Rejže

Rejže

Jarka Dvorská

Česko

10 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9
  • 4.1.2021  23:33
  Božena - Epizoda 1 (E01) (epizoda) (2021)
  *****

  Viděli jsme prozatím 1.díl z minisérie a rozhodně mne navnadil dívat se dál. Anna Kameníková mne dost překvapila. Boženka nemá být vyloženě poslušné děvčátko, jak si mnozí myslí. Je to pořádná divá Bára, živel, který jen tak někdo nezkrotí. Zároveň ale i v té paličatosti můžeme hledat kus dobroty a to je pro neznalce Boženy Němcové matoucí. U Kameníkové se mi líbí, jak z divokého kotěte se stává pomalu mladá žena, ve které ale zůstává dravost vymanit se z konvencí a stereotypu podobnému domácímu vězení. Ve scéně, kdy se vášnivě zdivočí ze sladkých slov o vlastenectví, dokážu si ji představit, že ta múza v ní skutečně zapracovala, i když na první pohled bychom mohli hledat kliché, zapracovala. Její největší psycho měla být svatební noc, už nevím, ve které životopisné knize to bylo, ale jsem ráda, že tvůrci se drželi hlavní linie, kdy zpočátku Betty měla dát Němcovi šanci a podlehla jeho šarmu, ale až po svatbě zjistila, že to nebude tak růžové. Co se mi líbí je skutečně překrásná práce kameramanů a osvětlovačů. To je klobouk dolů, to dělá z televizního formátu další level. Oko filmaře žasne s jakou propracovaností je vše připravené do dokonalosti.

  • 11.1.2021  01:21
  Božena - Epizoda 2 (E02) (epizoda) (2021)
  *****

  Jo osudové lásky to je téma, které je vášnivé a bolí. Božena chtěla po svém muži, aby ji měl rád, jenže chybělo kus něhy, která by ji skutečně vnesla do kolen. Zpočátku svého muže chtěla milovat, ale on předvedl pouze to, co po něm na začátku nechtěla, aby se k ní nechoval jak ke zvířeti. Dnes by se taková situace řešila rozvodem, protože kdo by to měl vydržet. I to, že měla 4 děti by nevadilo, jen by si musela najít práci atd atd. V 19.století to bylo asi horší, ale i naše praprababičky měly mnohem více dětí. :) Kdyby jí Nebeský nedal kopačky, mohli být spolu. Jooo postelovek tam bylo trošku víc, ale tím víc gradovalo napětí :) Nemůžu spát, silné, skutečně silné a dle skutečných událostí :)

  • 11.5.2018  14:49
  Dukla 61 (TV film) (2018)
  *****

  Viděla jsem na filmovém festivalu Finále Plzeň 2018, tak nebudu prozrazovat příliš, avšak v kině to pořádně dunělo :-) 1. díl je více zaměřen na příběh postav, v 2. díle máte pocit slušně natočeného thrilleru. Ke vztahové linii bych jen podotkla, že to co bývalo přísně střeženo za dob socialismu, je dnes bohužel běžností :( Osudy hrdinů jsou proto k zamyšlení. "Změna protagonisty" aneb změna charakterů se mění a říkáme si v průběhu komu fandit a kdo překvapí. :) Po technické stránce je ČT opět o kus dál a palec nahoru při televizním formátu - především v kameře a osvětlení. Natáčení proběhlo v reálné lokaci dolů na Rakovnicku a Ostravsku, takže diváka lokace pěkně vtáhnou do děje. Kam se hrabe 3D? Někdy je důležitější to vtáhnutí a to vytváří ten efekt efektivněji.

  • 7.5.2018  18:28
  Tlumočník (2018)
  *****

  Když řeknu, že je to taková příjemná černohumorná roadmovie, neznamená to nic špatného :-D Naopak. Jděte si do kina odpočinout a zasmát se, udělejte si příjemný večer s Jiřím Menzelem a Peterem Simonischekem...

  • 14.7.2018  16:46

  Letošní 53. KVIFF jsem si chtěla užít v intelektuálnějším duchu. Ze zpráv v televizi nebo na internetu nebo v novinách se dovídáme tragická neštěstí a občas se v tom ztrácíme, máme den dva depresi a život jde dál. Jenže film Utoya je perfektní hranou dokumentární rekonstrukcí, která nás donutí příběh prožít. Tam kde hrdinka mluví v úvodu o bezpečí na pustém ostrově, tam začíná nebezpečí. Co nejvíc ale zarazí je pojem o čase, během kterého se masakr udál. Představte si tu nejistotu, strach a nebezpečí trvající více jak hodinu!

  • 14.7.2018  17:49
  Amal (2017)
  *****

  Vždycky jsem měla ráda takové ty rebelky ála Arya Stark. Aneb bojuj jako chlap. Mohamed Siam sesbíral a natočil časosběrný dokument o mladé dívce z Egypta, které smrt tatínka otevře oči a vpraví ji do reality pouličních nepokojů a bojů proti nastupujícímu režimu Muslimského bratrstva. Čím více bratrstvo vítězí, tím více se z chlapecky divoké Amal stává s pokorou dospělá a krásná žena. Rejža nasadil kameře velmi dobrou čočku až mne to překvapilo.

  • 14.7.2018  17:36
  Fortunata (2017)
  *****

  Nová vlna ze šedesátých let oprášena, znovu vzkřísena a zahalena do moderního kabátu. Ten film bavil, jiskřil a zářil jak Felliniho filmy. Fortunata je živel každým coulem

  • 14.7.2018  16:55

  Tak tento snímek bavil celý sál a já jsem si říkala jak tenká hranice je mezi doku a hranným filmem. (-:

  • 6.3.2017  22:22

  Jasná pětka hvězd pro celkovou produkci! Když to člověk sleduje jako fanoušek každičký den od první klapky po poslední divácký den, tak už je to srdeční záležitost.

  • 29.7.2018  11:53

  V letňáku na pohodu jo. Harlekýnka z pera slovenské spisovatelky Evity Urbaníkové docela překvapí. Tvůrci opět jedou tu bujarou dramaturgii, tak proč všem nepřiřadit specifický problém? Ale gayové kamarádi kořením jsou, ti se povedli! :-D Nevím zda se přiklonit k americky pocukrovanému designu filmu, na druhou stranu to možná trošku zachraňuje. Dialogy k zasmání a malým dětem zacpat uši :-D Takový typicky holčičí film, ale méně toho cukrkandlu příště, ať i muži z toho něco maj...

  • 7.5.2018  18:19
  Špína (2017)
  ****

  Čtyři hvězdičky čistě za produkci - především luxusní kameře, zajímavým hereckým výkonům a zanechání silného dojmu ještě dlouho poté. Tereza Nvotová překvapila. Příběh zarážející, mrazivý, nepoetický. Možná zobrazuje vše, co nazývám Realitou. Tou nepřikrášlenou, tou znepokojující. Tou, kterou nechce nikdo prožít. Jenže všudypřítomnou - špínou kolem nás.

  • 30.8.2016  23:44

  Dost mi mrzí ta dnešní politika X versus Y = kdo komu první vypálí rybník. Vzpomeňme na kauzu Tmavomodrý svět vs. Pearl Harbor. I v tomto případě někdo musel od někoho špetku opisovat neboť hlavní postava je zpěvačka, která šeredně zpívá a kostým, který nesmí ani v jednom filmu chybět je "okřídlený anděl". Na jedné straně stojí Božská Florence, která nás uvádí do New Yorku 40.let a na té druhé evropská verze Marguerite z let 20. Který film mít raději? To je asi na divákovi. Křivdy stále existují. Nemůžu se sama rozhodnout. Každopádně Meryl Streep opět si u mne získala srdce a dokázala se báječně transformovat do ženy, která si snaží zpestřit své křehké zdraví zpěvem. U Božské Florence se zasmějete, uvolníte, je to oddychovka i klasika zároveň v jednom balíčku.

  • 26.8.2016  08:36
  Coldplay - Up&Up (hudební videoklip) (2016)
  *****

  Nádherně vytvořený videoklip, pěkné trikové montáže, a k zamyšlení.... že svět je občas na hlavu - Up&Up

  • 8.10.2016  21:15

  Z pohledu dramaturgie je zvláštní jak se pracuje s gradováním sympatií k jednotlivým postavám. Avšak unisex neplatí. Chlapi jasně budou prahnout a slintat nad blonďatým castingem, ženy se mnohdy stotožní s hlavní hrdinkou. Emily Blunt má neuvěřitelné charisma. Zároveň mne docela pobavila fonetická hříčka, aneb Rachel (Emily) měla neuvěřitelně něžný hlas na alkoholičku a mlaďounké blondýnky zase ten super-americký sexy přízvuk, který jim přidával pár let na vrch. Najednou jakoby Rachel hlasem omládla, avšak a přece to podtrhlo její uměleckou duši. Jedno je jasné. Snad mne brzy přejde fobie z manželství... :)

  • 16.8.2016  21:09
  Katy Perry - Rise (hudební videoklip) (2016)
  *****

  Tak tahle písnička mne zahřála u srdce!

  • 7.5.2018  18:00
  Plavčík (2016)
  ***

  Ten film je takové Perpetum mobile. Několikrát se odehraje tentýž děj, dokud se neposune dál. Pár věcí jsem ale naprosto nechápala, taková schizofrenie, kdy hlavní hrdina neví zda chce být teroristou nebo zápaďákem co každý den se krmí v Mekáči. Ale na konci si zvykne, chlapec :-) Kdyby ten hlavní hrdina neměl tajemné charisma a kamera nás nezavedla do pěkných krajin, tak bych byla přísnější...

  • 25.12.2016  22:34
  Slíbená princezna (TV film) (2016)
  **

  Je to špatný, dala jsem dvě hvězdičky za snahu, ale celé to působí jako nastavovaná kaše. To by se K.J. Erbenovi nelíbilo... Snaha steampunku se podařila snad jen Petrovi Stachovi, který škoda, že nemohl mít větší roli, třeba by to zachránil. K tomu všemu tak ošklivou princeznu jsem dlouho neviděla...

  • 16.7.2016  15:36

  Je fakt, že absurdní nadsázky ve filmu zbožňuji. Je to pro film kořením. Ale pořád tento jedinec je rozporuplné médium, proč se zastavím na čtyřce hvězdic. A možná je dobře, když se divák vybrečí dřív než dojde k tomu závěru, kde už se nebrečí, ale jen lomí rukama, proč hrdina Vigga Mortensena šel tvrdohlavě proti zdi. Tam kde hlavní hrdina prokazuje, že má všech pět pohromadě a je talentovaný učitel svých dětí ač celá rodinka žije mimo civilizaci, tam to zabíjí neuvěřitelný konec, kde se zuby nechty drží závěti své ženy. Další spoiler tu líčit nebudu. Film se mi líbil dramaturgickým dějem, filozofickými úvahami, výkony herců, ale ten ocásek na konci mi tam nesedí. Matt Ross jakoby sáhl do chtíčů z let, kdy se filmař teprve vyvíjí a všecko je děsná sranda. Asi tak.

  • 9.9.2016  19:17

  Dokument od Třeštíkové rozhodně má větší úroveň než film od pana Renče, ale to co prozradil film, to se dozvídáme i v dokumentu. Jenže co mi chybí? Nejde se do hloubky. Jedna dějová linie je stínem jak filmu, tak přesně v dokumentu! Dokument je celkem hezky poskládán, až na pár záběrů, které jsou takové jak to říct? - "ilustrační". Vezmu někde obrázek a dosadím ho na text a to nejsem velká znalkyně Lídy. Spíš mi to došlo v rámci střihačské praxe. Hned v expozici filmu je asi pětkát ne-li šestkrát vyslovena úvaha "Milujem to, co ztrácíme". Na začátku filmu to nezní vůbec silně, kdežto na konci filmu by to bylo nádherně nostalgické a použitelné! V zápětí opět tradiční téma "komunisté jsou zlo a minulý režim je zlo". Dnešního diváka to už ale otravuje, je to prostě fakt, který ale nikam už nevede a nic a nikoho neospravedlní. V každé éře je nějaké zlo a to se na sebe nabaluje... V době komunismu se báli lidé proti němu jít akord prostřednictvím filmu. Dnes si myslí, že tím okoření každý film. Jenže to už je dávno jasné. Jak facka! Přesto se mi dokument líbil, přesto dávám 4 hvězdičky za to, že to nebyl průšvih, ale Třeštíková si umí poradit a natočit to tak, aby lajk se pobavil, seznámil. Lída je krásná herečka a tak ty zvězdičky putují především jí...

  • 14.7.2015  23:13
  Aferim! (2015)
  ***

  Koho nezabijem, toho vykastrujem! Zrádci se musí potrestat, dokud si pan četník neuvědomí, že pochybil. Roadmovie westernového stylu koňmo mne lákala, dokud mi nezačla padat hlava, dokud jsem si nedala šlofík a nevzbudil mne řev.

  • 27.9.2015  09:35

  Škoda, že tento dokumentární filmeček nebyl více dokumentární :) Tvůrci mohli jít o dům dál a mohli vyzpovídat dnešní digitální generaci. Je to ošklivé, já vím, netočíme na filmovou surovinu. Ale nemohu se stotižnit s názorem, že digitální technologie je drahá! A že amatérský filmař, který natáčí na digitální technologii chce víc a víc a být lepší a lepší. Ano, zpočátku ano, ale do té chvíle, dokud nezjistí, že i když má doma celkem slušnou kameru, donutí ho soutěže natočit film na mobilní telefon a i když není kvalitou obrazu uplně cajk, tak si uvědomí, že je to film, který má vlastně nejraději, protože do toho dá kus duše. A i to zaznělo. Jenže - dnešní filmař se z biologického hlediska uživí, ano, má to těžké, nemusí udat svůj scénář hned na poprvé ani na podruhé, tím pádem si najde brigádu jinde, aby mohl zaplatit složenky. Kdežto amatérský filmař už nějakou práci má a proto vkládá do filmu duši. Tak to říkají tvůrci. Já říkám, že amatérský filmař musí kalkulovat ne s penězi, ale s časem, který stráví v práci, počítat s kolizemi, které se vyskytují v rodině, počítat s katastrofou, když vám zbytek štábu háže klacky pod nohy, proč se flákáte, když to tak není. A přesto nás to baví. A máme film rádi.

  • 18.8.2016  16:02
  Amy (2015)
  ****

  Dokument poskládaný z archivních záběrů nám kousek po kousku ukazuje Amyin osud. Mezi písněmi a dějem na mne padla taková jakási bezmoc a smutek. Amyina vášeň byla hudební tvorba a hned vedle této vášně láska hluboká až zničující. Škoda, že si toho vzala na sebe moc, dokud ji drogy a alkohol úplně nedorazily. Amy ale odkrývá krásu jejího ženského vnitřku s poselstvím - všechny ženy jsou si blízké tím jedním - uměním skutečně a hluboce milovat a když se něco po... jde to s námi z kopce a těžko se hledá další...

  • 29.1.2015  14:38
  Fotograf (2015)
  *****

  Ač se nejedná o nejgeniálnější dramaturgické dílo žánru biografického filmového románu, jistě jde o veliký pokrok, který v české kinematografii skutečně chybí. Dobře - > rozostřenou kameru hnedle na začátku filmu odpouštíme ač je důležité si hlídat ten počet snímků za sekundu, že?. Všude samé ko*y a celulidní zadnice také odpouštíme, ale dikce a fonetika v dialogu konečně se přibližuje tam těm dramatům za hranicemi naší země. Konečně to není pouze to odříkání, konečně scénáristé a režiséři začli používat "dialogový sluch". Roden mi v roli Jeníčka Saudka sedl snad lépe než sám "Jeníček", jak jej oslovovala Líba, postava a múza zobrazující Saudkovu bývalou partnerku Sáru. Nepamatuji si, že bych kdy viděla Karla Rodena hrát tak uvolněně, tak přirozeně, rozcuchaně a vůbec hrát hereckou hru!

  • 14.7.2015  23:17

  Chill out mystery dokument

  • 14.7.2015  22:35
  Krisha (2015)
  *****

  Tento film je takový speciální. Nejprve musíte prožít určitou katarzi, abyste si u něj odpočinuli a zameditovali si na poli duševní roviny, kývaly hlavou a srdečně se zasmáli... dokud nepřijde zrada. I když to celou dobu víme z anotace, že Krisha se léčí ze závislosti na alkoholu, díváme se na tuto dámu s obdivem. A zrada přichází v bodě, kdy ze svižně upovídaných scén začíná dramaturgie zpomalovat jedním průšvihem za druhým. Nemělo by to být naopak? Není. Hudba zpomaluje svižné podtóny připomínajících kola parního vlaku dokud se nedozvídáme, že průsery se prostě musí zapít. Avšak rodina to bere jako šílený morální problém a tak drama graduje...

  • 5.8.2016  21:58
  Madonna - Bitch I'm Madonna ft. Nicki Minaj (hudební videoklip) (2015)
  **

  Nic moc, takové tuctové, zítra nebudu vědět, že to existovalo...

  • 17.8.2016  17:19
  Malý princ (2015)
  *****

  I když by byla lepší hraná verze v momentech pixarovských scének, v momentech, kdy stříkaly slzy na všechny strany, jsem jen kamarádce říkala: "To ty děti nemůžou pochopit".... Krásný příběh. A o to větší katarze, když jsem v titulkách viděla Hanse Zimmera.

  • 15.7.2015  00:02

  Lola mizí o život.... a má důvod. Nesba ani Larssona nečekejte avšak příjemnou mrazivou podívanou ano.

  • 9.8.2016  19:08
  Stážista (2015)
  ****

  Příjemná komedie s dynamikou v těle. Až budete mít v práci úspěch, zatleskejme si!

  • 14.7.2015  22:45

  Tři hvězdičky za to předvídatelné klišé na konci. Celkově ale pěkný film o boji šestnáctiletého děvčátka, ze kterého se stává dívka a nakonec i žena, která ví co chce dokud nepozná, co to znamená šikana, výsměch a zrada ze strany její lásky. Přesto bojuje a jde za svou láskou přes mrtvoly. .... dokud neupadne... do náruče sexu bez lásky.

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9