Rejže

Jarka Dvorská

Česko

• 30.12.2015  10:00
    Cizí oběd (2013)

Čtyři hvězdičky za ten jinotaj milovat ač nevíte koho. Čtyři hvězdičky za to, že tento film můžu považovat za své alibi co to znamená milovat. Čtyři hvězdičky za kameru a za experminentální zvuk!!! Půl hvězdičky mínus za zbytečně rozvláčnou expozici filmu i půl hvězdičky mínus za otevřený konec. Ale a avšak a samozřejmě tvůrci se snažili zachránit od klišé s happy endem a chtěli být originální. Začátek a konec špatně, ale výplň filmu přitom dobrá jak pralinka s mandličkou uvnitř. Při každém otvírání kastrůlku jsem se pak nechala příjemně unést... a souhlasit.

• 27.9.2015  09:35

Škoda, že tento dokumentární filmeček nebyl více dokumentární :) Tvůrci mohli jít o dům dál a mohli vyzpovídat dnešní digitální generaci. Je to ošklivé, já vím, netočíme na filmovou surovinu. Ale nemohu se stotižnit s názorem, že digitální technologie je drahá! A že amatérský filmař, který natáčí na digitální technologii chce víc a víc a být lepší a lepší. Ano, zpočátku ano, ale do té chvíle, dokud nezjistí, že i když má doma celkem slušnou kameru, donutí ho soutěže natočit film na mobilní telefon a i když není kvalitou obrazu uplně cajk, tak si uvědomí, že je to film, který má vlastně nejraději, protože do toho dá kus duše. A i to zaznělo. Jenže - dnešní filmař se z biologického hlediska uživí, ano, má to těžké, nemusí udat svůj scénář hned na poprvé ani na podruhé, tím pádem si najde brigádu jinde, aby mohl zaplatit složenky. Kdežto amatérský filmař už nějakou práci má a proto vkládá do filmu duši. Tak to říkají tvůrci. Já říkám, že amatérský filmař musí kalkulovat ne s penězi, ale s časem, který stráví v práci, počítat s kolizemi, které se vyskytují v rodině, počítat s katastrofou, když vám zbytek štábu háže klacky pod nohy, proč se flákáte, když to tak není. A přesto nás to baví. A máme film rádi.

• 27.9.2015  09:23
    Na konci tisíciletí (amatérský film) (1980)

Ležérní umělecky pojatý amatérský film. Každý kdo začíná s kamerou proplétá krásu krajiny a postavy v ... ní. A zkouší to dokud film nesestříhá... Přesto mám pochopení pro tu citovou záležitost. Tvořit tu krásu kolem sebe.

• 27.9.2015  09:16
    Poprask v dívčích srdcích (amatérský film) (1982)

Pája běží o život... Na pojem "amatérský film" skvěle propracovaná kamera, střih, švih a tempo děje nás uvádí do run movie Pavla Kříže coby mladého a uhrančivě okatého chlapce, který nemá o slečny nouzi. Z amatérské tvorby tím pádem srdcovka.

• 27.9.2015  09:11
    Kabinet špagetové hrůzy (amatérský film) (1981)

Přesně takový ten film s potencionálem k přijímacímu řízení na filmové školy. Avšak záležitost, která funguje, chrlí nápadem, překvapením, příběhem! Nadčasové spracování zaujme diváka dnes i zítra.

• 15.7.2015  00:02

Lola mizí o život.... a má důvod. Nesba ani Larssona nečekejte avšak příjemnou mrazivou podívanou ano.

• 14.7.2015  23:38

Tři dějové linie, které se pěkně prolínají. Co dodat? Pro mne byla filmařka Ives jednička. Typ holky co ví co chce, snaží se bojovat na poli filmařském a snažit se zvládat roli dcery nemocného otce, dokud jí producentka neřekne, že její scéna byla natočena příliš pedofilně a proto ji musí vystřihnout. Škoda. Možná i škoda, že jsme se nedozvěděli víc i o filmu, který se jakoby v tom filmu natáčel, když 2 hlavní postavy se kolem něj motaly. Ives a těhotná producentka Nataša. S žánrem akční nemůžu souhlasit, to už spíše lépe pasují momentky z hořké komedie. Příkladem je Ivesin otec, který trpí alzheimerovou chorobou a jeho postava je přesto báječně poetická.

• 14.7.2015  23:24

Škoda. To si říkají protagonisté věřící, že přijede Claudia Cardinale. O to ale snad ani tolik nejde. Škoda, těšili se na novou práci, zahrají si možná ve filmu, byl vyhlášen casting (ne komparz). Mezitím co vyhlížíme karavany se seznamujeme s postavami z andaluského městečka Tabernas.

• 14.7.2015  23:17

Chill out mystery dokument

• 14.7.2015  23:13
    Aferim! (2015)

Koho nezabijem, toho vykastrujem! Zrádci se musí potrestat, dokud si pan četník neuvědomí, že pochybil. Roadmovie westernového stylu koňmo mne lákala, dokud mi nezačla padat hlava, dokud jsem si nedala šlofík a nevzbudil mne řev.

• 14.7.2015  23:02
    Tři bratři (2014)

Nejprve musím pochválit celkem slušné FX triky! Působí přirozeně, není z nich cítit PVC jako v kdejakém US blockbusteru dělaném narychlo, už už aby to bylo v kině. Ke kauze Karkulka si počká na Matěje, nechápu co by na tom mělo být pedofilního. Každý má přeci i v tak malém věku o šílenou spoustu let starší idoly. Dobře a casting je trošku průšvih. Na druhou stranu ač TV NOVA si šmelí kamarády z ČT, musela jsem se pobavit u čtvrtiny osazenstva ze dvanácti měsíčků a všichni mne odsoudí za to, že mne to až tolik neuráželo, když si kluci z Případů 1. oddělení odskočili do pohádky... prostě :-) a jednoduše :-D Viděno na KVIFF 50th, takže po těch dramatech musela přijít pohádka!

• 14.7.2015  22:45

Tři hvězdičky za to předvídatelné klišé na konci. Celkově ale pěkný film o boji šestnáctiletého děvčátka, ze kterého se stává dívka a nakonec i žena, která ví co chce dokud nepozná, co to znamená šikana, výsměch a zrada ze strany její lásky. Přesto bojuje a jde za svou láskou přes mrtvoly. .... dokud neupadne... do náruče sexu bez lásky.

• 14.7.2015  22:35
    Krisha (2015)

Tento film je takový speciální. Nejprve musíte prožít určitou katarzi, abyste si u něj odpočinuli a zameditovali si na poli duševní roviny, kývaly hlavou a srdečně se zasmáli... dokud nepřijde zrada. I když to celou dobu víme z anotace, že Krisha se léčí ze závislosti na alkoholu, díváme se na tuto dámu s obdivem. A zrada přichází v bodě, kdy ze svižně upovídaných scén začíná dramaturgie zpomalovat jedním průšvihem za druhým. Nemělo by to být naopak? Není. Hudba zpomaluje svižné podtóny připomínajících kola parního vlaku dokud se nedozvídáme, že průsery se prostě musí zapít. Avšak rodina to bere jako šílený morální problém a tak drama graduje...

• 4.7.2015  16:45

Tento film mne nemíjel, moc dobře vím, že existuje už pár let a konečně jsem se k němu dostala. Fascinuje mi jaký dojem dokáže udělat. Na první pohled - áááá Bollywood a oddychovka s happyendem, to můžu vidět kdykoliv. A ne! Ono to skutečně zná veškerá ta pravidla dobrého a zajímavého a reinkarnačního filmu, který hned druhý den nevyprší... Dobře, musela jsem si doplnit znalost a Danny Boyle odvedl povedený kousek. Nádherná kamera! U mne nádherná kamera znamená nadpřirozeně dokonalá. V podání scén z temných zákoutích, kde hrajou barvy všemi tóny a objektivy kamerových zrcadlovek (odpusťte mi ten amatérský pojem), malují jemně tvrdé linie nádherných temných lokací.... (-: Avšak snad jediná věc, přijde mi nereálné, aby ve skutečnosti padla tak primitivní otázka za 20.mil... To některé byly mnohem těžší! :D

• 4.7.2015  13:33
    Proměny (2009)

Tento film jsem odkládala tak dlouho, až jsem si na něj udělala čas. A možná je chyba, že se na něj dívám v tom největším vedru, protože bych jej možná ocenila lépe. A teď tu chválu :) Na debut vyzrálé téma scénáře, ač a leč pointy psané mládím, děj udržují v šachu, přičemže volená kompozice střihu poodkrývá pár tajemství a celé to zachraňuje. Kamera je ryze experimentální. Vsadím se, že tvůrci použili jak profi kamery, tak staré analogové. V některých scénách je to znát a je to jistě záměr. Mne to tam ale trošku rušilo, protože se z toho střídání rozstřesených detailů rozbolí hlava. I když se nejedná zásadně o nic pokrokového, líbí se mi práce s herci. A možná výběr neokoukaných tváří, které prožívají emoce a vtiskávají je do diváka. UF. P(a)RNO. Na debut skvělá práce. Možná nejen na debut! Konečně někdo chápe, že se nehraje pouze ústy a slovy, ale také očima. A skutečně i jako amatér vysvětlete to nehercům?! Prostě - "MRKEJ" "CO?" "Prostě - MRKEJ" :-D

• 10.5.2015  07:29
    Děti (2014)

Čtyři povídky ze syrového života reality. Zajímalo by mne, zda se jedná skutečně o hranou režii... například: pokud chlapec v úvodní scéně zahrál autistu a sám tímto problémem netrpí, jedná se o vynikající práci. Pokud ne, tak už je práce na pomezí s dokumentem a je ještě ve své podstatě brutálnější.

• 2.5.2015  09:35
    V tichu (2014)

Slovo depresivní má miliony barev. V depresi lidé hledají múzu. Dokonce i divák ji zde nachází. Toto je barva poetické deprese. Jako správný masochista to musím přiznat. A nestydím se za to. Kdyby V Tichu nebyl spracován tak mistrnným způsobem, byl by to kýč, a přece ne. Kamera, rytmus, hudba a monology odehrávající se v duších hrdinů na pozadí obrazu. To je ta poetika věci, poetika vyprávění, které uvede diváka do koncentračního tábora s otevřenou náručí

• 2.5.2015  09:27
    Cesta ven (2014)

Neurážející, věrné, nepřibarvující. Ne není to dokument, leč experimentální způsob vyprávění dost tomu napovídá. Vezmeme syrovou realitu a natočíme film z romského prostředí a hledáme v beznaději cestu. Ven.

• 2.5.2015  09:22
    Místa (2014)

Skvělé lokace, skvělá poutavá místa hlavních hrdinů bohužel drtí směšný dialog protagonistů, kteří sami neznají svůj cíl. Avšak šílený otec jej zná. Musíme ochránit svoji dceru... za každou cenu. I za cenu životů milých neškodných nápadníků.

• 2.5.2015  09:16

Je příjemné vědět, že i Slovenské Mikulášovy patálie jsou ještě na lepší úrovni než samotný Mikuláš. S tím rozdílem, že tento film není směrovaný pouze na děti, ale dospěláci si tam najdou své. Viděno na festivalu Finále Plzeň v originálním znění. Takže aby to nebylo málo, film je prostě "československý".

• 5.3.2015  15:58

Film, který mne odrazoval svým trailerem. Mělo by to být naopak. Film, který jsem házela do škatulky ,,protekční". Jenže zvědavost mi stejně nedala a podívala jsem se, neboť jsem si chtěla připomenout, že i já jsem snívávala o kameře. Co je ještě zajímavější, film, který kluci uvnitř příběhu natáčí, se vlastně nenatáčel na kameru, ale na digitální zrcadlovku(y). A co mi zase uplně rozšířilo tvůrčí rozměr? Snad to, že amatérský formát celého filmu, kdy stylizace záběrů samotného filmu působí amatérsky. Najednou mi to nevadilo. Žádná pravidla, schválné chyby v kameře až chvílemi nás to nutí film vypnout. Tou hlavní dimensí je příběh. Vynikající, mistrnný, uvěřitelný a perfektně zahrané konfliktní scény, které konečně jednou nepůsobí uječně či trapně, ale realisticky. A závěr příběhu by možná na papíře působil jako jedno velké klišé, kdyby se nepoužily záběry skutečné postavy neherce, které diváka uvádí do mrazivé katarze. Film mne překvapil, šokoval a nabil nečekaným překvapením. Co se týče scénáře a dramaturgie, vidím v Mádlovi nový talent. Nadějný.

• 19.2.2015  16:24

Deník malého poseroutky je taková trošku zlem začarovaná kniha. Děti ji milují, pracuji s knížkami, tak moc dobře vím, co frčí. Jednou jsem si ji půjčila, abych si mohla číst na obědové pause v práci a za pár minut jsem se stala obětí dne blbce a mrzelo mi to. U filmu mi překvapila ta dramaturgie jedné peripetie na druhou. Nostalgicky jsem si zasteskla, že ani já jsem nebývala tou oblíbenkyní ve třídě, ale na druhou stranu mi uklidnilo, že Poseroutka už je skutečně titul největšího průšviháře. Skvělé jsou prostřihy do deníku. Humor je tu ryze dětský, ale kdo má rád vtipy o prdu, se pobaví.

• 29.1.2015  14:38
    Fotograf (2015)

Ač se nejedná o nejgeniálnější dramaturgické dílo žánru biografického filmového románu, jistě jde o veliký pokrok, který v české kinematografii skutečně chybí. Dobře - > rozostřenou kameru hnedle na začátku filmu odpouštíme ač je důležité si hlídat ten počet snímků za sekundu, že?. Všude samé ko*y a celulidní zadnice také odpouštíme, ale dikce a fonetika v dialogu konečně se přibližuje tam těm dramatům za hranicemi naší země. Konečně to není pouze to odříkání, konečně scénáristé a režiséři začli používat "dialogový sluch". Roden mi v roli Jeníčka Saudka sedl snad lépe než sám "Jeníček", jak jej oslovovala Líba, postava a múza zobrazující Saudkovu bývalou partnerku Sáru. Nepamatuji si, že bych kdy viděla Karla Rodena hrát tak uvolněně, tak přirozeně, rozcuchaně a vůbec hrát hereckou hru!

• 9.1.2015  10:36

Škoda! Nechci se rozčilovat,... ale pěkná kamera, nádherné záběry. Film by mohl mít 60 minut a mohl by možná mít 4 hvězdičky za příjemný zážitek z exotických lokací a citlivého příběhu dívky a jejího dědečka.. V mnohém na diváka film působí jako dokumentární žánr. Kdo vydrží až do konce a sleduje dalších 61 zbytečných minut, by si měl připsat bod za to, že to vdržel. My ano. Trpělivě jsme čekali na konec.... který byl nedohledný...

• 9.1.2015  10:24

Tento dokumentární snímek Michelangela Antonioniho byl naprosto vyčerpávající. Nemusíte mít obrovské plátno, nemusíte mít 3D brýle a jste uvnitř příběhu. Nechci psát přímo, že nudné. To není správné slovo. Člověk se musí dívat na tento žánr jako na relax. Je to speciální úroveň stylu dokumentární tvorby. Je to podobné jako když vás něco zaujme z cest, natočíte si tu kuriozitu a pak doma pustíte. Ale s upozorněním, že divák si musí projít katarzí úvodu filmu. Scéna porodu císařským řezem, scéna pečlivě vypracovaná bez velkého střihu, scéna se všemi postupy lékařských technik včetně metrových ocelových jehel akupunktury zavádějících do břicha matky... a perfektně ozvučený řez... vás nenechá klidnými.

• 9.1.2015  10:12
    Neodcházej (2012)

Sexuální posedlost či láska? Někdy je mezi nimi tenká hranice... citlivý příběh dvou mužů. Nevěděla jsem z počátku, jestli to téma zvládnu, ale film byl natočen ač jednoduše, tak poutavě. Vztah mezi nimi režisér Ira Sachs rozebírá někdy až do důsledků...

• 9.1.2015  10:05

Outsider a akční hrdina v jednom balíčku vás pobaví od začátku do konce. Možná příběh mohl mít lepší zápletku než zachránit vztah bratra a švagrové, ale ... nakonec zjistíte, že z bábovky Jeffa je defacto docela pěknej chlap.

• 9.1.2015  09:49

V hlavní roli vystrašená kukadla Elijaha Wooda. Po deseti letech fanouškovství zjistíte, vždyť on vůbec hoch nezestárl... vypadá pořád stejně :-) Dobře to je jedna věc. Poctivý žánr thrilleru, kdy se držíte za madla křesel a ještě jste nakloněni hlavou do zadu. Ne, nehovořím o 3D, ale o napínavosti příběhu. I když šlo o dobrou blbinu, divák se rozhodně nenudí. Akční film se špetkou jemného hořkého humoru a taky taková ta mladá tvůrčí odvaha ...zavraždit. Jako sport.

• 30.12.2014  15:04
    Gladiátor (2000)

Co tomuto filmu vytknout? Klišé a romanci odpouštíme a přikláníme se ke kvalitám. Perfektní smysl pro mizanscénu, kdy klasická 2D prostorovost nás vtahuje hluboko do plátna a možná až dál... Pokud jste nikdy v životě nezažili extázi, zkuste ďáblův valčík od Hanse Zimmera, skladbu The Battle.

• 30.12.2014  13:35
    Osmy (TV film) (2014)

Svěží příběh a uplně jednoduchá zápletka a přesto si říkáte - kam na to ten Epstein chodí :-) Jen ten konec je takový ryzí happyend. Nechat skončit film orgasmem a konec, tak přemýšlím, jak je to dojemné a troufalé. Inu Jirka Strach si to dovolit může....