fragre

fragre

Česko

<< předchozí 1 2 3 4 14 27 39 52
    • 2.5.2021  18:46

V dětství jsem páně Hoffmeistrovu knihu Dalekohled aneb Kdo nevěří ať tam běží přečetl mnohokráte, takže jsem k autorovi pojal nějaké sympatie. Ty mi trochu pocuchala různá dochovaná svěděctví literátů v době poúnorových upozaďovaných, zvláště vzpomínka Jana Zábrany. Tento portrét tak odpovídá jeho charakteristice prorežimního a sama se sebou spokojeného bonvivána. Nicméně on sám byl opravdu činný u leckteré důležité události předválečného čs. kulturního života a zvláště jeho karikatury jsou excelentní.

• 30.4.2021  19:48
    Střevíčky (1961)

Moc pěkná miniatura, velice civilní. Krása všednosti. Paní Jirásková je úžasná a Jiřina Bohdalová zde dává vzpomenout, že bývala opravdu herečkou. Pěkná střídmá hudba

• 18.4.2021  16:10
    Olympic v Paříži (TV film) (1968)

Hezky zachycená dobová hravá atmosféra. Inspirace Perným dnem a podobnými filmy a klipy jasná. Ale je slyšet, že olympické písničky vyzní nejlépe v češtině, ta občasná angličtina je spíše srandovní.

• 11.4.2021  20:46

Hlavní představitel je Marku Twainovi hodně podobný, některé pasáže jsou působivé, ale celkem je to životopis přislazený a romantizovaný, který zcela pomíjí Twainův ateismus a jeho misantropii v závěru jeho života.

• 2.4.2021  21:14

Překvapivě příjemná, občas poetická a stále trhlá záležitost. A k tomu ty reálie zapomenuté železniční staničky.

• 7.3.2021  19:18

To je ale zvláštní film mezi všemi těmi populárními komediemi a dramaty dobové kinematografie. Náladou občas hodně připomene Valérii a týden divů (1970). Nádherně natočené scény z přírody tvoří polovinu kouzla tohoto filmu.

• 28.2.2021  19:02
    Lysistrata (TV film) (1965)

To je ale roztomilá záležitost, která pobaví. Byl jsem hodně zvědav, jak si televize v roce 1965 poradila s tak erotikou nabitou podvratnou až anarchistickou hrou. Minimalistická a stylizovaná, ale nápaditá výprava dala vyniknout dialogům a hereckým výkonům. Jedna hvězdička je za výkon Ireny Kačírkové, která svou Lysistratu snad ani nehrála, ale prožívala.

• 21.2.2021  19:46
    Příběhy lásky plné (TV film) (1954)

Pobavilo i po těch letech, obvzláště lstivý Rudolf Hrušínský. Není to vlastně feministické dílko? Vždyť mužové jsou zde vyktresleni jako chvástavci, pokrytci, nedovtipové, loudilové a vůbec jako bytosti takřka neschopné samostatného života. Slabé, ale čtyři hvězdičky.

• 14.2.2021  09:11
    Konec léta (TV film) (1967)

Více než příběhem zapůsobil na našince ten film tou náladou ztraceného léta 1967. Ta atmosféra je tak kouzelná a omamná.

• 14.2.2021  09:00

Kupodivu, zde to expresivní herectví (vlastně přehrávání) napomohlo účinku filmu. Zrovna tak jako tónovaný obraz, v které vynikly obrazy zapadlých uliček a zchátralých interiérů podsvětních doupat. Mr. Hyde je zde opravdu ďábelský. Škoda jen, že tvůrci do příběhu opět vrazili romantickou linku, která v originálním příběhu není, takže film zbytečně prodloužili, naředili a zaplevelili sentimentem.

• 3.2.2021  18:35

Malý klenot, a já nevím, zda mám předně chválit kameru, střih, režii či hudbu. Železničář, ten tvrdej chleba má.

• 17.1.2021  19:57
    Redskin (1929)

Hodně ranný revizionistický film z Divokého Západu, který straní Indiánům. Hlavní hrdina, chlapec z kmene Navahů, je vytržen ze své rodiny, vychován na východě USA jako běloch, dokonce absolvuje univerzitu, ale nakonec je mu společností vždy vmeteno do tváře, že je rudokožec. Vrací se tedy k svému lidu, ale ani zde zcela nezapadá. Pak je tu zápletka milostná a zápletka dramatická, kdy jde o naleziště ropy na indiánském území, které chtějí obsadit bledé tváře. Působivé je, že část filmu, popisující život na východě je černobílá, ale část popisující život na záaedě je barevná, jak by to byl ten pravý život hrdinův. Přes všechno dobové herectví, které dnes vypadá až příliš exaltovaně, je to zajímavý film.

• 27.12.2020  19:41
    Noc labutí (TV film) (1971)

Prý volně na motivy Villierse de l'Isle Adama. Jeden vykradený motiv ve filmu, které s duchem jeho díla nemá pranic společného. Ani se nechce věřit, že František Velecký (Mikoláš z Markéty Lazarové) zde hraje pitomce, a to pitomě. Takové kvalitní obsazení a výsledek je takový šlak.

• 22.12.2020  18:53
    Co nikdy nepochopím... (TV pořad) (1968)

Nádherně černobílý filmeček, už tím, že exteriéry jsou točeny v zimní zasněžené krajině. Rok 1968 ve zkratce - poetismus, existencionalismus a národní pathos. Kombinace, která by dnes působila jako kýč a trapný kalkul. Zde, mimo jiné i díky vkusu interpretky, jednolité dílo bez kazu.

• 21.12.2020  19:06
    Bližní na tapetě: Zeď (TV film) (1970)

Tak pan Bezobohatý ukázal, že vedle sympatických kriminalistů dokáže zahrát i nepříjemného esenbáka, ale jinak to byl filmeček pro pana Pivce, který svého mírně nevrlého penzistu v osidlech anděla pitvornosti a zákona zahrál nádherně.

• 19.12.2020  14:33
    Hrozné děti (TV film) (1969)

Takových kvalitních herců, dobová popová hvězda a výsledek mdlý a křečovitě "vtipný".

• 6.12.2020  17:42

Dobově hodně stylizované do jakési absurdnosti. Ale mně se ta dobová šablona líbí. A Eva Olmerová zpívá úžasně.

• 22.11.2020  10:21
    Sedm koní a vavříny (TV film) (1966)

Žádný zázrak, ale příjemná pamětnická záležitost. Ovšem je to převážně zásluhou hereckého obsazení, které dokáže vykřesat jiskru i z poněkud slabšího scénáře. Nějaký ten uvolněnější duch šedesátek je tam cítit, dobové písničky potěší, zvláště ty od Jiřího Grossmanna.

• 21.11.2020  20:05
    Z lékárníkova deníku (TV film) (1971)

Již staří Řekové (ne-li někdo ještě starší) toto téma expoloatovali, takže děj je předvídatelný. To by samo o sobě nevadilo, kdyby představitel hlavní role pan Mareš nehrál nemastně neslaně, takže celou tuto hříčku pohřbívá. Pamatuji si ho z epizodních rolí, kdy většinou hrál nějakého tesilového funkcionáře a k tomu se opravdu hodil. Škoda, s jiným hercem by to asi dopadlo lépe. Ani šarm a půvab paní Drahokoupilové to nemohou zcela zachránit. Jen kvůli ní dvě hvězdičky.

• 11.11.2020  12:53
    Mariáš (TV film) (1970)

Námět div ne komunálně-satirický, ale herecké obsazení to naprosto zachránilo. Závěrečný nástup paní Růžičkové s živou husou to jen stvrdil.

• 11.11.2020  12:40

Pan Řanda mi jako strážmistr Brejcha připadá v své roli lepší a přesvědčivější než pan Menšík ve verzi téhož příběhu z roku 1980. A mudrování pana Vosky v roli komisaře Mejzlíka dává tomu příběhu ten čapkovský šmrnc. K působivosti napomáhá ta zádumčivá krajina rybníků, kde se příběh odehrává.

• 18.10.2020  18:55
    Soudný den (1949)

Roztomilý film, myslím, že v roce 1949 poskytl oddych od nastupujících budovatelských opusů. Moc pěkný ironický filmový týdeník v úvodu, cimrmanovština dlouhá léta před Cimrmanem. Josef Beyvl jako pan rada je zde dokonalý, lepší výkon si od něj nepamatuji. Je zde herecky naprosto roven Ladislavu Peškovi, na kterém ten film z velké části stojí.

• 3.10.2020  06:46
    Nicolas Le Floch (TV seriál) (2008)

Úroveň příběhů kolísavá, ale spíše se lepšící. Některé motivy recyklované z jiných filmů. Skvělá výprava dotažená do detailů a skvělé zachycení ducha doby rokokové Francie a její dekadentní vládnoucí vrstvy. Poslední díl má již docela temnou atmosféru a lze cítit přicházející krvavou revoluci. Snad budou natočeny další díly z této epochy, to by mohlo být zajímavé. Hodně dobré tři hvězdy.

• 13.9.2020  10:19
    Zajatci mlhy (2005)

Kdo by taky čekal nějaký dobrý konec? Nakonec se v Rusku budou točit dospělejší filmy o válce než v USA, a to dovela bez patosu, který si jeden pamatuje ze sovětských filmů. Kdo by to před lety řekl?

• 14.8.2020  19:21
    Dvojí tvář spartakiád (TV film) (2019)

Moc se mi lobil ten dokument, který ukázal na rozpor mezi tím, co chtěl po spartakiádách režim a jak jej chápli lidé, kteří se jich zúčastnili. I v takovém oficiálním ideologickém tyjátru si našli něco jiného. Někteří radost z pohybu, někteří možnoist podívat se za rodná humna a někteří i jako příležitost k výdělku.

• 4.8.2020  12:31

Snímek z kategorie "je to tak blbé, až je bizarně zábavné". Jen ty záběry ničeného starého Mostu jsou depresivní.

• 29.7.2020  17:30

Pěkná hudba, zajímavé dobové exteriéry, nádech bruselské estetiky a melancholie. Příběhy trochu slabší.

• 12.7.2020  15:04
    ...a sekať dobrotu... (TV film) (1968)

To je určitě nejpůsobivější film o paranoie padesátých let.

• 5.7.2020  20:04

Takhle by měly vypadat zfilmované klasické horory. Žádný velký humbuk, žádné filmové triky, jen pomalu vybudovaná atmosféra neurčité hrozby, která se neustále blíží. Velmi anglické.

• 28.6.2020  16:56

Nebylo to zase až tak překvapující, ale vida, už v roce 1960 tu byl ten rozpor mezi viděním světa z hlediska věčnosti a viděním světa z hlediska bezprostředního zisku.

<< předchozí 1 2 3 4 14 27 39 52