejlepší pixarovkou od V hlavě a zároveň taková odlehčená verze Vzhůru do oblak, jen s tím rozdílem, že Woody není tak protivnej jako Carl Fredricksen.

• 21.7.2019  21:35
    Lví král (2019)

skoro dvě hodiny dlouhej film o africký divočině, kterej by mohl závidět i National Geographic. Jo, zvířátka vypadaj naprosto perfektně a všechno oku lahodí. Jsou tu ty velký myšlenky, střet mezi humanismem - starostí o řád světa a příklonem k bezstarostnosti. Jako kdyby ten film ukazoval, že v životě se dá jít dvěma cestami, ale i v momentě, kdy už po jedný kráčíme, tak se dá dojít k rozcestí a vydat se po tý druhý. Prostě možnost začít v určitým momentě zase od začátku. A taky je tam trochu tragédie, přijmutí odpovědnosti, otázka toho zda, syn dokáže nést otcův odkaz. Prostě paráda. Bohužel to, co se týhle verzi nepovedlo si z animovaný předlohy přinýst je ta kouzelná jiskra, díky který byl animák tak úžasnej. Ale Timon a Pumba byli perfektní i tady.

• 9.6.2019  08:03

filmová báseň o životě, smrti, cti a rozjímání nad životem. O tom, že za skutečný hodnoty se vyplatí bojovat až do konce. Tom Cruise je tady naprosto parádní a užíval jsem si každej jeho rozhovor s Kenem Watanabem. A každou jeho scénu z vesničky. První půlka je úžasně meditativní a snová druhá zase posmutnělá. Edward Zwick je úžasnej a to spojení hudby Hanse Zimmera a kamery Johna Tolla je nádherný. Je mi líto, že jsem tenhle film nikde neviděl na velkým plátně.

• 19.5.2019  21:35
    Klec (TV film) (2019)

obrovská šleha. Asi nejlepší věc, co Jiří Strach natočil. A z Kryštofa Hádka jde fakt strach. Možná jeho nejděsivější role od Kober a úžovek.

• 24.3.2019  07:35
    Rédl (TV seriál) (2018)

je to drsný, temný a šíleně moc dravý. Takže se nechce věřit, že je to český. A že to točil Hřebejk. A přitom stačilo, aby se ke slovu dostala nová scénáristická krev. Miro Šifra na scénu přivádí vyšetřovatele, kterej chtěl na začátku jenom pomoct starýmu chlápkovi, co pohřešoval vnuka. A ten obrat, kterej během těch 4 dílů nastane je hodně drsnej a temnej. Nemluvě o místech, do kterejch ho to zavede. Rédl možná není dokonalej, ale je určitě fajn. Má to skvělý záporáky, ať už to jsou sadistický bouchači Marek Hoffman a David Novotný nebo naopak psychopatickej chlápek z bývalý STB Roman Polák a hlavně to má šíleně silnýho hlavního hrdinu v podání Ondřeje Sokola. Rédl je noir hustej jak dehet a konec s ostnatým drátem je šíleně mrazivej. Na tenhle seriál se hodí věta: dobrými skutky si vydláždil cestu do pekla.

• 9.3.2019  19:57

Branagha jako režiséra můžu. Jeho Thor je fajn, Popelka to samý. Líbil se mi i Slídil. No a pak přišel Jack Ryan. Už ten mi nesedl. No a teď je tu jeho Poirot. A ten mi místy přišel celkem bezkrevnej a ospalej - byť se tenhle film celou dobu snažil ukázat pravej opak. Jasně má to skvělý momenty - začátek, a zvrat s Deppovým pomocníkem. A samozřejmě rozzuzlení je naprostá pecka, kde to emočně podpoří ještě hudba Patricka Doyla. Líbilo se mi i zasazení a práce s historickou dobou. A Branagh se sem tam snažil bejt za Sherlocka (víme za kterýho). Nemůžu si pomoct, ale prostě mě to moc nebralo. Ale možná je to tím, že jsem vyrůstal na HP s tváři Sucheta.

• 17.11.2018  17:37

film, kterej si Jude Law ukradl totálně pro sebe. Brumbál v jeho podání není ten moudrej dědeček, kterýho pak znal Harry, ale chlápek, kterej si upijí svůj kalich hořkosti mládí... jinak rozdíl mezi prvním a druhým dílem je jako rozdíl mezi dnem a nocí. První díl byl pěknou pohádkou, kterej hrál hlavně na roztomilý zvířátka. Ve druhým se Rowlingová řádně utrhla ze řetězu. Vraždí se tu jak na běžícím pásu, zvířat je pomálu, narážek na budoucí události je tu o dost víc (a bude zajímavý sledovat, kam se některý postavy vrtnou), každá postava má svůj příběh. Akorát tohle už není samostatnej film, ale jedna epizoda seriálu (á la Marvel), kterej má navíc konec po kterým člověk lituje, že si nemůže hned pustit další díl.

• 20.5.2018  07:28
    Deadpool 2 (2018)

Slabý. Dokonce tak, že jsem chtěl asi po třiceti minutách zdrhnout. Akce mi přišla taková mdlá, pár vtipů zaujalo. A příběh jako kdyby vypadl z horšího béčka. Na druhou stranu ty úvodní bondovský titulky byly skvělý a závěrečný titulky ještě lepší (hlavně ta jedna). DP je fakt větší. Bohužel tu jiskru z jedničky si sebou nevzal.

• 5.5.2018  22:39

totálně ujetý od první do poslední chvíle. Po Strážcích asi nejšílenější a nejpřepálenější marvelovka. Démonická a naštvaná Cate Blanchett, naštvanej Hulk, naštvanej vlk, armáda zombíků. Karl Urban střílející ze samopalů, gladiátorský zápasy, kosmický lodě. Poslední scéna skoro jak z můstku Star Treku. Naprostá zábava.

• 17.2.2018  23:31

tohle vlastně není superhrdinskej film. Ryan Coogler po Creedovi natočil další film o ofackovaným outsiderovi, co hledá svoje místo pod sluncem. Tentokrát s hodně hořkou příchutí. Michael B. Jordan tu svoji postavu zahrál skvěle a střihl si možná nejlepšího záporáka tohohle bublinovýho světa. A samotnej Black Panther (tedy v to, co se princ T’Challa mění díky tomu náhrdelníku) je vlastně nudnej a věci kolem tohohle bojovníka mě nebavily. Mnohem lepší je samotnej T’Challa, královská rodina a celej její příběh. Nemluvě o tý volbě, která se točí kolem toho, zda bohatství Wakandy poskytnout celýmu světu. Jinak se mi líbí, jak to propojuje prvky pohádky, antický tragédie fantasy, sci-fi a to nemluvím o tý totálně vymazlený bondovský odbočce, která vyvolá nejspíš vzpomínky na Skyfall. A když na to přijde, tak T’Challova ségra je vlastně takovej Q v holčičí verzi. Takže jo, Black Panther je parádní.

• 8.2.2018  07:30
    Daredevil - Season 2 (série) (2016)

Elektra a Punisher úžasný. Celkově dokud to staví na konfliktu dvou likvidátorů zločinců, tak je to perfektní. Pak ale nastoupí dlouhá výplň, snaha napojit se na zbytek seriálovýho univerza, a věci kolem Ruky... drsný, temný a nekompromisní to je, ale ve výsledku toho chce ten seriál na můj vkus obsáhnout moc

• 10.9.2017  17:05

Po osmi letech od kina (vážně je to už tolik?) jsem si znovu pustil Hanebný pancharty. A mám pocit, že je to víno, protože za těch osm let ten film pořádně vyzrál. Perfektně natočený, s dobře napsanýma postavama a s vypointovanými scénami - Landovi prostě stačí jen mluvit a běhá vám mráz po zádech. A hlavně je to obrovskej hold filmům a brakový zábavě, kde se pro krev nejde daleko. Taky je zajímavý vidět, kam to některý herci od tohohle filmu dotáhli - Fassbender, Waltz, Léa Seydoux, Daniel Brühl. A tomhle filmu by se mohlo taky říkat prequel k Bondovi. Aneb jak Blofeld v minulým životě potkal Madeleine

• 11.3.2017  23:39

drsný, syrový, surový a tak dojemný, že to rozbrečí i toho největšího drsňáka. Ještě silnější, než jsem čekal. Wolverinovo Gran Torino.

• 28.2.2017  19:10
    La La Land (2016)

La La Land měl sice Oscara za nejlepší film asi tak na minutu. Ale to nemění na tom, jak moc úžasnej a kouzelnej film to je. Film o lásce, lásce k muzikálu, jazzu, filmu a starýmu Hollywoodu. Ale taky film o tom, jak moc důležitý jsou sny. A jak je důležitý se jich držet a plnit si je. Úžasnej soundtrack, Emma Stone a Ryan Gosling pak film jako komplet vynášej do nebes.

• 6.2.2017  22:33
    Trpaslík (TV seriál) (2017)

Dobře obsazený. Spousta dobrých fórů a nápadů. Jenže na rozdíl od Čtvrté hvězdy rozmělněné a jako celek ne zcela dobře fungující.

• 10.11.2016  23:03

Doctor Strange je Marvel na tripu. Hudebně i vizuálně podmanivý. Benedict Cumberbatch je prostě Benedict Cumberbatch a chvíli jsem měl pocit, že koukám na Sherlocka, který si odskočil do jinýho univerza. Jen tady je o něco méně zžíravý. A je možná škoda, že nejvíc filmu se soustředí právě na něj, zvlášť, když tu je Mads Mikkelsen, kterýho vytěžili až žalostně málo. Na druhý straně ten humor a není ho tu málo, funguje parádně. Stejně jako hrátky s časovou smyčkou. A myslím, že hodně lidí asi bude chtít Doctorův plášť pod stromeček. Nicméně Marvel už předvedl mnohem lepší originy a Doctor Strange je tak obrovskou prohrou.

• 28.10.2016  18:45
    Anthropoid (2016)

Fakt hrozně silný (hlavně od atentátu). Spousta scén mnou bude rezonovat ještě dlouho (kladivo a kýbl, přestřelka podkreslená hudbou). A Cillian Murphy celej film táhne s přehledem.

• 8.10.2016  20:53

Dlouhý název, Eva Green v černým kostýmu a s kuší (nebo samostřílem), monstra, který asi vyplivl marvelovský Venom (je tu určitá podobnost kvůli ksichtům), šíleně vypadající Samuel L. Jackson s nabroušenými zuby, který je jako záporák strašidelný asi jako talíř mrkve. Knížku jsem nečetl, od filmu jsem nečekal nic a o to víc mě překvapil a jsem vážně nadšenej. Jane Goldman napsala další dobrý film. A Burton má konečně na kontě další film, který je koukatelný. A trvalo mu to jen devět let.

• 29.8.2016  21:45
    Rapl - Nástřel (S01E01) (epizoda) (2016)

mlhy, lesy chalupa na samotě jak z hororu. Zapadákov. Kuneš a další samorosti. Stylový titulky. Několik dějových linek. Zatím to jede líp než Bukowsky.

• 31.7.2016  21:46

Největším průšvihem tohohle filmu je ambicióznost. LB bere nějaké scény ze života slavné herečky a lepí je dohromady. Asi někdo zapomněl říct tvůrcům, že film nedělají poslepovaný hala bala scény, ale příběh. A ten tu prostě není. Film tak připomíná mišmaš scén, ve kterém se divák prostě musí ztratit. K tomu si připočtěte naprosto sterilní režii a plochý postavy. Samozřejmě nesmí chybět nějaký odhalený prsa a sex. Je to škoda. Materiál je hodně zajímavej a jako seriál by to mohla být pecka. Tak třeba příště

• 31.7.2016  09:31
    Jason Bourne (2016)

Největší problém čtvrtého Bournea je, že vlastně vůbec vznikl. Damon se celou dobu tvářil, že ho to nebavilo, Greengrassova úžasná akce je najednou líná jak kráva za rozpálenýho dne. Ten tam je nápaditost, kterou obsahovala dvojka a trojka. Greengrass akorát zkopíroval akční scény a navíc nezáživně. Fuč je i dravá hudba Johna Powella, který akorát vybral svoje staré motivy. Nejhorší je ale příběh, potažmo zápletka. Ta jako kdyby vypadla z nějakýho béčkovýho akčňáku - nebýt to Bourne, tak to tomu filmu odpustím. Jenže tohle je Bourne. Alespoň se to tak jmenuje. Prosím, pětku už raději ne.

• 6.7.2016  18:38
    Ave, Caesar! (2016)

Výchozí premisa je dost super. Bohužel realizace je silně nezvládnutá. A těch několik zábavných scén to nevytrhne...

• 3.7.2016  08:23
    Preacher - Pilot (S01E01) (epizoda) (2016)

Příliš dlouhé, nudné, se třemi hrdiny, které scénáristé vyprofilovali tak, že mě neoslovili. A bohužel těch pár několik efektivních scén (hlavně nástup Cassidyho je bombovej) mě prostě nepřesvědčilo, abych v seriálu pokračoval.

• 25.6.2016  21:38
    Na odstřel (2009)

Detektivka o novinářích, čtyřech vraždách, přátelství a nitkách vedoucí do nejvyšších politických míst. Russell Crowe se zapomněl před natáčením ostříhat a Rachel McAdams tu sbírala novinářskou praxi, kterou pak využila pro Spotlight. A taky je tu Helen Mirren, Robin Wright a Jeff Daniels. A dokonce i nový Batman... a na oslavu dopsaných článků se tu pije Jack Daniels Celý je to strašně super, příjemný a správně zašmodrchaný.

• 20.6.2016  19:42
    Spotlight (2015)

Silný, herecky parádní, atmosfericky uhrančivý. Boston dýchá z každýho záběru (byl bych pro, aby Tom McCarthy adaptoval Lehaneho). A Ruffalo tu snad omládl o patnáct let.

• 13.6.2016  22:58

V zajetí intenzivních řevu a strachu. Dobrý postavy, výborný lekačky a jako celek mě to dost děsilo (bavilo v tomhle případě asi není to správný slovo), byť nepřekvapilo. Ale určitě film ke který si dám tak dvakrát do roka pravidelně.

• 10.6.2016  22:08

Gavin O'Connor a Joe Carnahan. Rodina policajtů, Norton, Farrell, drsný ulice New Yorku, fight (club) v irským baru. A žehlička už nikdy nebude jako dřív

• 8.6.2016  23:18

Akční scény super, ale škoda toho řídkýho příběhu, co je na to nabalenej

• 7.6.2016  21:27

Hackman jako vlk samotář, horká dusná Florida a případ kterej byl zašmodrchanej víc, než se na první pohled zdálo. Bomba a mrzí mě, že je s Harry Mosebym jen jeden film

• 21.5.2016  20:20

Skvělá teta May, skvělý Black Panther, ucházející Spider-Man (který sice řekne pár hlášek, ale to je asi tak všechno). Třetí Cap je dobrej popcorn, který má dobrý postavy a ty mají ty nejstarší možný motivace pro svoje chování (proto považuju Zema za jednoho z nejzajímavějších záporáků, kterýho Marvel vytáhl ze Santova báglu). Na druhý straně je škoda, že se Marvel rozhodl představit další postavy, který se tu neztratí, ale vlastně by tu ani být nemusely a celý letiště se tak jeví akorát ukázka (ale skvělá a zábavná ukázka) toho, jak to vypadá, když se na scéně objeví tahle parta komplet a jakej brajgl dokáže způsobit. Jinými slovy - třetí Cap je fajn, ale dvojka je lepší, protože byla "malá" a vystačila si s Capem a dvěma "pomocníky". A proto se těším na Strange u kterýho snad dostanu "malou" marvelovku. PS: Snad něco podobnýho nehrozí u Panthera

<< předchozí 1 2 3 4 7 12 18 23