• Pohádka

Sexy Pistols (2006) odpad!

Autori vsadili na dve pipiny, ostatné šlo bokom. Problém ale je, že Hayek-ová nevie vôbec hrať. A dekolt Cruz-ovej je dosť nevkusný.

Nelítostný souboj (1975)

Priemer. Jediné, čo sa mi páči je, že Ventura tu nepôsobí ako kus ľadu, ale videl som v jeho tvári konečne aj trocha ľudskosti. Ostatné je ako všetky vtedajšie kriminálky - fackovaní svedkovia, húkajúce antony, naháňačka po strechách, ale nad absenciou logiky sa netreba pozastatvovať.

Rychlejší než smrt (1995)

Veľmi slabé. Hackman, Crowe a DiCaprio hrajú dobre, ale Stone je ako jej meno, doslova skamenená, v každej situácii hrá úplne inú emóciu, ako je vhodné. Radšej preto otŕča vnady, aby aspoň mužské oko nezostalo suché. Scenár je úplne tupý a režisér bol zdá sa počas celého natáčania na PN-ke. Pekné sú snáď len občasné spomalené zábery na padajúci pohár alebo vybuchujúci dom. Inak pôsobí film ako z jehovistickej brožúry - taká koncentrácia dofarbených západov slnka sa inde nevidí.

Kong: Ostrov lebek (2017)

Ano, je to konina a kolosalna. Ale ak by to bolo natocene dnes, tak goriliak by sa zalubil do suhajka namiesto do tej tety, gulomet by v rozhodujucej chvili ovladala zena a najvacsi blb by nebol cernoch ale heterosexualny biely muz zo strednej vrstvy, ktory by si v zavere pred jasterom pokorne klakol na znak lutosti, ze ropu z jeho prababky spaloval v aute. Takze vazeni, na tento film este budeme s nostalgiou spominat, verte mi.

Stříbrné brusle (2020) odpad!

Čo to malo byť? Oslava zlodejov? Feministická agitka? Sebezosmiešnie Ruska (rozbité cesty)? Bohatá buržoázna dcérenka sa na prvý pohľad zaľúbi do zlodeja a nadbieha mu, kde sa dá. Jedná sa o ženu, prahnúcu po vzdelaní, a tak svoje kvality dokazuje v celom filme viackrát tou istou chemickou rovnicou/pokusom. Vo voľných chvíľach číta Marxov Kapitál. Všetci bohatí sú zlí. Všetci chudobní sú ňuňu, aj keď kradnú. Navyše sú hlavní hrdinovia krajne nesympatickí, to ale nezmenšuje gýčovitosť scenára. Strata času.

Služka (2023) odpad!

Ak si chcel zaútočiť na Oscara pred 15-mi rokmi, musel si do filmu zaradiť židovskú tému. Ak to chceš urobiť dnes, zaradíš lesby. A hlavne vyradíš modzek.

Tři zlaté dukáty (2023) (TV film)

Ťažký podpriemer. Herci fajn, aj prostredie, ale scenár je primitívny. Keď spisovateľ napíše knihu, vždy mu niekto robí korektúru. Prečo to nejde aj pri filme, kde je namočených oveľa viac ľudí a spálených podstatne viac peňazí? Tak tupá zápletka, mimoriadne plytká a málo uveriteľná, bača génius, pol filmu sa šľachtičná učí robiť halušky, ale hlavné vyvrcholenie deja zbehne za 5 minút v závere, akoby to už chceli rýchlo ukončiť a nevedeli ako. A iritoval ma aj svet, postavený na hlavu, keď hradná pani žiada o ruku baču, lebo je pekný... Už mi z woke kultúry chýbalo len to, aby bol ten bača z Mozambiku, alebo transvestita. No a hlavná pieseň - Čírovú som mal pomerne rád, až do vypočutia tejto pesničky a zhliadnutia videa k nej...

Klíč svatého Petra (2023) (TV film)

Je zaujímavé sledovať, že Čechom sa viac páči tohtoročná slovenská vianočná rozprávka Tři zlaté dukáty (TV film) (2023), ktorá je inak po scenáristickej stránke mimoriadne slabučká. Asi nejaký zvláštny sentiment či nostalgia za Slovenskom... Mne sa naopak zdala vydarenejšia táto, malo to dobrých hercov, hlavu a pätu, vtip aj ponaučenie. Vadili mi iba tri veci: 1. Nárožného cvakajúca protéza - hercovi jeho kalibru by za tie roky mal niekto urobiť poriadne umelé zuby, lebo sa stále bojí, že mu vypadnú, a to mu úplne zmenilo výslovnosť. 2. Romančíkove fúzy, zažltnuté od cigarety - vyzerá ako bezdomovec, nie ako sv. Peter - bol taký problém prefarbiť mu ich na sivo? 3. Remundová až príliš napodobňuje herecký štýl svojej mamy, chápem, že je to možno aj genetika, ale mala by si nájsť svoju cestu, Janžurka je len jedna. Celkove film hodnotím pozitívne, milé prekvapenie.

65 (2023)

Pekne spracované, až na ten hrozný český dabing a večné vyrevúvanie mena toho druhého.