Policajt v Beverly Hills (1984)

Tak na tomhle filmu se zub času hodně podepsal. Dneska už je hodně zastaralý a vyčichlý, jak po stránce komediální, tak akční. Před listopadem to u nás musela být bomba, protože tu nic jiného nebylo. Ale ve srovnání s jinými filmy té doby a hlavně té pozdější, už to neobstojí. Nevtipné, nudné, nezajímavé.

Romeo a Julie (1996)

Pokud chtěl Luhrmann dát klasice moderní háv, určený mládeži, sotva to mohlo dopadnout lépe. Což ovšem neznamená, že jsem z toho nadšený. Je to nevyrovnané: některé scény jsou skvělé (společné scény titulní dvojice), některé jsou na zabití (všechno s Merkucciem a Tybaltem). DiCaprio je dobrý a Claire je k sežrání (škoda, že v dalších letech ten mladistvý půvab ztratila).

Rosamunde Pilcher - Návrat domů (1998) (epizoda)

Já tyhle červené knihovny nemám rád a většinou je ignoruju. Na tohle jsem se díval samozřejmě jen kvůli Keiře, ale ta se v tomhle dílku moc neohřála a nahradila ji Emily Mortimer, což nebylo moc šťastné, protože když dnes víme, jak vypadá dospělá Keira (nádherně !), tak tahle výměna je prostě úplně mimo. To není nic proti Emily, prostě je to špatný casting. Nakonec jsem vydržel i zbytek tohohle filmu, ale musel jsem si to pouštět po kouskách, protože vcelku se to vydržet nedá. Je to prostě červená knihovna se vším všudy: konec odhadnete už na začátku, dialogy jsou banální až stupidní, všechny postavy jsou nesnesitelně hodné a chápavé atd. Překvapilo mě pouze to, že na tento typu filmu tu bylo relativně dost nahoty.

Kód smrti (2008)

Na první pohled to vypadá nadějně: Jeff King režíruje videoklipovým stylem, akce je tu dost a příběh (hledání vraha, který na místě činu nechává šifry) taky nezní špatně. Jenže už když jsem v úvodních titulcích zjistil, že scénář napsal Seagal sám, začal jsem tušit průser. A taky že jo. Po slibném začátku se z filmu rychle stává naprostý blábol, s mnoha nelogičnostmi a hloupostmi. Tak třeba: Steven vyšetřuje vraždu prostitutky a jde vyslechnout jejího pasáka. A pasák i se svými gorilami okamžitě rozpoutá rvačku a pak i přestřelku, i když s tou vraždou nemá nic společného ! Tak proč se tak urputně brání ? Jiný příklad: Steven shání autora textu jedné písničky. Když ho najde, začne ho honit a zuřivě po něm střílí, i když nemá sebemenší důkaz o tom, že ten textař má s vraždami něco společného. A do třetice: agentka FBI (jejíž jednání jsem taky nepochopil) vyšetřuje vraždu v horním patře paneláku. Poté sejde do přízemí, jen tak vyrazí dveře do úplně cizího bytu, kde zrovna nějaký chlápek mlátí svou ženu. Agentka ho zpacifikuje a v klidu odejde. A ještě: vrah ztratí peněženku. Policajti tak zjistí jeho adresu, druhý den se na ni vydají a hrozně se diví, že vrah není doma. A takových kravin jsou tu mraky. O závěrečné scéně už radši ani nemluvím. Režisér se taky moc nepředvedl. Akční scény mají vesměs dost divnou choreografii. Nevěřím, že by se někdo při honičce a přestřelce choval takhle pitomě, jako se to děje tady. A Stevenovy rvačky ? Taky za moc nestojí. Sice jsou dostatečně brutální, jenže Stevenovi protivníci jsou o hodně slabší než on, takže to nakonec vypadá tak, že Steve pět minut toho maníka mlátí a hází s ním po místnosti, i když ten chudák mu nemá šanci zlomit ani nehet. Tohle se nepovedlo.

Mr. Johnson (2008)

Není to až takový průšvih, jak jsem čekal. Řemeslně je to docela slušné, i když scénář nevyužil možností námětu tak, jak mohl. Režisér si ale měl nechat víc záležet na castingu. Na jedné straně skvělá Issová a přirozený Jeffrey Joseph, na straně druhé neschopný kdosi v roli Václava a hromada ochotníků v menších rolích (ano, včetně Apolenářové a Vondráčkové). Mohlo to jít i do kin, ostuda by to nebyla, vedle těch českých sraček z poslední doby (jaro 2009) by to možná i vyniklo.

Jaškův sen (1996)

Je to natočené trochu staromódně, ale kultivovaně, s citem pro filmovou řeč. Příběh je poutavý a herci sympatičtí a přesvědčiví. Kromě Horvátha, který je poněkud křečovitý (a bohužel to není poprvé). Pro mě jeden z nejlepších slovenských filmů 90. let.

Demokrati (1980)

Sice vím, co tvůrci chtěli říct, ale příběh mě vůbec nezaujal, byl o ničem. A režisér to svou neschopností ještě dorazil. Jedině herci snad stojí za pochvalu.

Na pochode sa vždy nespieva (1960) odpad!

Teď nehodnotím obsah, ale tu neuvěřitelně amatérskou realizaci. Režisér by měl vrátit diplom, pokud vůbec nějaký má, a střihače bych poslal na Sibiř. Ale možná režisér vůbec na place nebyl a štáb to nějak natočil sám. Tomu filmu chybí aspoň základní řemeslná úroveň, i svatební video je líp natočené a sestříhané. Chudáci herci vůbec nevědí, co mají dělat, a tak je to v tomhle dílku se vším. Nedoporučuji !

Poslední noc (2009) odpad!

Steven se už asi definitivně zbláznil. Nemyslím tím jeho úmysl hrát v hororu o zombících, to by mohlo být i zajímavé. Jenže to by si nesměl vybrat takovouhle sračku. Ten film nefunguje vůbec v ničem. Scény se zombíky jsou k smíchu, ty strašné dialogy jsou snad za trest a všechny postavy bez výjimky se chovají hrozně nelogicky. Abych aspoň naznačil děj: V jakémsi špitále se ocitne šest lidí. Aby utekli před zombíky, chtějí se co nejrychleji dostat ven (kde je zombíků ještě víc). Jediná cesta ven je přes bezpečnostní dveře v přízemí. Takže v celém špitále asi nejsou žádné jiné dveře ani okna (a jak se tam tedy ti lidé dostali ?). Lidé se ke dveřím musejí dostat co nejrychleji, jinak se zavřou, ale přesto mají spoustu času na to, aby si dali v jídelně sváču. Jakmile si začnete klást tyto otázky, už nepřestanete. Steven tu nemá hlavní roli, ale sotva vedlejší, a po celý film mumlá v podstatě jen jednu větu v různých variacích: "Musíme to tu vyčistit.". Zkrátka tento film je vhodný jen pro masochisty a sebevrahy.

Porota (2003)

Poněkud nezáživné, ale zajímavé. Kdo se neorientuje v americkém soudním systému, ten se bude v příběhu - aspoň ze začátku - trochu ztrácet.