• Fantasy

Rudovous (1965)

Věčně zamračený, nepřístupný a přece se srdcem na nejpravějším místě - takový je Rudovous. Netrvá zas tak dlouho a divák s Jasamutem zjistí, že za zasmušilou tváří se skrývá dobrota a sociální cítění, jaké v sobě má málokdo. Když se po asi dvou hodinách Rudovous poprvé zasměje, připadá Vám to skoro jako zázrak. V životě i ve filmu platí: první dojem je vždy důležitý, ale člověk se podle něj ještě nedá hodnotit. Kurosawa stejně jako třeba Lean si vysloveně libuje v dlouhé stopáži, což mu při hodnocení nedokážu odpustit. Velmi dobře to vystihl uživatel H34D.

Brazil (1985)

Bizarní a i přes množství skvělých humorných hlášek a scén pěkně depresivní. Od Terryho Gilliama snad ani nemůžeme čekat jiný než pořádně ulítlý film. Film není o 1984, ale orwellovská atmosféra je jasná a nepopiratelná už od začátku, kdy se na scéně objevuje nechvalně proslulé Ministerstvo informací. O věhlasu Gilliama svědčí i to, že v té době už slavný de Niro vzal mini roli Harryho Tuttla. Brazil se nemůže líbit každému, ale každému ho doporučím.

Zajatci mlhy (2005)

Antonovům příspěvek není rozhodně nezajímavý. Plyne poměrně pomalým tempem, opírá se o kvalitní kameru, jednoduchý příběh a několik silných scén (modlení vesničanek při příjezdu pošťáka přinášejícího jedné z nich smutnou zprávu o úmrtí muže, návrat invalidního Rusa a jeho opracování stromu). Trpí ale nedotaženým vykreslením jednotlivých postav a malým využitím hudby. A abychom si snad nemysleli, že válka a tatíček Stalin jsou moc daleko, máme tady závěr, který je nepříjemným procitnutím do reality, ale přitom je jediný možný a realistický.

Cliffhanger (1993)

Od slavné úvodní scény na laně je to jedna velká jízda protkaná perfektní akcí (co na tom, že nereálnou), vtipnými hláškami, krásnými exteriéry Dolomit. K dokonalému prožitku mě nechybělo vůbec nic.

Yeopgijeogin geunyeo (2001)

Velmi velmi netradiční romantika. Vytknout můžu snad jen scénu s dezertérem,ale jinak? Nádhera - vtipné a srdcervoucí. Při epilogu jsem měl puls na dvojnásobku v očekávání, co přijde. A pak to přišlo a i když slza neukápla, byly to nádherné pocity. Lepší film z korejského poloostrova jsem zatím neviděl.

Svět podle Garpa (1982)

Pokud bych měl na film nazírat jako na adaptaci výborného Irvingova románu asi bych nemohl dát více než ***. Knihu jsem přečetl před mnoha mnoha lety, což mi umožnilo mít při sledování filmu patřičný odstup a NEPOROVNÁVAT. Nevím, jestli je možné román vůbec zfilmovat a uspokojit přitom jeho skalní fandy. Natolik je komplikovaný a rozsáhlý. Já tleskám za citlivý, emocemi nabitý snímek, který nepatří do žádné mé Top, ale rozhodně neurazí a mohu ho doporučit. Radek99 a Rawen mi mluví z duše. P.S. Zajímalo by mě, jaké je průměrné hodnocení filmu uživatelů, kteří knihu četli a těch ostatních. No, nebýt druhé skupiny, asi bychom tady měli film v modrém (aktuálně 71%).

Říše slunce (1987)

Klobouk dolů především před mladým Christianem Balem, který tady ukazuje svůj nesporný talent. Nejvíce mě zaujala linie vztahu Jima s japonským chlapcem, jejíž vyvrcholení je typicky absurdní, kruté, reálné smutné. Ve Spielbergově režijní filmografii řadím Říši slunce spíše na spodní příčky, pořád to ale bez problémů stačí na ****. Doporučuji knihu, kterou jsem před léty shltnul jedním dechem.

Barbar Conan (1982)

Fantasy klasika podle výborné předlohy Howarda. Těžko si představit v roli primitivního Conana někoho jiného než Arnolda. Děj sice není nic extra, ale vynahrazuje to obstojná akce a vynikající hudba.

Pro hrst dolarů (1964)

Je to všechno ještě takové nevybroušené, ale náznaky geniality tam už jsou. Jako vždy výborná hudba a už tady charismatický, později legendární Eastwood. I když jednoznačně nejslabší, pořád velmi dobrý a důstojný úvod dolarové trilogie.

Howlův kráčející hrad (2004)

Sám nerozumím tomu, proč mě to vůbec nechytlo, zvlášť když jsem byl nadšen z princezny Mononoke a Laputy. Trefně a vtipně to vyjádřil Dudek. U Miyazakiho si někdy připadám jako na houpačce....