• Krátkometrážní

Šifra mistra Leonarda (2006)

Knihu jsem nikdy nečetla a po zhlédnutí filmu asi ani neplánuju. Ukamenujte mě... Filmy podobného ražení mám ráda a to moc, takže i tento se mi veskrze líbil, avšak má dva velké zápory. Za a, Toma Hankse a za b, už v 1/3 filmu jste šifru rozluštili. Toma Hankse prostě nemusím a ani v této roli mě bůhvíjak neuchvátil a spíše místy iritoval. No a co se týče šifry, tak jakmile Teabing prozradil, že Svatým grálem je vlastně žijící potomek Ježíše Krista, tak snad všem v tu chvíli muselo být jasné, kdo tím potomkem je. Jediné, co film zachránilo byly ty peripetie mezi tím a ta různá do sebe zapadající smyšlená i nesmyšlená fakta, než se i postavy dobraly stejného závěru. 3,5*

Ples upírů (1967)

Dnešní den jsem pojala jako studii upírských filmů a ze všech tento jediný měl, co nabídnout a bavil mě. V každé minutě se něco odehrávalo a nechávalo vás to napjaté či udivené či pobavené atd. Každá postava měla svou specifickou charakteristiku a ve filmu by prostě chyběla a herci byli výteční. Místy mi to připomínalo šílené ruské pohádky - zrychlené záběry, postava profesora Abronsia jako by z jedné přímo vypadla a i pojetím samotných venkovanů. Hrabě von Krolock sice nesahá Bela Lugosimu jako Drákulovi ani po paty, ale i tak je skvělý. Jeho homosexuální syn (a ne že ne) měl slušně namakaná stehna, jak tam tak běhal za Alfrédem jen v košili... No a Sára byla zcela nádherná oběť. Řekla bych, že český název "Ples upírů" je zavádějící, jelikož ples se tam odehrává až v posledních 10 minutách, takže možná se měli překladatelé držet originálního názvu. No a konec? Bravo... tleskám. Tohle totiž byl dokonalý konec, který jsem tedy minimálně já vůbec nečekala a film tak vzrostl v mých očích ještě více.

Dracula (1931)

Jediné, ale opravdu jediné, proč stojí za to tento film vidět je Bela Lugosi jako Drákula. Ten je naprosto prvotřídní. Jeho pohledy... ty vás spalují a děsí ještě nějakou dobu po zhlédnutí snímku a řekla bych, že je to jeden z nejlepších Drákulů. A zbytek filmu? Děs a hrůza aspirující na odpad. Každá další postava, snad až na alespoň lehounce zajímavého Van Helsinga, byla naprosto nudná, zcela plochá, nesympatická a naprosto postradatelná. Příběhově se tam taky nedělo téměř nic zvláštního a bylo to celé takové nezajímavé. Takže 2* ale jen a jen za Lugosiho, jinak by to skončilo v odpadových vodách.

Upíři (1957)

Ach, ten kdo psal scénář, tak si evidentně myslel, že všichni lidi jsou idioti, a tak je třeba jim monology postav říci, co se vlastně stalo, co se děje a co mají za lubem, protože to přece není zcela evidentní. S každou další minutou jsem si říkala, jestli ty dialogy a monology mohou být ještě více bolestnější a ony byly. Každopádně ať už je to céčkový film sebevíce, nemůžu si pomoct, ale mělo to něco do sebe. Především to, že název je zcela zavádějící a o upírech to vlastně vůbec není, ale tak nevadí, že jo. Ono i stařena, která po transfúzi krve mladé ženy omládne, převezme její hlas, její oči a vlastnosti těla jakože se stane na den či tři levákem, není jen tak v každém filmu. 1,5*

Interstellar (2014)

Bacha spoilery. Proč 3*? Proč? No přece protože ten konec víc posrat nemohli. Mnoho z uživatelů píše, že by tento film vydal za dvě super scifi, kdybychom jej rozdělili na část na zemi - postapokalyptické zaprášené scifi - a část ve vesmíru - postapokalyptické hledání domova za černou dírou pro kolonii zmražených vajíček - a dali tomu trochu souvislejší linii. S tím se zcela ztotožňuji, pak by tu byly dva 5* filmy. Upřímně on by ale i Interstellar byl na alespoň 4*, kdyby nebylo toho stupidního přešťastného konce. Osobně bych dala konec v momentě, kdy se Cooper odpojil od Endurance a nechal tak doktorku Brand plout vstříc budoucnosti kolonie oplodněných vajíček, ze které teda netuším, jak chtěla udělat děti, ale nevadí. The end. Ne, místo toho skončí v nějaké pětidimenzní knihovně, aby mohl komunikovat se svou dcerou a dal jí vědět, jak vyřešit problém gravitace tím, že do vteřinové ručičky hodinek morseovkou zakóduje neskutečně složité rovnice, které zachrání zbytek lidstva. Ale ani zde to nekončí. Nikoliv. Ono ho černá díra v jeho skafandru vyplivne poblíž Saturnu, kde čirou náhodou krouží nějaká ta záchranná stanice, kterou vybudovala jeho dcera. A aby toho nebylo málo, tak to samozřejmě přežije. Stále Vám to nestačí? Scénáristům taky ne, a proto ještě naposledy uvidí svou dceru, která se čirou náhodou probudila z dvouletého kryotického spánku a čeká na milosrdnou smrt stářím. A pokud ani tohle není předuhovatělý přejednorožcovatělý konec. Tak ještě odstartuje lodí za doktorkou Brand, aby spolu žili na nové planetě šťastně a do smrti a nejlépe založili vlastní rodinu k těm oplodněným vajíčkům. Tak co? Stačilo vám jednorožců jezdících na duze a prdících bonbonky? Nejhorší konec, jaký filmu mohli dát. A proto 3*.

Committed (2014)

Člověk by si řekl, hmm film o dvou hercích, trošku road movie po Kypru, to by mohlo být fajn. A víte co? Aji jo. Nebylo to ale úplně ono. Ano, místy jsem se přistihla, že sleduju opravdu se zaujetím. Potkat nevěstu, která vám 3/4 filmu neřekne své jméno, je docela vzrůšo. Je pravda, že většinu filmu si nemyslíte nic jiného, než že opravdu zdrhla od oltáře, ale zpětně, když se zamyslím, byly tam náznaky - např. když urvala knoflík od rádia, aby nemohl naladit zprávy, to že si nechtěla sundat ty rukávce... Takže ano, bylo tam i překvapení, ale prostě mě ten film nevzal nějak za srdce. Jaký je tvůj oblíbený obraz? Jaký je tvůj oblíbený malíř? Jaká je tvá oblíbená kapela? Jaký je tvůj oblíbený citát? Jak to sakra může někdo tak s klidem říct? Já třeba nemám jen jednu oblíbenou cokoliv.... je toho několik a nejsem schopná si vybrat a z toho důvodu tyto otázky nesnáším a upřímně si ani nemyslím, že by člověk mohl mít jen jednu oblíbenou věc... vždyť se stále měníme, dospíváme, někteří naopak mládneme, přibývá nových kapel, hudebních žánrů, songů, filmů, umělců.... ale vás přece vůbec má polemika na "nejoblíbenějším" nezajímá :D

Emma (1996)

Vzhledem k tomu, že se mi nelíbila ani filmová adaptace Pride and Prejudice (asi jako jediné z mého širokého okolí), začínám to přisuzovat tomu, že nemám ráda Jane Austen. Já vím, strašné příznání, za nějž mě řada lidí ukamenuje, ale asi to tak bude. Pravda, nic jsem nečetla, ale když i filmové zpracování jejích děl mě nudí k smrti, co teprve originál. No a tohle nebylo o nic lepší... Furt to samé dokolečka. Dohazování, nehrající 16letý věkový rozdíl (dle filmu) a ani další páry na tom nebyly o moc lépe, společenská podřadnost a nadřadnost, nudné dialogy točící se stále dokola o společenských drbech, vyznání si lásky v posledních dvou minutách filmu, když to bylo všem jasné celé dvě hodiny... No a jinak co se týče hereckých výkonů, tak mě taky moc neohromily, žádná z postav mi nebyla sympatická a sledovat film až do konce pro mě bylo značné utrpení, ale já jsem vytrvalá a odvážná a tak jsem to přečkala, abych byla svědkem zaručeně nejhorších kostýmů a účesů ve filmu. Ty připosraté kudrlinky byly zcela úděsné.

Modré stíny (2016) (seriál)

Jako celek mi to nakonec nevyznělo tak strašně. Na tuhle minisérii jsem se těšila, zvláště jsem byla zvědavá právě proto, že se to natáčelo u nás v Olomouci na univerzitě a mém milovaném Konviktu. První díl byl pro mě šok. Hercům jsem vůbec nerozuměla, hrozně všichni huhlali. Kamera naprosto strašná... nevím, kde pobrali nápad natáčet proti světlu, takže člověk nevidí vůbec nic. Herecké výkony? Jako oni jim zakázali hrát nebo co? Tak ploché postavy byste těžko pohledali. Nehledě na to, že jste najednou vrženi do nějakého děje nějakým divným rozhovorem mezi dvěma cizími lidmi, z nichž tomu jednomu (rozuměj Chalupovi) rozumíte každé 10. slovo. Pak přijde Voříšková, tváří se jak kdyby jí uletěly včely, naprosto hysterická přehrávající uklizečka... Velké zklamání. Pak přišel druhý díl a člověk konečně začal chápat, o co tu jde. Postavy začaly vypadat více reálně, ale stále mi přišly totálně ploché. Začínám se docela bavit těmi close-upy a kapitán Mráz mi začíná připadat jako sexy tatínek. Taky se bavím tím, kdy evidentně UP má jen jednu budovu - konvikt a je úplně jedno, za kým jdou, všecko se odehrává tam. Čili vy víte, že ona se nachází na Konviktu a právě se chystá vejít dveřmi /které reálně vedou do horního patra kaple/, kterými vejde do kanceláře/zasedací místnosti, která se nachází na Křížkovského. Funny. Třetí díl začne tím, že vedoucí případu doktorka Výrová se opije po skleničce a půl vína a začne tam řvát na plukovníka Vitouše, přičemž potom, co na sebe řvou, on v klidu prohodí "Tak si vem křupky, nebo co..." a ona "Nechci křupky." Kapitán Mráz má sexy narezlý fous. Čtvrtý díl a díky bohu už je tu konec. Můžeme vidět totálně rozmlácenou Voříškovou... nejprve heverem do hlavy, pak hlavou do auta, pak si její hlavou otevře skleněné dveře... cool. Závěr? Mám z toho hrozně smíšené pocity, první dva díly jsem myslela, že umřu nudou a hrozně mě to všecko sralo. Kamera, zvuk, herci, jejich postavy, nikam nevedoucí vyšetřování. Pak jsem se ale začala bavit nad některými scénami a že jsem v komparzu zahlédla známé tváře, ale i tak je to tak na 2,5*.

We Are Your Friends (2015)

Máte rádi electro? Máte rádi Djs? Rádi si občas trsnete nebo zapaříte v klubu (nebo alespoň dříve jste pařili a teď už na to není kdy nebo se vám nelíbí, co hrají a přijdete si na to moc staří)? Tak potom je tohle pravý film pro vás... jo dějově je to o hovně... ale upřímně, kolik filmů není? Jde o tu atmosféru a ta tady byla. Já si u filmu slušně zatancovala na mém křesle (no dobře, je to ta druhá nejlevnější židle z Ikey, co vám tu budu nalhávat, jsem chudý student) a prostě se mi přesně strefil do nálady. K tomu se dozvíte něco málo o Djingu (nemám páru, jak se to píše, či zda je to reálné slovo), že je to všechno o BPM aka jakmile dosáhnete 128 BPM, tak ovládáte celé publikum a to jak se hýbe. No a tenhle film mě prostě dostal do té správné tepové frekvence a dokonce jsem místy měla husí kůži (jakože fakt!). Jdu si hned najít celý soundtrack, něco málo znám, zbytek ale budu následující týden poslouchat v jednom kuse. Jo a prostě, kdo vyrůstal na Zacu Efronovi a jeho rolích v HSM, Hairspray atd.. tak sorry, ale prostě furt vám bude připadat sexy :)

Pohádka pohádek (2015)

Já nevím, co říct... Možná jen "Si ze mě někdo dělá prdel, ne?" Tolik pro mě naprosto nechutných momentů, kdy jsem měla velké problémy vůbec udržet zrak na obrazovce, aby se mi neudělalo blbě (ano, jsem slabší povaha). Na druhou stranu rozhodně podává "pohádky" ve velmi hrubé a násilné formě... prostě pro dospělé, žádné přikrašlování, žádné tralala tralili a žili šťastně až do konce. Co tu můžete vidět? Jako každá pohádka obsahuje magické prvky... tož to je jasné, ale taky spoustu skryté i neskryté erotiky, lesbické hrátky, stahování z kůže, žraní syrového (mělo být prý uvařené... no to težko) srdce, lámání vazů, slovanského cvičitele medvědů (jakým jazykem mluvil, když říkal "sadni si" a "salut"?), potápěčský oblek, který nepotřeboval žádný přívod kyslíku, spoustu nechutných nestvůr a proměn charakterů postav... No jak říkám, tento film ve mně zanechal hodně hluboké stopy nechutnosti, ohavnosti, pocitu nevolnosti a vůbec neskutečného odporu a nikdy v životě ho už nechci vidět. Ale právě asi právě proto je tak dobrý. Sama nevěřím, že tomu dávám tohle hodnocení, ale fakt si to nejspíše zaslouží...