Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Animovaný
  • Krimi

Passport to Shame (1958)

Jeden z prvních filmů Michaela Caina, mihne se v malé roli manžela, ukáže se i Jackie Collins a začínající Joan Sims. Příběh mladé Francouzky Vicky, která se zaplete s pasákem Nickym (v podání Herberta Loma), který se podepsal už na její sestře. Ale pomsta je sladká.

plakát

The Man Who Watched Trains Go By (1952)

Kriminální drama podle románu George Simenona, kde si jednu z hlavních rolí zahraje i Herbert Lom, jak  jinak než zápornou. Drama muže, kterého jeho šéf připraví o zaměstnání i celoživotní úspory. Příběh může nastolit i otázku, zda se vyplatí celý život dřít anebo se lehce přiživit na práci jiných. Obě polohy zažije hlavní postava britského filmu.

Zkouška lásky (1980)

Film je součástí volných příběhů o všedních problémech bělehradské mládeže na přelomu osmdesátých let minulého století. Prvním z krátké série byla "Bláznivá léta" (1978), následuje tento film, pak "Miluj, miluj, ale neztrácej hlavu" (1981) a "Jaký děd, takový vnuk" (1983.

Tiffany memorandum (1967)

Průměrný eurospy příběh ze šedesátých let. Spletitý špionážní thriller s Kenem Clarkem, který je i špionážním hrdinou v krátké sérii filmů s agentem 077.  Zde Clark jako novinář Herald.Tribune zapletený do vraždy jihoamerického politika, později zaměněný za řidiče mrtvého muže a podezíraný CIA ze špionáže. Také platí, že většina osob není těmi, za které se vydávají.

plakát

Pinocchiova dobrodružství (1967) (TV seriál)

Milá vzpomínka na kombinovaný miniseriálek z doby, kdy už jsem začal chodit na pivo, ale ještě nepohrdal televizí. Místo Pinocchia jsme už znali kresleného ruského Buratina, což bylo némlich to samé, jenom opsané od Carla Collodiho.

plakát

Tutti fratelli nel west... per parte di padre (1972)

Spaghetti western laděný do komedie. Příběh mladého dobrodruha Gypa, který je na stopě zlatého dolu, když se náhodně dostal k části nugetu, kde je část mapky vedoucí k cíli. Další čtyři části zlatého kovu s mapou vlastní různí lidé ne právě ryzích charakterů. Začne boj o zlatý poklad, kde se i uplatní i lehká děva přezdívaná Miss Dynamite v provedení Marisy Mell.

Fubu (1989) (TV film)

Průměrná televizní pohádka, která zachovává standard snad jen zásluhou režie Vlasty Janečkové. Nehezké dekorace, kostýmy, ještěže alespoň ten bubo bubo je pravý a není nahrazen příšernou loutkou, jak bývalo v televizních pohádkách zvykem.

Dokonalá záměna (2020)

Tak mi připadá, že se dívám na Luisu a Lotku, známou dvojičku z románu Ericha Kästnera, jen o trochu postaršenou a v pánském provedení. Herecká dvojčata Lochmannova jsou k nekoukání a jejich pěvecký projev je ještě horší. Sympatický je pouze Jürgen Heinrich se svou tváří již zkušeného muže.

plakát

Regina dei tartari, La (1961)

S přimhouřením oka lze příběh zařadit do italského cyklu peplum, tentokrát s poněkud temnějším vyznění. Násilí, krve je ve filmu dost. Pseudohistorický epos s budováním východního impéria s feministickým nádechem. Jak jinak brát vážně příběh malé otrokyně, která se stane královnou Tatarů, divokých hord plenících pláně Asie a východní Evropu. Plusem filmu je zdařilá výprava a kamera.

plakát

Lapidárium: Příběh boxerských rukavic (1998) (TV film)

Zajímavě zpracovaný dokument o několika českých legendách boxerského sportu, ale já si na rozdíl od scénáristy a režiséra Zdeňka Březiny a jeho závěrečného optimistického prohlášení, že příběh boxerských rukavic ještě neskončil, myslím právě naprostý opak. Na to ukazuje i právě probíhající olympiáda v Japonsku, kde v boxerské soutěži nemáme žádného zástupce. Mě zaujal Bohumil Němeček, jehož jsem viděl boxovat mockrát na Rudé hvězdě ÚL, později i jeho syna Bohouška. Navštěvoval jsem i jeho hospodu "U zlaté medaile" na Masaryčce (dříve Fučíkova třída), kde čepovali i poměrně dobré pivo.  Bydlel jsem cca 400 metrů za rohem a chodili jsme tam i na mariáš.

Ovládací panel
2 body