• Krátkometrážní

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Nakonec mě to mile překvapilo. Měl jsem z toho trochu strach z důvodu dlouhé stopáže a pro mě ne úplně zajímavé volby tématu. Film sice má pomalé tempo, ale ani chvíli se u něj nenudíte. O to děsivější je to, že je na základě skutečné události. Jak je v něm zmíněno, lidská chamtivost nezná hranic, a to se tu projevilo. Kmen Osedžů sice na svém území začátkem minulého století objevil ropu, což jim přineslo značné bohatství. Zároveň tím ale na sebe seslali jakousi kletbu, protože se na ně pak všichni vrhli jako hladoví supi, Každý bílý chtěl kousek pro sebe a postupně je začali kvůli majetku vraždit. Možná by jim to i prošlo, kdyby to někteří nedělali moc okatě. Sledujeme tu příběh Ernesta, který se po návratu z války ožení s jednou z indiánek a díky tomu zbohatne. Dostane se tím ale do spárů svého nenasytného strýce, který se ze situace snaží vyždímat maximum. Začne dlouhá vlna zabíjení, která už nejde ututlat. A všechno by možná prošlo bez povšimnutí, kdyby se situací nezačala zabývat federální vláda. Její tým vyšetřovatelů tomu rychle přijde na kloub a chce strýčkovi v podání Roberta De Nira zatnout tipec. Bude ale někdo z jeho blízkých ochotný u soudu vypovídat? Hlavně bych chtěl pochválit výkon DiCapria. Sice tu hraje takového prosťáčka, ale hraje to opravdu věrohodně a procítěně. "Musíš to podepsat!"

Mezi živly (2023)

Docela dlouho jsem to odkládal. Pixar už sice není, co dřív, ale pořád člověka dokáže překvapit. Dostáváme tu poměrně jednoduchý příběh ze světa živlů protnutý romantickou linkou. Zcela jednoduchá je základní myšlenka a to, že oheň a voda spolu nemohou koexistovat. Je tu pár hezkých narážek na různé typy segregací. Akorát nevím, jestli tyto věci děti zrovna ocení. Takže za mě docela v pohodě animák. "Kap, kap."

Halloween: H20 (1998)

Po mnoha kladných ohlasech jsem se rozhodl dát tomu šanci. Znám hlavně první dva díly a zbytku se obloukem vyhýbám. Tahle série se prostě nedá těžit do nekonečna. On ani sám Michael není kdo ví jak zajímavý záporák. Kromě návratu Jamie Lee Curtis tu můžeme vidět mnoho dnešních hvězd v jejich začátcích. Dost se pravidlům žánru vymyká to, že ke konci si hlavní protagonisté vymění role. Laurie se Michaelovi postaví a z kořisti se stane pronásledovatel. Jak už to tak bývá, Michaela ani smrt nezastaví a dále ho vidíme i v nadcházejících dílech. Vše podkresluje skvělá původní znělka. "Pojedeme do Yosemitu."

Captifs (2010)

Další výlet na Balkán, tentokrát ve francouzském hororovém podání. Film je celkem pomalý a nikam nespěchá. Od určité chvíle už je vám tak nějak jasné, jak to asi bude dál probíhat. I když samotný útěk je celkem povedený. Partu francouzských lékařů bez hranic v bývalé Jugoslávii unesou obchodníci s orgány. Plány s nimi mají jasné, proto se naši hrdinové snaží uprchnout. Ani tu nenajdeme nějaké zvlášť explicitní scény. Povede se jim to a kdo přežije až do konce? "Ty svině!"

Mučedníci (2008)

Docela zvláštní film, který v sobě vlastně skrývá dva filmy. První hodina je celkem drsná, ale uteče docela rychle. Poslední půl hodina se ale hrozně vleče. To, co se v ní děje, taky není moc pěkné. A stejně ani na konci nedostanete dostatečné opodstatnění toho, co se tam děje. Dvě dívky postupně vtrhnou do obydlené vily. Jedna má trauma z dětství, kdy ji její majitelé údajně mučili a začne vraždit. Ta druhá tomu ale nevěří a chce jí v tom zabránit. Na konci už jen sledujete postupné utrpení. "Co je po smrti?"

#annaismissing (2023)

Na celovečerní debut je to velmi povedené. Škoda, že film u nás tak nějak "prohučel". Chápu, že komedie s Langmajerem asi přitáhnou víc lidí. Už #martyisdead byl skvělý projekt a tímhle to dotáhli ještě o level dál. Opět se nám tu snaží ukázat, jaké jsou sociální sítě svinstvo a jaké peklo mohou v životě lidí napáchat. Je super vidět, že se i u nás dá natočit chytrá detektivka, která si vás dokáže celou dobu vodit pěkně za nos. Mladá 15-ti letá influencerka náhle zmizí. Ze začátku ji nikdo nehledá, ale po dvou týdnech je vyhlášeno pátrání. Stopy nejsou žádné. Ona Anna nebyla zrovna svatoušek a na internetu si svou křižáckou kampaní nadělala mnoho nepřátel. Mladá Nina se vydá po ní pátrat. Jediným vodítkem je Anina odhalená fotka v telefonu jejího otce. Je on ten hlavní podezřelý? Jaké má otec tajemství a proč by se s Annou vůbec scházel? Postupně se seznam podezřelých rozšiřuje a vy stále tápete stejně jako naši hrdinové spolu s policií. Taky jsou tu hezky implementovány různé chaty atd. Přesto, že si nepřipadám starý, mě trochu udivuje vyjadřování mladých, kdy už asi nelze vyslovit větu bez nějakého toho anglického slovíčka... Ale to je jen detail, film určitě stojí za vidění. ;) "Zničím ti život!"

Napoleon (2023)

Za mě teda lehké zklamání. Jak už bylo napsáno níže, filmu zřejmě uškodilo velké stříhání, protože se tam dost zásadních událostí vůbec neobjevilo. I tak je ale film dost dlouhý. Trochu mě překvapilo, jak velký důraz to dávalo na jeho osobní, a hlavně milostný život s Josefínou. A to vše na úkor zásadních bitev atd. Celkově to Napoleona ani moc nezobrazuje jako tyrana, jako spíš člověka, který někdy i sám o sobě pochyboval a snažil se věci řešit, pokud možno mírovou cestou. Často ale neměl na vybranou, a tak mu nezbylo nic jiného než bojovat. Hezky je ztvárněný Slavkov i Waterloo (nejsem expert na historii a přesný průběh těchto bitev). Většina zásadních událostí je zde zobrazena, ale prostě jeho život je asi těžké shrnout pouze do jednoho filmu. I tak je to ale skvělý výkon od Joaquina Phoenixe. Vanessa Kirby tady působí jako pěkná mrcha, ale taky to hraje dobře. Jinak už tu moc známá jména nejsou. "Francie, armáda, Josefína."

Blue Beetle (2023)

Ani tento sympatický latinský superhrdina bohužel současné DC nevytrhne. Místy si člověk až říká, jestli to myslí vážně. Těch pár akčních scén docela ujde, ale ta výplň, no místy je to celkem WtF. Sledujeme zde příběh mladého Jaimeho, který náhodou získá superschopnosti. Tímto broukem na sebe a svou rodinu strhne nečekanou pozornost, což nezůstane bez následků. Sám o to vůbec nestojí a nějaké zabíjení je to poslední, co y si přál. Po nějaké době k sobě se scarabem najdou cestu a naučí se své schopnosti používat. Docela se divím, že do role záporačky ukecali Susan Sarandon, která ten film nijak nezachraňuje. Celá Jaimeho rodina místy působí dost přepáleně, hlavně babička. O ostatních hrdinech se tu mluví jen okrajově. "Babička byla revolucionářka." :D

ONEMANSHOW: The Movie (2023)

Po tak obrovské mediální masáži jsem se na to musel podívat, když už to dorazilo na Netflix. Nakonec to možná bylo trochu lepší, než jsem čekal. Jak už mnoho lidí zmiňovalo, když si člověk odmyslí Kazmovy "herecké" schopnosti, zbyde tam krom toho heistu jen omluvný dopis jeho bývalé přítelkyni. Nápad je to určitě originální, ale stačí to? Potřebujeme tohle vidět? (někteří blázni i v kině) Zaslouží si tak obrovský mediální prostor pro svou "hru"? Když pak peníze stejně vyhází z vrtulníku. Nevím no... Každopádně oceňuju pokus o české Dannyho parťáky, případně pár vtipných momentů. Určitě to stojí za diskuzi. Celkem čumím, kolik času mu to zabralo a že se mu do toho vloudilo hned několik překážek. Jen mi vadí ta jeho nekonečná snaha o "charitu." Ale to už k té show prostě patří. Na české poměry je to pořád originální počin. "Budu tě vláčet za dodávkou!"

Winchester '73 (1950)

Westernová klasika s Jamesem Stewartem v hlavní roli. Celé se to točí kolem ukradené Winchestrovky. Patrik se ji celou dobu snaží získat zpět a ona neustále střídá své majitele. Velkou roli tu hrají i indiáni, což se ve westernu často nevidí. Je tu pár slušných přestřelek a dostaneme i pár lekcí z historie. Zub času už se na tom podepsal a výhodou je poměrně krátká stopáž. I dnes je to ale stále svěží. "Indiáni zřídka útočí v noci."