Resident Evil: Afterlife (2010)

Obraz postapokalyptického světa, ve kterém osudový přehmat genetického inženýrství přivedl lidskou rasu na pokraj vyhynutí. Zhoubný T-virus uchoval nakaženým jediný pud: nezměrnou lačnost po krvi doposud zdravých jedinců. Pouze Alice je vůči viru imunní, ba co více, kombinace viru s jejím jedinečným DNA ji propůjčilo mimořádné schopnosti. Vydává se na cestu za poslední oázou lidské civilizace Arcadií, ukrytou kdesi na Aljašce. Nalézá pouze svoji přítelkyni Chris, jenž se vydala za Arcadií před mnoha měsíci, omámenou drogou a nepamatující si minulost. Mnohem blíže svému cíli se nacházejí na střeše vězeňské budovy v Los Angeles, kde nalézají posledních pár přeživčích obklopených miliony zmutovaných bestií. ● Ve filmu Resident Evil: Afterlife nehledejte epické vyprávějí, Afterlife je velmi hutnou AKCÍ , která Vás ani na chvíli nenechá vydechnout. Každičký okamžik je prošpikován dechberoucími akčními záběry hraničícími s filmovou genialitou. Již úvodní "setkání v dešti" mě naprosto nadchlo a ani si nevzpomínám, kdy bych s takovým zaujetím sledoval počáteční titulky. Za nejzdařilejší pasáž však považuji přerostlého mutanta, kterému kdosi přímo na míru vykoval paličku-sekáček na maso. A Mila Jojovich se ve čtvrtém dějství ocitá na vrcholu své formy. ║23.12.2010║

Počátek (2010)

Sigmund Freud na třetí aneb nenechte se ovládnout svými sny. Ve své profesy extraktora je Dom Kob nejlepší, společně s Vámi se vnoří do Vašeho snu a získá informace, které potřebuje. Zajetí ve snovém světě ho však připravilo o všechno, jeho milovaná Moll již nedokázala rozeznat fikci od reality a spáchala sebevraždu, sám obviněn z vraždy nemůže se navrátit domů ke svým dětem. Pln zoufalství přijme poslední, avšak zároveň nejtěžší úkol svého života. Magnát Robert Fisher má již brzy převzít po svém otci otěže energetického skoro-monopolu a rozprášit svoji konkurenci. Pouze Dom Kob společně se svým týmem je schopen proniknout do podvědomí člověka a myšlenku nejenom vytáhnout, ale zároveň se pokusit myšlenku vložit. Zasít sémě pochybností v nejhlubším podvědomí Roberta Fishera o významu pokračování poslání svěřeném jeho otcem. ● Film Počátek je vyjádřením nejděsivějšího snu, jaký si jen dokážete představit. Jste vrženi do plného proudu rozhranní mezi snem a skutečností a zpočátku sami váháte, zda-li je to Váš sen či něčí jiný. Film Vás vstupem do své třetí snové dimenze plně pohltí a nechá strhnout úchvatným dimenzionálním prolínáním s rozdílným časovým tokem. A ač všechny dílky mozaiky poskládáte v okamžiku předcházejícím závěrečným titulkům, pravou hodnotu a brilantnost detailu oceníte až s druhým shlédnutím. Leonardo DiCaprio sice snad již navždy zůstane ve skupině herců, kterým je vhodnější se vyhnout a strávit večer ve společnosti někoho jiného, i nad volbou některých dalších postav visí otazník, za vizuální orgii si však film zaslouží nejvyšší absolutorium. ║20.12.2010║

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Jak bude vypadat Rambo po 20 letech? Proboha, ten už bude muset být starý, řekl jsem si patrně nejenom já. Řekli si to i tvůrci a tomuto předsudku šli naproti: nesnažili se Stalloneho omladit o 15 let a udělat z něj juchajícího mladíka. Naopak, Rambo je stárnoucí a zapomenutý vojenský veterán, žijící na kousku půdy kdesi u hranic Barmy, naplněný životním pesimismem a lhostejností. Přinesli jste nějaké zbraně? Jistě, že ne. Tak to nic nezměníte. Další z vlastností, která neodmyslitelně provázela trilogii o Rambovi, byla jeho nesmrtelnost. I té byla v tomto snímku učiněna přítrž. Již žádný ruský Apache, kterého Rambo sejme výbušným šípem. Rambo: Do pekla a zpět nabral výrazně na realičnosti a také na brutalitě. Válečná vřava v Barmě, to jsou neskutečná jatka hraničící s genocidou. Rambo IV, to již není chvalozpěv na oslavu vojenského hrdinství a vítězství proti drtivé převaze nepřátel, Rambo IV chce ukázat brutalitu války a její nesmyslnost. Jedinou slabinou filmu je její délka, jen co se herci trochu ohřejí a dostanou do provozního tempa, již na Vás vyskočí závěrečné titulky, které pro změnu svojí délkou vůbec nešetří. ║30.10.2010║

Král Kalifornie (2007)

Jméno Kalifornii dal jistý spisovatel. Vymyslel si zemi, kde bylo neomezené množství zlata a perel a kde ženy nosily zlaté brnění a jezdily na divokých šelmách. Můžete si to nalézt, pokud nevěříte. Charlie tomu bezmezně věřil. A svůj pobyt v psychiatrické léčebně naplno věnoval studiu historie a cestě španělských kolonizátorů v 16. století, kteří na svém konci údajně ukryli bájný poklad. Nyní je konečně propuštěn domů, ke své dceři Mirandě, která se ve svých 16-ti letech musela postavit na vlastní nohy a dřít dnem i nocí v McDonaldu, aby si mohla zakoupit starou otlučenou káru a protloukla se životem. Skvělá příležitost pro Charliho, pustit se do hledání vytouženého pokladu napříč Kalifornií, golfovým hřištěm či všestranným supermarketem. ● Obvykle film založený na osobnostech dvou hlavních představitelů, bez poutavých trikových efektů či jedinečnosti dějové nelineárnosti a originality, u mě dosahuje v lepším případě průměru. Král Kalifornie však předčil veškeré mé očekávání. Vyprávění je natolik barvité, že jsem jím byl plně emočně vnořen. Michael Douglass se stylovým hárem prošedivělých vlasů a svým osobitým přístupem k životu, který by přízemní materialisté označili za vyšinutý, aspiruje tímto filmem na svoji životní roli. I role jeho filmové dcery Mirandy byla pojata nečekaně realisticky. Ve svých 16 letech musí opustit školu a sama táhnout břímě domácnosti. Žádné naděje, sny či vyhlídky na lepší budoucnost, jen každodenní realita pracovní dřiny. ║6.7.2010║

Princ z Persie: Písky času (2010)

Již mnoho kultovních herních sérií bylo zfilmováno, Prince of Persia, možná nejslavnější 2D plošinová hra všech dob, čekala na zfilmování dlouhých 21 let. Jako malého se Dastana ujal samotný král a přijal za vlastního. Nyní po boku svých 2 bratrů míří v čele mohutné perské armády dobýt svaté město Alamut a odhalit jeho tajné spojenectví s nepřáteli říše. Zdi však ukrývají něco mnohem tajemnějšího a mocnějšího, Dastanovi se dostává do rukou magická dýka s rukojetí naplněnou pískem, která dokáže na krátkou chvíli otočit běh času a vlastníkovi dýky umožnit pozměnit minulost. Zároveň je však Dastan obviněn z královraždy poté, co si král oblékne jím darované kněžské roucho a otráven umírá. Z hrdiny je rázem štvanec, chce-li získat svoji čest nazpět, musí odhalit pravého zrádce. Aby příkoří nebylo málo, doprovází ho věčně nespokojená alamutská princezna Tamina, jejíž jedinou snahou je získat nazpět ukradenou dýku. ● Pojítek s herní předlohou The Sands of Time ve hře příliš nenajdete, samozřejmě nemůže chybět magický dýka, která však provází všechny 3D ztvárnění Prince of Persia. Nechybí ani průlety nejbližší budoucností, ty však do filmu jaksi nezapadají. A samozřejmě nemůže chybět princezna, které však zapomněli dát do ruky luk a především říci, že její herní kolegyně pomáhala princovi s mnohem větším úsilím. Krom toho, tvůrci nám vizuálně přiblížili ještě některé z akrobatických schopností hlavního hrdiny: horizontální běh po zdi, běh po zdi vzhůru s následným saltem vzad jako i tradiční přeskakování po budovách či tyčích. Na nejsložitější pohyb však zapomněli, nebo se mu raději z pochopitelných důvodů vyhnuli: komínový skok směrem vzhůru. Shrnuto a podtrženo, jsem velmi rád, že filmové ztvárnění téhle skvělé hry vůbec vzniklo a zároveň jsem zvědav, zda-li Warrior Within bude následovat. ║16.6.2010║

Aeon Flux (2005)

Ve 25. století žije zbytek lidské populace zdecimované zhoubnou nemocí v Bregně, posledním městě na Zemi. Od okolního světa chráněn vysokou zdí, je vrcholem lidské civilizace. Jak lidstvo však už mnohokráte dokázalo, dospěje-li civilizace vrcholu, začne se hroutit zevnitř. Ióna Flax, nejlepší bojovník rebelských povstalců zvaných monikéni, je pověřena úkolem svrhnout vůdce vládnoucí dynastie Trevora Goodchilda a osvobodit tak mysl všech lidí. Když mu však se zbraní v ruce stane tváří v tvář, zjistí, že vše je mnohem komplikovanější. ● Film Aeon Flux jsem fascinovaně shlédnul na jedno nadechnutí a posléze si ještě namátkou pouštěl mnohé sekvence. V globálním měřítku i při detailnějším pohledu se jedná o pozoruhodný sci-fi film, kterému sice k dokonalosti ještě něco shází, tak výrazné bodové podhodnocení zdejších diváků si však určitě nezaslouží. Dějová linie je poněkud přímočařejší a ve střední části citelně shází oživení v podobě nějaké akce, o to více prostoru však dostává pohled do zákulisí technické vyspělosti 25. století. Film Aeon Flux je především one-women-show nezastavitelné a naštvané Charlize Theron, která chce pomstít smrt své sestry Uny. ║16.6.2010║

Souboj Titánů (2010)

Chudý rybář ho našel plujícího v rakvi po moři v náručí své zabité matky. Perseus. Rybářská rodina se stala jeho vlastní, on je však vyvolen postavit se samotným bohům. Když lidé z Argosu ve své zpupnosti a pýše zřeknou se přízně bohů a vyhlásí jim válku, hněv bohů přijde vzápětí. Andromeda, překrásná dcera Agronského krále, má být obětována nestvůrnému monstru zrozeného z masa vládce podsvětí Hádese. Nestane-li se tak, Kraken srovná se zemí celé město Argos. Pouze jediný člověk je schopen zlomit uvalenou kletbu a porazit Krakena, syn samotného boha Dia, Perseus. Ten však odmítá připustit si své božství a vydává se na cestu s jedinou myšlenkou, porazit Hádese a pomstít se tak za smrt své rodiny. ● Myslím, že na zhodnocení mi postačí jediná věta: úchvatné a velkolepé dílo, které mě naprosto vtáhlo do svého skvělého vizuálního ztvárnění a s nadšením jsem byl připoután k filmu od první do poslední minuty. Neváhám a směle zařazuji do svých TOP10 filmů. Patrně nejzdařilejší postavou celého filmu byl Hádes, svým podmanivým chraplavým hlasem, shrbenou postavou a zahalen do černého oblaku kouře získal věrohodnou auru démoničnosti. ║15.6.2010║

Robin Hood (2010)

Mohl by být filmový příběh Robina z Sherwoodu lepší, než-li nám byl nabídnut v roce 1991? Ne, pravděpodobně ne. Proto před shlédnutím nejnovější verze zapomeňte na mnohokráte zopakovaná fakta a poopratve své znalosti o historii. Zapomeňte na love's story minulých dílů a vnucovanou myšlenku, že všichni pracovití a ušlechtilí lidé se nakonec budou mít dobře. Robin z Locksley žil ve středověku. V drsném a krutém středověku, nelítostném k prostému lidu, který umírá hlady nebo mečem nepřítele ve jménu krále. Robin z Locksley byl zloděj odjakživa. V armádě krále Richarda obíral druhé ve skořápkách o žold, za který těžce platili vlastní krví. A když se mu naskytla příležitost, ukradl rytířský titul a nakonec i ruku lady Mariany. Ani od lady Mariany neočekávejte krásu, jenž doprovázela její předchůdkyně. Tedy krásu fyzickou, byla nahrazena krásou charakteru charizmatickou Kate Blanchett. ● Verze z letošního roku si velmi hlasitě říká o prvenství v kategorii nejrealističtější ztvárnění aneb jak to mohlo být doopravdy. Jen u bojových scén věčná škoda, že jich mnoho bylo znehodnoceno příliš rychlým střihem či rozostřením kamery. Nebojte, 99% diváků by ve filmu nehledalo, že komparzista č. 615 s kopím si zapomněl přezout boty. Ty své vsadím, že se již scénárista v tuto chvíli škrábe na bradě a vymýšlí pokračování, pro které si připravil podhoubí. A choreograf s píšťalkou honí po tělocvičně Russella Crowe, aby příště nečelil kritice, že se stal nejotylejším Robinem Hoodem v historii. ║14.6.2010║

Zrození Evy (2002)

Leckdo by se domníval, že Eva vzešla z Adamova žebra. Ne, kdepak. Eva povstala ve velkolepém přírodním chrámu Arizonské pouště. Překrásná a nezatížená hříchem, Eva se stává naším průvodcem po nejnádhernějších přírodních rezervacích severní Ameriky. V bezeslovném eposu jedoucím na vlně lyrické hudby musí být uchvácen každý divák se sklony k umělecké fotografii. Již mnozí se pokoušeli zachytit svými objektivy vyzývavé křivky nahého ženského těla v kontrastním světle, snímek Zrození Evy nabízí celou plejádu originálních hrátek uměleckého kameramana. Kdo hledá ve snímku sex, ať raději šáhne po jiném. Lapička distributora je zavádějící, Zrození Evy je harmonickým spojením nádherné přírody s nádherným ženským tělem. ║12.6.2010║

Bobři - cesta divočinou (2008)

Šáhnout mezi svojí filmotékou pro dokumentární přírodopisný film se v poslední době takřka rovná zaručenému maximálnímu diváckému zážitku. Ne jinak tomu je u Bobři - cesta divočinou. Je neuvěřitelné, jak pro laika zdánlivě nudný život bobrů může být zdramatizován a vyhrocen do málo předpokládaných situací, které vždy končí šťastně pro hlavního představitele s bílým přelivem. Komparzista malý hravý rys či černý vůdce vlčí smečky určitě měli přislíbenou tučnou odměnu za spolupráci. Nějak si totiž nedokážu představit situaci, kdy by se v polovině zamýšlené stopáže vloudila skutečná stránka nemilosrdné přírody a jejího potravního řetězce. Taktéž jak bylo možné sledovat putování malého bobra na každém kroku, přesněji řečeno ze dvou kroků, je mi záhadou. ║3.11.2009║