Jennifer's Body - Bacha, kouše! (2009)

Čekal jsem od toho trochu víc. Nakonec se z toho vyklubal film, ze kterýho bych rozhodně radostí z okna neskákal. Na druhé straně je tu Megan Fox, která je asi jediným důvodem, proč budou diváci (hlavně pánové) tenhle průměrný brak koukat.

Královna Viktorie (2009)

Tento snímek jsem vyhledal hlavně kvůli skvělé Ishkeriho hudbě. Dostal jsem dobře natočenou kostýmní romantiku, která neurazí ani nenadchne a která není rozhodně ani nejlepší ve svém oboru (za tu stále považuji báječnou Pýchu a předsudek). Young Victoria rozhodně nenudí a do posledních patnácti minut jsem byl odhodlán udělit jí čestné 3* kvůli jakékoliv absenci dramatu či napínavých scén. Od nich to nakonec zachraňuje jeden zpackaný atentát, který mě alespoň nepatrně zvedl ze židle.__________ Young Victoria si rozhodně zamilují všichni členové klubu Milujeme romantické slaďárny v historickýh kostýmech. Ostatní, kterým tohle nic neříká, mohou jít bezstarostně o klub dál, protože o nic zásadního a výjimečného nepřijdou...

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Knižní předloha mě moc nebrala a adaptace na tom není o dost líp. Ta atmosféra je fajn, ale obsazení kromě Rapace, je těžce nevyhovující. Nyqvist mi sice sednul jako záporák v Huntovi, ale tady prostě ne. Blomkvist má u mě prostě ksicht Craiga, nemluvě o jeho image, která se projevovala už v traileru. Na druhé straně scénárista při psaní uvažovoval podobně jako já při čtení a všechny kraviny, které se netýkají vyšetřování, hodil do koše. Ale ten sex tam mohl nechat a finále (myšleno první u padoucha) mohli vylepšit.

Na odstřel (2009)

Detektivka o novinářích, čtyřech vraždách, přátelství a nitkách vedoucí do nejvyšších politických míst. Russell Crowe se zapomněl před natáčením ostříhat a Rachel McAdams tu sbírala novinářskou praxi, kterou pak využila pro Spotlight. A taky je tu Helen Mirren, Robin Wright a Jeff Daniels. A dokonce i nový Batman... a na oslavu dopsaných článků se tu pije Jack Daniels Celý je to strašně super, příjemný a správně zašmodrchaný.

Normal (2009)

Už od prvního záběru na Dagmar Havlovou ve fialovém světle, jsem věděl, že to bude bomba. A taky že ano. Normal je drahokam vyplavený na český břeh, který ovládají podprůměrné filmy. Normal je nadprůměrný film (a já se odvažuji říct i nejlepší český), který u nás po dlouhých letech vznikl. Je tak vynikající, že jsem si na něj musel zajít dvakrát do kina a ani po dvou promítáních se ho nemůžu nabažit. Milan Kňažko je ďábel k pohledání (který působí jako skvělý předobraz Hitlerova příchodu), Pavel Gajdoš působí jako rytíř na bílém koni (pro kterého ale v této době není místo) a Dagmar Havlová v roli bývalé prostitutky taky není k zahození. Modrá barva filmu dodává šmrnc, stejně jako hudba a ponurá atmosféra. Jen dialogy jsou trochu slabší, ale všechno nemůže být vždycky tak růžové, jak bychom si přáli. Bohužel ten film si na sebe dostatečně nevydělá, protože obyčejný český divák tento film neskousne. Už se moc těším, až vyjde stříbrná placka. Tento film totiž nesmí v žádném případě chybět v mojí filmotéce. PS: škoda, že to nenatočil černobílý, to by se mi to líbilo ještě víc

Piráti na vlnách (2009)

Staré vypalovačky, humor útočí na bránice a skvělí herci dělají Piráty na vlnách nezapomenutelným zážitkem. S čím asi Richard Curtis přijde příště...

Pouta (2009)

Bad guy Ondřej Malý a atmosféra totalitního Československa dělají z Pout ku*evsky, ale opravdu ku*evsky silný zážitek, který ale kazí na můj vkus příliš zdlouhavé tempo, kvůli kterému jsem se chvílemi nudil. Ve výsledku jsou ale Pouta i tak dobrý film, který můžeme zařadit tomu nejlepšímu, co u nás po revoluci vzniklo.

Proroctví (2009)

Knowing sice nedosahuje síly ani úrovně předešlých mistrových nářezů, ale to vůbec nevadí. Po hudební a vizuální stránce je velmi povedený, originalita příběhu sice není tak vysoká, jak jsem čekal, ale to rovněž nevadí. Po zádech mi párkrát přejelo. Co se konce týče konce, čuměl jsem jak blázen, protože jsem nečekal, že se z černokabátníků vyklube něco takového. Kdybych měl tipnout, kdo byl z hereckého týmu nejvíce schopností, tak by mi stačil jediný pokus a zaručeně bych se trefil. Nicolas Cage totiž jednou u čtení scénáře nechrápal a od Obchodníka se smrtí zakopl o pořádnou roli. Obávám se, že tohle byla světla výjimka a že se mužský idol mnoha žen z té žumpy špatných rolí ve špatných filmech už nevyhrabe. Kéž bych se mýlil...

Protektor (2009)

Asi takhle: děkujeme ti, bože, za další dokonale vybroušený šperk v české kinematografii

Seance (2009) (studentský film)

V životě jsem viděl jen pár hororů, ale Seance se řadí k těm, z nichž jsem byl posraný až za ušima. V neuvěřitelně krátkém časovém období se Kaspaříkovi podařilo stvořit kousek, který sice nemá příběh, z něhož si každý sedne blahem na prdel, ale ta atmosféra... ta atmosféra je nezapomenutelná a zařízne se pod kůži. Myslím, že z Robina Kašpaříka bude jednou jeden z nejlepších režisérů, jací kdy v České republice žili. Pokud bude dál pokračovat a na své cestě vytrvá, třeba za pár let na místo idiotských komedií od Trošky, Poledňákové a dalších expertů budeme chodit na horory. Já věřím, že Robin Kašpařík na to má a už teď jsem zvědavý na jeho další film.