fragre

fragre

Česko

<< předchozí 1 2 3 4 13 24 36 47
    • 19.4.2018  19:29

Zapomenutý? No, asi už žiji jinde, ale já dospíval v šedesátých, takže nejen foglarovky, ale i dobrodružné příběhy v sešitech z nakladatelství Růže České Budějovice či dobové dětské časopisy byly plné páně Konečného ilustrací. Některé mám ještě schované.

• 12.4.2018  08:02

Ani náhodou nebudu objektivní, neb v jednom takovém skautském oddíle, který od září 1970 fungoval pod jinou hlavičkou (naštěstí ne pionýrskou, to bychom asi radši oddíl opravdu rozpustili) prožil několik nejlepších let svého života. Proto si ani náhodou nedovolím kritizovat ty skautské vůdce, kteří se zachovali "oportunisticky" a pokračovali v činnosti dále legálním způsobem. Ale jak bylo řečeno, pro ty oddíly, které neměly majetek byl přechod do "ilegality" jednodušší. A líbil se mi výběr pamětníků, že tam byli i lidé z malých měst, kde se nedalo skrýt či taktizovat jako v Praze. Jen mne trochu zaráží v oficiálním obsahu ta povinnost k Bohu. Zrovna český svojsíkovský skauting byl od začátku sekulární.

• 8.4.2018  12:28

Pro mne film blížící se v své kategorii dokonalosti, kdy si jeden říká, že takhle to mohlo být. Film drsný a barvitý, kde je Afrika ještě nezkrocená, barbarská, prostě žádný turistický safari kýč. Osudy Spekeho a Burtona, který mj. pro Evropu objevil i Kamasutru a pohádky Tisíce a jedné noci, jsou napínavější než dobrodružný román, lepší než všechny díly Tarzana dohromady. A vědecká konzultace mezi Burtonem a Livingstonem mne pobavila náramně.

• 8.4.2018  08:15

Kdysi viděno na rakouské TV, a tehdy to byl zážitek. Ale i po letech ten film neztratil úplně své kouzlo. Směs erotismu, poetiky, nostalgie a melancholie funguje stále.

• 2.4.2018  21:57

Pěkná postarší detektivka, tedy dbající více na proces vyšetřování než na akčnost. Zde je celá vedena v potutelném mírně ironickém duchu, aniž by to z ní dělalo komedii. Zvláště postava vedoucího kriminálního oddělení - čerstvě povýšeného a tedy překypujícího sebevědomím a aktivitou - pěkně děj koření a postrkuje. Předloha k tomuto filmu - román Mika Waltariho Hvězdy to řeknou - vyšla i česky.

• 2.4.2018  12:24

Architektura jako projev režimu. Zde tedy architektura, kde je člověk jen jejím doplňkem, někdy působícím až nepatřičně. Plány z (naštěstí neuskutečněné) budoucnosti, kde oficiální stavby vypadají jako megalomanská mauzolea. Působivě nasnímáno a doplněno originálními zvukovými nahrávkami z doby III. říše. Ale to není výhradním projevem nacismu, že produkuje nelidskou mrtvolnou architekturu.

• 25.3.2018  19:36

Jednotka Kanadské jízdní policie pátrá ve svěřeném ji okrese po nebezpečné bandě zlodějů kožišin, před kterou žádný poctivý trapper není si jist svým úlovkem ani svým životem. Hlavní hrdina Lucky zaviní při přestřekce s onou bandou svým nedbáním rozkazů smrt svého druha a je vyobcován z řad policie. Nepodlehne však beznaději a pátrá po bandě na vlastní pěst. Podaří se mu získat zpět ztracenou čest, uniformu a nakonec i milenou dívku? Vcelku standardní western ozvláštněný atraktivní přírodou a tím, že ona jednotka Kanadské jízdní policie zde ve volných chvílích muzicíruje a pěje. Zřejmě byla do filmu angažována nějaká dobová populární countra kapela.

• 25.3.2018  19:27

Zfilmovaná povídka amerického spisovatele Ambroise Bierce-ho s námětem z americké občanské války. Komorní protiválečný horor o jedinci v bezvýchodné situaci.

• 18.3.2018  19:43
    Falstaff (1965)

Nejsem znalec Shakespearových her, takže jsem se netrápil tím, jak moc je Orson Wells upravil či sesekal, jak moc uhnul od originálů. Takhle jsem viděl film, který hodně dobře míchá humor a bizarnost s tragédií, a to dokonce i v té opravdu skvěle natočené bitvě plné naturalistických detailů. Trochu mi vadila ta občasná divadelnost a snad až trochu moc patetický konec, ale to jsou drobnosti. Samotná postava Falstaffa je zahrána naprosto skvěle. Ale dovedl bych si v ní namísto Orsona Wellse představit i Jana Wericha. Škoda že ten nedostal příležitost natočit svého Falstaffa.

• 7.3.2018  05:02

Podobnost s osudy sv. Juana de la Cruz nelze přehlédnost. Duchovnost to má v byrokratickém aparátu nárokujícím si bezpodmínečnou poslušnost, kterou vydává za pokoru, vždy těžké. Od sestry Juany Inéz bych si rád něco přečetl.

• 27.2.2018  09:48
    Massacre (1934)

Provedení je dobové, přitom vůbec ne špatné, ale co se scénáře týče, je to velké překvapení. Podobný příběh čekal by jeden v jednom z revizionistických westernů let šedesátých, a je škoda, že nikdo nezkusil v té době nějaký remake. A kupodivu funguje i zasazení westernového příběhu do tehdejší současnosti, kdy ve vypjatých chvílích nahrazují tradiční oře automobily. Ten film svým sociálním a emancipačním aspektem předběhl svou dobu.

• 19.2.2018  10:15

Jak i odtažité intelektuálské téma lze podat s vtipem, humorem a přístupně široké veřejnosti. Moc pěkné dobové záběry z koupaliště s dobovými nymfami.

• 18.2.2018  18:45

Zápletka není nikterak originální. Hlavní hrdina zaplete se nechtíc do války různých gangů o legendární staročínský poklad. Což je okořeněno honičkami, přestřelkami, kráskami v ohrožení, fatálními žemami, exotickým prostředím a blízkostí rudé Číny. Ale zpracování je svižné, kupodivu vůbec nemá tu provinciální pachuť, jakou dobové německé variace na dobrodružné filmy z USA či GB namnoze mají. Občas to připomínalo Indianu Jonese. Škoda jen, že film jsem viděl v bídné kvalitě.

• 11.2.2018  19:32

Pěkně poklesle romantický šlak rodokapsového druhu. Bohužel, zdejší mistr tisíce tváří je dost břídil, jeho masky by snad měly úspěch na maškarním bále či při masopustu, ale jako maskování rafinovaného zločince naprosto selhávají. Takový lapsus nezachrání ani půvaby Karin Dor. Ve srovnáná s tímto působí dobové čs. detektivky jako těžce realistická dramata.

• 4.2.2018  20:20

Důkaz dobové vyčerpanosti žánru pirátského filmu. Nuda, směšnost a trapnost.

• 28.1.2018  20:03
    Býk (2001)

Kdysi jsem viděl Leninovu fotku z konce jeho života, kdy mu již příjice zcela zpustošila mozek, na níž má šílené oči. A toto je film o počátku cesty k tomu konci. Jaký to kontrast toho až rajského prostředí zámečku a parku kol něj a té fyzické nemohoucnosti diktátora a i soumraku jeho mysli. Ale ta úpornost když vykřikuje: "Sam, sam".

• 21.1.2018  13:46

Mohl by ten příběh končit větou: " I seděli tu oba dorostlí, a přece děti, děti srdcem" jako jiná pohádka o dětské lásce, která protivenství překonává. Je to pohádka americká, je tedy "On the Road" a přeze všechnu drsnost prostředí sentimentální. Ale jinak je to příběh pohádkový stejně jako jako třeba Zlatovláska, takže je nutno odpustit mu všechny logické chyby a všechny nepravděpodobnosti. Pohádky mají přece vlastní logiku. Děti zde hrají skvěle.

• 14.1.2018  17:01

Selský život jdoucí ještě dle rytmu přírody. Zde tedy ještě režisérem vypointováno tak, že i dítě se zde narodí na jaře a starý sedlák zemře na podzim. Mimochodem, tak působivé zobrazení přirozené smrti člověka jsem ještě neviděl. Venkované hrají sebe. Sice hrají občas trochu prkenně, ale to pečeť autenticity neporuší. A žádná rustikální idylka tenhle film není, ten venkovský život byl ještě ve 40. letech 20. století drsný.

• 14.1.2018  14:30

Mám základní handicap při hodnocení tohoto filmu, a to ten, že už mi dávno není deset až třináct let. Věřím, že v té době byl bych z takového filmu nadšen. Má ty zakladní komponenty správného chlapeckého dobrodružného příběhu. Krásnou přírodu, přátelství, protivenství jež je nutno překonat a nakonec nějaké to poznání, co je důležité. Ale co už teď? Teď už radši nehodnotím.

• 13.1.2018  22:25
    Marie Terezie (TV film) (2017)

Tvůrci tohoto dílka nemohli se zřejmě rozhodnout, zda mají natočit novou Angeliku či novou Sissi.

• 7.1.2018  20:28

Pirátské dobrodružství z Karibiku první půle 17. století, které kupodivu fandí Španělům. Velice běžný a sériový výrobek s tak předvídatelným dějem, že to snad i v tom roce 1960 muselo působit naivně. To prostě nezachrání ani Old Shatterhand převlečený za piráta.

• 3.1.2018  21:07

Kde v dnešní kinematografii najdete detektiva tak maloměšťáckého výzoru, který by vyznával slušnost a soucit. Taková výstřednost!

• 1.1.2018  15:19

Zrovna Brueghelovy obrazy jsou z těch u nichž jednoho napadá jak pokračovaly ty příběhy dále, co se děje za obzorem či mimo rám? Toho se zde divákovi dostane v míře vrchovaté. Atmosféra, kostýmy a mnohé obrazy jsou působivé či okouzlující, jen je třeba si zvyknout na pomalé tempo filmu, které dnes v době zběsilého střihu vypadá nepřístojně. Ale jen vypadá.

• 30.12.2017  20:09

Takový odvar z kiplingovského dobrodružného příběhu. Bohužel odvar slabý. Opravdu našince nepřesvědčil, že největší štěstí, které může jednoho potkat, je posmrtné vyznamenání Viktoriiným křížem.

• 28.12.2017  22:55

Zpracování je opravdu padesátkové, žádná sláva, ale ten námět je jak z let šedesátých, v podstatě revizionistický western. Osamělá žena, dobře ovliádající svůj kolt, brání svůj ranch proti bílým zlosynům, jichž vůdce je obchodník, majíc za spojence bílého indiána a jeho Navahy. Přitom ti Navajové jsou vykresleni velice realisticky, tedy ani krvavé bestie, ani ušlechtilí divoši. A k tomu ten hodně netypický happy end. Připomělo mi to western Hombre.

• 21.12.2017  18:13

Taková zpatlanina. Ani název české zbrojovky nebyli schopni napsat správně, a to v r. 1940 v Británii už nějací čs. emigranti byli. I ta údajně česká hrdinka se jmenuje Bomasch. Jinak, dost nudný film.

• 17.12.2017  17:48

Tak vida, ještě než ji objevili holywoodské feministky, měla Frida svůj životopisný film. Jistě, je na něm vidět skromnější rozpočet, ale zase vypadá autentičtěji. A Ofelia Medina jako by Fridě z oka vypadla (Salma Hayek byla na tu roli příliš hezká). Ostatně, tento její životopis je pojednán z hlediska Smrti, a to je velmi mexické.

• 16.12.2017  13:58
    Toomorrow (1970)

Takový rozjuchaný a barevný filmeček, kde děj je podružný, hlavní je hudba, konkrétně dobový optimistický popík. Olivii to tady v minisukních sekne, což je asi největší plus tohoto kousku.

• 15.12.2017  18:48
    Escalation (1968)

Studie sociálního inženýrství, kdy zapojit se do systému značí zapřít své lepší já, tedy, řečeno po staru, upsat svou duši ďáblu. Pan režisér navazuje na svůj film H2S, kde pojednává stejné téma z jiného úhlu. Opět pojednáno s velkou dávkou grotesknosti. A opravdu skvělá psychedelická hudba mistra Morriconeho: https://www.youtube.com/watch?v=CYN5fB_k-uw

• 10.12.2017  11:57

Taková nádherná obrana formy, která se stává obsahem. V dnešních čistě účelových a materialistických časech to vypadá jako zpozdilost, což ovšem mluví v neprospěch dnešních časů. Felix le Breux je jako stárnoucí rokokový kavalír okouzlující.

<< předchozí 1 2 3 4 13 24 36 47