Britannia - Epizoda 7 (2018) (epizoda)

V rámci žánru naprosto nevídaný scénář téměř divadelního charakteru. Tři páry. Tři chatrče ve vyhořelé vesnici a tři naprosto odlišné dialogy. Tenhle díl dokazuje, že tvůrci týhle série zvysoka kašlou na očekávání diváka a dělají to prostě po svém. Skvělé.

Britannia (2018) (seriál)

Výrazně podhodnocený seriál, který většinu jedno a dvouhvězd schytal od lidí, kteří viděli jenom pilot. Mírně nadhodnocuju pro osobitou stylizaci, neokoukané a na výjimky dobře hrající herce a krásné exteriéry. Scénář je o trochu slabší hra o trůny, ze které velmi pozitivně vyčnívají hlavně mystické pasáže, při kterých si člověk nemůže být jistý, na jaký žánr se vlastně kouká. Já si jsem celkem jistý, že je to ve skutečnosti téměř čistokrevné historizující (nikoliv historické) fantasy. Pokud někdo strhává kvůli tomu, že to není historické (a ono opravdu není, je to prostě jiný žánr), je to jeho hloupost. PS. Sedmý "komorní" díl dokazuje, že scénáristi mají koule točit to úplně mimo škatulky. Lahůdka. Dávám 70,01%

Vetřelec: Covenant (2017)

Film tupější než většina fláků od Uweho Bolla. Jeho sledování mě bolelo snad víc než postavy během svých zbytečných smrtí. Ale ty to aspoň měly rychlý. Tak nelogické a stupidní chování (proč jsou do háje vždycky do vesmíru posíláni tak neschopní idioti? Protože pokud vám posádka v Prometheovi přišla neschopná, tak tohle je oproti nim parta z posledních lavic pomocný školy), a tak nevýrazné a naprosto nezajímavě zahrané charaktery, to už jsem dlouho neviděl. Prometheus měl aspoň dobré obsazení, ale tohle...to prostě nezachraňuje ani ten Fassbender. S mytologií vlastně ani takový problém nemám, ale v tom filmu je tolik wtf momentů na jednu stranu a předvídatelnosti na stranu druhou, že to prostě neberu. Nefunguje tady ani gradace, napětí, hudba, prostě nic. Body za konečně kloudnýho vetřelce, rating a pěkný design prostředí, ale jinak bída a běs. 35 %

Single Lady (2017) (seriál)

První díl působí chvíli celkem sympaticky a člověk věří, že by i scénář mohl mít hlavu a patu. Jenže po tom pátém musím konstatovat, že je to celé strašlivě o ničem. Kdyby to dohromady mělo jenom dva díly místo těch (zatím) pěti, vůbec nic by se nezměnilo. Nezachraňují to ani postavy, které už nejsou zajímavé, jen otravné.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Dnes večer si uvaříme válečný film. Jako hlavní ingredience nám poslouží nesympatický nevtipný Forrest Gump, kterého pěkně obalíme v kýčovitých záběrech, povrchních dialozích a navrch přisypeme hrst plochých a toporných postav. Hodinu a půl dusíme v plytkém popisu osobního života a výcviku, abychom nakonec výslednou směs další hodinu flambovali v okázalém, směšně přepíčeném, ale vlastně celkem detaily kypícím a pěkně nasnímaném okinawském pekle. Pak oheň ztlumíme a necháváme ještě dvacet minut odstát v dalších vlnách kýče, patosu a záběrů na Bibli. Po zkonzumování zaženeme těžký pocit v žaludku dezertem v podobě záběrů na reálné lidi z příběhu. Jinými slovy plytký kýč, který těm nejlepším válečným filmům nesahá ani po koule urvané výbuchem japonského granátu. Speciální hodnocení pro Mela: 36,666%

Logan: Wolverine (2017)

Ještě že se podařilo na starý Wolverinovy kolena prošlápnout Deadpoolovi ten Rkovej rating. Neumim si představit, jak by ten film vyzněl, kdyby postavy místo těch všech "Fuck!" říkali třeba "jejda!". Každopádně nejsilnější komiksový film za dlouhou dobu především proto, že svou brakovou komiksovost a brutálně živočišnou akční složku doplňuje o mnohem naléhavější témata, které dávkuje s klidem, vkusně a bez přílišného patosu. Úžasně sedící hudba, jeden z nejlepších hereckých výkonů Jackmana a zrod hvězdy v podobě Dafne Keen, o téhle dívce budeme zřejmě v následujících letech slýchat velmi často. Film, kde se s X-meny potkaly Gran Torino a Potomci lidí. Film, který možná po čase zase mění kurz superhrdinských filmů stejně, jako to kdysi udělali první X-meni. 90,01 %

Pasažéři (2016)

Romanťárna, která zklamala svou šablonovitostí a povrchností. Herci jsou dobří, hudba je krásná, loď je zajímavá a hlavně s ní souvisí těch pár originálních nápadů a scén, které ve filmu jsou. Ale jinak jde o naprosto standardní scénářový mustr plný klišovitých dialogů a nechtěně úsměvných scén. Strašně bolí nevyužitá příležitost a naprostá rezignace na jakoukoliv snahu jít do hloubky, zkoumat nějaká témata. A nebo naopak prostě popustit uzdu béčkovosti a rozjet akční jízdu, ve které vybuchují a lítají věci. Film nezachránila ani poslední scéna, naopak. A to přitom stačilo tam do těch kulis mrsknout pár dospělých a dětí, který jsou hrdinům podobný... 49,9 %

Pravý rytíř (2016) (TV film)

Já tomu prostě nerozumím. To je takový problém si před tvorbou pohádky nakoukat ty největší a nejlepší klasiky. Rozebrat si je, uvědomit si, co tam funguje a inspirovat se (nikoliv kopírovat) pro vlastní tvorbu? Tahle "pohádka" má dobře tři věci - kostýmy, Vaculíka a jeho postavu a výpravu v druhé půlce. Všechno ostatní je opět neuvěřitelně špatně. Herci přehrávají, pitvoří se nebo hrají jak ochotníci z Horní Dolní. Ale mají to těžké, za většinu problémů může scénář, jehož autor splácal několik motivů, hrozivě je překombinoval do podivného přeplácaného příběhu a všechno zaplácl papírovými charaktery bez života, které pronáší naprosto strašlivé věty. Nefungují souboje (tady velké wtf, jako proč v zemi tolika skvělých šermířských skupin, který to kolikrát natočí i skoro zadarmo???), na filmu je vidět, jak je ušitý rychle a bez potřebné péče, scény nejsou plastické a živoucí, nejsou vyvedené do detailů, režie totálně selhala ve vedení herců (všimněte si, že skoro vždycky když mluví, musí se zastavit, což naprosto rozbíjí dynamiku scén. Režisér měl asi pocit, že děti jsou retardi, kteří nezvládnou pobrat chůzi i řeč naráz) i v preciznosti záběrů (jeden příklad - hrdina nahání záporáka, ale vyklusává si jako na výletě) či v budování napětí a atmosféry (nestačí proboha dát do sklepení pár hořících svící!), kdy jsme ve středověkém světě a všechno je vypulírované jak ze škatulky, nikde žádný temnější náznak, který by vzbudil nějakou emoci. Všemu ostatně nepomáhá ani marná hudba s jednou hroznou a jednou ucházející písní či odporné postsynchrony. Sumasumárum další velké zklamání z produkce ČT. Možná jeden rok vynechat a dát ty prachy do know how by bylo lepší než tyhle smutky. 20 %

Prach a broky (2015) (amatérský film)

Možná dám časem tři, ale teď jsem spíš dost zklamaný. Především kvůli přemrštěnému marketingu a nadšených výkřicích v mojí sociální bublině, které z toho dělaly profi velkofilm. Jenže on to není profi velkofilm. Má to sice super námět, dobrou hudbu a scény, kde se nemluví, ale jakmile přijde na nějaké herectví nebo dialogy, kvalita padá na samé dno. Ten film má prostě hrozně špatný zvuk, dramaturgii a scénář, dialogy nechutně šustí papírem a je navíc strašlivě cítit, že většinu postav ztvárňují neherci nebo špatní herci (až na výjimky). Nakonec dám asi tři hvězdy, ale teď jsem prostě dost zklamaný.

Čarodějnice (2015)

Hrozně moc podhodnocený film, který je ve skutečnosti poctivým kusem hororové filmařiny, jaký se dnes už nevidí. Tak dobře zahrané, nasnímané s tak domyšleným a přitom komorním prostředím, to už jsem dlouho neviděl. Přiběh je minimalistický, vše stojí na atmosféře a pomalu gradující psychóze prakticky všech postav. Oceňuji i nedoslovnost filmu, kromě konce. Ale i ten si vlastně lze vyložit docela různě. 9/10