fragre

fragre

Česko

<< předchozí 1 2 3 4 13 25 36 48
    • 12.8.2018  18:19

Při sledování tohoto filmu jsem si uvědomil, že se stále točí filmy válečné, ale už ne tolik protiválečné. Děj prostý - skupina vojáků prožívá nasazení na frontě střídané obdobími odpočinku v zázemí, leč Smrt si vybírá svůj díl, a to někdy dost trýznivě a zdlouhavě. Dosti nepateticky a naturalisticky natočeno. Zvláště noční scény na frontě jsou nepříjemně působivé. Klaustrofobie krytů a zákopů, které se otřásají se pod dělostřeleckým bombardováním či nepřehledné pole válečné osvětlené jen záblesky výbuchů, kdy není jasno, kde číhá nepřítel. Díky černobílému materiálu vypadají mnohé pasaže z bojů jako dokumentární film.

• 11.8.2018  18:36

Běžný dobový dobrodružný snímek na němž zub času zahlodal, takže dnes působí trochu naivně a neuměle. Dějově klišé na klišé nijak nápaditě seskládané.

• 8.8.2018  19:09
    Tlukot srdce (1980)

Hollywood natočí film o počátcích hnutí, které opravdu, ale opravdu mělo jiné priority než Hollywood. Jak to asi mohlo dopadnout?

• 5.8.2018  19:56
    To byl můj život?? (TV seriál) (2018)

Pan Kohout je v svých devadesáti letech v záviděníhodné kondici tělesné i duševní. Samotný dokument je pěkně prostříhán dobovými záběry, které rozbíjejí a osvěžují páně Kohoutovo vyprávění. Ale pro mne má ten dokument jednu základní chybu. Pan Kohout má nepochybně velký talent sebeprezentace,který spolu s jeho inteligencí, šarmem a vypravěčským umem dokáže diváka ovinout a dostat ho na páně Kohoutovu stranu. Snad tomu podlehl i pan režisér. Takhle ale spíše vznikla Legenda o Kohoutovi dle Kohouta. Uvítal bych, kdyby byl pan Kohout konfrontován s tím, jak ho viděli jiní. Třeba by to narušilo tenhle až příliš hladce hladce tekoucí příběh.

• 3.8.2018  09:28
    Black Bart (1948)

Opravdu zajímavé na tomto standardním westernu je jen to, že dějová linka občas připomene film Butch Cassidy a Sundance Kid.

• 30.7.2018  14:25
    Američanka (1991)

Kdo by to řekl, že člen skupiny, která si přežívající pokrytecké viktoriánské móresy brala často na paškál, stvoří tak cudnou viktoriánskou romanci, byť mírně podvratnou. Trochu jsem v počátcích filmu čekal od M. Palina nějkou taškařici, ale když jsem si zvykl, že hraje vážnou roli, vcelku mne přesvědčil. Moc hezká vizuální stránka, takřka idylka.

• 22.7.2018  17:07

O existenci tohoto filmu dozvěděl jsem se neprve z vtipné detektivky Jaroslava Velinského (alias Kapitána Kida) Tmavá Studnice (Mladá Fronta, edice Třináct, 1984), kde jedna z hrdinek je neuvěřitelně podobná hrdince onoho filmu. Děj detektivky, jak se lze z reálií dopátrat, odehrává se v r. 1953, takže mi připadalo, že si pan Velinský zabásnil, neb připadalo mi nepravděpodobné, že by v roce vrcholícího stalinismu promítali v čs. kinech švédský film s nahatou scénou, ale jak uvádí předhodnotitel ripo, bylo tomu vskutku tak. --- Každý, kdo si ještě pamatuje na dobu v svém životě, kdy lásky soužení bylo tou nejdůležitější věcí, bude tím filmem trochu zasažen. Vlastně je to předchůdce amerického filmu Love Story s podobně jednoduchým, ale působivým dějem, který je neméně působivě natočen. Těžištěm filmu jsou proslovy místního pastora a hrdinova strýce nad dívčiným hrobem. Chlad táhne z toho pastora jak ve filmech Bergmanových.

• 15.7.2018  13:45

Z toho dokumenntu je cítit to, co dnes chybí. Naděje. Naděje, která tehdy aktivizovala občanstvo. A navíc občanstvo leckdy poučené a informované, které dokázalo formulovat své názory lépe než dnešní političtí profesionálové. I zde je vidět, že obrodný proces nebyl (jen) souboj proudů v KSČ, ale byla to záležitost celospolečenská. Hmm, nevědět, jak šla historie dále, soudil bych dle tohoto dokumentu, že Gustáv Husák byl ten největší reformátor. Pro našince zajímavé navíc tím, že jde o dobový pohled na obrodný proces ze slovenské strany. "Videoklipy" skupiny Prúdy, které dokument rozčleňují na jednotlivé kapitoly, potěšily náramně.

• 7.7.2018  08:18

Kontinentální variace na bondovky. Děj vcelku svižně odsýpává a Joachim Fuchsberger dokáže hrát svou superhrdinskou (dvoj)roli s nadhledem i s humorem, takže je hodně dobrou bondovskou kopií. Ale kvalit originálu toto dílko nedosahuje.

• 6.7.2018  10:16

Reflexe vlastní adolescence v ideologickém režimu, která však nemůže smazat dávnou vlastní vinu.

• 1.7.2018  20:26
    O chrabré Kordule (TV film) (1972)

Cha, pobavil jsem se náramně. Už jen ten páně Hlinomazův král je skvělý, jakož i drsná loupežnická rota toužící po buchtičkách se šodó. On už Josef Lada v svých praštěných pohádkách obrací zažité pohádkové klišé, takže jeho emancipované princezny dobývají si své chotě. Takže pan Švandrlík pokračuje již v zažité tradici. A asi i čerpá z tradice podobných příběhů o zmužilých hrdinkách, jako to činí nejvetší krvák české kinematografie natočený v stejném roce.

• 30.6.2018  18:40

Připadá mi, že i v tom roce 1966 to už bylo trochu staromódní. Představitelka vdovy von Sturm přehrává jak ve filmu z let padesátých či čtyřicátých. Ale občasnou ba častou působivou atmosféru to má, a živá panenka je hrůzná dost.

• 24.6.2018  13:12

Na svou dobu film jistě drsný, když zde dokonce nechavají zemřít i děti. Nicméně , doba léta padesátá byla ještě natolik prudérní, aby ve filmu došlo k sexuálnímu násilí na zajatých ženách, což se dálo. Kupodivu, na to, že film je natočen nedlouho po válce, jsou i japonští vojáci popsáni individualizovaně, tedy ne jen jako masa krutých asiatů. Ten happy end je až příliš dobový, s tím se musí jeden smířit.

• 19.6.2018  20:09

V Německu měla ta všelijaká hnutí podporující reformu života moderního lidstva směrem k přirozenosti silnou pozici, první klub Freikörperkultur vznikl, tuším, již na sklonku 19. století. Takže není divu, že tento film propagující tělesnou kulturu, která má vyrovnat devastující vliv průmyslové společnosti, vznikl právě v Německu. Když vidím, že jednou z účinkujících byla Leni Riefenstahl, je mi jasné, že zde čerpala inspiraci k své Olympii. Ale tento film by zřejmě nacionálně socialistickou cenzurou neprošel. Nepodporuje jen atletiku, která vlastně vznikla jako branná výchova, ale i tanec, dokonce i černošský, divošský a extatický, a v případě soudobého německého takový, že by byl tento rázem zařazen mezi Entartete Kunst.

• 9.6.2018  21:49
    Rituál jara (1963)

Pašijové hry v autentickém amatérsky zapáleném podání vesničanů s vloženými dokumentárními přídavky, které zdůrazní protinásilný (ba protiválečný) a společensky rebelský rys Kristova příběhu.

• 3.6.2018  09:02

Dle názvu a roku vzniku čekal by našinec pomalu nějaké dobové porno. Ale on ten film je spíše sexuálně "kontrarevoluční", neb zde ta "revoluce" nevede ke štěstí a k osvobození, leč k prázdnotě a k znechucení. Nicméně, protože se děj odehrává v celkem uzavřené skupině "lepších lidí", snad to má být i kritika buržoazní společnosti, která sexuální revoluci chápe jako čirý hédonismus, tedy naprosto konzumeristicky, takže jim nepomůže ani orgonový akumulátor. Celkem je to film dobově trochu přeintelektualizovaný či snad spíše pseudointelektuálský.

• 27.5.2018  20:24
    Odysseova dobrodružství (TV seriál) (1968)

Tak film byl natáčen na některých lokacích, které jsou ztotožňovány s těmi bájnými, a dokonce i reálie jsou realisticky přizpůsobeny té odhadováné době (cca 1250 př. n. l.). Tedy žádná blýskavá zbroj, přepychové oblečení a mohutné galéry jak v americké Troji. Film je to působivý, jen snad první díl a třetí díl jsou kapánek zdlouhavější. Kupodivu i trikové pasáže, zvláště Odysseova návštěva podsvětí, nevypadají vůbec zastarale či směšně. Ovšem, jestli nějaká žena vypadala jako pravá starořecká hrdinka či bohyně, tak je to Irene Papas. V roli Pénelopy je naprosto dokonalá.

• 22.5.2018  20:56

Zřejmě je (byla) kapitánská dcerka v Itálii populární román, když jej tam několikrát zpracovali. Stejně jako u mladšího a kapánek lepšího zpracování příjemně překvapí zvládnuté reálie. Jeden by málem uvěřil, že jde o ruský film. Zvláště to kozácké vojsko je pěkně divoká a drsná cháska. Na svou dobu hodně dobře zvládnutý dobrodružný film. On se Puškinovi vlastně povedl pomalu čistý western (tedy eastern). Jeho motiv, pohraniční pevnůstka čelící nájezdu barbarů, byla v Hollywoodu i jinde omleta do omrzení. Není to tak silné jako Gardový seržant, ale slabé čtyři hvězdičky si to zaslouží.

• 20.5.2018  12:56
    Země hrůzy (1935)

V mnohém dávám za pravdu hodnocení z klávesnice předhodnotitele Vančury. Taky mne mrzí až příliš volné vykrádání původního Haggardova románu. A i tu nejkrásnější ženu světa bych si představoval zásadně jinak. Ale v jedné věci s ním nesouhlasím, mě se totiž ty dobové triky líbí. Ty kašírované polární krajiny i podzemní prostory, jakož i papundeklová velkolepost toho Ztraceného království mají pro mne kouzlo. Stejně i fantaskní kostýmy a tajemné ohňové rituály vyštafírované tanci. To se k takové mírně pokleslé postarší dobrodružné literatuře hodí ideálně.

• 13.5.2018  19:22

Film je to pěkný, dobrodružný a, navzdory tomu, že je černobílý, i pěkně barvitý. A scéna setkání Stanleyho s Livingstonem je vyloženě dojemná. Jen je to typický Hollywood, takže s historickou realitou je silně na štíru. Zde cynický novinář Henry M. Stanley pod vlivem Livigstoneovým změní se v humanistu, který nakonec po jeho smrti (1873) pokračuje v jeho díle. To je bohužel jen pěkná pohádka. H. M. Stanley zůstal cynickým novinářem a lovcem senzací. Stačí si přečíst jeho dílo V nejtemnější Africe (vydal J. R. Vilímek v r. 1891), kde je popsána Stanleyho expedice na záchranu Emina paši. Vcelku chladnokrevně a cynicky tam vypočítává denní úmrtnost černošských nosičů. Jediným problémém tedy je počet, který je třeba najmout, aby tyto "přirozené zrtráty" neohrozily nesení nákladu.

• 13.5.2018  17:34

Revolverový hrdina, kung-fu bojovník a hypnotizér proti padouchovi se soukromou armádou, který si hraje na Césara. To tvůrci tohoto dílka s tou bizarností kapánek přehnali. Takový na svou dobu vcelku násilný miš-maš, který má asi být občas i vtipný, ale moc se mu to nedaří.

• 9.5.2018  12:46
    Národní očista (TV film) (2018)

Nakonec mi nejpřínosnější připadaly příspěvky etologa Jana Zrzavého. Jinak je to další z těch "objevných dokumentů" dokazující, že největší peklo se rozpoutalo až po II. světové válce v ČSR. Zaujalo mne, že i tak známý případ Herty Kašparové zde byl zmíněn jen jakoby mimochodem a v zjednodušené až zkreslené podobě.

• 8.5.2018  12:36

Ve srovnání s mnohem skromněji vybavenou stejnojmennou inscenací z r. 1965 , připadá mi toto zpracování trochu slabší. Zvláště ta postava onoho lyrického zloděje je podána tak nedobově, že celý ten film sráží.

• 8.5.2018  10:19
    O lyrickém zloději (TV film) (1965)

Přes skromnou až spartánskou výpravu povedeně zfilmovaná Čakova povídka. Zde byl Felix le Breux lepší Václava Vosky, který trošínku přehrával, přece jen bych u adaptace Čapka očekával civilnější projev.

• 6.5.2018  10:49

Ona je půvabná mladá anglická (a na svou dobu) emancipovaná turistka, on je ztepilý řecký pastevec, který by hnedle mohl hrát Odyssea. K tomu slunce, voda, vzduch v řeckém létě. To zní jak námět na červenoknihovní příběh non plus ultra. Leč zdání klame. Je to příběh o náhodném setkání jedinců z tak odlišných kulrur, že i ta láska mezi nimi nemá naději přežít to léto, a oba to vědí, takže i ta letní nálada má zde stálý podtón melancholie.

• 22.4.2018  17:08
    The Sea Wolf (1941)

Hezké dobové triky nezachrání celkově zbodanou adaptaci Londonova románu. Edward G. Robinson dokázal skvěle zahrát nechutné gangstery, ale na roli nietzschovského nadčlověka Vlka Larsena se už typově naprosto, ale opravdu naprosto nehodí.

• 19.4.2018  19:29

Zapomenutý? No, asi už žiji jinde, ale já dospíval v šedesátých, takže nejen foglarovky, ale i dobrodružné příběhy v sešitech edice Statečná srdce z nakladatelství Růže České Budějovice či dobové dětské časopisy byly plné páně Konečného ilustrací. Některé mám ještě schované.

• 12.4.2018  08:02

Ani náhodou nebudu objektivní, neb v jednom takovém skautském oddíle, který od září 1970 fungoval pod jinou hlavičkou (naštěstí ne pionýrskou, to bychom asi radši oddíl opravdu rozpustili) prožil několik nejlepších let svého života. Proto si ani náhodou nedovolím kritizovat ty skautské vůdce, kteří se zachovali "oportunisticky" a pokračovali v činnosti dále legálním způsobem. Ale jak bylo řečeno, pro ty oddíly, které neměly majetek byl přechod do "ilegality" jednodušší. A líbil se mi výběr pamětníků, že tam byli i lidé z malých měst, kde se nedalo skrýt či taktizovat jako v Praze. Jen mne trochu zaráží v oficiálním obsahu ta povinnost k Bohu. Zrovna český svojsíkovský skauting byl od začátku sekulární.

• 8.4.2018  12:28

Pro mne film blížící se v své kategorii dokonalosti, kdy si jeden říká, že takhle to mohlo být. Film drsný a barvitý, kde je Afrika ještě nezkrocená, barbarská, prostě žádný turistický safari kýč. Osudy Spekeho a Burtona, který mj. pro Evropu objevil i Kamasutru a pohádky Tisíce a jedné noci, jsou napínavější než dobrodružný román, lepší než všechny díly Tarzana dohromady. A vědecká konzultace mezi Burtonem a Livingstonem mne pobavila náramně.

• 8.4.2018  08:15

Kdysi viděno na rakouské TV, a tehdy to byl zážitek. Ale i po letech ten film neztratil úplně své kouzlo. Směs erotismu, poetiky, nostalgie a melancholie funguje stále.

<< předchozí 1 2 3 4 13 25 36 48