• Thriller

Chvíle pro píseň trubky (1980) (TV film)

Hodnotim celkem vysoko, neboť dvojka Zinnerová-Ráža.....k tomu není co dodávat. Moc se mi líbila Pichlíková s Benešem, při jejichž scénách trochu mrazilo, ale vyvažovala to poetická krása mladé herečky. Sborový dívčí zpěv byl fajn.

Jack Reacher: Nevracej se (2016)

Mladší a slabší bratříček povedené jedničky. Nejde o žádný odpad, to ne, Cruise kazit neumí. Ovšem zápletka za použití blond jo-ne-nevim dcery Danči Jarošový ve stylu "Dalších a dalších a dalších 96 hodin", to nemohlo dopadnout moc dobře. Pokud nebudou v případných následujících pokračováních hrát děti a závěrečná scéna se odvine po vzoru Roberta Duvalla z prvního dílu, určitě zas mrknu. A mimochodem, Tomáš se nám nějak kulatí, chtělo by to při přípravě na natáčení omezit jistý druh nelegálních podpůrných prostředků (viz hotelová scéna a vypouklé břicho byť s minimem tuku).

Most (2011) (seriál)

Videl jsem az čtvrtou sérii, nicméně aspergerová Sofia mi zhruba naznačila, v jakem duchu se ponesou série předchozí. Její postižení nahrává spoustě komických situací, kdy lidé, kteří s ní prijdou do styku, zůstávají mnohokrát doslova jako opaření. Helinová je vlastně docela kočka, ale bohužel se nám za celou dobu seriálu ani jednou nepřevlékla, což nemuselo některým jejím policejním kolegům, sedícím s ní během služebních výjezdů v jednom voze, zrovna vyhovovat. Nicméně séroš patří k těm povedenějším a extrémně vysoké hodnocení přikládám právě netradiční figuře originální vyšetřovatelky.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Toma Cruise mam rad a abych pravdu řekl, marne si vzpomínám, jestli jsem ho kdy viděl učinkovat ve špatném filmu. Tento neni vyjímkou. Zábavný akčňák áčkové kategorie, který nezpomalí, jakoby neměl důvod, nechat vás nadechnout. Přesto má snímek příjemnější timing než další Cruiseův majstrštik "Missing...." nebo jaksi nabubřelý "007".

Oblouk světla (1983) (TV film)

Jedno z řady životopisných dramat o významných osobnostech českého vynálezectví a vědy. Jde vlastně o krátkou epizodu života Křižíkova, týkající se sporu ohledně elektroinstalace pro Národní divadlo. Výkony hereckých bardů jsou standartní, obsazení mladého Kňažka neobvyklé, ale budiž. Celkový vjem z dvoudílné inscenace je spíše průměrný.

Nezralé maliny (1980) (TV film)

Samozřejmě doslova legendární scénář páně Hubače v dobrých rukou režiséra Filipa. Výborně napsané dialogy jakoby šité hereckým profíkům na míru. Během scény ve starobinci mne velmi pobavila Darja Hajská, která odešla do hereckého nebe zhruba rok po uvedení filmu spolu se Šejbalovou, aby obě za další rok následoval Nedbal.

Život je tvrdolín (1979) (TV film)

No, nestíhám zírat na některé komenty, prý vhled do normální rodiny osmdesátých let. Tak, v době vzniku filmu ještě lidé netušili, co bude nebo nebude v osmdesátkách, bohužel. Navíc šlo o rodinu lékaře a překladatelky, tedy v časech socialistických absolutní minorita. Nicméně námět byl originální, jen škoda té formy. Celé to dopadlo defacto jako jedna velká katastrofa. Hodně blbé.

Kamenný orchestr (1981) (TV film)

Jako kdyby měla inscenace utržený ocásek, násilně useklý konec. Snímek zavání sice tak trochu morálním klišé, ovšem nad vodou ho drží herecké obsazení. Vinklář tu defacto charakterově "vykrádá" svou dřívější postavu bývalého boxera ze seriálu "Byl jednou jeden dům", kteréžto úlohy mu jdou výborně, tzv. od huby.

Bronzová spirála (1988) (seriál)

Třídílná koprodukce o zaživa zneuznaném a bídu často zažívajicím vynálezci, šikovném mechanikovi a příkladném lesníkovi. V mém rodišti, severočeském Mostě máme známý kopec, který nese hrdě jeho přijmení, jmenuje se Ressl.

Požehnaný věk (1979) (TV film)

Velmi úsporná mikro inscenace, která jakoby skončila dříve než začala. Téma dobře známé, smutné a šablonovité. Řehoř v roli pro něj typické, melancholické a křehké.