Rambo: První krev (1982)

Prvotřídně natočená naháněná, která ať se to někomu líbí nebo ne, patří mezi absolutní klasiku svého žánru. Skvělá podívaná, která dokonale sedla na tělo jak "neherci" Sylvesteru Stalloneovi, tak Brianu Dennehymu v hlavní záporné roli. Vše je zasazeno do nádherných horských scenérií a doprovázeno výbornou hudbou Jerryho Goldsmithe. Film se částečně dotýká i některých společenských problémů, avšak jen povrchně, poněvadž v tomto filmu jde jen o čirou akční zábavu, která se opravdu povedla.

Mizerové II (2003)

Dvouapůlhodinový střihový a především nudný výplach urážející fanoušky prvního dílu... Jak se Michaelu Bayovi úžasně povedl film Mizerové, tak se mu totálně nepovedlo pokračování. Břitký slovní humor zmizel, jednotlivé akční scény jsou možná efektní, ale postrádají hlavu a patu a vše je korunováno přehnanou stopáží. Místo zábavy, na kterou jsem se těšil, se dostavilo modlení, aby už tato zoufalost konečně skončila! Tak špatné pokračování si tedy první Mizerové opravdu nezasloužili!

Poslední skaut (1991)

"Nikdo tě nemá rád, všichni tě nenávidí, posereš to... usměj se, č**u!". "Upadla mi cigareta, dáš mi novou? Dotkneš se mě a zabiju tě!" ... "Varoval jsem tě!". To je jen trocha z břitkých dialogů, kterými tento film oplývá a na kterých stojí. Klasická a kultovní willisovka, plná černého humoru, skvělé akce a především jeden z nejlepších akčních filmů všech dob.

Telefonní budka (2002)

Joel Schumacher je režisér trochu zvláštní - buď natočí absolutní ptákovinu (oba jeho Batmani) a nebo abslolutní pecku jako Volný pád, Čas zabíjet, Hráči se smrtí nebo právě Telefonní budka. Schumacher se nijak nezdržoval předlouhými úvody a rovnou jde na věc. Prakticky celý film neopustíme telefonní budku a její okolí, kde jsme svědky rafinované gradace napětí, napínavé beznaděje a bezvýchodné situace Stua, který dostává lekci života od vyšinutého psychopata, který ho má po celou dobu na drátě a na mušce. Film vás vtáhne do děje tak vehementně, že ani nevíte jak, a oněch 80 minut uběhne jako voda. Film má u mně obrovskou pochvalu, je to jeden z nejlepších thrillerů posledního desetiletí, který je navíc obohacen o vynikající herecké výkony Colina Farrella, ale především Kiefera Sutherlanda, jehož tvář se sice objeví jen rozmazaně na několik sekund v závěru filmu, ale i přesto jeho mistrně podaný hlas psychopata v telefonu je nepřekonatelný, což ovšem okusíte jen pokud Telefonní budku shlédnete v originální verzi.

Terminátor (1984)

Dnes se tomu nechce snad ani věřit, ale Terminátor byl natočen jako polonezávislý snímek! Myšlenka o zabijácích-robotech z budoucnosti, vraždících v současnosti byla naprosto skvělá a mrazivě fascinující. James Cameron dokázal natočit nepřekonatelné sci-fi, které v sobě snoubí kovově chladnou atmosféru s nervydrásajícím napětím, jež je navíc dokonale vybarvena bezemoční hudbou Brada Fiedela, která je naprosto nadčasová, stejně jako celý film. Obsazení role Terminátora Arnoldem Schwarzeneggerem, jehož hraní (nebo spíše nehraní) se ukázalo pro roli robota naprosto skvělým a fantastickým. Terminátor si dokonale pohrává s nervy diváka, vtáhne ho do napínavého a bejnadějného boje o holý život a zároveň v nás budí i spoustu otázek týkajích se světa, ve kterém žijeme, jeho přetechnizovanosti a nebezpečími s tím spojenými. Atmosféra nás vtáhne a už nepustí, dokonale nám cuchá nervy a nedá nám ani na minutu odlehčit, což je vynikající, protože v mých očích jsou právě odlehčení a humorné vložky největší slabinou pokračování Terminátora, které dávají zaniknout té úžasné atmosféře a to je chyba. Ať si kdo chce co chce říká, podle mě dal James Cameron s minimálním rozpočtem vzniknout nejlepšímu sci-fi všech dob! K nejlepším patří i soundtrack k tomuto filmu.

Batman a Robin (1997)

Joel Schumacher je zvláštní režisér. Buď se mu povede natočit perfektní film a nebo naopak naprostou slátaninu, nic mezi tím. Jeho dva Batmani bohužel patří do kategorie těch slátanin. Joel Schumacher skvěle rozjetou novodobou batmanománii naprosto utopil v kýčovitých komerčních sračkách (promiňte to slovo, ale bez vulgárnosti to prostě nejde!), na které se nedá prakticky ani koukat! Přiznám se, že mám trochu výčitky svědomí, zda není i té jedné hvězdičky pro tento filmový hnůj škoda. Schumacher už navždy vejde do povědomí fanoušků jako vrah Burtonem tak skvěle zahájené série...

Batman (1989)

Burtonův první Batman je prvním zpracováním netopýřího muže, se kterým jsem měl tu čest se setkat a podle mého názoru patří spolu s Nolanovými novějšími snímky k nejlepším zpracováním netopýřího muže a k nejlepším adaptacím komiksových příběhů v dějinách filmu. Burtonovi se naprosto famózně vydařilo ztvárnit temné, špinavé a ponuré prostředí Gothamu, které je jako vystřižené z klasických černobílých komiksů, Dannymu Elfmanovi se mistrně povedlo celou tuto atmosféru ještě dokreslit skvělou hudbou (titulní melodii bych dokonce zařadil mezi nejlepší a nejchytlavější v celé filmové historii)! Chválím i skvělé rekvizity, masky či kostýmy, výborné je herecké obsazení - především perfektně šílený Jack Nicholson. Michael Keaton je nejcharizmatičtější představitel Batmana (Christian Bale jistě promine) a Kim Basinger je pro změnu nejpůvabnější "Batmangirl", která strčí do kapsy všechny pozdější následovnice.

RRRrrrr ! ! ! (2004) odpad!

Jeden z nejhorších filmů, jaké jsem kdy viděl. Slátanina překypující těžce dementním a nevtipným humorem. Gerard Depardieu se tentokrát při výběru role těžce seknul! Po shlédnutí filmu, což jsem měl velké potíže vydržet, jsem měl pocit GRRRrrr v žaludku...

Ovládací panel
12 bodů