ABLABLABLA

Česko

<< předchozí 1 2 3 4 15 28 42 55
    • 5.5.2021  19:49
    Sázka (1965)

"Postupujem a nekoukaj po holkách, mladej! Krásný snímek s hřejivou atmosférou léta v milované Olomouci. Bylo moc fajn vidět, jak některá místa vypadala v roce 1965 :) Nejlepší scéna byly bezpochyby Pinďovy a Eviny taneční kreace "Holanďana" na Václavském náměstí před dómem sv. Václava. Nejen "ten tanec" ale i boží záběr shora na žúžovou dlažba! Sranda v jakých kornoutech mívali zmrzliny, spíš mističky než kornouty, to se asi fakt blbě jedlo a roztékalo. Na jednu stranu potom, co teď v rámci AFO sleduju spousty dokumentů o tom, jak jsou ženám přiřazovány od nepaměti podpůrné role a sexualizovány, tak vidět, jak tady bezostyšně čumí na holku v tramvaji, které je to evidentně nepříjemné, ve vás najednou vyvolá úplně jiné pocity. Každopádně některé ty záběry byly slast pro oko - např. jak běželi z ulice Školní, v pozadí byla vidět radniční věž atd..

• 4.5.2021  00:39

"My za něj platíme těžké háky, proč ho piješ ty? Stojí 1950 euro. - To je jeho ročník, pane. - Vy nám nabízíte prošlé víno?" To je taková číčovina, až je to nehorázně vtipné. 3,5* Jasně, ten příběh nedává žádný smysl. Prostě to berte jako totálně ztřeštěnou italskou komedii a bavte se. Nijak to neanalyzujte, neřešte sračkoidní kinematografické kokot*ny a prostě se bavte. Znám spoustu funny snímků, ale už hodně dlouhou dobu jsem z mého hrdla během filmu nevydávala zvuky znějící jako spokojené chrochrající prase v blátě. I když snímek nemá hlavu, ani patu, ani vlastně nic mezi tím, tak pokud budete otevření, tak se budete za břicho popadat. "Říkáte mladistvá, ale v občance máte vedle data narození napsané bitva u Waterloo. V římských číslicích!" P. S. vřele doporučuju nedívat se na snímek za střízliva, mnohem lépe jej oceníte pod vlivem alkoholu či jiných látek dle vaší preferece. "Kdy ses miloval naposledy? - V roce 1984. - Tak to je zlé. - Myslíte? - To ses miloval naposledy, když bylo Tutanchamonovi 18 let."

• 3.5.2021  22:26

Vzhledem k tomu průměrnému hodnocení tady jsem si myslela, že si dávám "průměrný" film na pondělní večer, jako pauzu od trošku náročnějších dokumentů na AFO 2021, se skvělou Melissa McCarthy a Tiffany Haddish. No ale dostalo se mi naprosto nečekané a báječné jednohubky. Ženská emancipace od dětí a manžela, afroameričanka dostávající se k moci v Irské čtvrti, týraná maželka, co se naučí zabíjet a zbavit těla rozřezáním. Genius. Bavila jsem se, neskutečně jsem se bavila a cokoliv se tam stalo, jsem vůbec nečekala (kdo mi řekne, že čekal úmrtí jedné jisté postavy - víte které, tak pak ho požádám, ať mi tu křišťálovou kouli, co si doma škudlí sám pro sebe, taky půjčí, že se jí zeptám, jestli budu někdy tak bohatá, abych si koupila slona). A kdo tvrdí, že to vše, co se tam událo, bylo průzračně čitelné jak čůrek někde v Jeseníkách, tak blbě kecá. Ze začátku jsem si říkala, Kmotr křížený s Good girls, no nakonec to je úplně jiný žánr, který mě bavil, překvapoval, šokoval, udivoval. Top 5* a Melisse, Tiffany a Elisabeth se klaním.

• 3.5.2021  11:24
    Pohyby (2019)

AFO 2021 online. Krásný artový kraťas zobrazující vnímání pohybů a času různých stvoření. Hodně jsem se pobavila, když starému stromu došel vtip z televize až po cestě domů :D Nejlepší scéna bylo rozhodně malování zdi. Na té bylo právě krásně vidět, jak kdo odvádí práci, jakým tempem, jak poctivě, jak to bere v rámci kolektivního dokončení projektu (plus zařazení rychloposuvu do animáku je genius idea).

• 3.5.2021  10:37
    Viva la Vulva (TV film) (2018)

AFO 2021 online. Dokument se zamýšlí nad spoustou věcí, které člověk už ani nevnímá. Zamysleli jste se někdy nad tím, že ve většině jazyků je označení ženského přirození tím nejsprostějším slovem? (Prý jen ve španělsku coňo znamená štěstí a v dokumentu to bylo vtipně přeloženo jako "mít plnou hrst pičí" :D) Že na cokoliv úzkého a vysokého se používá přirovnání falický tvar, ale nikdy neuslyšíte přirovnání, že něco má vulvický tvar? (Přitom např. rugby míč má...) Já jako kunsthistorička jsem se moc nikdy nezaobírala tím, že mandorla má vlastně tvar vulvy... ale je to tak, je to její prasymbol. Také v 11. a 12. století byly na portály chrámu umisťovány drobné sochařské prvky znázorňující postavy, které ukazují svá vulvická přirození. Bylo to z toho důvodu, že takto nějak vypadala pohanská božstva a křesťanská církev je tak chtěla dostat na svou stranu. No a co si budeme, jestli někdo někdy koumá nebo sleduje různé stránky s memy ze středověkých rukopisů, tam je podobných vyobrazení tuny :D Doporučuju Classical art memes. Zajímavé bylo zamyšlení nad tím, jak je opravdu žena vnímána jinak než muž aka méněcenně s menšími právy, nejen dříve, ale bohužel i dnes v řadě společností. Dříve, pokud žena byla sexuálně moc aktivní, byla nymfomanka, málo aktivní byla frigidní. Dnes je moc aktivní žena označována za děvku či couru a málo aktivní za prudérní ostýchavku. Prostě nikde není ten ideálni střed nejen z pohledu můžu a společnosti, ale bohužel i z pohledu mnohých žen. Pro mě bylo šokující se blíže dozvědět o ženské obřízce a jak často se ještě stále provádí. Ještě stále se v jižním Senegalu nechávat obřezat 94% procent dívek!!! Mužské názory, že je to kvůli hygieně, nebo že když žena nebude mít klitoris, tak nemůže běhat za jinými muži je opravdu krutý středověk. Nejen to, v těchto společnostech je žena bez obřízky považována za něco horšího než dobytek, nemá šanci se ani provdat a rodině přinese jen opovržení, a přitom to tam velmi ilustračně řekla bojovnice proti ženské obřízce, která si jí sama prošla, že mužská obřízka je jako ustřihnout špičku nehtu, ženská obřízka je jako ustřihnout celý prst. Ale abych nekončila komentář samými špatnými věcmi, tak tady je jeden z nádherných obrazů ženského přirození s názvem Původ světa od Gustava Courbeta, který jsem kdysi dávno měla možnost obdivovat naživo v pařížském muzeu d'Orsay. Viva la vulva!

• 3.5.2021  10:34

AFO 2021 online. Věřím, že každého designéra, grafika a programátora to asi nadchne. Krásná myšlenka, ale v reálu to na mě nijak nepůsobilo.

• 3.5.2021  10:26
    Agalma (2020)

AFO 2021 online. Nádherný dokument, který sleduje děj v muzeu jako nezávislý pozorovatel, nikým nespatřen. "Muzeum je prostor, tělo a duše, které k vám promlouvají." Snímek mimo jiné ukazuje i to, jak se uspořádání a instalace muzeí během času měnila, což si asi většina laické veřejnosti vůbec neuvědomuje. Např. v tomto Národním archeologickém muzeu v roce 1903 byly na zdech nataženy rudé tapety, aby kontrastovaly s bělobou mramorových soch. Ve 30. letech byl trend zase jinde, místo rudých tapet byly stěny pomalovány atmosférickými barvami v odstínech tlumené modré a zelené. Dříve bývalo málo světla v muzeích, zrovna v tomto teprve 1935 bylo první elektrické osvětlení v italských muzeích vůbec a primárně se spoléhali na hromadu oken. Dnes se okna většinou zadělají a používá se pouze umělé osvětlení. Také uspořádání exponátu bývalo jiné, místnosti muzeí byly přehlceny exponáty. Dnes? Dnes se v muzeích až na výjimky objevují čisté bílé zdi, občas v kontrastu s šedou a černou (jasně najdete výjimky, kdy se použije tmavě zelená, modrá, červená....), exponátů ubývá právě proto, aby na lidi více zapůsobily. Mnohem větší wau efekt na návštěvníka bude mít obří sál, v němž budou 2 obří sochy a 4 menší, než kdyby v něm bylo 40 menších. Spousta návštěníků také neví, jak plné sklady mají muzea. To, co vidí vystaveno, je jen top výběr nejlépe zrestaurovaných exponátů, které zaujmou. Tady jsme ve skladu viděli tak tisíce "obyčejných" hlíněných amfor, protože ty by nikoho nezaujaly oproti krásně vymalovaným hnědočerným, černočerveným s příběhy bohů. Také je tu ve skladech hromada soch, na které ještě nebyly získány prostředky, aby se mohly zrestaurovat, a tak je oko veřejnosti ještě dlouhou dobu nespatří, možná nikdy. "Muzea nejsou určena pro historiky a archeology, ale pro veřejnost. Mají vzdělávat, jsou místem pro duši, poznání a potěchu." Líbilo se mi, jak hlasem vypravěčky jakoby promlouvaly samy sochy. Spousta krásných záběrů, kterých si možná člověk ani nevšimne. Např. jak stály dvě sochy "čekající" na výtah, opíraly se o sebe a vidíme jen jejich pozadí. Nebo jak lidi v muzeu chodí kolem jedné z nejznámějších pompejských fresek a nikdo se u ní nezastaví. Moc krásný dokument.

• 3.5.2021  10:05
    Návrat pand do divočiny (TV film) (2019)

AFO 2021 online. Ťuťu ňuňu pandy. Vždy, když vidím někde pandu, vzpomenu si na gif Fuck the world, I'm panda. Milý dokument pojednávající o divokých pandách, které nepůsobí vůbec tak nemotorně jako pandy ve stanicích. Dozvídáme se, jak je těžké, je ve volné přírodě najít, natož zjistit, jak se rozmnožují a jak se pak o mladé panďátka starají, protože v zajetí se přirozené páření nedaří. Což byl pro mě nový fakt. No a následně se snaží poznatky aplikovat v odchovných stanicích, aby mohly být pandy postupně zase pouštěny do volné přírody. Pro mě byl šok, jak je čerstvě narozená panda pidimini maličká, jen 200 gramů a vypadá jak myš. Člověk je má zafixované jako chundelaté kuličky. No a nejvíc funny byli samozřejmě chovatelé, kteří se oblíkali do pandích obleků a potírali pandí močí a zkoušeli dát pandímu mláděti do výběhu plyšového jaguára potřeného pachem masa, aby ho naučili nebezpečí :D

• 3.5.2021  09:54
    Pouť nocí (2020)

AFO 2021 online. Zajímavý nápad, ale provedení už tak zajímavé není. Co mě nejvíce bavilo, bylo slyšet různé nelogické sny jiných. Mně se třeba dnes večer zdálo, že po mně někdo ve sněhu házel jedovaté hady (P. S. mám fobii z hadů, takže jsem se probudila tím, jak jsem začala ve snu křičet Neeee, v reálu jsem to nee spíš šeptala).

• 2.5.2021  20:22

AFO 2021 online. Průměrný snímek o nepodmíněném základním příjmu pro všechny, který své myšlenky opakuje pořád dokola. Kdybychom vyškrtli dublovaná tvrzení, dostali bychom film o délce 20 minut, který by byl mnohem stravitelnější. Také mě moc neoslovily záběry z různých starých animáků a filmy, které protkávaly dokument. Naopak názory "řádových obyvatel" byly zajímavým zpestřením. 2,5*

• 2.5.2021  18:52
    Pluto: Zmrtvýchvstání (TV film) (2020)

AFO 2021 online. Doufám, že Pluto zařadí zpátky mezi planety Sluneční soustavy, protože Pluto rulez! Zbožňuju astronomii a vesmír považuji za naprosto fascinující záhadu. Pluto má evidentně zamrzlé sopky (whaaat?), hory z ledu, amoniak, je zbarven do ruda od prachových částic, má atmosféru (whaaat?), má ledovce chrlící dusík a možná možná má pod hromadou ledu reálný oceán, což by mohlo naznačovat mimozemský život. Neskutečně zajímavý snímek s nádhernými záběry a vizualizacemi, který přibližuje Pluto a jevy dějící se na jeho povrchu i pod jeho povrchem velmi srozumitelně, že je pochopí i laik.

• 2.5.2021  15:28
    Demonstrace (2020)

AFO 2021 online. První film, kterému z letošního AFO dávám odpad, protože tohle je tak akorát lístek do první řady na to, dostat epileptický záchvat a unudit se k smrti. Demonstrace měla asi demonstrovat monstra, ale to se jí nepovedlo. Experimentální snímky jsou třeba, ale přeexperimentovat je jde potom velmi snadno.

• 2.5.2021  14:47

AFO 2012 online. Zajímavé propojení stárnutí a různých tvorů. Hezké nakombinování vědeckého světa s vlastním životem babičky. Nejvíce mě zaujali nezmaři Hydry. Samy o sobě neskutečně fascinující tvorové. Gen FoxO si určitě zapamatuju, ale pokud nikdy do konce života nebudu muset vidět rypoše, budu ráda :D Divní tvorové...

• 2.5.2021  13:27

AFO 2021 online. Sice jsem během celého snímku měla chuť těm idiotům dát ťafku a na konci snímku ze mě byl uzlíček nasranosti, ale tak se vlastně pozná dobrý dokument :D Vyvolal ve mně nějaké pocity a to hodně silné. Už jen ten začátek "Takže více CO2 v atmosféře, je dobrá věc?" - Trumpův poradce Myron Ebell - "Ano, to si myslím rozhodně, potože více CO2 je vědecky prokázáno, že planeta více zezelená." Plesk! Jako docela by mě zajímalo, jak většinu z nich přesvědčili, aby v dokumentu vystoupili. Jediný, kdo to tam řekl naplno, byl Jerry Taylor, ale furt neodčiní to, že 10 let ovládal media a tvrdil, že globální oteplování neexistuje. Občas jsem byla i já v šoku, že vlastně topkové světové univerzity jsou sponzorovány ropnými společnostmi a malým písmem v řádech a stanovách je napsáno, že členové rady (jimiž jsou hlavní sponzoři) mají možnost rozhodovat o výzkumech na daných univerzitách. Glass breaking...Z dokumentu mi relativně vyplynulo, že každý think tank je prostě zlo. To, že ropné společnosti pracují se stejnými lidmi jako tabákové společnosti, které kdysi dávno popíraly, že by kouření mělo negativní vliv na zdraví, asi nikoho nepřekvapí. Ale jak bylo řečeno, prostý fakt... popírači klimatu nejsou většinou primárně vědci, jsou to velice zdatní PR pracovníci. Vědci naopak nejsou zdatnými řečníky. A to je základní kámen úrazu. 4,5*

• 2.5.2021  13:07
    Občan Nobel (2020)

AFO 2021 online. Příběh takového milého dědečka hříbečka, který je jen náhodou nositelem Nobelovy ceny. Jsem docela ráda, že se dokument nezabýval vysvětlováním té vitrifikace a kryoelektronové mikroskopie, protože bych to stejně nepochopila. Naopak se zabýval tím, jak se takový "dědeček klimatu" vyrovnává s nově získanou popularitou, jak to ovlivnilo jeho rodinu a poté zobrazuje, jak se rozhodne využít získané popularity ve prospěch něčeho zásadního a aktuálního. Jeho hlavní boj je tedy enviromentální aktivismus a zároveň podpora migrantů. Bylo hodně fajn vidět, jak se děda pohybuje mezi generací dvacetiletých a chodí s nima na protesty apod. Jak se aktivně podílí na politice jeho města, jak chodí s peticemi atd. Bavil mě hlavně svým humorem, např. když si s nim někdo chtěl dělat selfie atd.. tak jeho reakce "Nechápu, jaký je smysl té fotky, ale pojďme na to." :D Řekl, ale i pár dobrých myšlenek, stručně jasné... "Lidé jsou jen pytle vody." Novináři jsou zesilovači toho, co se děje, otázka je, jak s tím novináři naloží. No a topková hláška na závěr. "Konec světa už začal."

• 2.5.2021  12:54

AFO 2021 online. Sorry, ale nuda. Kdyby to nebyl "němý film", ale dali by k těm záběrům z teleskopu super soundtrack, hned by to bylo něco jiného. Takhle je to jen střídající se snímky noční oblohy z historických teleskopů a.... nic. Doporučuju si to pustit např. s touto skladbou a bude to pro Vás úplně jiný zážitek.

• 2.5.2021  12:52

AFO 2021 online. Naprosto super dokument. Vzhledem k mému zájmu o archeologii a kunsthistorii jsem si snímek perfektně užila a dozvěděla se řadu novým zajímavých informací. Např. současné technologie, které pomáhají ve zkoumání artefaktů, mě nepřestanou udivovat. Technologie opticky-stimulované luminescence, která dokáže vyzkoumat, kdy jaký předmět byl naposledy vystaven světlu aka geoložka vezme prach mezi kameny stěny, kdy je jasné, že se tam dostal v průběhu stavby zdi a podle té metody zjistí, kdy byla zeď vystavena. Technologie multispektrálního snímkování je taky úchvatná. Přestože znám krále Davida, Šalamouna, Nabukadnesara apod. o králi Josijášovi I. jsem slyšela poprvé a přitom byl evidentně velmi významný a důležitý, protože jako první položil základy monoteismu. Nebo jsem také nikdy neslyšela o králi Jarobeám II., za nějž byl Israel největší a vlastně jednotný. Trochu mě zklamal konec dokumentu, že ponechal celou otázku nezodpovězenou, i když průzkum nám relativně odhalil, jak to asi bylo. Jako většina záhad z Bible, však nikdy nebude prokázáno nic přesně a taky si myslím, že by nemohli říct ten závěr na "plnou hubu", protože by je celá křesťanská církev asi ukamenovala :D Podle jejich bádání mi ale vyplývá to, že texty, v nichž se mluví o Arše úmluvy, které byly jednoznačně napsané později, chtěly vyznít ve prospěch krále Davida a Šalamouna. Tvrdí, že Archa úmluvy byla z Kirjat je'arim přesunuta králem Davidem v 10 st. př. n. l. a král Šalamoun ji vystavěl chrám. Tvrdí, že v Kirjat je'arim byla jen 20 let. Avšak archeologické nálezy a artefakty zase prokazují, že Kirjat je'arim bylo vystavěno na počátku 8 st. př. n. l. a bylo významným městem, kde se aktivně žilo až do konce 7 st. př. n. l. Také archeologické nálezy prokazují, že Jerusalém byl ještě v 8 st. př. n. l. malé město jen s 2 000 obyvatel a 22 akry, čili vůbec ne tak velkolepé, jako se popisuje v Bibli. A teprve až na konci 7 st. př. n. l. se rozrostlo na 60 hektarů a 12 000 obyvatel. Čili si myslím, že si dokáže člověk vyvodit závěr nakonec sám... Bible chtěla zviditelnit jisté panovníky před jinými, ale archeologické nálezy prokazují, že co se o nich píše, nemusí být nutně pravda a radši to ani já neřeknu na "plnou hubu" :D Jak to bylo, se ale nikdy nedozvíme... 4,5*

• 1.5.2021  14:33

AFO 2021 online. Paráda, krásný dokument propojující archivní fotografie a záběry s povídáním o něm a jeho práci se sočasnými vědci a pozůstalými. Musím zpytovat svědomí, že jsem o Heyrovském vlastně ani nevěděla, přestože získal Nobelovu cenu. Sice jsem polarografii furt moc nepochopila, ale to bych asi nepochopila nikdy, ani kdyby mi ji někdo vysvětloval celý den :D

• 1.5.2021  12:25

AFO 2021 online. Tundry jsou kruté a tato archeologická výprava se zaměřovala spíš na to, jak se jim porouchávají jejich obrněná pásová vozidla, než aby nám sdělila něco zajímavého a důležitého o mamutech. Jediné, co jsem si z dokumentu vzala, je fakt, že evidentne na Sibiři najdete mamuta nebo nějakého jeho kosti na každém rohu, protože když nemůžou vyzvednout mamuta z ledu, který má na sobě i srst, tak se holt jdou podívat na jiné místo, kde místní viděli dalšího mamuta. Celé to bylo podané takové prostě lážo plážo. 2,5*

• 29.4.2021  10:04

AFO 2021 online. Dobrý dokument o vážném světovém tématu, že si sami posíláme náš svět do pr*ele. Ale upřímně na téma klimatických změn, dopadů, příčin, jak se k tomu postavit, jaké z toho mají lidi pocity, jak tomu kdo věří/nevěří atd. existuje neskutečné množství snímků a velká část z nich mi přijde lépe natočených než tento. Není špatné, ale jsou prostě lepší. Občas jsem se přistihla, že se u snímku nudím, protože jsem do ruky vzala mobil a čekovala, co je ve světě nového a přitom mi běžel na pozadí tento film, který mi měl říct, co je ve světě nového. Skvělé pasáže byly s Richardem Heinbergem a s bangladéšským odborníkem Saleemul Huq. Přesně mezi 3* a 4*. P. S. Odjede z Kalifornie a přijdou tam požáry, odjede z Bangladéše a za týden tam přijde monzun. Náhoda?

• 29.4.2021  09:52

AFO 2021 online. Moc, moc, moc! Moc všeho. Moc záběrů, ač naprosto krásných a mnohdy dechberoucích, ale moc a moc rychle se střídajících, moc zvuků, moc hlasů přes sebe, moc různých vypravěčů, moc různých psaných podob jazyka, moc dada, moc experimentální, moc surrealistické. Hrozně překombinované až to prostě nedává pořádně smysl a mozek nestíhá zpracovávat přehršel vjemů. 1,5*

• 29.4.2021  09:27
    Institut (2020)

AFO 2021 online. Určitě je Institut Humboldt velice důležitý a podstatný a věřím, že by mě jeho aktivity zajímaly, ale z dokumentu jsem se o něm upřímně nic moc nedozvěděla. Animovaná forma mi také nesedla... mnohem radši bych viděla ty různé druhy naživo, animovaných záběrů na Brigitte Baptiste a novináře bylo zbytečně moc na úkor právě biodiverzity Eldoráda v Kolumbii. Pro mě je tento snímek akorát promarněným potenciálem.

• 28.4.2021  20:49

AFO 2021 online. Dobrý dokument. Pár zajímavostí, avšak nepřišlo mi to nic extra a že by to shrnovalo vztah člověka a světa. Pár faktů. Barevný displej na telefonech je teprve od roku 2000! Taky Vám to přijde jako věčnost? A přitom jen 21 let... Hodně zajímavé bylo to vnímání světla, o němž jsem nevěděla. Ve dne potřebuje náš mozek pro kognitivní vývoj modré a azurové světlo aka denní světlo přírodní, avšak na večer a v noci by se mělo i světlo umělé v našich domácnostech řídit přírodou, západ slunce se začíná nebe zbarvovat do oranžové a červené, tak i my bychom doma měli svítit světly do oranžova, žluta, ne bílými, čili snižovat vyzařování krátkých vlnových délek. No a že na mob existují softwary a filtry, aby se i telefony přizpůsobily světlu, které člověk ve večerních hodinách potřebuje, je pro mě už úplně nové info. 3,5*

• 28.4.2021  20:08

AFO 2021 online. Zajímavý moderní dokument s rychlým tempem, řadou informací a dat. Co ho dělá něčím více? Velmi sympatická a příjemná doktorka v roli "moderátorky". Upřímně jsem nevěděla, že antikoncepce existuje teprve 60 let /přesně od roku 1961/. Velmi nenásilně zde projednává všechna negativa, která trápí běžné ženy. Pozitiva jsou vcelku dána a známá - zabrání těhotenství, zmírňuje bolesti silné menstruace, víte přesně, kdy to přijde a ve většině případů se zlepší problémy s akné. Co ale ta negativa? Rakovina, krevní sraženiny, deprese a sebevražedné sklony, přibírání na váze a ztráta sexuální chuti a libida. Hezky, jasně a přehledně jsou tu vysvětlena všechna procenta v číslech pochopitelných i pro matematicky hloupé. Vyvráceny některé tradované "fakta a mýty", nebo naopak potvrzené některé obavy a přesvědčení. Co bylo pro mě hodně zajímavé, byla přednáška a výzkum lékaře, který říká, že jde nemít menzes úplně, že vysazení na 7 dnů nedává smysl. Což už v určitém slova smyslu zaznělo v dokumentu Můj soukromý měsíc, ale tam to bylo podáno velmi špatně a tak, že by to předepisoval nonstop dívkám od 10 let, ještě než jim začne menzes a že jim dával hormonální implantáty atd. Tady bylo řečeno, že to vysazení 7 dnů a vyvolání umělého krvácení bylo vlastně kvůli tomu, aby to vypadalo jako normální cyklus v očích církve a aby to ženy spíše přijaly. No nevím, nechce se mi tomu zatím moc věřit, ale pokud se to jednou prokáže, že je možné brát bez přestání, v menších dávkách hormonů, vyhnout se kompletně PMS, menstuaci, bolesti, tak budou všechny ženy na planetě happy a firmy na vložky a tampony zkrachují :D Jo a jako třešnička na závěr, že se vyvíjí molekula peptid, která pronikne do spermie a znehybní ji.. aka že by si chlap před sexem nastříkal nosní sprej a tím by zaručil, že jeho spermie budou během aktu znehybněny, aniž by tato "antikoncepce" zasahovala jakkoliv do hladiny hormonů. To by byl převrat!

• 28.4.2021  18:40

AFO 2021 online. Moc příjemný dokument se skvělou kamerou, záběry, kombinace s animací, fajn hudební doprovod. Přinesl řadu údajů a fakt a podával je popularizačně-edukačním stylem, takže je dokument stravitelný snad pro všechny. No pun intended. Dokument mě zaujal, protože jsem ten typ, který má právě radši slané než sladké a určitě jsem si z něj odnesla mnoho informací. A závěr? Asi nejlepší rada nad zlato (čti sůl nad zlato) zní všeho s mírou ;)

• 28.4.2021  13:56

AFO 2021 online. Možná, že kdybych dokument viděla před 12 lety, kdy byl natočen, tak bych byla více unešená. Přijde mi ale, že v dnešní době už téma menstruace mezi mladými (nebavím se o našich prarodičích) není takové tabu. Mladí muži (možná bych měla dodat ještě vzdělaní a neburanští) tuhle tématiku už povětšinou neignorují a nešokuje je, nebo ji nemají spojenou s "nemocí" a že to zní jako něco vojenského, jak bylo v úvodu filmu ukázáno na vzorku dotazovaných mužů. Řada informací mi přijde už profláklá, ale místami mě dokument mile překvapoval. Jindy jsem si říkala, proč autorka pokládá řadu zajímavých otázek, ale v závěru od té tuny "odborníků" nezíská odpovědi? Nebo alespoň nějak nekomentuje jejich odpovědi a "moudra". Jako třeba na toho trotla "doktora", co by nasadil antikoncepci holkách ještě před první menstruací a vůbec je udržoval na hormonech celý život s výjimkou oplození, bych proliskala a ona to ani neokomentovala. Nevím, ale v době natáčení dokumentu tedy Dominika byla těsně před první menstruací a myslela si, že tampon mohou používat jen ženy po oplození aka po sexu (už tady je naprostý protiklad obou slov). Evidentně nějaká hodně pozadu výchova na Slovensku jak doma, tak ve škole. Já jsem si tímto obdobím procházela mnohem dříve než v roce 2009 a teda takovou blbost bych neřekla, protože jsme měli 2x ročně v tom krizovém období prepuberty návštěvy v hodinách tělocviku, kdy nám pozvaná gynekoložka říkala, co a jak. P. S. ty klučičí obrázky, co si asociují s menstruací mě hodně pobavily :D

• 28.4.2021  11:24

AFO 2021 online. Připomnělo mi to svou myšlenkou dnes viděný snímek I'm not sure, akorát že zde to bylo skvěle rozpracované. Super kamera, jednotlivé záběry tak trochu šikmé, tak trochu ořezané aka přesně jak to mám ráda. Nejenom že se snímek zabývá tím, jak umělá inteligence vidí a rozpoznává umělecká díla, ale obsahoval i řadu zajímavostí. Například jsem se nikdy nezamýšlela nad tím, že nejznámější a nejčastější hlasy AI jsou ženské hlasy. Hodně zajímavé je, jak se dá jejich hlas měnit pomocí jednoho řádku kódu. To, že umělá inteligence nahé ženské tělo, ale i oblečené, skoro vždy označí jako "lechtivé". Dozvěděla jsem se, že existuje něco jako Turkers - turkeři, aka lidi placeni 2 dolary za hodinu za to, že komentují, co vidí a co si myslí o daném snímku. A líbilo se mi, že v dokumentu na pár snímků trakery oslovili. Otázka za všechny prachy - považuje se umění za produkt? Na to se ptají už dlouhou dobu zástupy lidí... A jak bylo na konci - každý se podílí na utváření významu věcí.

• 28.4.2021  10:56

Viděno na AFO 2021 online. Tento snímek by měl na diváka asi větší vliv, kdyby byl viděn v kině na velkém plátně, s pořádnými repráky a všude kolem tma. Pak si dovedu představit, že bych hodnotila snímek jinak a určitě bych z něj měla jiný pocit. Takto na obrazovce PC je to jen nudné černo s příběhem o incidentu v observatoři s pár statickými zvuky a blikajícími šumy v černu, přičemž ani nevíte, o čem ten příběh je, pokud si nepřečtete anotaci... Škoda.

• 28.4.2021  10:36
    Rebelky (TV seriál) (2020)

Viděno na AFO 2021 online. WAU! Naprosto boží, upbeat, vtipný, rychle plynoucí a přesto nabitý informacemi seriál o rebelkách v dějinách lidstva. K tomu ještě fajná animace a super hudba. Viděno 5 dostupných dílů, prý jich je 30. Každý měl něco do sebe. V dílu o Agnodice (1. ženská gynekoložka ve starověkém Řecku) jsem se neskutečně smála u toho "modlení" aneb ňňňňňňň :D Frances Glessner Lee (miniaturistka míst činu), která se mohla své vášni věnovat až ve svých 55 letech (protože jako v předchozím díle, vzdělání ženám bylo zapovězeno a měly jen zůstat "v kuchyni") díky zdědění moře peněz aneb Velká vášeň může někdy vést k malé revoluci. Giorgia Reid (strážkyně majáku), která aplikovala systém terasovitých zahrad a budovala je 15 let u jednoho majáku, byl zajímavý příběh, ale ve srovnání s ostatními viděnými na mě působil nejméně důležitě. Vytrvalost dokáže překonat vše. Katia Krafft (vulkanoložka) byla rozhodně rebelka v pravém slova smyslu. Mae Jemison (1. černá astronautka) akorát připomíná, že jsme se v rámci práv Afroameričanů od Martina Luthera Kinga moc neposunuli, což je smutné a skličující. Každopádně bych ráda viděla zbývající díly, protože je to fakt paráda.

• 28.4.2021  09:54

Viděno na AFO 2021 online. I'm not sure, what to think about it... Chápu myšlenku, chápu, že je to "experimentální", ale to nemusí znamenat, že kamera bude děs a hrůza třepotající se. Místy jsem se bavila, ale všeho všudy by stačily tak 2 minuty, ta pointa bude stejná, že prostě umělý rozpoznávač vám na nahé ženské tělo řekne hearing aid (sluchátko) or young person, protože tyto dvě věci k sobě mají prostě blízko vzhledem :D Kor ještě když jím míříte na surrealistické malby Magritta. Naučila jsem se ale nové výrazy pro nahé ženské tělo - swingwear, underwear, tea towel, bib (bryndák), animal, dog. Nahé mužské tělo je zase drawstrings bag (stahovací pytel) nebo soap dispenser. No a ženské nohy jsou french fries a ženská hlava je fig.

<< předchozí 1 2 3 4 15 28 42 55