Tajemná řeka (2003)

Když byli malý, spojovalo je nejenom přátelství, ale i jedna nepříjemná událost. Při společné hře byl Dave unesen, několik dní vězněn a zneužit pedofily. Nyní, o mnoho let později, se jejich osudy opět střetnou ve strhujícím dramatu. Jimmymu vzdorná a vůdcovská povaha již zůstala, stal se však z něj vzorný manžel a především milující otec svých dcer. Ta starší, dospívající Kate je však kýmsi zastřelena v parku a roztáčí se kolotoč vyšetřování. Případu se ujímá Sean, druhý z klukovské party. Dave si chmurné vzpomínky z mládí přináší do dospělosti, jeho narušená psychika ho předurčuje k podezření, že má s vraždou Kate něco společného. ● Film Tajemná řeka v sobě ukrývá mnoho tajemství a vyznačuje se perfektním střihem, který nás do něho jen velmi zvolna zasvěcuje. Je postaven na nepředvídatelnosti a nechává diváka smýkat se mezi hlavními postavami a jejich charaktery. Sean Penn opět nezklamal a přesvědčil mě o svých hereckých schopnostech. "Víš, že i sebemenší rozhodnutí může změnit život? Hitlerova matka chtěla jít na potrat. Na poslední chvíli si to rozmyslela." Děj je asociován s únosem, jenž se stal před mnoha lety, a do poslední chvílí není zřejmé, do jaké míry ovlivnil současné dění. ║31.12.2010║

Stáhni mě do pekla (2009)

Jedno oko šilhavé, druhé skleněné. Zubní protéza speciálně upravena k nejvyšší odpudivosti. Stará a hnusná baba Ganush již není schopna splácet splátky úvěrové společnosti a přichází o střechu nad hlavou. Avšak cikáni za velkou vodou mají své neotřelé způsoby, jak se domoci svých práv a majetku. Nejsnazším terčem hněvu se stává úřednice za přepážkou, mladá a ambiciózní Christine Brown, která odmítla nadále odkládat její splátkový kalendář. Nebohá Christine. Ani fyzický útok na ni se nezdá být dostatečnou odplatou, následuje prokletí a poštvání nebezpečným duchem lamiou. Od toho okamžiku je Christine duchem pronásledována a zbývají již jen 3 dny, dokud nebude stažena do pekla. ● Ve filmu Stáhni mě do pekla je bezkonkurenčně nejzdařilejší scéna, ve které Christin za prudkého deště vykopává rakev, aby pozléze do huby baby zakopla nechtěný dar. Dále jsem jako potěšující vnímal závěr, ve kterém tradiční happy end dostává na frak. Tím však výčet pozitiv vážících se k filmu končí. Slib tvůrců pronesený v rámci traileru: "Návrat ke klasickému horroru.", nebyl zdaleka naplněn. Bohužel se nepodařilo ve filmu navodit tíživou a mrazivou atmosféru, která by mu slušela. A zdaleka nejhůř dopadly akční scény, které zpravidla končily zelenými zvratkami. To byla nechutnost, velebnosti! ║29.12.2010║

Neprůstřelný plán (2003)

Poznali se již na škole a ač nyní každý žije svým vlastním životem, stále spřádají společné plány, jak obejít bezpečností systém a vyloupit banku. Co je pro jiné zdroj obživy, pro ně je hra a důkaz věčného mládí. Rob je sice trošku ztřeštěný a potrhlý, svoji úlohu znalce bezpečnostních systémů však plní dokonale. Úlohou Kevina je realizace plánu v dokonalém provedení. A nad vším stojí Sam, na první pohled sympatická, při bližším poznání vzpurná a nebezpečná. Nyní před trojicí lupičů stojí nová výzva: vyloupení klenotnictví. Po mnoho měsíců tvořený plán vybroušený do plné dokonalosti jim však kdosi ukradne a co je nejhorší, dle něho klenotnictví vyloupí. Leo zvaný chmaták navíc dřímá v rukou kompromitující důkazy, se kterými donutí trojici k další loupeži. ● Neprůstřelný plán je sice dalším filmem do sbírky zaměřeným na "bankovní" loupež, jeho provedení je však mnohem lepší, než-li jsem očekával. Filmu nechybí spád, originalita a především velmi dobrý nápad. ║27.12.2010║

Stmívání (2008)

Ano, Bella mohla žít pokojným tuctovým a nudným životem průměrné americké středoškolačky. Její jedinou starostí mohlo být, zda-li je dostatečně hezká, aby se líbila pubertálním výrostkům. Ona však řekla ne. Ona se musí zaplést s Edwardem a zadělat si tak na pořádné trable. Edward není o nic lepší. Po mnoho staletí byla živena legenda o upírech a ač se jednotlivé teze rozcházely, základní rozlišovací prvky měly společné. Pak přijde Edward se svojí podivínskou rodinou a přesvědčí nás, že vše je ve skutečnosti úplně jinak. ● Shrnuto a podtrženo, Stmívání je nadprůměrně vydařený romantický film určený převážně pro stejně staré vrstevníky. Obzvláště, cítí-li se taktéž izolování od společnosti a tajně doufajíc, že tam někde venku po lese taktéž běhá jejich vyvolený. Stmívání určitě není zařaditelný do upírského standardu, legenda jen posloužila, aby se film diferencoval od tisíce jiných romantických filmů. Zda-li film stojí za shlédnutí? Určitě ano! Zda-li je film natolik dobrý, aby vyplnil doposud chybějící okénko fantasy + romantika a stal se vzorem pro knižní následovníky? Škola noci, Vampýrská akademie, Upíří deníky Určitě ne! ║27.12.2010║

Východisko (2006) odpad!

"Jestli chcete v businessu vydělat peníze, měli byste vědět jednu věc: nikdy nejde o štěstí." Posláním společnosti Nova Investment jsou investice do prestižních firem a následný prodej akcií v nejpříhodnější dobu. Ovšem vidina vysokých zisků si obvykle žádá i vysoké riziko podnikání. O tom se na vlastní kůži přesvědčí Thomas, když je obviněn z vraždy Willhema, spoluzakladatele společnosti, a končí ve vězení. Tím však Thomasovi trable teprve začínají. Záhy je osloven únoscem své malé dcery s požadavkem na vysoké výkopne. Potíž je, že všechny indicie vedou k osobě, která by již 7 let měla být pod drnem. ● Nejvyšším lákadlem filmu Exit je hlavní postava v podání Madse Mikkelsena, který mě velmi zaujal svými rolemi ve filmech Král Artuš a Casino Royale. O svém přehmatu ve výběru filmu jsem se však přesvědčil záhy a velmi rychle vystřízlivěl. Ač se film snaží udávat akční ritmus, je skrz na skrz špatný. Vesměs málo sympatičtí herci jsou střídáni herci naprosto nesympatickými. Dějová linie je kostrbatá, nelogická a málo uvěřitelná. Kamera působí příliš statickým dojmem bez špetky fantazie, za což by se nemusela stydět snad jen německá televize. ║26.12.2010║

Lidská skvrna (2003)

Zvrácenost amerického soudního systému se stala osudným Colemanovi Silkovi, stárnoucímu děkanu prestižní akademie, který po vykonstruovaném obvinění z rasismu je nucen univerzitu opustit. A když mu nedlouho poté umírá jeho žena, leckdo by ztratil smysl svého života. Coleman Silk je však jiný, navzdory svému věku oplývá životní vitalitou a jeho cestu životem mu zkříží o polovinu let mladší žena. Milenecký vztah je natolik nevyvážený, jak by jen mohl být. Faunia Farley se potlouká životem, živí se nejnuznějšími pracemi a bojuje s nepřízní vlastního osudu. Vztahu navíc není přáno okolní společností ani bývalým, psychicky narušeným manželem Faunie. ● Vykreslení soudobé společnosti ve filmu Lidská skvrna, jejich předsudků i svázaného myšlení je natolik jemné, že se výsledný dojem z filmu rozplynul jako pára nad hrncem. Napomáhá tomu i herecké obsazení hlavních představitelů: milenecký vztah mezi Anthony Hopkinsem a Nicole Kidman je natolik málo uvěřitelný, že bych snáze uvěřil předvolebním slibům našich politiků. Mnohem více přínosná a poutavá byla druhá dějově potlačená rovina filmu, ve které ambiciózní sotva 20-ti letý Coleman je nucen vzdát se vztahu ke své rodině, chce-li splnit svá životní předsevzetí. ║25.12.2010║

Resident Evil: Afterlife (2010)

Obraz postapokalyptického světa, ve kterém osudový přehmat genetického inženýrství přivedl lidskou rasu na pokraj vyhynutí. Zhoubný T-virus uchoval nakaženým jediný pud: nezměrnou lačnost po krvi doposud zdravých jedinců. Pouze Alice je vůči viru imunní, ba co více, kombinace viru s jejím jedinečným DNA ji propůjčilo mimořádné schopnosti. Vydává se na cestu za poslední oázou lidské civilizace Arcadií, ukrytou kdesi na Aljašce. Nalézá pouze svoji přítelkyni Chris, jenž se vydala za Arcadií před mnoha měsíci, omámenou drogou a nepamatující si minulost. Mnohem blíže svému cíli se nacházejí na střeše vězeňské budovy v Los Angeles, kde nalézají posledních pár přeživčích obklopených miliony zmutovaných bestií. ● Ve filmu Resident Evil: Afterlife nehledejte epické vyprávějí, Afterlife je velmi hutnou AKCÍ , která Vás ani na chvíli nenechá vydechnout. Každičký okamžik je prošpikován dechberoucími akčními záběry hraničícími s filmovou genialitou. Již úvodní "setkání v dešti" mě naprosto nadchlo a ani si nevzpomínám, kdy bych s takovým zaujetím sledoval počáteční titulky. Za nejzdařilejší pasáž však považuji přerostlého mutanta, kterému kdosi přímo na míru vykoval paličku-sekáček na maso. A Mila Jojovich se ve čtvrtém dějství ocitá na vrcholu své formy. ║23.12.2010║

Vražedná hra (2008)

Kdo chce hrát čerta v krabici? Jedna místnost, sedm lidí, vyhrát však může jenom jeden. V místnosti bez oken umístěné kdesi v opuštěné průmyslové zóně se shází šest mladých herců, kteří byli pozváni na konkurz. Jako poslední se k nim přidává zpustle vypadající podivín, držící se stranou od skupiny. Pravidla konkurzu však jsou poněkud jiná, než-li se domnívali. Židličkovaná aneb hra z nejútlejších dětských let, kdy počet židlí je vždy o jednu méně, než-li osob ve skupině. Kdo v momentu skončení melodie zůstane stát, musí z kola ven. V tomto případě přichází nejenom o roli, ale i o svůj život. ● Film Vražedná hra má mnoho společného s nepřekonatelnou Kostkou a možná, že se tvůrci v lecčems nechali inspirovat. Skupina osob s rozdílným charakterem, který se v průběhu hry umocňuje či mění. Neznají se navzájem a zda-li mezi nimi existuje nějaké pojítko, netuší. Uniká jim i smysluplnost hry. Již na začátku je zjevné, že jako poslední vyjde ze dveří Lynn, pitomá a hysterická ženská. Ani dalším aktérům se však duchaplnosti příliš nedostalo. Namísto aby hledali, jak se vzepřít vlastnímu osudu, promarní veškerý čas hádkami a nikam-nevedoucím filozofováním. A právě zde je největší slabina filmu. Zatímco ve zmiňované Kostce musí skupina dále, nechce-li ztratit naději na nalezení únikové cesty, tvůrci hry chybí jakýkoliv stimul, kterým by donutil herce ke spolupráci. Oni však přesto krouží kolem židlí jako hloupé ovce, namísto aby je ignorovali či rozmlátili a více času věnovali prozkoumání svého okolí. Snahou filmu je poukázat na měnící se lidskou povahu v extrémních situacích, na to však hra trvá příliš krátce. Sebevědomý a nezastrašitelný Adam se v mlčící trosku mění během deseti minut. Cassandra myslí především sama na sebe, o pět minut později však již slibuje nehynoucí oddanost. ║21.12.2010║

Počátek (2010)

Sigmund Freud na třetí aneb nenechte se ovládnout svými sny. Ve své profesy extraktora je Dom Kob nejlepší, společně s Vámi se vnoří do Vašeho snu a získá informace, které potřebuje. Zajetí ve snovém světě ho však připravilo o všechno, jeho milovaná Moll již nedokázala rozeznat fikci od reality a spáchala sebevraždu, sám obviněn z vraždy nemůže se navrátit domů ke svým dětem. Pln zoufalství přijme poslední, avšak zároveň nejtěžší úkol svého života. Magnát Robert Fisher má již brzy převzít po svém otci otěže energetického skoro-monopolu a rozprášit svoji konkurenci. Pouze Dom Kob společně se svým týmem je schopen proniknout do podvědomí člověka a myšlenku nejenom vytáhnout, ale zároveň se pokusit myšlenku vložit. Zasít sémě pochybností v nejhlubším podvědomí Roberta Fishera o významu pokračování poslání svěřeném jeho otcem. ● Film Počátek je vyjádřením nejděsivějšího snu, jaký si jen dokážete představit. Jste vrženi do plného proudu rozhranní mezi snem a skutečností a zpočátku sami váháte, zda-li je to Váš sen či něčí jiný. Film Vás vstupem do své třetí snové dimenze plně pohltí a nechá strhnout úchvatným dimenzionálním prolínáním s rozdílným časovým tokem. A ač všechny dílky mozaiky poskládáte v okamžiku předcházejícím závěrečným titulkům, pravou hodnotu a brilantnost detailu oceníte až s druhým shlédnutím. Leonardo DiCaprio sice snad již navždy zůstane ve skupině herců, kterým je vhodnější se vyhnout a strávit večer ve společnosti někoho jiného, i nad volbou některých dalších postav visí otazník, za vizuální orgii si však film zaslouží nejvyšší absolutorium. ║20.12.2010║

Atentát v Ambassadoru (2006)

4. červen roku 1968 se nesmazatelně zapsal do novodobých dějin Ameriky i duší miliónů občanů, kteří v senátoru R. F. Kennedym usilujícím v primárkách o kandidaturu na post prezidenta vidí svého spasitele a demokratického zastánce. Losangelský hotel Ambassador se připravuje na jeho příjezd, zatímco jeho zaměstnanci i hosté prožívají malé války i malá vítězství ve svém každodenním ritmu života. Stárnoucí penzista John se raduje z vítězných šachových partií nad svým soukmenovcem Nelsonem. Cooper s Wadem namísto plnění své úlohy roznašeče volebních letáků objevují novou demokratickou cestu - LSD. Diana se rozhodla vzít si svého spolužáka Williama, aby se vyhnul své povinnosti narukovat do Vietnamu a za demokracii položit svůj život. José je prostým kuchařem. Místo své prodloužené směny v hotelu však touží být přítomen u překonání historického rekordu svého oblíbeného baseballového týmu. Paul je ředitel hotelu a vykonávání velmi náročné funkce mu ulehčuje jeho milenka Angela. Slečna Janáčková je neohrožená reportérka Rudého práva, která se rozhodla zprostředkovat svým utlačovaným spoluobčanům Československa závan americké demokracie. Jack a Samatha jsou manžely již dlouhá léta, přesto obdiv a láska k tomu druhému hoří neměnnou silou. Derryl je správce kuchyňského úseku hotelu, který pro svůj postoj vůči mexickým přistěhovalcům dostal vyhazov. Všechny tyto osoby něco spojuje: byli přítomni v osudnou noc na 5. června, kdy byl R. F. Kennedy krátce po svém proslovu zavražděn palestinským maniakem. ● Neuvěřitelně barvité vykreslení mnoha postav, z nichž žádná není hlavní či vedlejší, jejich názorů i charakteru. Nosným prvkem filmu není osudná noc R. F. Kennedyho, je jím především útok na americký patriotismus všech obyvatel bez rozlišení barvy pleti či společenského postavení. Je o boji za demokracii a lidské svobodě. Je o vyjádření základního vztahu člověka k člověku jako primárního stavebního kamene jakékoliv společnosti. Robert Francis Kennedy nám předal poselství, které nedokázaly utišit ani 3 kulky z revolveru. ║7.11.2010║