Po zániku Země (2013)

Nemastné, neslané, nekořeněné, nezáživné ... a neuspokojivé. Bohužel, nový Shyamalanův snímek neobsahuje téměř žádné působivé pozitiva, které v dnešní obsáhlé filmografii tvoří kvalitní film. Už samotný námět je takový nějaký, vlastně pouze vypráví menší dobrodružství syna a otce, nikoli konec světa, jak by neznalý divák čekal z názvu. Dále by člověk čekal, že W. Smith potáhne celé tohle scifko, ba naopak jen po celé dějství leží a mluví. Jako herec je mi velmi sympatický, ale tady to kapánek podělal .. nebyl tak sebejistý, občas přehrával. "After Earth" je v podstatě rolí jeho syna, ve které si nevedl vyloženě zle, ale nebyla to žádná pamětihodná role. Audiovizualizace je OK, ale kam se podělo údajných 130 mega z rozpočtu, to je mi záhadou. Viděl jsem hromadu levnějších filmů, ktero vypadaly o dvě třídy lépe, tak nevím. Jednotlivé scény jsou koukatelné, zajímavé .. občas i něco proběhne .. místy zamrazí i temnější atmosféra, ale jako celek to nefunguje. [48%]

R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů (2013)

Další z řady nedotažených filmů s velkým potenciálem .. jak něco tak přirozeně zajimavého může obsahovat takovou řadu chyb, nesrovnalostí a dokonce místy i okatě nepovedenou vizualizaci. Což je také důvod celkově nízkého hodnocení, poněvadž tvůrci šli očividně proti divákovi a nabídli hlavně mistrovsky klišoidní dílo (hrdina-padouch-žena). Herecky obsazeno na pohodu, ale také jsem zvětřil pár pasáží, kde Ryan přehrával až moc. Tudíž těch samotných negací nabízí "URNA" nespočet .. kde hledat klady. Pro milovníky scifi žánru určitě skrz samotný nápad zajimavá volba, také je zde k vidění pár povedených hlodů a vlastně celý film má takový humorný nádech, což asi zachraňuje kladné body. Akce také není k zahození ... vem to čert, ale já se nenudil .. takže i přes obrovský výčet chyb ... vlažná žánrovka. [58%]

Elysium (2013)

Na jedné straně kvalitní scifi žánrovka, která boduje všemi aspekty danými pro nabouchaný film. Ale na druhé straně, především pod pokličkou, chybí "Elysiu" pořádný booom, který by posadil člověka na zadek. Ve finále si každý musí dát jedna a jedna dohromady a přiklonit se buď k té pozitivní stránce nebo brečet nad nedotažeností. Jednoznačným plusem "Blomkampova" filmu je detailní propracovanost. Ty detaily jsou úchvatné a dechberoucí. Za to atmosféra pokulhává, je spíše průměrná až řadová, chybí pořádné napětí. I když záporák v podobě killera Krugera .. A přesně tak vidím i celý film .. "ono je to super, ALE ... ". Z celkového kontextu hodnotím věsměs pozitivně, především jako milovník science fiction. [75%]

Úkryt (2011)

Nevýrazný film s velmi silným a chytlavým potenciálem .. doslova mě nalákala vize nízkorozpočtového katastrofického snímku. Ale realita na plátně je bohužel jiná .. jedná se především o psychologické drama, které popisuje silné pouto v rodině a vykresluje řešení duševních problému, které mimo jiné souvisí s tornády. Z mého pohledu bych si dokázal představit 2h stopáž v užším, ale kvalitnějším kalibru. Klidně by se to dalo smrštit na 90 minut, pokud by se osekaly opravdu zbytečné scény typu 'sedí,hledí a nic neříká>5 minut' ... Závěrečné minutky přeci jen něco odtají, ale vzniká otázka, zda to bylo vůbec třeba. Přičemž poslední sekundy celého filmu obrací vše naruby a zákonitě donutí diváka zapřemýšlet. [52%]

Ip Man: Poslední boj (2013)

Tohle se nedá absolutně srovnat s předchozími verzemi našlapaného "IPa". Původní verze je ve všech směrech téměř dokonalá, kdežto tento nevydařený počin postrádá veškerou pozitivní stránku filmů stejného druhu. Co tedy očekávat ? Ponurou až nudnou atmosféru, velmi pomalu se táhnoucí děj bez jakékoliv gradace, průměrnou choreografii a opravdu hafo čínštiny. Soubojů je k vidění opravdu málo, těch kvalitních hrstka. Jako životopisné vyprávění budiž, ale kdo podobně jako já očekává dechberoucí propracovanost bojového stylu, bude zklamán. [30%]

Našrot (2013)

Tak teda nevím .. podobných filmů je spousta, ale tahle slátanina si vyloženě přeje být vtipná a cool. Jenomže, když do toho tvůrci naskládali tolik přehnaných scén bez jakékoliv kapky promyšlenosti, to je síla i na mě .. diváka, který miluje podobný styl filmů. Úlet to je, šílené to taky je, ale vtipné moc ne .. což je u komedie klíčové. Kopírování povedeného 'PROJEKTU X' jde cítít už prvních minut, ale ta přirozená reálnost je definitivně pryč. No, nehledě na to, že kdyby toho frajeři vypili tolik, jako v tomto "jsme vtipní" filmu, tak by nejspíš skončili v márnici :-) [30%]

Rychle a zběsile 6 (2013)

"Do stejného potoka dvakrát nevkročíš" .. i takhle by se dal charakterizovat nejnovější díl téhle kdysi tuningové party. Pětka byla vážně našlápnutá a proto se J. Lin snažil drtit diváky podobným stylem. Taky proč ne, když to fungovalo. Jenomže natočit něco stejného, navíc aby to opět svým způsobem šokovalo a zaujalo - to už holt není ono. Na druhou stranu musím pochválit výborně zvládnutou režii, opravdu kvalitní řemeslná práce. Nádherné obrázky, našlápnuté káry, kvantum akce a občas i nějaký ten povedený vtípek. I když ta akce občas hodně bije do očí - např. ten Dieslův supermanský let přes dálnici. Obecně ale stále platí .. Rychle a zběsile vzniklo na jádru tuningu, upravených aut .. postupně přešla série v akční filmy s tuningovými auty. Což je škoda. [78%]

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Jak já bych velice rád napařil tomotu obrovskému dílu maximální hodnocení, ale ono to holt nejde .. velmi dlouho jsem tento počin očekávál s velkým nadšením, nenechal jsem si uniknout žádný trailer - žádné ukázky, které mě víc a víc přesvědčovali k tomu, že to prostě nemůže dopadnout špatně. Na 3D projekci jsem šel s tím, že dostanu epickou vřavu mezi monumentálními Jaegery a prasáckými Kaiju. Čekal jsem od mistra G. del Tora vyšperkovanou promyšlenost, dotažený každičký detail a chuťovky ve formě bonusů. A musím uznat, že z té hlavní části jsem nad míru spokojen. Bitvy jsou vážně velkolepé až revoluční, každou akci jsem hltal s otevřenou pusou. Až se člověkovi zastaví dech, jak dokonale dokazáli tvůrci vyobrazit detaily a celkově vizuální stránku filmu. Za tuhle sekci filmu hodnotím na MAX. Jenomže, ke každému podobnému filmu patří omáčka, která slepuje jednotlivé díly dohromady. V případě "PACIFIC RIM" je to jedno klišé za druhým - netvrdím, že jde o vyloženě nudné scény, ale ten přechod mezi bitvami je opravdu značný. A kdybych i tohle vše přehlídl (zavřené obě oči), tak mi závěr filmu příliš neseděl .. takhle rozjeté a na konci happyend jako z romantického filmu ? Nechám to být, další projekce je jistá .. v mnoha ohledech jasná spokojenost. [86%]

Světová válka Z (2013)

Další z řady vydařených snímků letošní filmové scény, který opět vsází na vyhračičkované vizuální provedení a také na kvalitní herecké představení, tentokrát v podobě velmi dobře hrajícího B. Pitta. Jinak má "Světová válka Z" podobný scénář, jako řada moderních filmů. Ihned v prvních minutách nakope diváka informacemi a akcí .. poté následuje slušně vyprávěný příběh, který v podstatě neobsahuje hluchá místa. Dialogy jsou doplněny masakrálními útoky zombíků a v pozadí se pomalinku lemuje hlavní myšlenka filmu. Velmi mě překvapila atmosféra, která byla místy hodně temná, až hororová. Tudíž nechybělo napětí a o lekací scény nebyla též nouze. V otázce záporů byl viditelný jeden základní fakt. A to, že se celý film snaží nabudit opravdovou reálnost, ale detaily až tak reálné nejsou a vyloženě bíjí do hlavy. A asi nejvíce zpackaná záležistot, z jinak velmi působivého filmu, je zmršený závěr. Není to vyloženě špatné, ale takové useknuté a následují titulky. Ale pro milovníky zombie filmů jasná záležitost. [80%]

Muž z oceli (2013)

Děkuji Zacku Snydere .. tenhle styl ztvárnění "Super-týpka" jsem si vyloženě přál, přesně takové explozivní pojetí mi vyhovuje. Tudíž ANO, jsem nad míru spokojen - našlapnutý blockbuster, který mele veškeré vizuální hranice a vypráví známý, ale i tak zajimavý příběh. Nějakou dobu mi sice trvalo, než jsem si navykl na styl vyprávění skrze flashbacky, občas mě ty skoky i štvaly, ale ve výsledku to dávalo logiku a přeci jen se to lišilo od klasického vykládání děje. Druhý a zárověň i poslední zápor spočívá v klasických a nalajnovaných prvcích, které doprovází značnou část filmu .. Ale takhle to holt mělo být. Jenomže, pak člověk uvidí ty vizuální orgie, které jsou prostě bezchybné .. unikátní zvukový doprovod .. perfektní záporák .. kvalitní herecké obsazení a především ta ukrutně akční atmosféra, která započne v první minutě a drží se do závěrečných titulek. Neznamenal jsem hluchá místa, nudné dialogy nebo zbytečné scény. Tenhle film se povedl .... [90%]