Zeck

Zeck

Zeck Tyler

okres Hradec Králové
fekální recese a infantilní humor

homepage

299 bodů

Můj deníček

 • 29.6.2011 v 00:25

  Fakulta / The Faculty (1998)

   

  Aby můj profil nebyl čistě o kritizování systému CSFD a různých idiotů, využiju poprvé a naposled tento deníček, ve kterém bych si dovolil popsat velmi kvalitní sci-fi horor, který je do teď zcela nedoceněný, ačkoliv patří mezi nejlepší teen horory v historii filmu.

   

  Zeck a Fakulta:

  Můj vztah k Fakultě je výjimečný. Jedná se rozhodně o můj nejoblíbenější film a rozhodně se jedná i o film, který jsem viděl v životě nejčastěji (zhruba 30x). Byl to první film, který mě plně zaujal a uvedl do světa filmů, protože právě on nastartoval můj zájem o filmy všeobecně. Poprvé jsem tento horor viděl zhruba v šesté třídě na základní škole a tenkrát jsem u něj sral strachy, přestože Fakulta je spíše sci-fi komedií, jenže to vysvětli šesťákovi, který se primárně zaměřuje na pozlátko a ještě není schopen vnímat souvislosti. Druhá zkušenost s Fakultou byla v ranním počátku mé puberty zhruba o dva roky později a jako každý pubertální ocas jsem potřeboval svůj vzor. Zeke Tyler aka dealer drog mi jako pubertální vzor vyhovoval téměř ve všech směrech. Právě Zeke posloužil jako inspirace pro mojí přezdívku, kterou mě nazývají téměř všichni mí známí už hezkou řádku let.

   

  Zeke Tyler:

  Postavu Zekeho ztvárnil tehdy dvacetiletý mladík, který začínal se svojí kariérou a odehráno měl maximálně pár divadelních představení, protože ho vyrazili z herecké školy. Josh Hartnett, který se postupem času přeměnil v idol čtrnáctek díky hezké tvářičce ovšem jako plyšáčkový herec nezačínal. Jako mladý na svůj vzhled dokonce natolik kašlal, že si vlasy stříhal sám a jeho číro mělo tolik zubů, kolik jich v historii světa ztratili hokejisté při zápasech. Jeho vlastnoručně oškudlané vlasy narychlo zgelované do ptačího hnízda se zalíbily i režisérovi Rodriguezovi a tak Joshe obsadil do role, která mu změnila život. Zeke Tyler byl jednoduše vzhledem totální feťák, jehož starosti jsou omezené maximálně na dokončení nové drogy, kterou začne dealovat po škole. Přesto všechno ale oplývá neuvěřitelnou inteligencí a pozorovacími schopnostmi, kdy jen tiše sedí v rohu, ale přitom má perfektní přehled o situaci. Zeke je zároveň postava, která evokuje promarněný potenciál, jelikož opakuje poslední ročník i když je mnohokrát chytřejší než jeho spolužáci. Jeho rodiče ho opustili a tak žije sám v jejich domě a na jídlo si vydělává vlastnoručním vyráběním drog z kofeinových pilulek nebo prodáváním porna mezi své spolužáky. Má doma zbraň, jezdí v Mustangu a je mu všechno u prdele. Zkrátka, zasraně cool vzor pro všechny pubescenty, kteří zrovna vzor hledají. Já ve svých 14 podlehl!

   

  Příběh:

  Námět pro Fakultu není nijak originální, jde o "tichou invazi" mimozemšťanů na naší planetu. Tichá proto, že mimozemšťané postupně ovládají lidi, jen aby mohli přebrat vládu nad světem. Něco podobného už před Fakultou bylo zobrazeno například v Invazi lupičů těl nebo ve Vládcích loutek a Lupičích těl. Fakulta ovšem přinesla do té doby dvě skvělé novinky, jednak zahrnula do filmu vtip, narážky na jiné filmy a postavy, ale hlavně děj vrazila na střední školu, ve které dokázala naprosto dokonale popsat hierarchii studentů, jejich psychologii a zároveň přinesla skvělé postavy samotných študáků, kteří reprezentovali snad každého člověka, který kdy chodil na střední. Příběh začíná tak, že je napaden trenér fotbalistů a ten jako první člověk infikovaný mimozemským parazitem začíná nákazu šířit. Postupně nakazí celý učitelský sbor a když je ovládnut i poslední učitel, všechna pozornost se začíná zaměřovat na studenty. Tehdy třicetiletý Rodriguez dokonale pracoval s napětím a paranoiou, zároveň do filmu přitáhl své věrné herecké hvězdy do menších rolí jako například Roberta Patricka nebo Salmu Hayek

   

  Bilance:

  K Fakultě se musí přistupovat velmi osobitě a opatrně. Pokud tento film uvidí člověk poprvé ve dvaceti letech a starší, pak mu přijde jako tuctová béčková nuda ze střední. Málokrát jsem se setkal s pozitivními ohlasy na Fakultu například od třicátníků. V podstatě všichni uživatelé, se kterými jsem byl na CSFD v kontaktu ohledně Fakulty a pro které tento film znamená něco víc, jsou řádově stejně staří jako já (* 1989), tento film viděli jako puberťáci a díky tomu na ně zapůsobil. Fakulta se celkově řadí do kategorie teen horor a jestliže teen filmy slouží primárně pro teen generaci, pak je Fakulta jednoznačně jeden z nejlepších teen sci-fi hororů v historii filmu. Má skvělého režiséra, skvělé mladé herce, ze kterých se postupem času stali kvalitní herci (Hartnett, Wood, DuVall, Hatosy), v téměř každé roli velké herecké jméno, brilantní vykreslení střední, kvalitní efekty a do té doby originální námět pro teenhoror. Hodnocení Fakulty je na CSFD 67% a na IMDb 63%, ale pokud by hodnotila pouze cílová skupina, pak se jedná o jeden z nejvděčnějších filmů, které byly kdy natočeny. 

   

  -> STAHUJ FAKULTU, ZDE  <-

   

   

  Fakulta / The Faculty (1998)