Problém tří těles (2024) (seriál)

Dosť očakávaný seriál, ktorý dorazil ako druhý (keďže ako prvé dorazilo rozsiahlejšie čínske spracovanie rovnomenného románu). Čínsky projekt som nevidel, ale aktuálny 3 Body Problem od Netflixu je vcelku sympatický a nepôsobí to na mňa ako pohroma, ako o tom písali v niektorých médiách, mňa osobne to dosť bavilo, ale isto, je to vec vkusu, tiež veľa urobí divácka sledovanosť v číslach, ale to už sú iné témy a kapitoly. (Ono, neviem, či iba ja som mal ten pocit, ale niekedy seriál pôsobí, akoby bol také béčko, možno miestami až céčko, ale vzápätí parádne áčko, niektoré diely sú vysoko nadpriemerné, iné sú taký priemer). Tým, že to vychádza z čínskeho sci-fi románu, má to taký trochu iný, zvláštny feeling, na rozdiel od typických západných sci-fi. Aj tým je to asi dosť zaujímavé. Hoci som vyše štyristo stranovú knihu nečítal, je cítiť zostručňovanie, zrýchľovanie deja a diania. Niektoré veci sa len v rámci okamihu spomenú, načrtnú a ide sa hneď ďalej. Seriálu dosť pomáhajú sympatickí herci a herečky, či už vyšetrujúci Da Shi (Benedict Wong), prípadne T. Wade (Liam Cunningham) a ďalší. Očakávala sa potenciálna bomba, dorazil skôr solídny nadpriemer. Takže za štyristo rokov, ehm, teda za štyri hviezdy. (;

Temný případ - Noční krajina (2024) (série)

Tak toto veľmi nevyšlo. Jodie Foster asi mala dopomôcť k top úrovni, ale mám pocit, že skôr dopomohla (s hromadou ďalších faktorov) stiahnuť túto sériu smerom nadol. (Môže nasledovať SPOILER.) Aktuálna štvrtá sezóna pôsobí multi-kulti (ale na aljašský spôsob), je dosť prefeminizovaná a preemancipovaná, kde bieli muži sú hlúpi, zlí, neschopní a k ničomu, ktorí škodia vlastne ešte aj ekológii a je treba ich potrestať, pričom osoby inej farby pleti sú tu tie správne a zoberú spravodlivosť do vlastných rúk. Ale dobre, možno sa mi to iba zdalo, dosť bolo paranoje. (; Záverečný diel obsahuje samotné vyriešenie prípadu, vysvetlenie, ktoré je akési divné, až trochu absurdné. Niektoré epizódy mohli byť ozaj vypustené, ktoré s vyšetrovaním nemali nič spoločné a skôr pôsobili ako dáka vzťahovka, ale nezaujímavá.  Tiež voľba songov do scénok nebola vždy šťastná. Prvý diel diváka nalákal a navnadil a to bolo v podstate asi tak maximum, čo je škoda. Autori štvrtej série určitým spôsobom uškodili relatívne dobrej značke seriálu (hoci naznačené veci - eko aktivizmus, aj dáka tá mierna lgbt príchuť atď. môžu dopomôcť k nájdeniu si nejakých nových fans, ktorým nejde ani možno veľmi o detektívku, ale viac asi o riešenie vzťahov medzi postavami). Hoci už druhá sezóna mala dáke tie svoje muchy, táto štvrtá je pravdepodobne celkovo najslabšia, najnudnejšia, škoda. Hororové prvky to žiaľ nazachránili. V rámci hodnotenia, tak za dve až tri aljašsky studené, nočné hviezdy (kvôli značnému sklamaniu sa prikláňam skôr ku dvom).

Sněžné bratrstvo (2023)

Pre divákov, ktorí nepoznajú filmové spracovanie Alive (Prežiť) z r. 1993, prípadne neprišli do kontaktu so seriálom Yellowjackets (čo je vlastne akási mysteriózna variácia, ale prevažne so ženským osadenstvom), ani nepoznajú príbeh týchto športovcov trebárs z dákych článkov, tak pre tých môže byť aktuálny Netflix projekt zaujímavý. Inak, v podstate žiaľ trochu akoby zbytočný film. Jasné, remaky, rebooty sú in. Škoda, že nová snímka divákov už trochu znalých príbehu rugby teamu z lietadla (a dáky ten kanibalizmus k tomu) nevie až tak veľmi prekvapiť, resp. neponúka nejakú veľkú pridanú hodnotu, na čom mohli autori teda zapracovať. Celkovo pôsobí Snežné bratstvo trošku ako nosenie dreva do lesa. No nič, v rámci čierneho humoru, tak za tri ozobkané rebierka, ehm, teda za tri silnejšie hviezdy. (;

Chalífát (2020) (seriál)

Neznámi herci, trochu špecifická téma, ale výsledkom je v podstate bomba vo švédskom prevedení (našťastie nie na samovražednom atentátnikovi ;). (Kalifát bol produkovaný rovnakou spoločnosťou, ktorá vyprodukovala krimi seriál Most.) Ono, aj teraz v médiách kolujú reportáže o moslimských gangoch, ktoré vystrájajú vo Švédsku, ktoré obchodujú hlavne s drogami a zbraňami, takže vlastne seriál je stále aktuálny. Kalifát pojednáva najmä o obetiach radikálneho islamu a o obetiach Islamského štátu (ISIS), ktorý pár rokov existoval a náboženskí fundamentalisti verbovali pre ISIS ďalšie posily aj zo (západného) sveta, napr. zo Švédska s prísľubmi takmer modrého z neba... Divák tu sleduje hlavne konanie švédskej policajtky Fatimy, ktorá sa snaží zistiť niečo o možných útokoch vo Švédsku. Komunikuje so Švédkou menom Pervin, ktorá žije priamo v ISIS a chce odtiaľ utiecť, ale ak chce pomoc od Švédska s útekom, musí sa snažiť zohnať informácie o plánovaných útokoch. Zaujímavý je aj pohľad na zákerného a rafinovaného moslimského verbovača vo Švédsku, ktorý sa usiluje okrem iného zmanipulovať niekoľko neplnoletých Švédok, aby odišli do ISIS. (Z brainwashing videa od nejakého radikálneho duchovného v rámci seriálu Kalifát: "Všetkým vo Švédsku nahovárajú, že žijeme v demokratickom raji a že tu vládne úplná sloboda vierovyznania. Problém je, že to nie je pravda. Ide o lož, ktorú šíria nepriatelia boha. Ak vám niekto tvrdí, že môžete byť pravý moslim a zúčastňovať sa volieb - klame. A ten, kto vám hovorí: Musíte sa riadiť švédskymi zákonmi, nie Šaríou, nie je pravý moslim. Je to nepriateľ islamu. Hlásať pravú vieru je tu zakázané, ak chodíte do mešity, kde sa hlása božie slovo, budú vás prenasledovať.") V tomto prípade mal Netflix veľmi šťastnú ruku. Za päť buriek, ehm, hviezd. (Plusové body patria aj STV2/Dvojke, ktorá tento kvalitný projekt zakúpila a zaradila do vysielania a pripojila k tomu pomerne sympatický dabing.) P.S. Seriál sa stal údajne najsledovanejším seriálom vôbec v r. 2020 na Sveriges Television a je podľa všetkého založený na skutočnom prípade troch tínedžeriek pôvodne z Londýna, ktoré sa vo svojej škole v r. 2015 stretli s fanatickými mosl. verbovačmi. Update & P.S. 2 Aktuálny nadpis jedného sk denníka (november/listopad 2023): ...vlajky Islamského štátu a volanie po kalifáte. V Nemecku protestovali tisícky moslimských radikálov. "Veľkej propalestínskej demonštrácie v nemeckom meste Essen sa v piatok zúčastnilo okolo 3-tisíc ľudí. Na mieste boli pozorované početné islamistické transparenty a zazneli aj požiadavky na zriadenie kalifátu. Podľa správ očitých svedkov niektorí demonštranti počas piatkového protestu niesli vlajky Islamského štátu a Talibanu..." (Št.) *Vyzerá, že pre mnohých moslimov ISIS bol a je žiaľ možno niečo ako raj na zemi. Čo k tomu dodať.

Svatý pavouk (2022)

Krimi snímka z prostredia Iránu sa neobjavuje každý deň. A mohlo to byť veľmi dobré, ale nejako je to imho priemernejšie, čo sa týka samotného krimi príbehu, škoda. Avšak tomuto dielku dosť pomáha, ozvláštňuje ho a dodáva mu určitý šmrnc, že sa odohráva v netradičnom, exotickom svete veľmi konzervatívneho islamu, tým pádom sa divák dozvedá niečo aj o tamojšom živote, o ich pohľade na ženy, o tom ako hardcore islam vlastne (spolu)vyprodukoval vraha a tiež ako vďaka tamojšiemu poňatiu ich náboženstva je vrah mnohými glorizovaný a tiež, že i tu je prostitúcia, prípadne drogy. (V niečom to trošku pripomína situáciu, akúsi paralelu, ako keď v Sovietskom zväze, ktorý bol vlastne "neomylný", mocný a "spravodlivý", s mizivou klasickou zločinnosťou - sa neskôr objavil vystrájajúci Čikatilo. V dvoch "neomylných" "super" zriadeniach si asi viacerí dotyční museli pripustiť, že ich systémy možno teda nie sú až také dokonalé.) Čiže za 3,5 polmesiaca, ehm, 3,5 hviezdy (zaokrúhlenie smerom nadol).

Severní Marseilles (2020)

BAC Nord sa rozbieha postupne, asi takých približne prvých päťdesiat minút sa nič také výnimočné nedeje, avšak trpezlivosť sa vyplatí. Potom sa trojica policajtov začne dostávať do komplikovanejších a komplikovanejších situácií. (V mnohom podobné snímky - dosť intenzívna dánska Shorta, prípadne zaujímavý známejší fr. film Bedári). BAC Nord dosť približuje a reaguje na už dlhšie trvajúcu situáciu s hromadou menšín, multikulturalizmom, zvyšujúcou sa kriminalitou v mnohých európskych väčších mestách, kde niektoré neprispôsobivé skupiny začínajú preberať niekedy celé mestské štvrte, neraz vznikajú ghettá, no-go zóny, akési tamojšie mini kalifáty, kde sa ani polícia, armáda neodvážia vkročiť, jedine silou. ("Nevidel si to tam. Začína to byť dosť chaotické. Ako v Bagdade. Bossovia sú nafetovaní od rána do večera. Aby si udržali teritórium, pokojne zabijú. To oni predstavujú zákon. Zbavili sa polišov, politikov aj ostatných. Na sviatky berú deti von. Dávajú im peniaze. Ale žijú v napätí. Kvôli prevzatiu predaja drog dochádza k rozbrojom. Ak si dealer nechá niečo pre seba, hneď sa ozve samopal. Pravidlá už neplatia. Je to divočina. Tá štvrť je šialená.") Spoločensky kritická snímka, ktorá ukazuje v tomto prípade policajtov ako obete a častokrát len ako bezmocných predstaviteľov zákona, čo je dosť prekvapujúce, keďže bežne skôr civilisti neraz bývajú obeťami zlovôle niektorých príslušníkov ozbrojených zložiek, avšak v rámci tejto konkrétnej problematiky to bude akosi naopak a človek až s tými francúzskymi policajtmi pomaly súcíti. ("Sme k ničomu. Sme teraz k ničomu. Je po všetkom. Čím ďalej tú prácu robím, tým mám menšie úspechy. Čoskoro už bude neskoro. Možno už je. V ubikáciách už ani neočakávajú pomoc. Vzdali to. Nič pre nich nerobíme. Pri každej návšteve nás napádajú, nadávajú nám. Deň čo deň ma nazývajú pankhartom... Nesmieme to tak brať. Nesmie sa ničiť vybavenie. Dobre, necháme to tak. Nič nenarobíme. Áno. Tak to je. Nechápem to. Aký je plán?... Načo sme ako policajti dobrí?") Čiže, v rámci hodnotenia štyrikrát hummus, teda ;), štyri červené hviezdy.

To Catch a Killer (2023)

Poctivá detektívka, ktorá príjemne prekvapuje. Veci sa začnú diať veľmi rýchlo a kriminálnik pokračuje po prvej akcii v ďalšej. Hlavný vyšetrovateľ (Ben Mendelsohn) a jeho spolupracovníci sú sympaťáci (vrátane Shailene Woodley, ktorá je vlastne ústrednou postavou a film aj spoluprodukovala). Snímka odohrávajúca sa v Baltimore (natáčalo sa v Montreale) má takú potemnelú, chladnú, tmavú, možno trochu Max Payne atmosféru (len bez snehových vločiek), takže čo viac si u krimi priať. Vhodné hudobné podkreslenia scén im dodávajú zaujímavý nádych. (LGBTI propaganda je samozrejme aj tu, kto by to bol čakal. ;) Klasická a už pomaly všedná je asi určitá výhrada k dĺžke, keďže To Catch A Killer má takmer dve hodiny, skrátenie by filmu len prospelo. Za štyri hviezdičky na baltimorskej oblohe, ehm, teda za štyri hviezdy.

Sound of Freedom (2023)

Snímka s dobrým posolstvom a zámerom. Spracovanie obchodovania s deťmi, s pedofíliou je tu dosť krotké, aby to bolo ako tak prijateľné a zvládnuteľné pre diváka. Film sám o sebe zase nič extra nie, taký  priemernejší, ale cennou je jeho téma, ktorú otvára a vlastne snaží sa o akúsi motiváciu bojovať s touto zvrátenosťou vo svete. (Inak, ako lepší a silnejší mi príde poľský Small World, ale ten je zase drastickejší, pesimistickejší a je z európskeho prostredia.) Jim Caviezel s jeho spirituálnym feelingom sedí do svojej role ako uliaty. Mira Sorvino po staršom TV dvojfilme Human Trafficking opäť po rokoch v snímke o  obchodovaní s ľuďmi. Sound of freedom nie je najkratší, zase na druhú stranu niektoré plytšie, prázdne filmy bez hlbšieho posolstva majú omnoho väčšiu dĺžku, takže prižmúril by som oko. Ostáva len držať päste tomuto projektu a jeho tvorcom. Za tri hviezdičky, ale vzhľadom na guráž tvorcov pustiť sa do tejto prehliadanej, bolestivej a možno aj trochu tabuizovanej témy a za to, že to má veľmi dobrý cieľ, tak mierne nadhodnocujem, za štyri.

Silo (2023) (seriál)

V rámci vzájomnej rivality streamovacích spoločností Apple TV+ vyprodukovala desať-dielny seriál Silo a dosť to vyšlo. Paranoidný príbeh z pochmúrnej, dystopickej budúcnosti o napínavom dianí v sile, v obrovskom, značne vybavenom kryte/bunkri, ktorý je vlastne kolosálnou podzemnou stavbou, kde žijú takto tisíce ľudí, aby boli v bezpečí pred vonkajšou, smrteľnou toxicitou. (Text môže obsahovať spoilery.) Až kým nedôjde k zvláštnemu úmrtiu istého "ajťáka", ktorý skúmal jeden artefakt... Seriál je v mnohých okamihoch vlastne takou sci-fi detektívkou, so snahou vyšetriť smrť chlapíka z IT, ale je tu aj snaha zistiť pravdu o samotnej stavbe a o tom, čo je vonku. ("Nevieme, prečo sme tu. Nevieme, kto Silo postavil. Nevieme, prečo je všetko mimo Sila také, aké je.") (Inak možno k žánrom by som pridal - mysteriózny.) Rebecca Ferguson vo svojej úlohe mechaničky/šerifky bez problémov uveriteľná, Tim Robbins potešil. (Uvidí sa, čo prinesie potvrdená druhá séria, ktorá by sa podľa predbežných informácií mala objaviť údajne dáko v polovici r. 2024.) Tak či tak, ide o pecku. Za štyri nahryznuté jablká ;), ehm, štyri veľmi silné hviezdy.

Papežův vymítač (2023)

Prvé dve tretiny dosť záživné a zaujímavé. Russell Crowe (v dobrej hereckej forme) celú snímku ťahá nahor a k tomu je to podľa všetkého inšpirované zážitkami reálne existujúceho vrchného exorcistu Gabriela Amortha. („Keď sa vysmievame diablovi a tvrdíme, že neexistuje, vtedy je najšťastnejší." - Gabriel Amorth.) Problém je v poslednej tretine, kedy to už prestáva byť tak zaujímavé a koniec mi prišiel taký trošku odfláknutý a naivnejší. Za tri ploskačky s whisky, ehm, tri hviezdy.