• Romantický

Enola Holmesová 2 (2022)

Pozerali sme to hneď v premiérový deň spolu s partiou Crazy tínedžeriek - a nedá mi inak, len dať plnú nálož hviezdičiek, keď človek vidí, ako film zafungoval na cieľovku.

Popelka na farmě (2021)

Priemerná farmárska verzia popolušky so sympatickou ústrednou dvojicou. Štvrtá hviezdička je za profesionálnu prácu so zvieratami - všetka česť - predpokladám, že to im pri produkcii dalo najviac zabrať a vyšlo to výborne.

The 27-Hour Day (2021) (TV film)

Film od štyridsiatnikov pre štyridsiatnikov - alebo pre každého, kto si chce klásť otázky o zmysle života a svojej schopnosti naplno prežívať prítomný okamih. Svojím spôsobom tradične netradičný hallmark - strih a kamera boli o nejaký level vyššie ako zvyčajne. Autumn Reeser, okrem hlavnej postavy, bola aj producentkou a stála aj za príbehom, ktorý dlho dozrieval v jej srdci - ako o tom rozpráva v tomto príjemnom interview: Huge Stars Interview! Andrew Walker and Autumn Reeser Interview (The 27 Hour Day) - YouTube

Her Pen Pal (2021) (TV film)

Mallory Jansen je totálne úplne princezná. A film je totálne úplne rozprávočka vyšperkovaná kvetinkami, svetielkami, šatočkami, parížskymi pamätihodnosťami a roztomilými tváričkami. Hĺbku tomu dodáva metafora o životnej múdrosti – či skôr životnom umení: kedy za veci bojovať a kedy ich nechať v slobode ísť svojou cestou. A veľké čaro dodalo aj mixované medzinárodné herecké obsadenie (USA, Británia, Austrália, Francúzsko...). Príjemné pozeraníčko.

The Baker's Son (2021) (TV film)

Mladík je starý známy z takéhoto typu filmov, ale urobil si kvôli filmu pekársky kurz. A že riadne svaly sú k pečeniu chleba treba, to každá diváčka rýchlo pochopí. :-) Dievčina je u hallmarka neokukaná, ale zato šikovná prirodzená herečka – bez afektovania, ktoré je také časté v americkom movie-prejave. A k tomu pôvabná balerína, starosta v štýle Mr. Beana, rozkošný psíček, šarmantný Jean-Pierre, námet podľa „Zaľúbeného Shakespeara“ a krásny ostrov – no čo viac si k dobrej oddychove treba priať?

You Had Me at Aloha (2021) (TV film)

Peknučké a inteligentné - v rámci svojho "žánru". Dúfam, že si filmík všimne niektorá z našich tv a že dabing tomu prospeje.

The Chosen (2017) (seriál)

Tak toto je fenomén! Niečo ako biblické fanfiction (fanúškovská fikcia), ktorá ale bezchybne ladí s „biblickým kánonom“ - ak viete, čo tým myslím. Skúsim to povedať aj inak: je tam veľa vymyslených vecí, ale ani erudovaní biblisti proti nim neprotestujú, lebo to neprotirečí tomu, čo je explicitne v Biblii napísané ani čo tam je implicitne vyjadrené, jednoducho: sedí to historicky, kultúrne, psychologicky... je tam humor, emócia, má to príbeh, vývoj postáv...Tvorcovia majú udalosti z Písma prežuté, načítané, prežité – takže tam cítiť kontakt Biblie so súčasným svetom. Práve sa rozbieha druhá séria – fandím im - ako aj všetkým plánovaným siedmim.

Umučení Krista (2004)

V prvom rade by som chcela veľmi vysoko vyzdvihnúť herecký výkon Jima Caviezela. Je to pre mňa druhé najlepšie stvárnenie postavy Ježiša (prvé miesto – ako som to tu už niekde spomenula – má Joaquin Phoenix z filmu Mária Magdaléna-2016) Film ako celok sa verne drží biblických textov a zároveň uplatňuje pekné symbolické momenty, ktoré sú umelecky hodnotné a zároveň teologicky OK. Ale – stále to má pre mňa svoje ALE. A to v tom, že môj finálny názor neustále osciluje medzi biznisom a ideálom. A tam niekde asi sa pre mňa pohybuje aj hodnota filmu. Chce to naozaj vyjadriť vďaku a poctu Ježišovej láske? Alebo zarobiť obrovský balík dolárov kvôli senzácii explicitne zobrazeného násilia? V snímku Mária Magdaléna je násilia a krvi neporovnateľne menej – ale zážitok bol pre mňa hlbší, dlhotrvajúcejší. Ovplyvnil môj život v každodennosti, hlavne obrazy Márie Magdalény, ako vnímala Božiu lásku prítomnú vo svete. Príliš veľa krvi u Gibsona zase naopak odvrátilo moju pozornosť od podstaty. To je moje osobné prežívanie – každý to môže mať inak – a niekto možno naozaj potrebuje tak bytostne otriasť sebou, žalúdkom, predstavivosťou – ako sa to deje v Passion. Nedávno sa šírili fámy o tom, že Mel Gibson spúšťa projekt Vzriesenie. To by bolo super, keby sa to podarilo. :-)

Špióni v převleku (2019)

Pre decká je tam kooopec zábavy a krásne posolstvo o sile nenásilia, priateľstva a tímovej spolupráce. Pre dospeláka typu ja – zase kooopec odkazov na akčné špionážne filmy – obzvlášť ak máte práve za sebou maratón Mission 1-6, zopár bondoviek, Bad Boys 1+3 a posledných Spidermanov. Tom Holland a Will Smith sú zábavní „k nezaplacení“ - odporúčam zhliadnuť v origináli – ak sa len trochu dá. :-)

Paterson (2016)

Poézia vo filme a film vo forme poézie. Lyrické, citlivé, zmysluplné. Nenápadne jedinečné. Asymetrická krása Adama Drivera nikdy nemala taký priestor vyniknúť. Spolu s jeho talentom.