Davies182

Davies182

Jan Šíma

okres Beroun
Full of scorpions is my mind

homepage

109 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Pán prstenů: Dvě věže (2002)

  A opět: kinoverzi si již nepamatuji, po režisérském sestřihu to není potřeba... Ve Dvou věžích se krásně rozvinul vztah Aragorna a Arwen (slzičky opět tečou proudem), máme zde víc jak půlhodinovou bitvu v Helmově žlebu, Stromovouse, a hlavně - HLAVNĚ - nepřekonatelný začátek, při němž pokaždé cvalim bulvy. Pro mě jeden z nejoblíbenějších filmů a ohromná srdcovka-klasika, na kterou nedám dopustit. A za pár dní to vyjde na blu-ray (psáno 12.06.2011)!!!

 • poster

  Kick-Ass (2010)

  Po třetím shlédnutí již není co řešit a Kick-Ass se v mých očích stává filmem, jehož každá minuta je i přes první zanedbatelné rozpaky nesmírně nabušená. Ani jedno zaváhání, ani minuta nudy - jen nálož bombastických hlášek, akce, a nepřekonatelné orchestrální hudby. Během stopáže jsem se xkrát přistihnul, že si užívám snímek také díky tomu, jak moc jsem na něj byl natěšený, a jak jsem byl "natrailerovaný" na jednotlivé scény. Až zpětně si uvědomuji, jak důležitá pro mne Vaughnova pecka je - pro komiksového geeka, sběratele a milovníka Raimiho Spider-manů a okénkových románů obecně; znalce universa... Obrovský podíl na maximálním hodnocení tu má parádní soundtrack v kontextu s výbušnými akčními scénami (I don´t give a damn about my bad reputation!; Sparks!...) - takový přísun emocí a adrenalinu ve mě naposledy dokázal vzbudit pouze Temný rytíř. O části, kdy Hit-Girl vyráží na záchrannou akci, a Vaughn servíruje divákovi scénu ne nepodobnou FPS momentce z Dooma ani nemluvím: tak silné napětí ve spojení plátno / hudba jsem dlouho nežral, plus muzika ze Sunshine sem bravurně zapadá! A už jsem se zmínil o parádních odkazech na zmíněného Batmana, Spíďu, či Supermana? BOMBA, aneb film co chci mít jako originál na Blu-ray. Viděno 4x v kině - I´m NOT OK!

 • poster

  Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

  Už bych se nepodíval na klasickou verzi... SE vládne všem! Nejsilnější momenty filmu jednoznačně bitka v Morii a uslzený konec, jenž považuji za nejdojemnější filmovou scénu všech dob. Snímek o oběti, o přátelství, a neskutečném odhodlání. Fantasy, jak má být. Připravte si kapesníky, Frodo jde do Mordoru!

 • poster

  Pán prstenů: Návrat krále (2003)

  Famózní a naprosto bravurně zvládnuté vyvrcholení Jacksonovské trilogie o Jednom prstenu mě dokáže ohromit hned několikrát - každý konec jednou. Viděno třikrát v kině, u traileru jsem umíral každý den, v sále se klepal jako osika, posmrkal plato papírových kapesníků... A to nepočítám šílený fanouškovský fakt, že jsem byl na maratónu všech prodloužených verzí ve Slovanském domě o půlnoci (konec byl v poledne toho dne, druhou pětinu třetího dílu jsem prospal)! Kdybych se měl svěřit, kolikrát jsem závěrečný díl trilogie viděl na DVD, všichni by se podivovali a nevěřícně kroutili hlavou (a mně by došlo, kolik jsem takto promarnil dnů života - ale opravdu "promarnil"?). Naprosto zasloužené Oscary.

 • poster

  Spider-Man 2 (2004)

  Nezapomenutelný filmový zážitek jsem měl z této mistrovsky zpracované adaptace slavného komiksu o pavoučím muži. Na kinopremiéru jsem se v roce 2004 těšil jako malý kluk, a i když jsem jej poprvé viděl ve znojemském kině Svět (které - ruku na srdce - se nemůže rovnat pražským multiplexům) s dabingem, tak mne tento snímek zcela uchvátil. Na svou dobu detailně promakané efekty, dechberoucí smršť akčních scén a k tomu zcela jedinečný scénář, který původním komiksům ostudu rozhodně neudělal. Parkerova jízda na horské dráze plné emocí vůči jeho femme fatale M. J. Parker mne srazila do kolen. Samu Raimimu se dále povedlo z široké spider-manovské mytologie vybrat jednoho z nejtužších a nejvíce sexy protivníků, a obsadil ho charismatickým Alfredem Molinou - doktor Octopus je prostě frajer, možná jen kdyby ve filmu více nosil slavné zrcadlovky... Maguire si k tomu nadále drží své vysoké herecké kvality, a sledovat zatím nejpovedenější komiksovou předělávku (kterou v roce 2008 konečně překonává Temný rytíř) je díky tomu pohlazením po duši... Tento stoprocentní film má spoustu předností, a já jako veliký fanoušek Spider-mana v komiksech obdivuji všechny, kteří se na adaptaci podíleli. Kdybych měl zmínit nejviditelnější klad, byly by to namísto srdcervoucího story i po letech nepřekonané akční sekvence s chapadlovitým zloduchem a sítí střílejícím teenagerem... to kvůli nim si dvojku pouštím stále dokola. Spider-manovi 2 trvalo rok, než jsem jej zařadil na čestné místo v mé osobní TOP 10. Dnes nechápu, proč jsem do žebříčku tento komiksový spektákl, který jsem viděl nejméně patnáctkrát, nezařadil mnohem dříve. Asi největší srdcovka!

 • poster

  Gravitace (2013)

  UPDATE: Druhá blu-ray projekce (dva dny po první). Zkoušim něco vyšoupnout z filmový TOPky, ale nejde to, fňuk. Miluju ten adrenalin, vizuál a hudbu. A padesátiletou Sandru. *** Kdyby mi někdo před půl rokem řekl, že budu z domácí blu-ray projekce unešený stokrát víc než z IMAXu, asi bych se mu vysmál do obličeje. Ale světe, div se. Napětí, strach, dechberoucí vizuál, lepší orientace v obrazu, no a hlavně neskutečně parádní zvuk v ohulených 5.1kách... Jo, těšim se napotřetí. Byla to jízda, tenkrát v kině jsem asi neměl svůj den :-P. Původní komentář následuje. Eh. Cuarón (IMAX) servíruje ucházející 3D plné poletujících šroubků a vybuchujícího digitálního bordelu, což je pochopitelně pastva pro mnohé namlsané bulvy. Prostě takový "hell of a day in space", osazený parádní hudební složkou, čímž však veškerá pozitiva končí. Tohle pouťové scífo, od kterého jsem vlastně nic moc nečekal, a v němž se za 90 minut nahromadí tolik nesmyslných úniků z hrobníkovy lopaty, tak podruhé rozhodně vidět nepotřebuji. Vizuál a schopnost zaujmout vyprávěním za jedna, debilní scénáristická berlička tipu "Sandra ještě nebyla tady a nezažila tohle, takže teď musí přežít" za nedostatečnou.

 • poster

  Zběsilý útěk (2006)

  Jeden z mých 4EVER nejoblíbenějších filmů si toto hodnocení zaslouží hlavně díky šílené, ani na vteřinu nezastavující akci (pořád se něco děje!), skvělému soundtracku a výbornému Paulu Walkerovi v hlavní roli. Většího borce v kožené bundě, trousícího drsné hlášky pravidelně prokládané slovíčkem "fuck" aby člověk pohledal. Ten chlápek má herecký talent na to, nahradit v budoucnu největší filmové hvězdy současnosti, kterým momentálně táhne na padesátku/šedesátku - jen kdyby se více snažil a jeho agenti se více oháněli! Zběsilý útěk je Walkerův první, viditelně kvalitní zářez na filmové pažbě, a spousty skvělých rolí má jistě před sebou. Dále pak jako takový veliký bonus film obsahuje jednu specifickou scénku v druhé polovině filmu, kterou můžu vidět podesáté a stejně jsem z ní vyklepanej. I když se v podstatě jedná o takovou fikanou vsuvku - povídku - vloženou do děje, je bezchybná a pocit mrazení při ní nezmizel do konce titulků. Wayne Kramer zplodil nejosobitější, akcí nadupaný snímek nového tisíciletí a já si v hledáčku pečlivě zaměřuji jeho slibnou kariéru.

 • poster

  Temný rytíř (2008)

  Wow. Jakpak asi vypadá dokonalý film? Stačí si pustit Temného rytíře a hned je jasno. Byl jsem na něm dvakrát v kině, potřetí jsem to už nestihnul... a jen u málo snímků jsem chtěl v půlce děje doslova seřvat hlavního záporáka (Ledger v roli Jokera), ať se na tyranii už konečně vy*ere a nechá všechny nebohé obyvatele Gothamu na pokoji. O tom ale celý Temný rytíř vlastně je, a bez tohoto charakteru vysazeného na make-up a hlavně bez jeho bravurního představitele by nebyl tak perfektní. Něco by citelně chybělo... Jokerova propracovaná, do nejmenších detailů promyšlená zvěrstva, kterými pomalu ale jistě decimoval pro vlastní potěšení celé město... lepšího záporáka aby filmový fanda pohledal. A ten konec... napopáté jsem slzel jako naposledy u Společenstva Prstenu: asi nejvypilovanější scéna těsně před titulky u akčních blockbusterů. Tohle je film s velkým J.

 • poster

  500 dní se Summer (2009)

  TENTO KOMENTÁŘ JE NEOBJEKTIVNÍ, NEBOŤ JE V NĚM V SOUVISLOSTI S FILMEM (500) Days of Summer PŘIHLÉDNUTO K OSUDU UŽIVATELE "Davies182", JENŽ BYL LÉTA PÁNĚ 2009 NAPROSTO SHODNÝ S TÍMTO SNÍMKEM, A PROTO BY JEJ NIKDO NEMĚL ČÍST. Může se jedním z nejoblíbenějších snímků stát filmová událost, která mi s přesvědčivostí některým hollywoodským artům vlastní vlepí drsnou facku do tváře a donutí mne konečně se zamyslet nad světem plným "fairy tales" o zamilovanosti, lásce, a nikdy nekončících krásných vztazích? Všude kolem nás, a to hlavně ve vztazích, je občas tolik optimismu, až se mi z toho dělá mdlo. Člověk jen velmi nerad vidí druhou stranu mince a s ještě větší nechutí si přiznává její existenci. Díky Marcu Webbovi jsem s konečnou platností vystřízlivěl. Zbavil se dětinské naivity, která v dnešním moderním světě, ve kterém každý říká prázdné "miluji Tě" nemůže obstát. Díky Josephu Gordonu - Levittovi jsem našel sám sebe, ponořil se do svých pocitů, nechal se jimi pohltit, a pak procitnul. Zooey Deschanel mi zase ukázala, že tak to v onom nevyzpytatelném ŽIVOTĚ chodí, a ženy jsou prostě ženami, a nikdy (naštěstí) zcela nepřevezmou naše - mužské - chování a pocity. Stále budou takové, jaké je (ne)známe; jakými je příroda udělala, a my je budeme každým dnem našeho života na Zemi milovat i nenávidět zároveň. Dívám se skrze prsty na ženy, které si stěžují na muže, a na muže, kteří mají nelichotivé a sobecké poznámky o ženách. 02.12.2009 jsem se konečně i já naučil, že nestačí být dospělý, mít vlastní zázemí, spolehlivé přátele, milující rodinu, chápajícího druha... nejdůležitější je pochopit širší smysl - život, a že tak to v něm prostě chodí. A opět mi v tom pomohl film. Nepřečetl jsem si to v knize, neřekl mi to rodič, nesvěřil se mi s tím kamarád... prostě jsem viděl (500) Days of Summer. Stejně jako při sexu: jednou jsi nahoře a jednou dole, a všechno je to o období, o fázi. Naše osudy jsou spravedlivě rozkouskovány do etap, ve kterých nám je buď krásně, a nebo na hovno :-). Jaký si to uděláš, takový to máš. Zařazuji tento "životní snímek" na čestné místo do TOP 10, a žádný letní blockbuster, uslzené drama, zamilovaná love story ani příběh o umírajícím štěňátku z koncentráku jej nikdy, NIKDY nevyřadí. Na jeden z vrcholných filmových zážitků, který změní můj pohled na vše okolo mne, jsem čekal 8 787 dní. (500) Days of Summer je pro mne milníkem, podobně jako Watchmen od Alana Moorea v komiksu. Ke konci jeden citát z filmu, který si budu dlouho pamatovat; o kterém jsem věděl, ale jenž několik lidí v mém okolí nebere na vědomí, o to je ale pravdivější: Většina dní našeho života je o přežívání, kdy se nic nemění. Nejsou ničím výjimečné a začnou a skončí, aniž by jsme si z nich cokoliv odnesli. Stereotyp. Každý den nelze zažít dobrodružství nebo překvapení - to jsou vzácné okamžiky, kterých si jako lidé o to více ceníme a rádi na ně vzpomínáme. P.S. Klidně i šestou hvězdičku si film zaslouží za bezesporu nejlepší melancholické OST s V. A. široko daleko... v případě poklidného rozchodu s dlouhodobou láskou není pro povzbuzení ducha na světě lepší audiovizuální stopa.

 • poster

  Muž z oceli (2013)

  Utrhněte mi obě uši, vyrvěte oči z důlků a spalte je, odhlašte z ČSFD, a nakonec klidně i killněte, ale... bylo to na mě prostě moc epický. Všichni se smějou, Davies brečí. Neuvěřitelnej digitální bordel, u kterýho se těšim, až ho uvidim na svý malinký 40-palcový plazmě. Úvodní hodina a půl pecka jak svině. P.S. TOTÁLNĚ si nedovedu představit, jak po boku tohohle emzáka může fungovat Batman. Takhle bude Bruce Wayne nosit Kal-Elovi čajíček, a pak tiše plnit minimalistický úkoly. V animovaný podobě s tim problém nemám, tohle ale bylo fakt ujetý. U hraný JLA mi asi u traileru exploduje mozek. Jo, myslim to špatně. UPDATE: Jak jsem kritizoval, tak teď miluji. Miluji, a tlačím do TOPky na střídačku za Avengers, protože ten film je prostě dokonalej. Viděno v bedně už 2x, a pokaždé si všímám nových detailů; uvědomuji si, že Snyderův epos nemá žádná hluchá místa a baví od začátku do konce. Plus ty promakané bitky. Plus ta hudba... TA HUDBA!