Styxos

Martin Stručovský

Česko
knižní recenzent a pisálek

• 26.4.2014  17:17
    Pán času (TV seriál) (2005)

V prvních momentech sice těžko stravitelné, ale... když je člověk trpělivý, tak se brzo naladí na Christophera Ecclestona coby Devítku a zvykne si na Billie Piper (Rose), která se z obyčejný holky z holky ze sousedství vypracuje velmi rychle v jednu z nejsympatičnějších hrdinek fikčních světů. A záplety příběhů, které v prvních chvílích působily takřka nevinně se časem propojí a vytvoří dohromady jeden celkovej příběh. Jenže... když si zvyknete na Ecclestona, tak už tu najednou není. Místo toho je tu David Tennant. Na něj jsem si zvykal dost obtížně... jenže zase - čas plyne a vám dojde, že se pro tuhle roli narodil, že tohle je skutečnej Doctor... teď jedu čtvrtou řadu a už teď vím, že ten konec bude sakra těžkej... ale taky vím jednu věc - Doctor má všechno: napětí, skvělý hrdiny, skvělý příběhy a především nevyspitatelnou fantasyi. Nikdy nevíte, kam vás zanese a co s ním prožijete. A já se u něj skvěle bavím a užívám si to. Když jsem dokoukal Buffy, myslel jsem, že už nenajdu seriál, který by mě oslovil úplně stejně. Ale mýlil jsem se a jsem za to rád. 1-4. řada: Píseň Davida Tennanta a Russela T. Davise dospěla ke svýmu konci. A byla to úžasná píseň - někdy dobrodružná, někdy šílená, někdy epická, někdy smutná. Ale zněla úžasně. Je pravda, že finále jsem možná čekal trochu víc epičtější, ale o to víc bylo srdceryvné a líbilo se mi, že se Doctor rozhodl nejít proti svýmu krédu - scéna s pistolí nehorázně napínavá. No snad budou další tři série stejně dobrý, protože čtvrtá řada nastavila laťku velmi, velmi vysoko. Molto bene.

• 15.4.2014  21:30
    Zmizení (2013)

Vizuálně skvělé (Deakins se prostě nezapře), hudba parádní. Po stránce atmosféry to nemá chybu a Jake Gyllenhaal válí. Akorát to má jednu chybu a sice tu, že zhruba ve druhý polovině už jsem tušil, kdo tahá za nitky, což se potvrdilo. A kratší stopáž byl filmu taky neublížila. Takže bohužel, očekávaná bomba, na kterou jsem slyšel tolik pochval, se ve výsledku nedostavila.

• 14.4.2014  23:01

Když pominu fakt, že chemie mezi Cruisem a Zellweger moc nefunguje (měl jsem prostě problém jim ten vztah uvěřit), tak to byl fajn film, co mě bavil.

• 7.4.2014  22:29

Marvel už mě přestával po Avengers bavit, skoro jsem nad ním zlomil hůl. A pak přišel druhý Captain. Jedničku mám hodně rád, ale Winter Soldier... je naprostá pecka a věřím, že nám kluci z Marvelu ještě pořád nic neukázali. Co nejdřív si musím dát nášup.

• 30.3.2014  00:27

Po vynikající Branaghově jedničce obrovský propad dolů. Celý to na mě působilo jako 100 minutová epizoda nějakýho televizního seriálu, kde si dají ti hodní po hubě s těma zlýma v bitce, která je ale jinak příšerně nudná stejně jako zbytek filmu. Všichni se tu tváří osudově a vážně, ale jinak se tu vůbec nic nestane. Škoda.

• 16.3.2014  00:32
    Záskok (1994)

Hula hoop, prosťáček, kterej se z poskoka vyšvihnul na šéfa firmy a krásná novinářka, která má pořádně ostrej jazyk. Pro mě nejlepší film od Coenů, co jsem zatím viděl. Naprosto kouzelná záležitost.

• 13.3.2014  23:54
    Ospalá díra (TV seriál) (2013)

Třetí (a poslední) dokoukanej seriál v tomhle týdnu. Tom Mison je cool, příběh (šílenej mix co v sobě má třeba démony a svobodný zednáře) mě bavil. A ten zvrat na konci... jo, ten se fakt povedl.

• 12.3.2014  08:21
    Da Vinciho démoni (TV seriál) (2013)

Vrátil jsem se k tomu po roce a je to fajn. Příběh svižnej, Leonardovy triky parádní, herecky se to taky dá a hudebně je to úplný bájo. Jen ten konec mohli udělat víc uzavřenej, naštěstí ale druhá série začíná za chvilku

• 10.3.2014  21:42
    Temný případ (TV seriál) (2014)

1. řada Dokonalý ve všech směrech. Finále naprosto parádní a pointa vyrazila dech. Prostě metaseriál. Nic Pizzolatto je talent, takže co nejdřív dám The Killing. A Cary Fukunaga? Dejte mu někdo natočit horor, ten chlap tu předvedl, že na to má. Mimochodem, první věc, kde mi sednul Woody Harrelson. Druhá série ... to bude mít u diváků zatraceně těžké. Pizzolatto nezměnil jen postavy, příběh, způsob vyprávění prostory, ale navíc i žánr. A tak zatímco první řada čerpala z okultní detektivky a hororu, ta druhá se obrací k drsné škole, hraničící s noirem. A pokud se divák od první řady neodpoutá, respektive na ni nezapomene, neužije si to a bude neustále srovnávat. Bohužel první půlka má šíleně pomalý rozjezd a vlastně je to chvílemi nuda - tentokrát jsem neměl nutkání si pouštět jednotlivé díly po týdnu, ale naopak si je pouštět za sebou. Očekávání toho, co bude dál, se najednou vytratilo. Podobným neduhem trpěla i jednička, jenže tenkrát to pohánělo filozofování Matthew McConaugheyho a člověku to tak nepřišlo. I tady se hovoří o zkaženosti světa, ale z úst nových hrdinů to tolik nevyzní. Naštěstí (!) se karta v půlce obrátí a seriál jde hodně nahoru. Kdyby nebylo toho bolestivého začátku, mohlo to být zase za plný počet.

• 3.3.2014  19:29

Hodně příjemná záležitost s parádní atmosférou. Daniel Radcliffe je dobrej, ačkoliv Dane DeHaan mi přišel lepší. A film ve mně probudil touhu si přečíst něco od Allena Ginsberga. Což se taky počítá.

• 26.2.2014  21:02
    Orfeova pieseň (studentský film) (2013)

Na studentskej film o (pouhých!) čtyřiceti minutách neuvěřitelně luxusní a opojná záležitost, která si mě získala hned v prvních dvou minutách. Herecky je to super, příběh chytl za srdce a trefil se do nálady a Sandman vypadá úžasně. Prostě a jednoduše Roman Gregorička a spol. jsou neuvěřitelný frajeři a nezbývá, než doufat, že další filmy budou stejně skvělý. Velký dík časopisu Pevnost za tenhle hodně, hodně příjemnej dárek.

• 8.2.2014  21:24
    Vládce knih (1994)

(Spolu s Hookem) láska mýho dětství.

• 7.2.2014  20:23
    Revizoři (2003)

Zvěsti fakt nelhaly, protože Revizoři jsou naprosto luxusní záležitostí. Pravda, ze začátku jsem se do toho dostával obtížně, ale když se to rozjelo... Naprostá paráda. Skvělý svět ohraničený zdmi metra, který má svoje vlastní pravidla. Super postavy (především hlavní hrdina s tajemstvím), akční scény a hororový finále. Jo jo, smlsnul jsem si. A kdyby Antal natočil něco podobnýho, vůbec bych neprotestoval.

• 28.1.2014  18:48

Skvělá ukázka toho, že když jste starý, nemusíte točit filmy o koních anebo prezidentech... Ale naopak film, kde se promenáduje jedna sexy blondýna, vydělávají se prachy, šňupe se kokain a Leonardo DiCaprio předvádí jeden z nejlepších výkonů svojí kariéry. Scorsese je prostě řízek i na starý kolena a tohle je pro mě jeho nejlepší film od Mafiánů (Ne, že by ten zbytek nebyl fajn. Jen Vlka budu mít radši, než Letce nebo třeba Huga).

• 13.12.2013  20:51

Šmak! Tauriel! Legolas! Bard! Jezerní město! Záchod! Pavouci! Hobit 2 je naprosto úžasnej a pro mě nejlepší fantasy od Návratu krále.

• 8.12.2013  09:03
    Cirkus Bukowsky (TV seriál) (2013)

První díl byl fakt pekelnej, nelíbil se mi a dost těžko jsem se do Bukowskyho světa dostával a obtížně jsem se s jeho postavami sžíval. No, naštěstí nebalím šapitó hned po prvním díle, takže s dalšími díly to bylo lepší a lepší. Ve výsledku tu tak máme "kriminálku" která v porovnání s ostatními českými "kriminálkami" a vůbec seriály působí nadpůměrně. Ale jen s těmi českými. Když si to porovnáme s těmi světovými, dostaneme šedý průměr, který kulhá na obě nohy a je dost zázrak, že dokáže dojít až k cílové pásce. Největší kámen úrazu je vrah - když prostě víte od zhruba od druhého dílu, kdo v tom má prsty a tvůrci vám to ještě ukazují, je sakra něco špatně. A mrzí mě také, že jsem už už od začátku tušil motiv, který se potvrdil. Problém č. 3. - Vražda? Ta holka se přece předávkovala. Takže by mě zajímalo, proč tam celou dobu mluvili o vraždě a jak na ni přišli. Nikomu ani jednou z pusy nevyšla další možná příčina smrti. Problém č. 3. je motivace hlavního hrdiny. Chápu, že se na začátku případu hrne do vyšetřování, protože je pro policajty hlavní podezřelý (alespoň to si máme myslet, tenhle dojem to ve mně rozhodně nevyvolalo) a potřebuje očistit svoje jméno. Jenže pak, když se ukáže, že v tom prsty neměl? To mohl klidně zůstat v maringotce a obšťastňovat dceru Igora Karkarowa (mimochodem, pár maringotek a jeden had a jeden koník mají být fakt cirkus?). Na druhé straně postava Bukowskyho není špatně napsaná, ačkoliv mi párkrát zašustila papírem (viz. motivace) a taky to, že se vyspí s každou ženskou kolem níž projde). Bohužel ho Pavel Řezníček nedokázal úplně prodat a ta postava mi byla vlastně ukradená a nedokázal jsem si k ní za celou dobu vybudovat žádný vztah. Na druhé straně Čermákův Kuneš to bylo jiný kafe. Parádní herec, parádní postava. Jen je škoda, že ho hned na začátku uklidí do protialkoholický léčebny. Ovšem když se vrátí do akce, tak to stojí za to. A taky doufám, že o Kunešovi natočí ten seriál, o němž se nedávno někde mluvilo. Cirkus Bukowsky je ve výsledku koukatelná a zábavná záležitost, která člověku bolení hlavy ani břicha nezpůsobí. Bohužel o žádný obrovský zázrak se ale podle mého názoru nejedná. (2. řada) - vizuálně je to pořád skvělý, ale taky pořád slabý. Respektive ještě slabší. Jenže zatímco první řada měla náboj, tak tý druhý zoufalé chybí. Ve druhý polovině ho sice chytí (díly 4-6 super), ale situaci to nezachrání. Akční scény jsou... fajn. Hlavně zátah na Hlavním nádraží nebo honička v podzemce. Akorát je blbý, že tu hrajou provařený ksichty a už prvním díle jsem věděl, kdo celou dobu tahal za nitky. Ale jinak Čermákův Kuneš je pořád dobrej (ač místy trochu přepálenej - ano, pořád kouříme ve sprše a vlastně každou volnou chvíli) a doufám, že dojde slibovaný spin-off s jeho postavou. Na každý pád by mě zajímalo, co musí člověk udělat, aby dostal kvalitní žánrovku.

• 28.11.2013  20:32
    Konzultant (2013)

Skvělý Michael Fassbender, dva herci s podivnými účasy (Pitt a Bardem), překvapivě skvělá Cameron Diaz a jako vždy okouzlující Penélope Cruz. A do toho spousta sraček, filozofování, hovorů o sexu a kšeftování s drogama. Takže jo - jsem spokojený.

• 16.11.2013  20:14
    Lásky čas (2013)

Milej Domhnall Gleeson, čarokrásná Rachel McAdams, boží Bill Nighy (který by si zasloužil vlastní náboženství). Spousta humoru, romantiky a fajnový muziky. Lásky čas je prostě a jednoduše film, kterej zahřeje každýho člověka u srdce.

• 19.10.2013  22:52

Když zapomenete na to, že je James Caviezel nezajímavej záporák, že dozorci vypadají kvůli maskám jako ze S/M filmu a že se to celý natáčelo v nějakým skladišti plným divných skleněných beden, dostanete fajn thriller v béčkovým balení. Sice vás ničím nepřekvapí, ale rozhodně dobře pobaví, protože tu jsou dvě legendy, na který je radost pohledět. A to v sobotu večer ke spokojenosti úplně bohatě stačí. Možná jen dvě poznámky: Arnolda už nikdy nechci vidět s takovýma vousama, vypadá s nima dost divně. Zadruhé - Stallone by neměl hrát geniální chlapíky, co dokážou utéct z basy/zamčenýho sklepa/kanálu. Je to totiž skoro to samý jako kdyby měl hrát Othella

• 16.10.2013  19:32
    Gravitace (2013)

90 minut absolutní dokonalosti a mrazení v zádech. A prosil bych jednoho Oscara pro pro Sandru Bullock za herecký výkon a jednoho pro Emmanuela Lubezkiho za kameru. Děkuji pěkně.

• 22.9.2013  00:19

Skvěle napsané, zrežírované a zahrané. Takhle jsem se u filmu nezasmál už hodně dlouho. Celá parta funguje perfektně (Frost a Pegg ovšem vládnou) a bylo vidět, že si během natáčení rozumněli. Wright si u mě tímhle vyžehlil nudnýho Scotta Pilgrima a Tintina (kterému někdo sebral všechnu páru). Pro mě jeden z nejlepších filmů tohohle roku.

• 19.9.2013  20:20

Hodně příjemný. Tom Cruise má sice do Jacka Reachera hodně daleko, ale to nic nemění na tom, že na tenhle typ rolí ještě pořád má. A zbytek herců taky dost fajn - bylo super zase vidět Roberta Duvalla, kterýmu akorát stačí říct pár hlášek a několikrát vystřelit z pušky, aby si diváka omotal kolem prstu. Myslím, že po tomhle filmu zmákne Christopher McQuarrie pátou Mission: Impossible levou zadní

• 17.9.2013  14:12
    Angel (TV seriál) (1999)

Je to skvělý, v kombinaci s Buffy výborný. Příběh byl super, postavy byly sympatický a skvěle obsazený. A rozhodně musím ocenit ten Whedonův přístup, když divákům po seriálu, který se musel k dospělosti propracovat, předhodil rovnou seriál o dospělosti. Angel narozdíl od Buffy sází hlavně na hlavního hrdinu (Buffy je víc týmovka) a není to o lovení monster, ale víc o detektivní práci a kdybych měl Angela k někomu přirovnat, byl byl by to Wolverine anebo Batman - využití postavy upíra je geniální, protože to dává obrovské možnosti pro retro díly Navíc Angel a Buffy jsou samostatně dobré seriály, ale teprve dohromady fungují úžasně a dávají dohromady perfektně propracované univerzum, který začne dávat smysl po několik sériích. A rozhodně musím obdivovat, že Whedon a jeho parta v nějakém díle vytáhnou nějakou postavu, nějakou událost, na chvíli nám ji ukážou, ale teprve později zjistíte, že to má pro příběh důležitou roli, případně díky minulosti můžete zjistit co je postava doopravdy zač a co ji formovalo (to platí pro Angela i Spikea). První tři série jsou na rozjezd super, čtvtá je slabá a pátá nejslabší. A popření celého příběhu během jednoho dílu bude asi vždycky vnímáno různorodě. Někdo ho bude nenávidět a někomu přijde geniální. Já se přikláním ke druhému táboru.

• 12.9.2013  23:55
    Buffy, přemožitelka upírů (TV seriál) (1997)

Dokoukal jsem Buffy. Sice mi to trvalo jenom rok, ale musím říct, že to opravdu stálo za to. Herci jsou skvělý, postavy skvěle napsaný a vztahy mezi nima fungujou na jedničku. Příběh o zabíjení monster a hlavně o dospívání je úžasnej. Sice mě to chvílemi nebavilo, ale seriál si mě vždycky přitáhnul zpátky, sedmá série mi to vynahradila a finále bylo opravdu neskutečně epický. Zkrátka a dobře Joss Whedon je borec a už se těším, až si za dám za deset let tenhle maratón znovu. A nejlepší série - první dvě vedou, u třetí mě štvala kvůli záporákovi, čtvrtá byla super, ale záporák stál zase za prd. Takže po pětka určitě určitě na třetím místě - hlavně díky finále a úžasnýmu záporákovi. U šestky se mi zdálo, že už dost vaří z vody, ale sedmička naštěstí zachraňuje situaci a hrdinčinu čest. Ačkoliv bylo vidět, že po bohyni už prostě nemají větší eso v rukávu. Ps: sice na blbosti typu film/kniha/seriál/ mýho života nedám, ale jo, tohle asi nejspíš bude seriál mýho života...

• 25.8.2013  22:37

Bale byl jako Connor fajn, ovšem postava Sama Worthingtona mi přišla ještě lepší, všechny ty druhy robotů byly cool a McG akci umí. Jenže to na mě vůbec nepůsobilo po stránce atmosféry - nejen v tomhle ohledu těch pár flashbacků z prvního Terminátora "čtyřce" nakopává její plechovou p*del.

• 15.8.2013  08:48

Ďábel, starej nacista, psychopat, tančící jeptiška, která ve chvílích nudy trestá lidi rákoskou, super retro atmosféra a další skvělé věci - druhá série je fajn. Ale u mě vítězí ta první kvůli sympatičtějším postavám a zdálo se mi, že příběh byl lepší

• 1.8.2013  20:09
    Wolverine (2013)

Když na pět minut zapomenu na totálně nefungující vztah mezi Wolverinem a Mariko (navíc zahranou naprosto nesympatickou a nevýraznou japonskou slečnou), tak je první půlka filmu parádní a narvaná super akcí. Bohužel pak scénáristi odešli na drogový dýchánek nebo podstoupili dobrovolnou lobotomii mozku. To znamená, že čím víc se film blíží ke konci, tím jde víc a víc do hajzlu. Závěrečná akce je debilní a u toho zvratu, o kterým si asi tvůrci mysleli, jak je úžasnej, jsem měl oči pro pláč. Ve srovnání s Origins mi to ale přišlo lepší, bavil jsem se a Jackman je zase perfektní. Docela by mě zajímalo, kdo musí Wolverina dostat do pracek, aby výsledek stál konečně za to.

• 30.7.2013  08:48

Drive bylo jen fajn, ale teprve Jen Bůh odpouští je opravdu skvělé. Možná za to mohla stopáž, která není přemrštěná. Možná za to mohl Gosling, který se celou dobu netváří jako čtyřletý chlapeček, který právě dostal hromadu lízátek. Nebo možná za to mohla absence songů, které sice na samostatný poslech působí dobře, ale ve filmu mi místy lezly krkem. Jen Bůh odpouští má skvělý vizuál a je to parádní pocitovka. Pán s tím mečem je super a Gosling si tu asi poprvé sáhl do dámskýho rozkroku, takže se Refnovi odměnil fajn hereckým výkonem.A jako bonus dostane přes držku (to kroužení před zápasem je vážně cool) a to se taky počítá. Prostě za mě obrovská spokojenost a jeden z nejlepších filmů tohohle roku.

• 22.7.2013  19:55

Hugh Jackman do toho dal všechno, ale to nestačí. Jeho snahu mu podtrhává jednak scénář, napsaný scénáristy, co snad vykopli ze scénáristický školy po 14 dnech studia a režisér, kterému chybí nápady. Ve výsledku tak celek působí místy až nezáživně. Skoro jako kdyby si filmaři řekli: "Ok, tak to nějak natočíme, hlavně aby to bylo za náma. Je to Wolverine, lidi do kina dorazí." Na druhé straně Taylor Kitsch jako Gambit je fakt sympatickej a za jeden origin s ním bych se fakt nezlobil. Nezbývá než doufat, že Mangoldův Wolverine bude lepší...

• 20.7.2013  23:02

Nečekal jsem to, ale Pacific Rim se mi líbil víc, než Iron Man 3, Star Trek: Do temnoty a Muž z oceli, což byly všechno filmy, na které bych vsadil všechno a které mě ve výsledku zklamaly. Pacific Rim možná není originální ani novátorský. Ale je na něm vidět, že je dělaný s obrovskou láskou, herci sice nejsou žádný celebrity, ale dokázali ve mě vyvolat stokrát větší emoce, než kompletní obsazení Star Treku. Prostě už strašně dlouho jsem si u žádnýho filmu nepřipadal znovu o deset let mladší. Už dlouho jsem si žádný blockbuster nevychutnal tak moc jako Pacific Rim a to i navzdory dabingu, který se překvapivě povedl. Guillermo del Toro si zaslouží obrovskýho hobla za to, že se rozhodl plavat proti komiksovýmu proudu a natočil poctivou rubačku robotů a monster. Jen škoda, že finančně se jedná o katastrofu. PS: Ron Perlman tu má jednu z nejsympatičtějších rolí svojí kariéry PPS: Skladatel Ramin Djawadi se tentokrát neuvěřitelně vytáhnul.