• Krátkometrážní

Poslední noc v Soho (2021)

Lehce hororová hra s divákem po vzoru kouzelníka Wrighta, tentokráte v oslnivých 60's, s úžasným soundtrackem a nádhernými hérečkami. [Netflix]

Boy Kills World (2023)

Sam Raimi se jako producent fištrónsky podepisuje pod další bez debat absurdní filmovou jízdu. Zpětně jen těžko vzpomenout na podobnou ultimátní řezničinu ve spojení s leckdy až nepříjemně vlezlým cringem. Subjektivním handicapem by v tomto případě patrně bylo ignorování traileru a nástup do světa Boy Kills World bez jakéhokoliv předchozího nastudování alespoň hrubé narační složky filmu. Budiž tak tento odstavec takovou menší radou. Na tuhle šlehu se nelze adekvátně připravit, pokud se jeden rozhodne slepě zajít na čistokrevnou akci lomeno thriller. Tak se totiž snímek zdánlivě jeví například z plakátu. To důležité slovíčko zde ale potom zní: sebeparodie. A není pochyb o tom, že Boy Kills World parodií skutečně je, a to nikoliv jen střídmou, naopak vlastně po celou dobu stopáže. Občas jsou odkazy, hlášky, a přemrštěné situační gagy legrační, často ale dokážou solidně rozhodit tempo mňamózních headcountů. Anebo vyšponovanou scénu ještě eskalovat do netušené úrovně trapnosti. Komediální prvky jsou víceméně osvěžující a vítané, tvůrci se s nimi nicméně mohli krotit. V závěru pak jdou naštěstí všechny vyčerpávající fóry a hravý soundtrack stranou, a démonický Bill Skarsgård přepne do nekompromisně seriózního módu "John Wick meets Zátah meets Kick-Ass". A příjemně šokovaný divák najednou sbírá bulvy z krví postříkané podlahy kinosálu. Podtrženo, sečteno, takhle výbušná směs brutální akce a bláznivého humoru tu dlouho nebyla. Schválně se zkuste dopočítat vzduchem zpomaleně létajících končetin. [Kino Aero]

Občanská válka (2024)

Bezprostřední dojmy po zhlédnutí? Režisérovi by se to asi nelíbilo, ale tohle byl intenzivní sneak peak do nervydrásajícího světa The Last of Us od toho pravého a jediného tvůrce, od kterého jste zfilmované houbičkové univerzum kdy chtěli vidět, ale neměli jste o tom doteď ani ponětí. Garland sice nabízí trochu odlišný příběh oproti spórovité zombie apokalypse, a jeho doslovné finále mě zanechává mírně rozčarovaného, ale jinak teda wow. Za tenhle trenažér animálního strachu jsem si na velkém plátně rád připlatil. This Is Horror! "Nikdy jsem se tolik nebála a zároveň necítila víc naživu." [Kino Aero]

Neporazitelný - Série 2 (2023) (série)

Už je to bohužel mírně přes kopírák, a moc tomu nepomáhá ani náhodné umírání ve spojitosti s ještě nahodilejším zmrtvýchvstávání všech možných postav, ale tak budiž, tohle bychom klidně mohli stokrát vyčítat sešitovému Marvel universu. Oproti těmto menším výtkám je totiž Neporazitelný i nadále zdaleka nejbombovějším animovaným akčňákem v celém širém vesmíru, a spousta šokujících twistů nedá spát nejednomu fanouškovi Comic Conu. Kirkman je bůh hrdinského dramatu a uvěřitelných dialogů v neuvěřitelném světě, a já se pořád divím, proč to sakra už dávno nevychází v žádném českém komiksovém nakladatesltví! [Amazon Prime]

Andor - Season 1 (2022) (série)

Asi je to víc ke čtyřem hvězdám, jenomže mi naprosto imponovalo to chytré rozdělování děje na "několik filmů", přičemž ten s heist tématikou u přehrady, a pak hlavně ten z vězení jsou naprosto totální Star Wars napínavé majstrštyky. Epizodky z vrakoviště a Andorova domova sice moc nezaujaly, ale ten prostředek, ten to teda nehorázně táhne nahoru. Osudová pointa postavy Andyho Serkise ve mně bude žít navždy, protože napsat takhle živelnou postavu, která se divákovi v životě nesmaže z hlavy, to je vážně kumšt. Nevěřil jsem, že se dá natočit takhle kvalitní SW věc na pokračování pro televizi. [Disney+]

Obležený (2023)

Neštěstí se nejedná o takový ten hipster slow burn wester, kdy se dvě hodiny nezáživně putuje s hlavní postavou, jen aby se na konci dvakrát vystřelilo, a byl konec. Co filmu schází na výpravě, to dohání v podstatě neustávajícím strachem o slečnu Wahingtonovou, a několika šťavnatými pistolnickými vsuvkami. Fandové žánru se zklamání rozhodně nedočkají. [Amazon Prime]

Americká fikce (2023)

Nebýt polovičatého, až příliš hravého, a na sílu tlačeného rádoby úsměvného finále, vypálil bych maximální hodnocení. Takhle ale Americká fikce zůstává "jenom" šíleně vtipnou satirou s umně dávkovanými dramatickými momenty, která umí tnout do živého stejně jako nezávazně rozchechtat na celé kolo. Nenápadný masterpiece. [Amazon Prime]

Někdo klepe na dveře (2023)

Nečtěte spoileroidní komentáře a vrhněte se na to!! Knock at the Cabin od vyhlášeného hororového spisovatele (předloha) se sice zdaleka nemůže opřít o podobné herecké kvality, jaké měl obdobně koncipovaný, dnes už téměř kultovní snímek (název neprozradím) s náboženskou tematikou, ale je zatraceně mrazivý, podmanivý, a s dokonalým finále. Divák jako na jehlách hodinu a půl čeká, kde je pravda. Pro fanoušky Akt X, Darabontovy mlhy a Pozemšťana povinnost! [SkyShowtime]

Oppenheimer (2023)

Film s totálně banální zápletkou a poměrně jasným poselstvím diváctvu, jehož tři hodiny ale režisér z nějakého důvodu zabalil do neskutečně otravné a matoucí příběhové mozaiky s miliardou strašně rychle se střídajících postav, časových skoků a vysilujícího vědeckého žargonu. Chápu, co se mi Nolan snaží říci a ukázat, jen nerozumím tomu, proč mi x hodin vysvětluje, jak to bylo se slepicí, když oba víme, že jako první bylo vejce. Užívám si vizuál, zvuk, hudbu a hlavně mistrně vedené herce, ale trpím u provedení a rádoby chytré hry s divákem, na kterou už prostě v Nolanově případě přestávám mít po mnoha podobně koncipovaných snímcích energii. Příště prosím nějakou přímočarou akční bondovku. Díky. [SkyShowtime]

Volavka (2022) (seriál)

Nedýchal jsem. Miluju filmy z vězeňského prostředí, takže když se k tomu ještě přidá mírný True Detective season 1 wibe, odcházím od televize po šesti hodinách naprosto spokojený. Co jsem navíc od tvůrců rozhodně nečekal, je fakt, jak snadno dokáží v jednotlivých epizodách zahrát na emocionální strunu, pokud je to třeba. O duu ústředních hereckých výkonů již toho bylo napsáno mnoho, a je to vážně koncert. Herci svými postavami žili a bylo to znát. Zatraceně mrazivý thriller. [Apple TV+]