Fontána pro Zuzanu (1985)

Je to takový slovenský předchůdce Discopříběhu a docela povedený. Rapoš tu ještě potlačil svoje sklony ke kýčovitosti (které po revoluci propukly naplno) a dokáže některé melodramatické momenty shodit vtipem. Hudba je výborná, bez ní by ten film nebyl ani ze čtvrtiny tak dobrý. Zajímavé je, že režisér většinu herců nafasoval v Ostravě. Vejmělková je krásná, ale tady mi moc sympatická nepřišla, to spíš Jiří Bábek, který se později bohužel moc neuplatnil.

Hořké léto (1995) odpad!

Neskutečně amatérské, či spíše diletantské dílko, jehož autoři nejen že nemají ani stopu talentu, ale chybí jim jakákoliv znalost těch nejzákladnějších pravidel filmového řemesla, jak v oblasti scénáře, tak v režii. Většinu rolí hrají naprosto neschopní neherci, které by nevzali ani do ochotnického spolku v Dolní Lhotě. Byl jsem na tom (bohužel) v kině a diváci se smáli od začátku do konce, i když to mělo být drama s tragickým koncem. Tragédie to opravdu byla, ale v jiném smyslu, než tvůrci zamýšleli. Helena Růžičkova se synem Jiřím vystupují jen v jedné scéně a Jirka vypráví veselou historku, přičemž má na sobě tričko s logem jedné ze sponzorských firem, včetně adresy a telefonního čísla (!!!) a kamera ho zabírá v detailu asi pět minut. A s podobnou nenápadností jsou tu prezentováni i ostatní sponzoři. Nejlepší je scéna, kdy hrdinka navštíví svou kamarádku, která pracuje v pojišťovně, a kamarádka jí podrobně vysvětlí výhody pojištění u tohoto ústavu. Nejvíc ale asi přispěla Záchranná služba města Olomouc, která tu hraje skoro jednu z hlavních rolí. Pro informaci: Honza Rosák hraje ředitele záchranky a taky vypráví "vtipnou" historku, Jan Přeučil hraje docenta na univerzitě a naštěstí nevypráví nic. No prostě tento film je naprostý blábol, nejhrubší diletantismus, úplné dno porevoluční české kinematografie. Režisér Bartoň to naštěstí pochopil a už nikdy nic nenatočil. A tento film zamknul do trezoru, odmítl poskytnout kopii do Národního filmového archivu a nedal ten film ani do televize, ani na video. Což je trochu škoda, protože tento film by diváky určitě pobavil. Dodatek k oficiálnímu textu distributora: krása je relativní pojem a Veronika mi moc atraktivní nepřišla. Kromě toho Michal ji sice zachrání, ale Veronika nakonec umře. Neptejte se mě proč.

Harry a syn (1984)

Paul Newman v titulní roli je vynikající, o tom žádná. Ale to je taky skoro jediné pozitivum tohoto filmu (pochválit ještě lze dobré dialogy). Ten krasaveček v roli syna byl na mě až moc sladký a spíš mě iritoval, i když ta samotná postava mi byla blízká tím, jak se snaží prosadit se coby spisovatel. Znám to. Autoři asi chtěli ukázat, jak je hezké, když se otec a syn mají rádi (něco jako Spejbl s Hurvínkem), ale ten vroucí vztah mezi nimi byl hodně přehnaný. Aby se otec a syn každou chvíli objímali, mazlili a kdovíco ještě, to jsem nikdy nikde v reálu neviděl, ani ve vlastní rodině, ani jinde. A kdyby jo, připadalo by mi to divné a nepřirozené, skoro pedofilní. Co se týče příběhu, sice oceňuju snahu, aby to bylo jako ze života, jenže to nebylo natočeno tak poutavě, abych se nenudil. A nudil jsem se hodně.

Kiss Kiss Bang Bang (2005)

Čím dál tím víc mám pocit, že většina zdejšího osazenstva na ČSFD jsou pozéři, snobi a papoušci bez vlastního názoru, kteří se připojí k oficiálnímu hodnocení, vezmou ho za své a skáčou s davem. Jsou všichni nadšeni z Temného rytíře ? Tak já budu nadšený taky. Je Kiss kiss bang bang prezentovaný jako boží kultovka ? Tak já budu taky chrochtat blahem, jak je to kultovní a skvělé. Jenže není. Je to divný film (což není pochvala). Spletitý děj mi nevadil, takových už bylo. Ale že by to bylo vtipné ? Tak to mám asi divný smysl pro humor. Celou dobu se ve filmu žvaní a žvaní, dialogů je tolik, že by vystačily na 13-dílný seriál, prostě se planě žvaní a žvaní, i když je fakt, že občas se nějaký vtip objeví. Ale to by bylo fakt smutné, kdyby se v tom množství řečí nějaký vtip nenašel. Když střelíte do ptačího hejna, taky většinou nějakého ptáka trefíte. Originality je tu taky málo, třeba vtipy s ufiknutým prst už jsem někde párkrát viděl. Zajímavé jsou leda hrátky s komentářem vypravěče a taky úvodní scéna na konkursu. Herci mě nijak zvlášť nezaujali.

Barevný závoj (2006)

Dokonale vybroušený film po všech stránkách, který dokáže vyvolat emoce. Nic nechybí ani nepřebývá. Naomi konečně jednou nevypadá jako panenka Barbie a Edward mě po dlouhé (ale opravdu dlouhé) době zase potěšil. Holt když se tématu ujme profík, dokáže z něj vyždímat vše, co v něm je. Ondřeji Trojane a Petře Jarchovský, TAKHLE měly vypadat Želary !

Štít a meč (1968) (seriál)

Pro Orlau32: V titulcích je uvedeno, že Vladimír Brabec hraje postavu českého partyzána Jaromíra Drobného. Ale když si tu postavu ve filmu najdete, zjistíte, že ten herec není Vladimír Brabec, ale někdo neznámý, Brabcovi nepodobný. Takže to je asi nějaký jmenovec. Nebo se Sověti spletli.

Labyrint srdce (1961)

Jeden z Krejčíkových nejslabších filmů. Ne že by byl špatně natočený, ale příběh je v podstatě pouze černobílou (v obou smyslech toho slova) schematickou politickou agitkou o tom, že všichni emigranti jsou zrádci a zločinci. V roce 1961 se mi takové pojetí zdá už trochu zpozdilé.

Operace Silver A (2007) (TV film)

Řemeslně je to nadprůměrné, i když na to asi měli málo peněz, protože komparsu je tu minimum a ve scénách, odehrávajících se ve městě, projede vždycky před kamerou jen jeden náklaďák, a to ještě pokaždé tentýž (šedomodré auto s návěsem). Problém je v rovině ideové. Komunisté ve svých filmech zbavovali odbojáře jakéhokoliv soukromého a milostného života, tento film předkládá opačný extrém: vypadá to, jako by členové odboje neměli nic jiného na práci, než flirtování a sex. O jejich ilegální práci se neozvíme vůbec nic. To je špatně. Je zkrátka vidět, že scénář psala žena a ženy si ten film asi taky nejvíc užijí, protože připomíná romantické filmy o lásce, které mají tak rády. Navíc atmosféra okupace tu není vystižena věrohodně, hrdinové jsou zcela bezstarostní, Němce na ulicích nenajdete a odbojáři se v pohodě producírují po městě i v restauracích, aniž by je někdo poznal. Kam se tento film hrabe třeba na Vyšší princip, kde byla ta atmosféra všeobecného strachu vystižena skvěle. Teprve v posledbní půlhodině začne maso, ale to už je pozdě. Aspoň že herci jsou dobří, obzvášť holky (Vilhelmová jako hloupá slepice je perfektní).

Beznaděj (2006) (TV film)

První třetina filmu je fajn, protože nevíte, o co tu jde. Ale jakmile zmizí Ron Perlman a objeví se ten trapný smrkáč žvanící o bohu, jde film šupem dolů. Ten čínský démon je docela břídil, moc se nepředvede a k jeho odstranění stačí jen jeden velký pšouk. Ty nejdůležitější postavy přežijou všechny (bohužel). Kromě toho nevím, proč je jich tak moc, když některé figury jsou tu úplně zbytečné (řidič, stopařka, Annabeth Gish). Zkrátka od třetiny filmu se už jen žvaní a žvaní, napětí mizí, akce je minimální, finále je odbyté. Pořád jsem věřil, že ty žvásty o bohu nejsou myšleny vážně a že na konci nás čeká nějaká rafinovanost, která to obrátí naruby, ale kdeže: film je opravdu jen odporná předvídatelná náboženská agitka, hlásající, že bůh je krutý, ale má nás rád a my ho taky musíme mít rádi. Tohle že je S.King ?

Policajt v Beverly Hills II (1987)

Druhý díl je o chlup lepší, protože ho natočil lepší režisér (Tony Scott). Ale jinak vše při starém. Humor tohoto filmu mi nekonvenuje, připadá mi to, jako kdyby se člověk, který není vtipný, hrozně snažil vtipný být, ale nejde mu to. Taky je ten film hrozně užvaněný, přičemž 80 % toho žvanění je jen blábolení beze smyslu.