Atomový vlak (1999) (TV film)

* za to, že vybuchla. Sorry za spoiler, ale teraz to už aspoň fakt nemusíte pozerať. Bežte robiť niečo záživnejšie... napr. počítať bodky na strope.

Sexy tým (2006) odpad!

...resp. IQ 9 (:

Vratné lahve (2007)

Tak sa zdá, že som nútený sa postaviť na menej početnú stranu barikády - medzi ľudí, ktorým tento film nesadol. Takmer všetky recenzie, komentáre a tagline-y hovoria o akomsi "láskavom humore" v skvelej komédií známej dvojice Svěrákovcov. Nemôžem si pomôcť ale definícia humoru u mňa znamená podnet na smiech .. v prípade akéhosi láskavého humoru možno smiech zredukovať na úsmev. Bohužiaľ... nielenže som sa za celý film ani raz nezasmial ale nespozoroval som na sebe ani úsmev. A za to sú už u mňa pri filme - žánrovo označovanom ako komédia ťažké sankcie. Všetko by to bolo v poriadku keby to kompenzovala nejaká vážna téma alebo iná zaujímavá pointa. Ďalšie bohužiaľ. Všetko sa to v mojich očiach zosypalo na úroveň pondelkových televíznych inscenácií, aké sa natáčali za socializmu. Ako pozitívum môžem spomenúť akurát pomerne kvalitný scenár a viac menej aj herecké výkony a vykreslenie atmosféry. Skrátka na formálnej stránke filmu vidno, že Svěrákovci sú v tomto smere veľmi dobrí, čo by dohromady stále dávalo 3*. Hodnotenie som však bol nútený opäť znížiť kvôli záveru (myslím tým úplne poslednú scénu), ktorý úplne podkopol nohy celému filmu.... fatálne.

(1998)

Ako prvý som si pozrel toľko ospevovaný Requiem ... okamžite putoval do mojej TOP 10 ... neskôr Fontánu - ďalší masterpiece ... aby som mal Aronofského kompletného, tak po dlhšom váhaní som siahol aj po jeho prvotine Pi... bez veľkých očakávaní .. prvotiny predsa nie vždy vyjdu. Teraz sa rozhodujem či Aronofsky patrí do mojej TOP 5 režisérov alebo nie... Zhrnuté a podčiarknuté - originálny príbeh, temný introvertný charakter hlavnej postavy, neskutočné spracovanie obrazu a zvuku (bolesti hlavy), Aronofského rukopis a soundtrack DnB.... nedá sa inak .. 5* ... PS: Nepozerajte do Slnka ;)

Zodiac (2007)

Spolu s JFK najlepší investigatívny thriller, aký som mal tú česť vidieť. Fincher opäť nesklamal a napriek nie až tak ponurej atmosfére, na akú sme u neho zvyknutí, vyvoláva film neuveriteľný pocit napätia celých 160 minút. Mnohým môže táto pomerne dlhá stopáž a prílišná "ukecanosť" prekážať ... ja však nemožem hodnotiť inak ako všetkými piatimi ...

Sedm (1995)

Čo dodať. Učebnicový noir thriller s fenomenálnou réžiou, scenárom, hereckými výkonmi a vlastne všetkými atribútmi filmu. Perfektná temná jazda od štýlových úvodných tituliek až do poslednej sekundy. Slabším žalúdkom určite neurýchli proces zaspávania... okrem toho som asi ešte nevidel geniálnejšie dolapenie záporáka: "Detective! Detective! Detectiiiiiive!!!" :)

Úsvit mrtvých (2004)

Som veľký fanúšik hororu a snažím sa aby mi filmov tohto žánru ušlo čo najmenej. Hororovú produkciu posledných rokov však vo všeobecnosti považujem za sklamanie. Dawn of the Dead je ale celkom určite jednou zo svetlých výnimiek. Zo začiatku som bol samozrejme dosť skeptický, veď ktorého fanúšika atmosferických hororov by už vzrušoval nejaký zombie - krvák od doposiaľ neznámeho režiséra. Ako však uvidíme... film sa rozbieha až neuveriteľne béčkovo - klasický zombie scenár, teda zrazu sa mestom túla pár krvavých jedincov, ktorí zatínajú zuby do krkov civilistov a tým exponenciálne zvyšujú počet zombies. Samozrejme mi nedalo nezasmiať sa keď ujačanej blondíne, unikajúcej z domu nešlo otvoriť okno. Ale neurazil som sa, stále to bol solídny začiatok, zasadený do slnečného amerického predmestia, kde sa zvyčajne nič nedeje. Zrazu zaznel úvodny gitarový riff Johnnyho Casha a na obrazovke sa objavili štýlové úvodné titulky a zhrnutie apokalyptických udalostí vo svete. Zrazu som zbystril zrak a zmocnil sa ma pocit, že toto asi nebude len tupý gore-ák. Ďalšia vec, čo ma na filme zaujala, tak ako mnohých iných boli samotné zombies. Veľmi dobrá práca kostýmov, maskérov a konkurzov komparzistov. A ten beh?! Veľké plus - preč s konvenciami... vražedná rýchlosť im veľmi pristane :). Veľmi ma tiež potešilo, že zombies sa svojim spôsobom plynule vyvíjali. Spočiatku vypadali ako každá práve zabitá ľudská bytosť, postupom času je však zreteľné štádium rozkladu... ďalšie plus. Samozrejme niekto môže namietať proti až prílišnej béčkovosti a predvídateľnosti ľakacích scén. Ja som sa ale kráľovsky zabával. Všetko hororové klišé, ktoré mi inde vadí mi tu perfektne sadlo a pobavilo. Nechýbajú hlášky typu "Rozdeľme sa a ty s tou brokovnicou radšej zostaň tu.", ale tentokrát ma skutočne neurazili. Navyše málokto oceneňuje skoro-ľakacie scény, ktoré boli podľa mňa dobrým impulzom na zvýšenie aktivity srdca. Umývanie krvavých rúk vo fontáne z pohľadu žraloka v The Jaws alebo infarktová scéna pobozkania mŕtvej ženy, ktorá sa mala každú chvíľu "premeniť". Veľmi príjemné spestrenia. Čo sa týka našich hrdinov, usilujúcich o prežitie, je ich v celom filme pomerne dosť, no napriek tomu každá postava dostane dostatočný priestor na svoju realizáciu. Teda každý divák bude fandiť tomu svojmu obľúbencovi a na iných bude huckať hordy nemŕtvych zabijakov :). Celkovo je priebeh filmu veľmi svižný. Kvalitnú akciu striedajú rôzne sarkastické srandičky a ani sekundu som sa nenudil. Dawn of the Dead hodnotím veľmi pozitívne, hviezdičku som však musel ubrať skrátka preto, lebo som sa jednoducho nebál, respektíve aby som nekrivdil hororom, po ktorých som sa pred spaním bál zhasnúť svetlo. Inak skvelá popcornová zábava, ktorá okrem iného pomohla na výslnie aj nováčikovi Snyderovi. Veľmi odporúčam pozrieť si film na DVD, kde nájdeme kopec bonusov pre fajnšmekrov. Mňa zaujal najmä zostrih večerných správ, kde moderátor spočiatku hlási o početnejších incidentoch na celom svete a s úškrnom rozpráva o "údajných oživených mŕtvolách". Postupne si však povoľuje kravatu a potiaci sa oznamuje, že Šanghaj bol práve zničený termonukleárnym výbuchom, kvôli šíriacej sa nákaze a s roztraseným hlasom referuje ďalšie hrôzy z celého sveta. Šťavnatá čerešnička na torte :).

Město bohů (2002)

Zabudnite na pravidlo, že deti a psy vo filmoch neumierajú. Vitajte v skutočnom svete. Vitajte v Riu, ale nie v takom aké vidíme na obrázkoch ... nádherné pláže, karneval, socha Krista. Vitajte v skutočnom Riu, v ktorom skorumpovaní policajti kašlú na všetko, v opačnom prípade beztrestne strieľajú po všetkom a po každom. V meste, kde prežijete iba ak sa dokážete vyhýbať guľkám zo zbraní, ktoré nezriedka tasia aj deti v predškolskom veku. Nejak takto by sa v krátkosti dali parafrázovať tagline-y tohto snímku. Pred zhliadnutím filmu som o ňom však nevedel takmer nič a celé veľkolepé dielo som bral trochu s nadhľadom. Veď sme predsa zvyknutí na to, že v takmer v každom filme, odohrávajúcom sa v Rusku, je -20 stupňov Celzia, kopec bezdomovcov, ľahkých žien a korupcie. Že v Nemecku všetci chodia oblečení v bavorských krojoch a jedia "schweinfleisch"... atď. Preto som neveril, že v skutočnom Riu to vyzerá práve takto, aj keď sa film na nič nehral a tváril sa veľmi seriózne a autenticky. No na záver, keď som sa dozvedel, že film sa striktne držal skutočných udalostí a počas titulkov divákovi ešte ponúkol autentickú scénu rozhovoru s gangstrom, ktorá bola aj vo filme .... zážitok z filmu sa zdvojnásobil a ešte dlho rezonoval. Špinavé ulice a spodina spoločnosti, ktorú lepšie nezobrazí ani Scorsese, šokujúce momenty vojny gangov. To sú úchvatné atribúty veľkého filmu, pozliepané skvelým scenárom, úžasnou kamerou a zaujímavými (ne-)hercami. To všetko podčiarknuté Tarantinovským rukopisom. Nemám výhrady. Perfektná, šokujúca jazda od začiatku do konca ... kde deti skutočne zomierajú.

Zloděj životů (2004)

Tešil som sa... tešil som sa na Ethana, ktorý sa predviedol v Training Day, na noir film v štýle Se7en, originálnu zápletku a na nepolapiteľného maniaka, ktorému budú v pätách inteligentní vyšetrovatelia. Úvodná scéna - paráda... charizmatický mladík, zrodenie šialenca... žeby nový John Doe? Dúfam, veď v titulkoch sú samé zvučné mená... nech už je vrah ktokoľvek :). Angelina ležiaca v hrobe - zaujímavé... iste sa dočkám originálnych vyšetrovacích metód... a napätia... a atmosféry... a......... A? A veru nie. Atmosféra žiadna, aj "vďaka" nevýraznej hudbe, napätie minimálne až nulové. Nádeje, že sa dočkám charizmatickej postavy vraha sa rozplynuli ... a ten vrah za to vlastne ani nemohol. Len tí "špecialisti", čo sa ho snažili dolapiť boli celí čas nejak mimo, nech sa snažili a predstierali akokoľvek. No a záver? Nemám slov.

SpongeBob v kalhotách: Film (2004)

Jasné, že som sa smial na modrej rybke Dory v Nemovi, na Oslíkovi v Shrekovi, na Chicken Joe-ovi v Surf's Up atď... ale na Patrickovi Star som modral od smiechu. A nie len na ňom. Jednoduchý detinský humor ma totálne dostal a nebola potrebná ani "dospelácka" satira, ktorú poznáme napríklad zo spomínaného Shreka. Geniálne hlášky a detský duch hlavných hrdinov, nasprostastosť Kinga Neptuna, Hasselhoff a Gooffy Goober Theme Song :) ... Proste som sa smial ako pri žiadnom inom animovanom počine. A o to predsa ide.