Více (1969)

Jeden z prvních filmů od evropských režisérů zaměřený na problematiku drog. Pro mě je film určitě zajímavý díky hudbě Pink Floyd, mám doma soundtrack. Příběh není zvláště nijak nadprůměrný, zajímavý je dobou vzniku, debutem známého režiséra, a první rolí Mimsy Farmer na evropském kontinentu, kde odehrála posléze více rolí.

Pyramida boha slunce (1965)

Film, který už mi jen vzdáleně připomíná oblíbené májovky. Když jsem četl knihu v dětství před více než šedesáti lety, ještě mi to tak nepřipadalo. Bohužel filmové zpracování je průměrné, snaha o stejný humor chvílemi trapná, výprava tuctová. A tak zbývá jen 3x "B" - Barker, Barray, Battaglia.

La Brune de mes rêves (1979)

Scénář Charles Nemes a Gérard Jugnot, kamera Étienne Fauduet. Viděno 17. února 2024 na ok.ru ve francouzském znění v perfektní obrazové kvalitě.

Les Zozos (1973)

První film režiséra Pascala Thomase, další herci Patrick Colé, Patrick Tremblin, Pierre Lenoir a další. Viděno 15. února 2024 na ok.ru ve francouzském znění v perfektní obrazové kvalitě.

Sept morts sur ordonnance (1975)

Příběh je založen na skutečném příběhu, který se odehrál v Remeši. Tragická fyzická a duševní identifikace mezi dvěma muži nacházejícími se v různé době, ale na stejném místě a ve stejném postavení. Pro mě je podobné psychologické drama daleko snesitelnější, než současná psycho-dramata řešící neskutečné blbiny současnosti. Film těží z originálního námětu a z opravdu   špičkového hereckého obsazení (Piccoli, Vanel, Birkin, Vlady, Depardieu, Auclair).

La Grosse Caisse (1965)

Tradiční spojení kriminálky a komedie je   ideální prostor pro Bourvila, který se opět   chopil role milého prosťáčka, tentokrát s   absurdními literárními sklony. Proti němu   stojí Paul Meurisse jako aristokrat zločinu,   snad nejvydařenější hercova zločinecká role   a nejelegantnější gangster francouzského   filmu. Jen kvůli tomu se stojí na film podívat.   Nelze opomenout, že film zpočátku hodně   připomíná "Přísně tajné   premiéry" režiséra Martina Friče z roku   1967, kde také nikdo nevěří detektivním   příběhům a zločinci kopírují náměty z   knihy. Rozdíl je pouze v tom, že Jiří Sovák o   činech podvodníků zpočátku neví, kdežto   Bourvil je vědomě inspiruje.

Mort un dimanche de pluie (1986)

Francouzský slasher, který mě příjemně   překvapil. Napětí buduje postupně, atmosféra   houstne, jakoby námět pocházel od Pierra   Boileaua a Thomase Narcejaca. Přesvědčivě   vykreslené hlavní postavy, zejména ty   záporné, a napětí graduje k překvapivě   šokujícímu vyvrcholení. Hlavně scény s malou   Cric jsou pro silnější povahy. Dominique   Lavanant si zahrála snad svou   "nejodpornější" roli ve své   kariéře jako chůva Hazel.

Patate (1964)

K mému překvapení Pierre Dux ve filmu zastínil mého oblíbence Jeana Maraise. Dostal více prostoru na plátně a jeho komediální projev předčil slavnou hvězdu, prostě ještě v šedesátkách více sedly Maraisovi role v historických a dobrodružných filmech.  Komedie je stará 60 let, dnes už by námětem a zápletkou neměla šanci uspět. V mých očích je plusem účast známých francouzských herců ve vedlejších rolích (Roquevert, Jouanneau, Ceccaldi, Virlojeoux) a také mladá Sylvie Vartan. Viděno na YouTube dne 7. února 2024 v originálním znění.

Requiem pour un caïd (1964)

Scénář Maurice Cloche, Jean Kerchner, Jean Bernard-Luc. Film shlédnutý 6. února 2024 na ok.ru ve francouzském znění.

Poulet au vinaigre (1985)

Režisér Charles Chabrol obohacuje žánr hořké   kriminální komedie a používá ji k tomu, aby   znovu demaskoval proslulou "slušnost"   provinční buržoasie