Mat21

Martin M.

okres Náchod

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
    • 31.12.2010  23:25

Když byli malý, spojovalo je nejenom přátelství, ale i jedna nepříjemná událost. Při společné hře byl Dave unesen, několik dní vězněn a zneužit pedofily. Nyní, o mnoho let později, se jejich osudy opět střetnou ve strhujícím dramatu. Jimmymu vzdorná a vůdcovská povaha již zůstala, stal se však z něj vzorný manžel a především milující otec svých dcer. Ta starší, dospívající Kate je však kýmsi zastřelena v parku a roztáčí se kolotoč vyšetřování. Případu se ujímá Sean, druhý z klukovské party. Dave si chmurné vzpomínky z mládí přináší do dospělosti, jeho narušená psychika ho předurčuje k podezření, že má s vraždou Kate něco společného. ● Film Tajemná řeka v sobě ukrývá mnoho tajemství a vyznačuje se perfektním střihem, který nás do něho jen velmi zvolna zasvěcuje. Je postaven na nepředvídatelnosti a nechává diváka smýkat se mezi hlavními postavami a jejich charaktery. Sean Penn opět nezklamal a přesvědčil mě o svých hereckých schopnostech. "Víš, že i sebemenší rozhodnutí může změnit život? Hitlerova matka chtěla jít na potrat. Na poslední chvíli si to rozmyslela." Děj je asociován s únosem, jenž se stal před mnoha lety, a do poslední chvílí není zřejmé, do jaké míry ovlivnil současné dění. ║31.12.2010║

• 29.12.2010  01:51

Jedno oko šilhavé, druhé skleněné. Zubní protéza speciálně upravena k nejvyšší odpudivosti. Stará a hnusná baba Ganush již není schopna splácet splátky úvěrové společnosti a přichází o střechu nad hlavou. Avšak cikáni za velkou vodou mají své neotřelé způsoby, jak se domoci svých práv a majetku. Nejsnazším terčem hněvu se stává úřednice za přepážkou, mladá a ambiciózní Christine Brown, která odmítla nadále odkládat její splátkový kalendář. Nebohá Christine. Ani fyzický útok na ni se nezdá být dostatečnou odplatou, následuje prokletí a poštvání nebezpečným duchem lamiou. Od toho okamžiku je Christine duchem pronásledována a zbývají již jen 3 dny, dokud nebude stažena do pekla. ● Ve filmu Stáhni mě do pekla je bezkonkurenčně nejzdařilejší scéna, ve které Christin za prudkého deště vykopává rakev, aby pozléze do huby baby zakopla nechtěný dar. Dále jsem jako potěšující vnímal závěr, ve kterém tradiční happy end dostává na frak. Tím však výčet pozitiv vážících se k filmu končí. Slib tvůrců pronesený v rámci traileru: "Návrat ke klasickému horroru.", nebyl zdaleka naplněn. Bohužel se nepodařilo ve filmu navodit tíživou a mrazivou atmosféru, která by mu slušela. A zdaleka nejhůř dopadly akční scény, které zpravidla končily zelenými zvratkami. To byla nechutnost, velebnosti! ║29.12.2010║

• 27.12.2010  14:13

Poznali se již na škole a ač nyní každý žije svým vlastním životem, stále spřádají společné plány, jak obejít bezpečností systém a vyloupit banku. Co je pro jiné zdroj obživy, pro ně je hra a důkaz věčného mládí. Rob je sice trošku ztřeštěný a potrhlý, svoji úlohu znalce bezpečnostních systémů však plní dokonale. Úlohou Kevina je realizace plánu v dokonalém provedení. A nad vším stojí Sam, na první pohled sympatická, při bližším poznání vzpurná a nebezpečná. Nyní před trojicí lupičů stojí nová výzva: vyloupení klenotnictví. Po mnoho měsíců tvořený plán vybroušený do plné dokonalosti jim však kdosi ukradne a co je nejhorší, dle něho klenotnictví vyloupí. Leo zvaný chmaták navíc dřímá v rukou kompromitující důkazy, se kterými donutí trojici k další loupeži. ● Neprůstřelný plán je sice dalším filmem do sbírky zaměřeným na "bankovní" loupež, jeho provedení je však mnohem lepší, než-li jsem očekával. Filmu nechybí spád, originalita a především velmi dobrý nápad. ║27.12.2010║

• 27.12.2010  12:07
    Stmívání (2008)

Ano, Bella mohla žít pokojným tuctovým a nudným životem průměrné americké středoškolačky. Její jedinou starostí mohlo být, zda-li je dostatečně hezká, aby se líbila pubertálním výrostkům. Ona však řekla ne. Ona se musí zaplést s Edwardem a zadělat si tak na pořádné trable. Edward není o nic lepší. Po mnoho staletí byla živena legenda o upírech a ač se jednotlivé teze rozcházely, základní rozlišovací prvky měly společné. Pak přijde Edward se svojí podivínskou rodinou a přesvědčí nás, že vše je ve skutečnosti úplně jinak. ● Shrnuto a podtrženo, Stmívání je nadprůměrně vydařený romantický film určený převážně pro stejně staré vrstevníky. Obzvláště, cítí-li se taktéž izolování od společnosti a tajně doufajíc, že tam někde venku po lese taktéž běhá jejich vyvolený. Stmívání určitě není zařaditelný do upírského standardu, legenda jen posloužila, aby se film diferencoval od tisíce jiných romantických filmů. Zda-li film stojí za shlédnutí? Určitě ano! Zda-li je film natolik dobrý, aby vyplnil doposud chybějící okénko fantasy + romantika a stal se vzorem pro knižní následovníky? Škola noci, Vampýrská akademie, Upíří deníky Určitě ne! ║27.12.2010║

• 26.12.2010  17:42
    Východisko (2006)

"Jestli chcete v businessu vydělat peníze, měli byste vědět jednu věc: nikdy nejde o štěstí." Posláním společnosti Nova Investment jsou investice do prestižních firem a následný prodej akcií v nejpříhodnější dobu. Ovšem vidina vysokých zisků si obvykle žádá i vysoké riziko podnikání. O tom se na vlastní kůži přesvědčí Thomas, když je obviněn z vraždy Willhema, spoluzakladatele společnosti, a končí ve vězení. Tím však Thomasovi trable teprve začínají. Záhy je osloven únoscem své malé dcery s požadavkem na vysoké výkopne. Potíž je, že všechny indicie vedou k osobě, která by již 7 let měla být pod drnem. ● Nejvyšším lákadlem filmu Exit je hlavní postava v podání Madse Mikkelsena, který mě velmi zaujal svými rolemi ve filmech Král Artuš a Casino Royale. O svém přehmatu ve výběru filmu jsem se však přesvědčil záhy a velmi rychle vystřízlivěl. Ač se film snaží udávat akční ritmus, je skrz na skrz špatný. Vesměs málo sympatičtí herci jsou střídáni herci naprosto nesympatickými. Dějová linie je kostrbatá, nelogická a málo uvěřitelná. Kamera působí příliš statickým dojmem bez špetky fantazie, za což by se nemusela stydět snad jen německá televize. ║26.12.2010║

• 25.12.2010  21:23

Zvrácenost amerického soudního systému se stala osudným Colemanovi Silkovi, stárnoucímu děkanu prestižní akademie, který po vykonstruovaném obvinění z rasismu je nucen univerzitu opustit. A když mu nedlouho poté umírá jeho žena, leckdo by ztratil smysl svého života. Coleman Silk je však jiný, navzdory svému věku oplývá životní vitalitou a jeho cestu životem mu zkříží o polovinu let mladší žena. Milenecký vztah je natolik nevyvážený, jak by jen mohl být. Faunia Farley se potlouká životem, živí se nejnuznějšími pracemi a bojuje s nepřízní vlastního osudu. Vztahu navíc není přáno okolní společností ani bývalým, psychicky narušeným manželem Faunie. ● Vykreslení soudobé společnosti ve filmu Lidská skvrna, jejich předsudků i svázaného myšlení je natolik jemné, že se výsledný dojem z filmu rozplynul jako pára nad hrncem. Napomáhá tomu i herecké obsazení hlavních představitelů: milenecký vztah mezi Anthony Hopkinsem a Nicole Kidman je natolik málo uvěřitelný, že bych snáze uvěřil předvolebním slibům našich politiků. Mnohem více přínosná a poutavá byla druhá dějově potlačená rovina filmu, ve které ambiciózní sotva 20-ti letý Coleman je nucen vzdát se vztahu ke své rodině, chce-li splnit svá životní předsevzetí. ║25.12.2010║

• 23.12.2010  23:14

Obraz postapokalyptického světa, ve kterém osudový přehmat genetického inženýrství přivedl lidskou rasu na pokraj vyhynutí. Zhoubný T-virus uchoval nakaženým jediný pud: nezměrnou lačnost po krvi doposud zdravých jedinců. Pouze Alice je vůči viru imunní, ba co více, kombinace viru s jejím jedinečným DNA ji propůjčilo mimořádné schopnosti. Vydává se na cestu za poslední oázou lidské civilizace Arcadií, ukrytou kdesi na Aljašce. Nalézá pouze svoji přítelkyni Chris, jenž se vydala za Arcadií před mnoha měsíci, omámenou drogou a nepamatující si minulost. Mnohem blíže svému cíli se nacházejí na střeše vězeňské budovy v Los Angeles, kde nalézají posledních pár přeživčích obklopených miliony zmutovaných bestií. ● Ve filmu Resident Evil: Afterlife nehledejte epické vyprávějí, Afterlife je velmi hutnou AKCÍ , která Vás ani na chvíli nenechá vydechnout. Každičký okamžik je prošpikován dechberoucími akčními záběry hraničícími s filmovou genialitou. Již úvodní "setkání v dešti" mě naprosto nadchlo a ani si nevzpomínám, kdy bych s takovým zaujetím sledoval počáteční titulky. Za nejzdařilejší pasáž však považuji přerostlého mutanta, kterému kdosi přímo na míru vykoval paličku-sekáček na maso. A Mila Jojovich se ve čtvrtém dějství ocitá na vrcholu své formy. ║23.12.2010║

• 21.12.2010  15:35

Kdo chce hrát čerta v krabici? Jedna místnost, sedm lidí, vyhrát však může jenom jeden. V místnosti bez oken umístěné kdesi v opuštěné průmyslové zóně se shází šest mladých herců, kteří byli pozváni na konkurz. Jako poslední se k nim přidává zpustle vypadající podivín, držící se stranou od skupiny. Pravidla konkurzu však jsou poněkud jiná, než-li se domnívali. Židličkovaná aneb hra z nejútlejších dětských let, kdy počet židlí je vždy o jednu méně, než-li osob ve skupině. Kdo v momentu skončení melodie zůstane stát, musí z kola ven. V tomto případě přichází nejenom o roli, ale i o svůj život. ● Film Vražedná hra má mnoho společného s nepřekonatelnou Kostkou a možná, že se tvůrci v lecčems nechali inspirovat. Skupina osob s rozdílným charakterem, který se v průběhu hry umocňuje či mění. Neznají se navzájem a zda-li mezi nimi existuje nějaké pojítko, netuší. Uniká jim i smysluplnost hry. Již na začátku je zjevné, že jako poslední vyjde ze dveří Lynn, pitomá a hysterická ženská. Ani dalším aktérům se však duchaplnosti příliš nedostalo. Namísto aby hledali, jak se vzepřít vlastnímu osudu, promarní veškerý čas hádkami a nikam-nevedoucím filozofováním. A právě zde je největší slabina filmu. Zatímco ve zmiňované Kostce musí skupina dále, nechce-li ztratit naději na nalezení únikové cesty, tvůrci hry chybí jakýkoliv stimul, kterým by donutil herce ke spolupráci. Oni však přesto krouží kolem židlí jako hloupé ovce, namísto aby je ignorovali či rozmlátili a více času věnovali prozkoumání svého okolí. Snahou filmu je poukázat na měnící se lidskou povahu v extrémních situacích, na to však hra trvá příliš krátce. Sebevědomý a nezastrašitelný Adam se v mlčící trosku mění během deseti minut. Cassandra myslí především sama na sebe, o pět minut později však již slibuje nehynoucí oddanost. ║21.12.2010║

• 20.12.2010  18:53
    Počátek (2010)

Sigmund Freud na třetí aneb nenechte se ovládnout svými sny. Ve své profesy extraktora je Dom Kob nejlepší, společně s Vámi se vnoří do Vašeho snu a získá informace, které potřebuje. Zajetí ve snovém světě ho však připravilo o všechno, jeho milovaná Moll již nedokázala rozeznat fikci od reality a spáchala sebevraždu, sám obviněn z vraždy nemůže se navrátit domů ke svým dětem. Pln zoufalství přijme poslední, avšak zároveň nejtěžší úkol svého života. Magnát Robert Fisher má již brzy převzít po svém otci otěže energetického skoro-monopolu a rozprášit svoji konkurenci. Pouze Dom Kob společně se svým týmem je schopen proniknout do podvědomí člověka a myšlenku nejenom vytáhnout, ale zároveň se pokusit myšlenku vložit. Zasít sémě pochybností v nejhlubším podvědomí Roberta Fishera o významu pokračování poslání svěřeném jeho otcem. ● Film Počátek je vyjádřením nejděsivějšího snu, jaký si jen dokážete představit. Jste vrženi do plného proudu rozhranní mezi snem a skutečností a zpočátku sami váháte, zda-li je to Váš sen či něčí jiný. Film Vás vstupem do své třetí snové dimenze plně pohltí a nechá strhnout úchvatným dimenzionálním prolínáním s rozdílným časovým tokem. A ač všechny dílky mozaiky poskládáte v okamžiku předcházejícím závěrečným titulkům, pravou hodnotu a brilantnost detailu oceníte až s druhým shlédnutím. Leonardo DiCaprio sice snad již navždy zůstane ve skupině herců, kterým je vhodnější se vyhnout a strávit večer ve společnosti někoho jiného, i nad volbou některých dalších postav visí otazník, za vizuální orgii si však film zaslouží nejvyšší absolutorium. ║20.12.2010║

• 7.11.2010  22:21
    Bobby (2006)

4. červen roku 1968 se nesmazatelně zapsal do novodobých dějin Ameriky i duší miliónů občanů, kteří v senátoru R. F. Kennedym usilujícím v primárkách o kandidaturu na post prezidenta vidí svého spasitele a demokratického zastánce. Losangelský hotel Ambassador se připravuje na jeho příjezd, zatímco jeho zaměstnanci i hosté prožívají malé války i malá vítězství ve svém každodenním ritmu života. Stárnoucí penzista John se raduje z vítězných šachových partií nad svým soukmenovcem Nelsonem. Cooper s Wadem namísto plnění své úlohy roznašeče volebních letáků objevují novou demokratickou cestu - LSD. Diana se rozhodla vzít si svého spolužáka Williama, aby se vyhnul své povinnosti narukovat do Vietnamu a za demokracii položit svůj život. José je prostým kuchařem. Místo své prodloužené směny v hotelu však touží být přítomen u překonání historického rekordu svého oblíbeného baseballového týmu. Paul je ředitel hotelu a vykonávání velmi náročné funkce mu ulehčuje jeho milenka Angela. Slečna Janáčková je neohrožená reportérka Rudého práva, která se rozhodla zprostředkovat svým utlačovaným spoluobčanům Československa závan americké demokracie. Jack a Samatha jsou manžely již dlouhá léta, přesto obdiv a láska k tomu druhému hoří neměnnou silou. Derryl je správce kuchyňského úseku hotelu, který pro svůj postoj vůči mexickým přistěhovalcům dostal vyhazov. Všechny tyto osoby něco spojuje: byli přítomni v osudnou noc na 5. června, kdy byl R. F. Kennedy krátce po svém proslovu zavražděn palestinským maniakem. ● Neuvěřitelně barvité vykreslení mnoha postav, z nichž žádná není hlavní či vedlejší, jejich názorů i charakteru. Nosným prvkem filmu není osudná noc R. F. Kennedyho, je jím především útok na americký patriotismus všech obyvatel bez rozlišení barvy pleti či společenského postavení. Je o boji za demokracii a lidské svobodě. Je o vyjádření základního vztahu člověka k člověku jako primárního stavebního kamene jakékoliv společnosti. Robert Francis Kennedy nám předal poselství, které nedokázaly utišit ani 3 kulky z revolveru. ║7.11.2010║

• 7.11.2010  15:15

Farmář žijící v podhradí slovutného hradu chce v poklidu sklízet svůj tuřín a radovat se z lásky své rodiny. Bohužel mu to není přáno. Vesnice je napadena krvelačnými bestiemi kragy, jeho jediný syn zabit a farmářova žena Solana odvlečena neznámo kam. Za vším stojí zlý čaroděj Gallien, samozvaný vládce kragů, který se rozhodl porazit krále Konreida a převzít nadvládu nad královstvím. Farmář se však neumí ohánět pouze motykou, pod jeho šavlí padají kragové k zemi a v doprovodu svých přátel se vydává Solanu zachránit. ● Film Ve jménu krále s velmi nevyváženým filmovým zpracováním plně vystihuje velmi rozpolcené hodnocení uživatelů. Ostatně, mají-li ve filmu prsty Němci, ani nelze očekávat bezchybně dokonalý film. První nesrovnalost nastává již při pohledu na potisk DVD, ve kterém číslice 15 v kroužku udává spodní diváckou hranici. Já bych však Ve jménu krále pasoval do role rodinné fantasy pohádky určené výrazně mladší generaci diváků. Ostatně, kragové i lidé padají jako hrušky po desítkách, veškeré souboje však absentuje jakákoliv krev i vyšší stupeň násilí. Co je ve filmu opravdu hvězdné, je jeho herecké obsazení. Prakticky s kteroukoliv hlavní postavou jsem měl silnou spojitost na některý film: Farmář (Jason Statham - trilogie Kurýr), podlý vévoda Fallow (Matther Lillard - Nekecej a pádluj), princezna Muriella (Leelee Sobieski - Johanka z Arku), farmářka Solana (Claire Forlani - Seznamte se, Joe Black), farmářův přítel Norick (Ron Perlman - Boj o oheň), lesní divoženka (Kristanna Loken - Terminátor 3) a černošský velitel vojsk mi silně připomínal sprintera Tysona Gaye. Povedlo se i grafické ztvárnění hradu čaroděje Galliena, které planě slibuje skvělou vizuální jízdu po zbytek filmu. Všechno ostatní se bohužel nepovedlo. Na počítačové zpracování kragů již patrně nestačil rozpočet a byla najmuta hrstka komparzistů, která si oblékla masku a "medvědí" kožešinu. Souboje i putování královstvím působí úsměvným až naivním dojmem a rozhodl-li se někdo film potopit právě kvůli tomuto nedostatku, mám pro to plné pochopení. Podívám-li se však na film z jiného pohledu - na snahu natočit fantasy pohádku a zároveň většinu z rozpočtu věnovat hereckému obsazení, film na mě působil nadprůměrným dojmem. ║7.11.2010║

• 31.10.2010  08:18

Na konci 21. století dospělo lidstvo na vrchol technologické vyspělosti. Nedokonalého člověka nahradili cyborgové a zastávají za něho většinu činností. Pouze však dvě korporace jsou schopné vyrobit cyborga a soupeří spolu o absolutní nadvládu a technologické ovládnutí světa. Půvabná cyborgka jménem Cash byla společností Pinwheel Robotics stvořena za jediným účelem: aby se infiltrovala do společnosti Kobayashi a destrukcí vlastního těla napuštěného výbušnou látkou Skleněný stín zlikvidovala vedení společnosti. V podlém plánu se však objeví trhliny poté, co Cash získá lidský cit, uvědomí si sebe samu a také lásku ke svému lidskému učiteli bojových umění Coltnu Picsovi. Společně pak prchají za svobodou do volné zóny. ● Ano, film Cyborg 2 je bezesporu brakem nejtěžšího kalibru, který když se Vám již dostane do rukou, je záhodno jej po 5 minutých vypnout a raději šáhnout po jiném filmu. A přesto, z jednoho důvodu se rozhodnete film shlédnout až do konce. Onen důvod se jmenuje Angelina Jolie, která je ve svých 18 letech na vrcholu své krásy. Není divu, že její půvab nenechal chladným ani hollywoodské producenty a z této její filmové prvotiny ji velmi rychle vysvobodil věhlasnějšími rolemi, mnohem důstojnějšími k Joliině potenciálu. ║31.10.2010║

• 30.10.2010  19:36

Jak bude vypadat Rambo po 20 letech? Proboha, ten už bude muset být starý, řekl jsem si patrně nejenom já. Řekli si to i tvůrci a tomuto předsudku šli naproti: nesnažili se Stalloneho omladit o 15 let a udělat z něj juchajícího mladíka. Naopak, Rambo je stárnoucí a zapomenutý vojenský veterán, žijící na kousku půdy kdesi u hranic Barmy, naplněný životním pesimismem a lhostejností. Přinesli jste nějaké zbraně? Jistě, že ne. Tak to nic nezměníte. Další z vlastností, která neodmyslitelně provázela trilogii o Rambovi, byla jeho nesmrtelnost. I té byla v tomto snímku učiněna přítrž. Již žádný ruský Apache, kterého Rambo sejme výbušným šípem. Rambo: Do pekla a zpět nabral výrazně na realičnosti a také na brutalitě. Válečná vřava v Barmě, to jsou neskutečná jatka hraničící s genocidou. Rambo IV, to již není chvalozpěv na oslavu vojenského hrdinství a vítězství proti drtivé převaze nepřátel, Rambo IV chce ukázat brutalitu války a její nesmyslnost. Jedinou slabinou filmu je její délka, jen co se herci trochu ohřejí a dostanou do provozního tempa, již na Vás vyskočí závěrečné titulky, které pro změnu svojí délkou vůbec nešetří. ║30.10.2010║

• 18.9.2010  23:50
    Iron Man (2008)

Vůdčí osobností vývoje amerického zbrojního průmyslu je Tony Stark, převratné zbraně hromadného ničení dokáží mnohem efektivněji likvidovat afghánské povstalce, než-li kdy dříve. Při prezentaci nového typu rakety krátkého dostřelu přímo v Afghánistánu však upadne do zajetí a je nucen z trosek a šrotu sestrojit zkázonosnou raketu. Volí však jinou cestu, tajně sestrojí bojový kovový oblek, se kterým se mu podaří dosáhnout svobody. Díky pobytu v afghánské jeskyni však prozře, již se nechce podílet na vývoji zbraní, které jsou na černém trhu dostupné komukoliv a masakrují bezbranné. Ve své laboratoři zdokonalí projekt bojového obleku ke konstrukčně-technologické dokonalosti a vydává se znovu setkat se svými vězniteli. ● A již jsem si myslel, že idea Robokopa zůstane navěky nedotčena. Především úvodní část filmu Iron Man překvapí svojí variabilitou a dějovou nepředvídatelností. Po útěku z Afghánistánu však děj sklouzne do stereotypního ploužení - umisťování šroubku za šroubkem - a jen občas nás probere z dřímoty akce. Myslím, že byl nevhodně nastaven poměr mezi jednotlivými pasážemi a ta střední, věnovaná vývoji obleku, měla být výrazně zkrácena. Pak by již k dokonalosti stačilo vyměnit nevýraznou Gwyneth Paltrow za více osobitou a impulsivní herečku. ║18.9.2010║

• 18.9.2010  12:49

Dospívající David Stutler žije prachbídným životem zaníceného studenta fyziky a roztrpčením z nenaplněné lásky z dětství. K pokojnému prachbídnému životu však předurčen nebyl. Čaroděj Baltharaz po staletí hledá vyvoleného, který dokáže pomstít smrt kouzelníka Merlina a navždy zbavit svět čarodějnice Morgany, která je dočasně uvězněna ve schránce Grimholdu. V okamžiku, kdy se z Grimholdu dostává Morganin komplic Horvath, čas osvobození Morgany a následná zkáza celého světa se kvapem blíží. Dokáže David uchopit sílu magie, v kterou nikdy nevěřil, a spasit svět? ● Film Čarodějův učeň mady in Disney naplnil mé očekávání: dějová velmi přímá a velmi předvídatelná linie je jen velmi rychlým črtem zmateného scénáristy; po vizuální stránce je však film koncertem nejmodernějších filmových triků, kterých se podařilo vměstnat do poměrně krátké stopáže požehnaně. Především pak obživlý papírový drak prokousávající se napříč činžovním domem budil respekt. Nicolas Cage opět nezklamal a opět mě přesvědčil, že dokáže filmu vdechnout kouzlo své osobnosti, která je prakticky vždy zárukou vydařeného filmu. ║18.9.2010║

• 2.8.2010  22:45

Kanada je hokej a hokej je Kanada. Jenže Kanada je zároveň ve stínu svého výrazně ekonomicky silnějšího jižního souseda. A proto, když je hokejový tým z francouzské provincie Québecu prodán do Colorada, není divu, že odezva nesmiřitelného fanouška na sebe nedá dlouho čekat. První oběť je nalezena na rozmezí provincií Québecu a Ontaria, proto se vyšetřování ujímají zástupci obou policejních týmů, charismatický gentleman Martin Ward a lehkomyslný frajer David Bouchard. Již při pohledu na hlavní dva aktéry je zřejmé, že hlavní pozornost filmu nebude věnována honbě za pomstychtivým vrahem, nýbrž konfrontaci dvou naprosto odlišných charakterů. ● Nejlepší moment z celého filmu: "Vy si snad ze mě děláte srandu? Jak Vás něco takovýho vůbec mohlo napadnout?" ...smích, smích, smích. Kéž bych i já měl takto na háku výdus od svého vedoucího. ║2.8.2010║

• 24.7.2010  17:27

Nevinná dětská hra se změnila v tragédii. To poslední, co zbylo po malém chlapci Izaiasovi před jeho smrtícím pádem ze střechy dolů, jsou otisky bot ve sněhu. Smilla je zatrpklá, bezcitná a frigidní žena, jenž se uzavřela do svého vlastního světa před svým okolím. Vpustila však do něho Izaiase bydlícího o patro níže a jeho úmrtí je pro ni bolestivou ztrátou. Smilla je však zároveň logicky uvažující důvtipná žena, která svým předkům z Grónska vděčí za schopnost čtení ve sněhu. A když v posledních stopách Izaiasových vidí jiný osud, než-li je psáno v policejní zprávě, začne poodhalovat utajovaný vědecký projekt nečekaných rozměrů. ● Ať je filmu Stopy ve sněhu přiřazen jakýkoliv žánr, jedná se především o detektivku. A ať je diváky jakkoliv opěvován, marně hledám cokoliv, co by bylo ve filmu zajímavého, povedeného či vizuálně hezkého. Černobílé ztvárnění hereckých postav bylo svěřeno vesměs nesympatickému komparzu nesourodých hlavních představitelů. Film je zahalen do šedé mlhy dánského Københavnu a stejně tak se z mlhy pozvolna vynořují jednotlivé postavy. Spojovat slovo "akce" s filmem "Stopy ve sněhu" je fantaskní představa, nedej Bůh, dostanou-li svůj prostor počítačové efekty. V ten moment mě napadá, že i filmy vznikající v 70. letech minulého století se s efekty dokázaly vypořádat lépe. ║24.7.2010║

• 15.7.2010  18:11

Městečko Barrow ležící kdesi na Aljašce, sužované arktickou zimou a odříznuté od zbytku civilizace, se připravuje na polární noc. Mnohé události však nasvědčují tomu, že bude odlišná od všech předchozích. Kdosi vyřadí z chodu generátor, místní osadník přichází o své psy a vše je připsáno na vrub podivně se chovajícímu cizinci. Pravda je však mnohem drastičnější, než-li si kdokoliv z místních dokáže představit. Po mnoho staletí ukrývaný národ nemrtvých, kdy se vzpomínky o něm dávno proměnily v legendy, se konečně rozhodl ukojit svůj hlad a nabažit se lidské krve. Pouze malá hrstka obyvatel si zachová dostatek duchapřítomnosti a společným úsilím se snaží dočkat konce noci. Upíří národ však zdá se nemá slabinu a uniknout jeho pozornosti je nemožné. ● Žádný dějový zázrak v podání filmu 30 dní dlouhá noc nečekejte. Střet lidské populace s neznámými monstry na území, ze kterého není úniku, zde byl k vidění již nesčetněkrát. Přesto však filmové zpracování filmu je pojato velmi poutavou formou, nesnaží se divákům nabulikovat činy přesahující lidskou omezenost a osadníci umírají jeden po druhém. Jen z tohoto konceptu bohužel vybočuje sebeobětování policisty Ebena kvůli dívce, na které mu na začátku noci vůbec nezáleželo. ║15.7.2010║

• 6.7.2010  23:14

Jméno Kalifornii dal jistý spisovatel. Vymyslel si zemi, kde bylo neomezené množství zlata a perel a kde ženy nosily zlaté brnění a jezdily na divokých šelmách. Můžete si to nalézt, pokud nevěříte. Charlie tomu bezmezně věřil. A svůj pobyt v psychiatrické léčebně naplno věnoval studiu historie a cestě španělských kolonizátorů v 16. století, kteří na svém konci údajně ukryli bájný poklad. Nyní je konečně propuštěn domů, ke své dceři Mirandě, která se ve svých 16-ti letech musela postavit na vlastní nohy a dřít dnem i nocí v McDonaldu, aby si mohla zakoupit starou otlučenou káru a protloukla se životem. Skvělá příležitost pro Charliho, pustit se do hledání vytouženého pokladu napříč Kalifornií, golfovým hřištěm či všestranným supermarketem. ● Obvykle film založený na osobnostech dvou hlavních představitelů, bez poutavých trikových efektů či jedinečnosti dějové nelineárnosti a originality, u mě dosahuje v lepším případě průměru. Král Kalifornie však předčil veškeré mé očekávání. Vyprávění je natolik barvité, že jsem jím byl plně emočně vnořen. Michael Douglass se stylovým hárem prošedivělých vlasů a svým osobitým přístupem k životu, který by přízemní materialisté označili za vyšinutý, aspiruje tímto filmem na svoji životní roli. I role jeho filmové dcery Mirandy byla pojata nečekaně realisticky. Ve svých 16 letech musí opustit školu a sama táhnout břímě domácnosti. Žádné naděje, sny či vyhlídky na lepší budoucnost, jen každodenní realita pracovní dřiny. ║6.7.2010║

• 26.6.2010  22:46
    Volavka II (2003)

Čtyři roky utajovaná nájemná vražda a marné pátrání po iniciátorovi, manželská nevěra, boj mezi zločineckými gangy a podivné praktiky místní policie. Takový je obraz dnešního Hong Kongu. ● Nejprve začnu hodnocením pozitivního, ve filmu vyniká hudba a především úvodní soundtrack, který dostal zhruba půl minuty prostoru, zaujme. Možná proto, že hudba je ve filmu to jediné, co stojí za pozornost. A nyní jedno doporučení: nechcete-li si zkazit sobotní večer, filmu Volavka II se širokým obloukem vyhněte. Druhý film po sobě, u kterého jsem zvládl úvodní hodinu s velikým sebezapřením a posléze ho odsoudil. Děj je neskutečně nemastný a neslaný, zmatený a nezáživný. Mezi šikmookými obdobného vzevření jsem se ztrácel. A nakonec jedna prosba k tvůrcům CSFD: přidejte ještě filmový žánr "kravina", aby všem již na začátku bylo zřejmé, co je čeká. ║26.6.2010║

• 21.6.2010  23:58
    Království (2007)

Saudská Arábie - s celosvětovou vzrůstající konzumací ropy přišlo bohatství a s bohatstvím přišla moc a chuť dosáhnout, pro náboženským fanatismem nedotčeného člověka stěží pochopitelného, vyššího cíle. Po sérii bombových útoků na civilisty a vzrůstajícím napětí je do Saudské Arábie vyslán vyšetřovací tým FBI o 4 lidech, aby odhalil zákulisí utajované války. ● Film Království mi dal zabrat, ale po několika přestávkách jsem zvládnul shlédnout celých 45 minut! Více bohužel již bylo nad mé síly. Opravdu bych velmi dlouho vzpomínal, kdy jsem zatratil film ještě před jeho polovinou a z milosrdenství k tvůrcům neprotrpěl děj k závěrečným titulkům, což více než-li svědčí o "kvalitách" tohoto filmu. Film Království je strašný film, nenašel jsem ani náznak něčeho zajímavého, který by mi dal byť jeden důvod vydržet do konce. Kamera je příšerná, na mnoha záběrech jsou první snímky rozostřené a až poté následuje zaostření na hlavní objekt. Hlavní představitelka Jennifer Garner je taktéž příšerná. Snaží-li se o emoční grimasu, divák je odměněn rozšláplou bramborou. Co s ní jen tvůrci provedli od filmu Elektra, který naopak udržela nad vodou, od té doby snad musela projít plastickou operací. Děj filmu je příšerný, nudný a nezáživný. O akčním filmu může být stěží řeč, jeden pyrotechnický kousek, několik výstřelů ze samopalu a poté utopení v diskusi - cestě autem - dialogu - výslechu v arabštině bez dubbingu a titulků - rozhovoru. ║21.6.2010║

• 21.6.2010  21:01
    Zodiac (2007)

Zodiac se díky medializaci vlastní osoby stal možná nejslavnějším zločincem Ameriky. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let je podepsán pod několik vražd, z nichž další se snažil přivlastnit a proslul svojí korespondencí s policií i zástupci místních novin. 2 500 vyšetřovaných osob, léta marného pátrání a chybějících důkazů. Když je po 22 letech konečně identifikován jednou ze svých přeživších obětí, po srdečním infarktu uteče na onen svět. ● Amerika má ráda velké příběhy a má ráda tajemno, proto již pouhé 3 roky po prvním zločinu Zodiaka, kdy byl ještě v plné síle a plné produktivitě, vchází do kin první film o něm. Verze z roku 2007 by se nechala označit za dokumentární film zveřejňující známá fakta i mnohé z dohad, které o maniakovi kolovaly. Bohužel, i úroveň filmového zpracování jako by odpovídala sedmdesátým létům minulého století. Tvůrci vnesli do filmu velmi málo kreativity a prachbídnou práci s kamerou. Snad jediným přínosem filmu je postava karikaturisty Roberta Graysmitha a jeho celoživotní zanícení záhadou, jejíž rozluštění pro něho bylo důležitější než-li blaho vlastní rodiny. ║21.6.2010║

• 20.6.2010  23:09
    Válečníci: Spartakus (TV film) (2008)

Odkud pochází, historie bohužel nezaznamenala. V roce 72 před Kristem však Spartakus byl gladiátorem v Capue a postavil se do čela otrocké vzpoury. Vzpoury, kdy nejprve utekla z arény hrstka gladiátorů, po prvním střetu s římským vojskem a šťastnému vítězství se však ke zbouřeneckému hnutí přidávali další otroci po desítkách a stovkách. Pro mnohé nesmrtelný válečník, v mých očích však zůstává Spartakus neskutečným břídilem. Při jeho cestě za slávou a svobodou při něm stálo veliké štěstí, římské legie se zkušenými vojevůdci byly odveleny na vzdálených državách a jelikož římské impérium neočekávalo vojenskou hrozbu ve svém srdci, komplikovaně shromažďovalo vojsko schopné postavit se rebelům. Spartakus, vstříc svobodě nedalekým Alpám, pohrdnul svému štěstí a bláhově se rozhodl své tažení otočit a postavit se samotnému Římu. Při jeho úprku na jih se jednotlivé výpravné dokumenty rozchází. Dle jiného na otroky tuším měla čekat lodní eskorta, která by je bezpečně odvezla na Sicilii, avšak nalezli ji v plamenech. Dle tohoto dokumentu bezhlavě prchal na jih, až zjistil, že mu do sandál natéká slaná voda a cesty zpět není. 6 000 otroků přibitých na kříž a lemujících cestu do Říma bylo smutným zakončením nezvládnutého velení. ║20.6.2010║

• 20.6.2010  12:25

Alex Corvis je obviněn z brutálního ubití nožem Lauren Randallové a odsouzen k elektrickému křeslu. On ji však hluboce miloval. Láska i hluboká nenávist ke křivdě a jejím skutečným vrahům ho probudí zpět do světa lidí. Nelze ho zabít, nelze ho zastavit. Na jeho cestě ho doprovází vrána coby symbol pomsty. Po síti svědků křivě svědčících u soudu proti němu Alex pomalu rozplétá organizovaný zločin mezi samotnou policií, marně však hledá ústřední postavu zločinu - muže s jizvy na paži. ● Film The Crow: Salvation je více než-li důstojným pokračovatelem pomstychtivé série. V porovnání s prvním dílem, tento je ještě více temný a zasazen do města, ve kterém si prostý občan nemůže být jistý ničím a nikým. A že tvůrci mysleli ztvárnění vážně, o tom svědčí i obsazení Kirsten Dunst do hlavní role. Otázkou ovšem zůstává, zda-li to byla vhodná volba, její pozdější nominace do hvězdné série o Spidermanovi se k ní hodila mnohem více. Předce jen jednu vítku si neodpustím, děj je příliš předvídatelný a Alex nezastavitelný. Proto je-li divákovi dopředu zřejmé, že Alex se vypořádá úplně se všemi, kdo se mu postaví do cesty, vyvolá to despekt k filmu. ║20.6.2010║

• 20.6.2010  11:38

Valiant je pouhým panošem, když se však čest jeho pána, sira Gawaina, ocitne v ohrožení, neváhá a postaví se s dřevcem v ruce na kolbiště místo něho. Nepozornosti během her však využijí vikingové a zmocní se symbolu, který králům propůjčuje moc, kouzelného meče Excaliburu. Bez něho se soudržnost Anglie ocitá v ohrožení, proto král Artuš vyráží se svým vojskem proti domělému nepříteli Skotům a Valiant je pověřen doprovodit princeznu Ilene do bezpečí. Úkolu se velmi rád zhostí, neb hoří k princezně tajnou láskou. Síla meče Excaliburu je nesmírná, může ho však ovládat jen dědic královské krve. Vikingové se proto navrací a unášejí sira Gawaina, kterého za následníka považují, a společně s ním i princeznu Ilene. Oddaný a zamilovaný Valiant je jim však v patách. ● Spojení legendy o meči Excalibur a legendy o princi Valiantovi dalo vzniknout romantické fantasy pohádce zasazené do ranného středověku. A právě zde dochází k největšímu nepochopení z řad diváků, film je srovnáván se středověkými výpravnými eposy a tvrdě kritizován, je však především pohádkou o ztraceném princi a jeho lásce k princezně. A nutno říci, že o přízeň krásné Katherine Heigl by se bil jako lev snad každý. Film Princ Valiant: Boj o Excalibur je příjemným zpestřením večera, pokud si ho nezkazíte přemýšlením o filmu v hlubších souvislostech. Například o Valiantovi, který zvládne být všude, všechny zachránit a navíc být nesmrtelným. ║20.6.2010║

• 18.6.2010  22:10

Hrdinou jejich mládí byl Charles Muntz, dobrodruh a objevitel obřích vodopádů. Carl s Ellie vždycky toužili napodobit ho, léta však plynula a v jejich životě bylo vždy něco důležitější, co jim cestu překazilo. Až oba zestárli, Ellie zemřela a Carla již jen čeká cesta do domova důchodců. Touha spnit jejich dětský sen je však silnější, pomocí obřího množství balónků nafouknutých héliem zvedne svůj domek do oblak, aby s ním zamířil vstříc latinské Americe a umístil ho k vrcholu vodopádu. Na své cestě má však nečekaného pasažéra, malého skauta Russella, který touží získat svoji poslední skautskou známku za pomoc seniorovi. ● Asi jsem na některé filmové žánry již příliš starý. Příliš si všímám skutečnosti, že i samotná pointa filmu je založena na klamu nevědomých dětí - helium z balónků vyprchá po 12-ti hodinách. V celkovém měřítku je 3D grafika animovaného filmu velmi zdařilá, hned dvě z ústředních postav se však tvůrcům hrubě nepovedly: malý Russell budí dojem, že byl vytvořen naklonováním některého z letících balónků. Pes Dug je směsicí čehokoliv, k něčemu milému, hezkému či alespoň zábavnému má však daleko. Hlavní myšlenka filmu - přesunutí domku coby nostalgické vzpomínky na svoji celoživotní lásku k vodopádu je slaboduchá až trapná. Podílení se na záchraně obřího opeřence je pro změnu příliš zabaleno do moralizování mládeže a mít věčně užvaněného Russella někde po ruce, asi ho bez váhání něčím praštím. Film Vzhůru do oblak je velmi dobrou ukázkou stále se zlepšujících animátorů, postrádá však vtip, nadhled i ryzí dětskou radost. Druhou polovinu jsem již přetrpěl a doufal ve velmi brzký konec. ║18.6.2010║

• 16.6.2010  23:59

Již mnoho kultovních herních sérií bylo zfilmováno, Prince of Persia, možná nejslavnější 2D plošinová hra všech dob, čekala na zfilmování dlouhých 21 let. Jako malého se Dastana ujal samotný král a přijal za vlastního. Nyní po boku svých 2 bratrů míří v čele mohutné perské armády dobýt svaté město Alamut a odhalit jeho tajné spojenectví s nepřáteli říše. Zdi však ukrývají něco mnohem tajemnějšího a mocnějšího, Dastanovi se dostává do rukou magická dýka s rukojetí naplněnou pískem, která dokáže na krátkou chvíli otočit běh času a vlastníkovi dýky umožnit pozměnit minulost. Zároveň je však Dastan obviněn z královraždy poté, co si král oblékne jím darované kněžské roucho a otráven umírá. Z hrdiny je rázem štvanec, chce-li získat svoji čest nazpět, musí odhalit pravého zrádce. Aby příkoří nebylo málo, doprovází ho věčně nespokojená alamutská princezna Tamina, jejíž jedinou snahou je získat nazpět ukradenou dýku. ● Pojítek s herní předlohou The Sands of Time ve hře příliš nenajdete, samozřejmě nemůže chybět magický dýka, která však provází všechny 3D ztvárnění Prince of Persia. Nechybí ani průlety nejbližší budoucností, ty však do filmu jaksi nezapadají. A samozřejmě nemůže chybět princezna, které však zapomněli dát do ruky luk a především říci, že její herní kolegyně pomáhala princovi s mnohem větším úsilím. Krom toho, tvůrci nám vizuálně přiblížili ještě některé z akrobatických schopností hlavního hrdiny: horizontální běh po zdi, běh po zdi vzhůru s následným saltem vzad jako i tradiční přeskakování po budovách či tyčích. Na nejsložitější pohyb však zapomněli, nebo se mu raději z pochopitelných důvodů vyhnuli: komínový skok směrem vzhůru. Shrnuto a podtrženo, jsem velmi rád, že filmové ztvárnění téhle skvělé hry vůbec vzniklo a zároveň jsem zvědav, zda-li Warrior Within bude následovat. ║16.6.2010║

• 16.6.2010  10:18
    Aeon Flux (2005)

Ve 25. století žije zbytek lidské populace zdecimované zhoubnou nemocí v Bregně, posledním městě na Zemi. Od okolního světa chráněn vysokou zdí, je vrcholem lidské civilizace. Jak lidstvo však už mnohokráte dokázalo, dospěje-li civilizace vrcholu, začne se hroutit zevnitř. Ióna Flax, nejlepší bojovník rebelských povstalců zvaných monikéni, je pověřena úkolem svrhnout vůdce vládnoucí dynastie Trevora Goodchilda a osvobodit tak mysl všech lidí. Když mu však se zbraní v ruce stane tváří v tvář, zjistí, že vše je mnohem komplikovanější. ● Film Aeon Flux jsem fascinovaně shlédnul na jedno nadechnutí a posléze si ještě namátkou pouštěl mnohé sekvence. V globálním měřítku i při detailnějším pohledu se jedná o pozoruhodný sci-fi film, kterému sice k dokonalosti ještě něco shází, tak výrazné bodové podhodnocení zdejších diváků si však určitě nezaslouží. Dějová linie je poněkud přímočařejší a ve střední části citelně shází oživení v podobě nějaké akce, o to více prostoru však dostává pohled do zákulisí technické vyspělosti 25. století. Film Aeon Flux je především one-women-show nezastavitelné a naštvané Charlize Theron, která chce pomstít smrt své sestry Uny. ║16.6.2010║

• 15.6.2010  20:47
    Kyklop (TV film) (2008)

Za vlády císaře Tireria již měli být všichni vyhubeni, přesto se jeden kyklop objevil v přilehlých lesích a Řím se cítí ohrožen. Centurion Marcus je pověřen, aby se svým vojenským oddílem kyklopa zajali a v poutech přivlekli do Říma. Má se stát hlavní atrakcí na blížících se hrách a zároveň nástrojem trestu vzpurných otroků. ● Samotný námět a myšlenka filmu je velkolepá, zde se však tvůrci dopustili první chyby: neukrojuj si příliš velké sousto, které nedokážeš sníst. Tedy jinými slovy, nepouštěj se do projektů, které díky velmi nízkému rozpočtu nebudeš schopen důstojně zpracovat. Bohužel film Kyklop není 300: bitva u Thermopil, je televizní inscenací zpracovanou se satirickým humorem. U kyklopa samotného se tvůrci dopustili druhého pochybení: nikdy nespojuj herce s 3D animací, bude-li animace snadno rozpoznatelná. Bohužel i zde díky velmi omezenému rozpočtu na kyklopa muselo stačit mnohem méně pixelů, než-li by bylo potřeba. A tak, mají-li být jeho řetězy při běsnění kyklopa v kleci napnuté, jen zplihle visí, ocitne-li se na zemi, záhy jako by byl poloviční. Pouze dva body se podařilo zvládnout profesionálně: filmový plakát (marketing a namlsání diváků vždy až na prvním místě) a průlet nad Římem z ptačí perspektivy. ║15.6.2010║

• 15.6.2010  08:42

Chudý rybář ho našel plujícího v rakvi po moři v náručí své zabité matky. Perseus. Rybářská rodina se stala jeho vlastní, on je však vyvolen postavit se samotným bohům. Když lidé z Argosu ve své zpupnosti a pýše zřeknou se přízně bohů a vyhlásí jim válku, hněv bohů přijde vzápětí. Andromeda, překrásná dcera Agronského krále, má být obětována nestvůrnému monstru zrozeného z masa vládce podsvětí Hádese. Nestane-li se tak, Kraken srovná se zemí celé město Argos. Pouze jediný člověk je schopen zlomit uvalenou kletbu a porazit Krakena, syn samotného boha Dia, Perseus. Ten však odmítá připustit si své božství a vydává se na cestu s jedinou myšlenkou, porazit Hádese a pomstít se tak za smrt své rodiny. ● Myslím, že na zhodnocení mi postačí jediná věta: úchvatné a velkolepé dílo, které mě naprosto vtáhlo do svého skvělého vizuálního ztvárnění a s nadšením jsem byl připoután k filmu od první do poslední minuty. Neváhám a směle zařazuji do svých TOP10 filmů. Patrně nejzdařilejší postavou celého filmu byl Hádes, svým podmanivým chraplavým hlasem, shrbenou postavou a zahalen do černého oblaku kouře získal věrohodnou auru démoničnosti. ║15.6.2010║

<< předchozí 1 2 3 4 6 7