Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Krimi
  • Horor

plakát

Devadesátky - Král diskoték (2022) (epizoda)

Ta záplava jmen a postav je fakt únavná. Chápu, že v Jonákově kauze byla zapletena spousta lidí, ale je opravdu nutné, aby v jednom dílu bylo asi deset tisíc postav ? Nešlo by to trochu zpřehlednit ? Kdo si má tolik jmen pamatovat ? Zatím je ten seriál dost nezáživný. Pan Mareš si neuvědomil, že ne každý se v té síti zločinců 90. let orientuje stejně jako on. A nevím, proč se sem z Případů 1. oddělení přesunuly některé postavy, když se svými staršími verzemi nemají kromě jmen vůbec nic společného (hlavně Finger coby mladší verze Polívky je totálně mimo). A co se týče vychvalovaného Michala Novotného - s takovouto výraznou parukou by vypadal jako Ivan Jonák skoro každý. Včetně mne. Včetně Jana Čenského, Jiřího Krampola nebo Kateřiny Brožové.

Jedině Tereza (2021)

No a zase: komedie by měla být vtipná. Scénář je sice dramaturgicky v pořádku z hlediska stavby příběhu apod. Ale co je to platné, když je v něm minimum humoru. A to málo komických situací, které se v něm přece jen vyskytnou, je zabito topornou režií, resp. topornými herci (Orozovič). Kdyby stejný příběh zpracovali vtipnější a invenčnější scenáristé, natočil to lepší režisér a někteří herci se vyměnili, mohla vzniknout povedená věc. Takhle lze vyzvednout jen krásnou Veroniku, na kterou se pořád příjemně kouká, a Matouše Rumla, jehož postava je ovšem žalostně nevyužitá.

plakát

Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021)

Pánové tvůrci, když už točíte komedii, tak by měla být aspoň trochu vtipná, ne ? Zaregistroval jsem asi dva průměrné vtipy, dva nepovedené pokusy o vtip a spoustu hluchých míst, kde by se nějaký vtip hodil, ale scenáristy žádný nenapadl. Scénář je prostě naprosto marný, bez nápadu, stejně jako režie. Kozub a Štáfek by mohli být dobrá komická dvojka, ale tady se neměli čeho chytit. Andrea Daňková je jako vždy tragická. A u Magnuska je těžké poznat, zda hraje tak dobře blbce, nebo hraje tak blbě. Zkrátka: 103 minut humoruprosté nudy.

plakát

Mazel a tajemství lesa (2021)

Navázat na tradici českého dětského filmu je sice chvályhodné, ale musí se to umět. Mazel a tajemství lesa je vyprávěný tak zmateným, chaotickým a nezáživným způsobem, že děti mnoho věcí asi ani nepochopí, natož aby je to zaujalo nebo dokonce bavilo. Chtělo to zkrátka lepší scénář... a vlastně i lepšího režiséra. Oukropec už poněkolikáté selhal.

Minuta věčnosti (2021)

Když už dělám film založený na dialozích, měly by být zdařilé, což nejsou ani zdaleka. Dost tu hapruje i logika. Za prvé: Otec a dcera se spolu baví o věcech, které museli probírat během života už mockrát a mnohem dřív. To spolu začali mluvit až na Islandu ? Za druhé: Co je nejlepší věc, kterou může otec udělat udělat po komplikované operaci srdce své dcery ? Vzít ji na náročnou túru napříč Islandem. No nic. Každopádně velmi nudný film s banálními dialogy. Lze ocenit jen sympatickou Martinu Babišovou (spíš zjev než herecký výkon) a záběry islandské přírody.

plakát

Jak si nevzít princeznu (2021) (TV film)

Popravdě, na pohádku jsem se díval kvůli Aničce Fialové a té to tady opravdu moc slušelo (škoda, že musela nosit ten neforemný kostým). Jinak nejslabší složkou filmu je tradičně scénář. Z cestování časem a časových paradoxů šlo vytěžit mnohem víc (a nelogičností mohlo být míň). A sbližování prince a princezny tu není vykresleno dostatečně přesvědčivě, scenárista mu nevěnuje dostatek prostoru a místo toho se zabývá podružnostmi. Záporem je i nepodařený dabing německé herečky (zvukařovi by měli snížit plat). A proč nebyli potrestáni záporáci ? To je v pohádce dost podstatná chyba. Ale jinak se na pohádku dá dívat bez problémů, díky dobré režii, hereckým výkonům většiny zúčastněných a humoru (i když i toho mohlo být více). Suma sumárum: lepší než jsem čekal. Jen se obávám, že malé děti ty časové paradoxy vůbec nepoberou.

plakát

Případ Roubal (2021) (seriál)

Roubalova causa měla velký potenciál, a kdyby se to správně uchopilo, mohla vzniknout vynikající minisérie. Ale tohle je podprůměr, nemastné, neslané, místy amatérské. Scénář je nezajímavý a ani paní režisérka se tentokrát moc nepředvedla, hlavně co se týká výběru a vedení herců. S výjimkou Čermáka (který ale nemá co hrát) a kupodivu i Čenského je to jedno herecké nemehlo vedle druhého, a to ve velkých i epizodních rolích. Veškrnová znovu potvrzuje, že už dávno zapomněla hrát, no a Vodochodský, Roskot, Julina a mnozí další nikdy hrát neuměli. V některých případech jde vyloženě o castingový omyl (Duchoslav jako soudce ? Jan Slovák jako vážený právník ? To jako vážně ?). Promarněná příležitost.

Ochránce (2021) (seriál)

Pro mě rozporuplný a nevyrovnaný seriál, některé díly zdařilé, většina ale ne. Je sice záslužné, že seriál upozorňuje na některé problémy ve školství, ale scenáristické zpracování těchto problémů často pokulhává. Tvůrci se tváří, že jsou objektivní, ale ve skutečnosti do nás cpou svůj liberální světonázor, takže se zastávají mladistvých vrahů, násilníků, delikventů, flákačů, dokonce muslimských migrantů, a na pranýř stavějí učitele, vychovatele a celou českou společnost, která je podle nich xenofobní, konzervativní, odmítavá k moderním trendům. To mi vadilo, protože můj pohled je přesně opačný. Smůla, režimní propaganda na mě neplatí a nikdy neplatila. Problém jsem měl i s hlavním hrdinou, jehož charakter jsem nepochopil. Připadal mi jako beztvará améba, jejíž vlastnosti a chování se neustále měnily podle momentálních potřeb scenáristů. Navíc z něho udělali obětavce a supermana, který každý případ řeší skoro s nasazením života a nemá problém v rámci vyšetřování vylézt na sto dvacet továrních komínů. (Ve skutečnosti školský ombudsman sedí na prdeli v kanclu a není o něm vůbec slyšet.) Lukáš Vaculík si s rolí zjevně nevěděl rady, Iveta Dušková se do role jeho manželky vůbec nehodila (ošklivější herečku už nenašli ?). Naopak mě příjemně překvapil Pavel Řezníček, který snad poprvé zahrál něco jiného než sám sebe a byl skvělý.

Čas (2021) odpad!

Základní nápad je dobrý, ale jeho zpracování je úděsně amatérské, a to po všech stránkách. Diletantismus nejhoršího zrna. Otřesný scénář, nekonečná řada nelogičností, hrozné dialogy, špatní herci... Ještě že na Thomasin v plavkách je hezký pohled, jen díky ní jsem to nevypnul v půlce.

plakát

Ochránce - Hidžáb (2021) (epizoda)

Vyznění tohoto dílu mě nepřekvapuje, čekal jsem to, protože tvůrci svůj (trapný) liberální světonázor neskrývají už od začátku seriálu. Takže poselství tohoto dílu: muslimští přistěhovalci nám vůbec nevadí, ani islám ne, ale hidžáb zakázat bohužel musíme, protože česká společnost je ještě nezralá a xenofobní a neodpustila by nám to. Rádoby objektivní, ve skutečnosti  tezovité a hájící ty "správné" názory.

Ovládací panel
4 body