fragre

fragre

Česko

<< předchozí 1 2 3 4 14 26 39 51
    • 31.5.2020  12:38

Asi bych dal lepší hodnocení, kdybych už před tím neviděl tuto verzi skvělé povídky, kterou napsal Ambroise Bierce. Tohle je opravdu jen takový televizní průměr. A mimochodem, to rámování, které zajišťuje A. Hitchcock je spíše trapné.

• 23.5.2020  10:19
    Domy z panelů (studentský film) (1959)

Je ten film šikovně udělaný, dobrá propagandistická práce. Působivá hudba a to roztomilé děvčátko. Zajímavá kamera, která při zabírání výstavby nového domu působí až mírně avantgardně. A s leččíms, co je v tom filmu uvedeno ve prospěch nové výstavby, se dá souhlasit. Jen se v tom souhlasu ztratí ta likvidace staré výstavby, která vypadá jak záběry z II. světové války.

• 17.5.2020  16:55
    Porta 1981 (TV film) (1981)

Ano, i takto mohla vypadat akce, která byla oficiálně organizována Svazem socialistické mládeže, byť atmosféra je spíše z Woodstocku. Trampské a folkové hnutí bylo tehdy natolik rozšířené, že se nedalo zakázat, byla tedy snaha jej získat. Je to i důkaz, že roky Normalizace nebyly tak šedivé, jak se dnes tvrdí.

• 3.5.2020  09:21
    Horečka (1964)

Český bigbít těsně před nástupem beatlemánie. Možná první český film, kde by se dalo mluvit o klipovém střihu. Působí velice dynamicky. Zaujme i velice formální oblečení účinkujících i fanoušků, kde jedinou výstředností jsou černé brýle.

• 19.4.2020  16:50

Pamatuji si, jaký to byl zážitek, když jsem si pustil LP Joni Mitchell, které v Československu licenčně vyšlo (Blue). Dodnes jej mám z její tvorby nejraději. Moc pěkný dokument, který mimo té krásné hudby jakoby mimochodem zachycuje začátek konce jedné epochy. Ještě se tančí do rytmu hudby, ale iluze o Věku Vodnáře už umírají. A paní Mitchellová ten záznam po letech komentovala s nadhledem a vtipně.

• 19.4.2020  12:14
    Hlava 22 (TV seriál) (2019)

Absurdních byrokratických vojenských blbákovin si jeden mohl užít i při základní vojenské službě, a to ani nemusela být válka. V tomto je ten seriál naprosto dokonalý. Snad ten seriál v posledním díle trochu ztrácí na ostrosti a nabývá na sentimentu. Ale vůbec mne potěšilo, že po dlouhé době lze vidět nový film z války, který je protiválečný.

• 13.4.2020  10:05
    Předtucha (1947)

Já uznávám, že ten příběh je víceméně všelijaký a ne zrovna excelentní. Ale jak je krásně nasnímaný, to u barevého filmu ani nejde. Jen ty záběry na nasvícenou tvář Natašy Tanské, která jakoby zářila, jen ty záběry přírody v protisvětle. A ten chameleonský výkon Rudolfa Hrušínského je skvělý. Oproti němu ostatní postavy vypadají dost ploše a tezovizě, zvláště kladný hrdina Jaroslava Mareše.

• 8.4.2020  18:13

Taková pěkná studie o tom, jak se pán v středních letech zakouká do mladého děvčete až tak, že ze sebe hlupáka dělá, a to přesto, že je to jemu samému jasné, ale pomoci si nemůže. Ale musím uznat, že Catherina Spaak to děvče, jehož chování kolísá od hravosti a jakéž takéž nevinnosti až k rafinované manipulaci , hraje přesvědčivě.

• 19.3.2020  19:25

To je ale jazykově vytříbená pohádka. Obávám se, že v době, která dá více na obraz než na slovo, asi neatrakticvní. Moc mne pobavilo, že v pohádce pro děti si to dědeček jdoucí z hospody šněruje po silnici, tedy, že je ukázám člověk pod vlivem návykové látky.

• 8.3.2020  08:33

Je ten filmeček inzerován jako dokumentární, ale tu dokumentární hodnotu nabyl hlavně až časem, původně je to film z velké části výchovný a agitační. Nostalgie je velká čarodějka, takže dnes jsou zábavné i ty pasáže o potápkách, které v své době měly být satirické. Ale mnohé reflexe lidských typů, které se v automatech vyskytovaly, jsou vlastně nadčasové.

• 2.3.2020  19:27

Nabádavá a přihlouple výchovná komunální satira. Ale ty dobové záběry Prahy a ty krásné staré tramvaje činí ten filmeček snesitelným.

• 1.3.2020  08:21

Občas má některý záběr až noirovou atmosféru, ale je to zabito tím neustálým agitováním, které se ani nesnaží být podprahové (naprosto vzorový je zde ve své roli Josef Bek). Zajímavá je účast orchestru Karla Vlacha se zpěvačkou Vlastou Průchovou, pro kterou to bylo jediné účinkování ve filmu. Nicméně, vystupují zde jako součást odcházejícího světa. Jak jim asi při tom natáčení bylo?

• 23.2.2020  08:55

Velmi dobrý psychologický příběh notně zbodaný dobovou agitací. Ten konec, kdy hrdinové ničí svě vojenské knížky a nakonec se objímají v extázi ze zjištění, že přece jen s balonem spadli na té správné straně železné opony, to je prostě nechtěná fraška.

• 23.2.2020  08:25

Je to nevyrovnané a kolísá to mezi agitkou, komedií a dramatem. Začátek je zdlouhavý a době velice poplatný, ale od začátku cesty legendární Tatrou 111 (tak jsem ji viděl pojmenovanou na nějakém fanouškovském webu) dostane film trochu švih. Vojáci, kroutící si nejčestnější občanskou povinnost, jsou nakonec podáni vcelku reálně, tedy, že více než o bojeschopnost armády zajímají se o pivo a holky. Dokonce i ten nanicovatý poručíček nabyde cestou některých lidských rysů. Milena Dvorská je zde pěkná, ale ve srovnání s Valentinou Thielovou, oplývající sex appealem a šarmem, vypadá opravdu jako folkloristní nanynka.

• 17.2.2020  07:12

Nádhera. Dokument z doby, kdy horolezectví bylo ještě dobrodružstvím, a ne globalizovaným obchodem, a ze země, která tehdy byla ještě spíše bílým místem na mapě, a ne dnešním objektem velmocenských her a jedním z center muslimského extrémismu.

• 15.2.2020  16:42

Viděl jsem nedávno Paths Of Glory ze stejného roku a také s námětem z I. světové války. Z tohoto srovnání Štyridsaťštyri nevychází moc dobře. Klidně by to mohl být film z roku 1937, jeho filmová řeč je v roce 1957 těžké retro.

• 9.2.2020  16:26

Očekával jsem nějakou normalizační hrůzu, ale byl jsem příjemně překvapen. C. K. Vocal, Hana Hegerová, Vl. Mišík, Modus... I V. Neckář a M. Rottrová tam mají lepší kousky ze svého repertoáru. Nakonec nejslaběji tam působil Olympic. Videa prajednoduchá, ale o to více se lze soustředit na hudbu. Asi opravdu to nejlepší z tehdejšího popu. A naprosto neuvěřitelný průvodce pořadu, který působí naprosto uměle.

• 9.2.2020  14:38
    Znám tvůj sen (TV pořad) (1976)

Pro fanoušky P. Bobka či J. Molavcové je to snad zajímavý snímek, ale jinak je to příkladný představitel normalizační televizní popmusické "zábavy". Dosti unylé a nudné.

• 2.2.2020  18:26

Ten film by se dal brát jako běžná komerční akční kriminálka, kdyby vznikla tak v roce 1961. Ale už v roce 1971 musele působit trochu zastarale. Dnes působí legračně. Zvláště akční scény jsou vzorově zbodané a až amatérsky neumětelské, a to takovým způsobem, že by slušely i nějaké parodii.

• 26.1.2020  10:16

Knihu Anny Jürgenové Modrý pták, která je předlohou filmu, jsem kdysi četl v době, kdy jsem sám cítil touhu být indiánem, takže na mne silně zapůsobila. No, ona je samozřejmě velmi proindiánská, takže idealizaci se nevyhnula. Nedlouho poté dostala se mi do rukou kniha Johna Tannera V indiánském zajetí, kde je vše dost jinak. Přes všechny své nedostatky se film do značné míry vyhnul takové té dederónské pachuti, které jeden cítí z indiánek s Gojkem Mitićem. Ale ta lacinost tam vadí.

• 11.1.2020  21:29
    A View from a Hill (TV film) (2005)

Horor s perfektní atmosférou "staré Anglie". Hrůza je zde nepojmenovaná a neurčitá, žádné speciální efekty zde nejsou, "jen" atmosféra stísňující a blížící se hrozby.

• 1.1.2020  17:40

Má ten film mnohé z kouzla, které mají filmy jako Červený balónek, Hry a sny nebo Skleněná oblaka. I ty se tváří, že zkoumají a prožívají svět z hlediska děcka, ale je to klam. Ony předvádějí dospělou představu dětského vnímání a jich tvůrci se snaží evokovat obraz dětství v sobě. Už tím jsou takové filmy nostalgické, což zde nádherně doplňuje hudba, obvzláště pasáže hrané jen flétnou či trubkou. Chlapcovo putování městem je kaleidoskopem příběhů hravých, vážných, groteskních i dojímavých (scéna s čističem bot). Jo, a i cesta může být cíl.

• 31.12.2019  16:39
    Darounická poudačka (TV film) (1964)

Tak nevím, zda děti něco z této pohádky pobraly. Spíše je to pohádka pro dospělé, tedy spíše taková satira v rouše pohádkovém. Vždyť i ty hlášky nemohou dětem nic říci. Ale pro mne to byla vtipná podívaná a ta slavná c.k. nebeská poštovská byrokracie byla zábavná.

• 25.12.2019  15:02

Děj je vlastně červená knihovna, už jen ten div ne hladem strádající a inspiraci hledající umělec je klišé jako hrom. Ale forma je doslova kouzelná. I z New Yorku udělá potemnělé tajemné město. Příchody a odchody hlavní hrdinky jsou opravdu mysteriozní. Použití barevných filtrů a barevného filmu v závěrečné části je kouzelné. Ta atmosféra tajemství přebije i ten scénaristický kejček.

• 21.12.2019  13:56

Příjemné překvapení. Od sovětského zpracování klasického Stevensonova románu jeden čekal výsledek spíše trapný či kuriózní. Ale nikoliv, zde jsou zvládnuty reálie, a i výběr herců je zdařilý. Dokonce i děj se vcelku věrně drží knihy a film má spád. Snad jen ruština je aspoň zpočátku trochu rušivá.

• 15.12.2019  18:27

Tak zde by měl být mezi tvůrci jmenován i Gustave Doré. Na jeho ilustracích k Dantovu Peklu stojí tento film. Některé obrazy jsou zde vlastně obrazovými citacemi Dorého ilustrací. Proto je toto dílo taky tak bizarní a tam, kde se Dorého přidržuje, působivé. Ten pán měl prostě fantaziii. Takže namísto Dante's Inferno by měl název znít Doré's Inferno.

• 14.12.2019  16:30

Hlavní hrdinka, takto mladice pracující v pánském kadeřnictví, se po hádce se svým milým rozhodne, že je syta svých vrstevníků a začne flirtovat s pány od 40 let nahoru, což ji přivádí do nejpodivnějších situací. Navzdory dobové hvězdné herecké sestavě je to poněkud nepovedený pokus o bláznivou komedii, kde to jen občas zajiskří. Slabé tři hvězdičky.

• 13.12.2019  21:05
    Ztracenci (1956)

Ani se mi nechce věřit, že je to zfilmovaný Jirásek, když je to tak působivý film, který mne dojal. Ten protiklad skvěle nasnímané krásné krajiny, vznešené barokní hudby a naproti tomu obrazů smrti, násilí na pozadí pocitu bezvýchodnosti. A k tomu ty skvělé dialogy - jazyk, který už v této podobě nelze slýchat. Asi nejlepší role V. Hlavatého a S. Fišera, jehož přerod naivního mladíka je možná trochu patetický, ale pojednán je logicky: "...od chalupy k chalupě pudu a křičet budu: Životy vám vraždí a vy jim ruce líbáte, hřbet ohnutý..."

• 8.12.2019  15:42

Zvykne-li si člověk na to svérázné němé herectví, dostnane se mu napínavého příběhu s mnoha zajímavými akčními záběry, zvláště šermířské souboje mají švih. A poprava Agostinova je s minimem filmařských prostředků pojednána nadmíru působivě. Jen mne prudil moderní hudební doprovod, který mi připadal rušivý.

• 1.12.2019  15:10

Zajímavý námět.Čerstvě z otroctví propuštění černoši (film se odehrává v r. 1871) jsou rekrutováni jako kavaleristé, aby pod vedením bělošských důstojníků zotročovali rudé kmeny. Bohužel je tento námět zabit otřesným zpacováním a nevalnými hereckými výkony.

<< předchozí 1 2 3 4 14 26 39 51