ScorM

okres Praha
don't believe the hype

<< předchozí 1 2
    • 30.9.2018  15:56

napoprvý jsem ten film tak trochu nesnášel, částečně vlivem projekce ve varech, kterou zkazili mnozí otrávení diváci, částečně mě to prostě nechytlo. ale zpětně jsem měl pocit, že je to až příliš easy-to-hate film a že bych ho při dalším zhlédnutí ocenil víc...a k tomu došlo až několik let poté s extended verzí. ten film neni a asi nikdy nebude (a nemůže být) dokonalej, ale napodruhý už mě dostal. je to krásný, čistý, kamerou, střihem, zvukem, potlačením herectví a filmovosti ve prospěch co nejreálnějších impresí, což malick dotahuje do extrémnějších poloh ve svých následujících filmech...fascinuje mě to i strukturou, jak strašně malej a specifickej výsek života postav většinu filmu sledujeme, zasazenej mezi gigantický stvoření světa, přítomnost a konec odehrávající se mimo čas. vyhýbá se to tolika klišé rodinných dramat/coming-of-age filmů v dialozích (nebo spíš v jejich absenci) i dění, neni to ani tryzna, ani kýčovitě krásný, a přitom to tolik diváků svou upřímností vytáčí. zatímco v lecčems podobnej boyhood ohromuje zejména produkčně, ale jinak je pouze sledem důvěrně známých "filmových" výjevů, i když utlumených, strom života je neustále překvapující a stejných, resp. silnějších emocí dosahuje ve výsledku na mnohem menší dramatický ploše. dovedu si představit i verzi mnohem delší, materiál na to evidentně je, a vlastně se člověk nestihne nudit, protože to v tý svý flow ani na moment nezpomalí.

• 29.12.2017  18:44

beyond life (and death), resp. mimo kategorie. ještě větší zjevení, než předchozí dvě řady a prequel. bál jsem se senility, simple nostalgie a že to bude další z tupě oživovaných klasik poslední doby. a lynch překonal veškerá očekávání a přinesl asi nejgeniálnější "návrat", co jsem měl možnost vidět. je to děsivý, napínavý, dojemný, s nejvíc over the top humorem, obrazově i zvukově přenádherný, naprosto nepředvídatelný a kašlající na trendy. a samozřejmě je to jen pro ty (nej)trpělivější. léta jsem nebyl něčím tak upřímně nadšen. a ten vymodlenej payoff po 25 letech tam je, akorát trochu jinak, než jsem si představoval. a mnohem líp.

• 3.3.2017  12:54
    Neruda (2016)

Nebýt posledních 10 minut (včetně výborného posledního záběru), které ten film doslova vytáhnou ze dna, byla by to úplná ztráta času. Film, který je v teoretické rovině výborný, ale v praxi je to otřesně zrežírovaný, nasvícený, nabarvený, rozzáběrovaný, často nedoostřený bordel, kde se většina scén prostě tak nějak děje, a film plyne bez jakéhokoli dopadu. Ani ta občasná záměrná lacinost nefunguje. Přitom ústřední myšlenka se dvěma protagonisty je krásná, životopisný žánr je pojatý jako groteskní šestáková detektivka, sere se na informace, skáče časem i prostorem...a bohužel je z toho tak špatný výsledný film. Bernalův Peluchonneau by se dal sledovat a poslouchat donekonečna (spin-off!), a především díky němu to ve finále vyroste v něco víc, než tam celou dobu bylo. Můj první Larraín, ale od začátku jsem si říkal, jak by to bývalo mohlo dopadnout, kdyby to dělal někdo schopný. 50%.

• 15.5.2016  15:46
    Larry, kroť se (TV seriál) (2000)

Po čtyřech řadách zatím 80-90%.

• 27.1.2016  13:55

Jsem rád, že v době čim dál tuctovějších a umakartovějších komixových adaptací s plánem na tisíc let dopředu, se po Hateful Eight jedná o další (nejen zimní) multimilionovej blockbuster odmítající (nejen tu komixovou) seriálovost, natáčenej v reálných lokacích, s důrazem na hmotnost lidí, rekvizit i prostředí. Pořád je tu sice stále nic moc cgi zvířena, ale vzhledem ke stylu natáčení to ani jinak nešlo a navíc je s efekty pracováno hodně minimalisticky. Zároveň to jde dost proti mainstreamovým divákům, kdyby se to dotáhlo ještě o trochu víc, mohl to být totálně vyprázdněnej nihilistickej revenge survival, nicméně chápu, že nějaká úlitba tam být musela. Linie indiánských Searchers je taky super a konečně zas jednou nejsou na druhý straně jen divošský bestie bez jakýchkoli potřeb krom zabíjení. Škoda ještě pani mámy ve snech a vzpomínkách, syn by stačil. Dravci nepřekonáni, ale jinak je to hodně vysoko.

• 19.11.2015  12:21
    99 Homes (2014)

Ne vždy je potřeba plnit šablonu na 110%.

• 10.11.2015  20:04
    Pozůstalí (TV seriál) (2014)

1. série 90%, 2. 100%. Druhá série se posunula ještě výš a patří mezi to nejlepší, co jsem dosud viděl. Lindelof se lepší, všechno špatný z Lost zde napraveno;)

• 19.10.2015  13:11

Villeneuve by mohl být top mainstreamovej režisér (něco jako Cronenberg kolem Dějin násilí a Východních příslibů), akorát kdyby si vybíral lepší scénáře (snad je to teda tím). Bohužel je to celý jen taková hezky natočená banalita, v podstatě zbytečně dlouhá epizoda nijak výjimečnýho seriálu, podobně jako Prisoners. Celou dobu to teasuje, že přijde něco víc...a ono ne. Kdyby Emily Blunt nahradili mužem, nebylo by to zdaleka ono, ale na druhou stranu je její postava vlastně nejmíň zajímavá a jsou to předevšim Brolin a Del Toro, kdo by si zasloužil jiný, lepší film. Celý je to hrozně zjednodušující a démonizující, pod líbivým povrchem neni nic moc navíc (narozdíl od toho Cronenberga). Ze stejnýho prostředí je mnohem působivější třeba Miss Bala, ale i Counselor. 70%.

• 26.5.2015  21:55
    Daredevil (TV seriál) (2015)

V současný době asi to nejlepší od Mattela. Nicméně se obávám případnýho propojování univerza. 70%.

• 10.3.2015  09:51

Prkennost.

• 24.2.2015  21:09

Super postavy v ne tak super filmu. Chvíli observace, chvíli follow, chvíli tak trochu televize, pár podivných hudebních montáží a přiblblej epilog. V příliš mnoha ohledech je to nedotažený a nedůsledný, filmy, ze kterých to (teoreticky) čerpá, jsou bohužel na jinym levelu. Býval by to mohl být třeba českej Pusher, tak snad příště. Opatrných 70%.

• 13.11.2014  17:43
    Interstellar (2014)

Lepší než dřív, ale pořád ten samej Nolan se všemi klady a (především) zápory. Ještě třeba nechat uležet a vidět znovu. 70%.

• 5.11.2014  13:15
    Slídil (2014)

Marný shazování kil. Úmorně dlouhý, přesně tak, aby mohly zvraty učebnicově proběhnout na potřebných místech (což normálně nevadí, ale zde je to fakt školácký), a přitom je po prvních pár minutách všechno jasný a dál už to neni ničim extra zajímavý. Celý je to tak strašně přepálený, odtržený od reality a zastaralý, odehrávající se v jakýmsi vakuu mezi 70. lety a současností (dost mě překvapilo, když tam najednou lidi používaji smartphony). Navíc je to i tak nějak podivně nekoncepčně rozzáběrovaný, montáže jsou směšný a hudebně je to úplně mimo. Neni to nuda, navíc Horror house sekvence je vskutku napínavá (jakkoli trpí všemi neduhy filmu), ale je to celý fakt prom*daná příležitost.

• 29.9.2014  11:40
    Bílý Bůh (2014)

Ptákovina, co neví, čím chce být, takže jsou z toho nakonec nejmíň čtyři filmy v jednom. Ten nejlepší z nich, se super hlavní hrdinkou, co jde na party, je bohužel nejkratší. Jinak je to zmatený, nelogický, často vyloženě směšný podobenství o buhvíčem s dobře hrajícími psy.

• 16.7.2014  11:47
    Leviatan (2014)

Roztahanost, doslovnost, těžkopádnost, vykonstruovanost, karikaturní přepálenost i rádoby syrovost...zas jednou hype jak barák.

• 23.6.2014  14:26
    Hra o trůny (TV seriál) (2011)

Na začátku 3. série končím a tu a tam proklikám pozdější díly. První série mě chytla od začátku do konce, druhá už podstatně míň, třetí už se nedá. Některé postavy jsou fajn, ale jejich osudy v kontextu dění seriálu mě přestaly zajímat. Sice je super, že kdokoli kdykoli umře nebo může umřít, ale vlastně mě to nechává víceméně netečným k těm přeživším, přestávám o ně mít strach, protože tak nějak stejně zařvou všichni, jak se to zrovna bude hodit. Čím dál tim víc se tam už jenom bulvárně znásilňuje a mučí, jinak je to ale pořád skoro hodinová televizní nuda. V podstatě si stačí vždycky projet review aktuální epizody a dát si tu "nejožehavější scénu týdne, která zase trumfla ty předtim" a stačí. Top seriál ani zdaleka, to, že je předloha stále neuzavřená znamená, že to budou autor i tvůrci seriálu natahovat dokud to půjde. Jak strašně tuctový to je lze vidět na finále každý řady, prostě se jde tak nějak zas dál a za rok ahoj. Zkrátka alespoň ze začátku zajímavý pokus, který se stal velmi rychle ztrátou času. Zlatý Walking Dead, který je braný jako podřadnější, a přitom je ve svý častý hlouposti mnohem lepší a chytřejší než tahle nadhodnocenost.

• 12.5.2014  14:38
    Hany (2014)

Ulice + Gavras + mnoho dalších videoklipů či reklam. Naprosto zbytečná snaha o jednozáběrovost, ze které vzešly akorát mnohé problémy. Zvuk příšernej, kamera často neví, co sledovat, jak to zakomponovat, koho zaostřit. Mozaika osudů jedné noci, která ve výsledku působí jak reklama na mobilního operátora, se všemi těmi procházejícími a míjejícími se lidmi, kteří přesně odříkávají své dialogy a provádějí své (inter)akce (někdy lépe, někdy hůře). Nesmyslné používání hudby, od českých srágor po dubstep (třeba finále, eh?). Tematická zkratkovitost, kterou se snaží dohnat nikdy nekončící kecy - v tom filmu se mluví od začátku do konce bez přestání (s občasnými hudebními nebo voice-overovými pasážemi, to je jakože ta práce se zvukem), k čemu je pak tedy ten zamýšlený důraz na obrazovou stránku, když nic víc nepřidává? Je v tom vidět ta tendence současných (mladých) filmařů točit bezpečně z bubliny jen a jen sami o sobě a o uměleckém prostředí, ve kterém se pohybují, které dobře znají a mají ho trochu odpozorované a odposlechlé. Pak se to nazve generační výpovědí o prázdnotě, přestože je to prostě jen zinscenovanější noc z Národky a nějakýho privátu, kde je mládež zkažená jak v libovolným US videoklipu. A aby se trochu vystoupilo z comfort zone, dá se tam ještě náhodně vygenerovaná revoluce (protože přece chápeme všechny ty nepokoje a taky ten Gavras je cool). Abych jen nekritizoval, tak herci z toho v mnoha případech vycházejí obstojně, přestože musí všemi těmi kecy a gesty často až zbytečně hystericky v pár sekundách ukázat jednu z mnoha myšlenek autorů, což se nedělá snadno. Hany je ve výsledku blábolem tak strašně urputně se snažícím na sebe upozornit, až failuje ve všem potenciálně zajímavém, co si vytyčil. Tvůrci by se měli vysrat na lámání tuzemských rekordů za každou cenu (nejmladší, na jeden záběr, příště to vypadá na nejdelší), takhle tý vytoužený světovosti dosáhnou jen u nás, kde to jde snadno. Snaha se cení, ale nakonec ji přebíjí všechna ta otravně arogantní a sebestředná prohlášení o vlastní uvědomělosti a sofistikovanosti. 30%

• 30.1.2014  11:30

Bohužel to během dvaceti minut vystřílí všechno, co na tom je zajímavýho. Vrchol pak přijde ještě se scénou na schodech, tehdy jsem si říkal, že je to pořád ještě super. Jinak se to točí pořád dokola a všechno se doslovně říká a ukazuje, přestože je to srozumitelný. Upřímně by mě zajímalo, co je na tom pro mnohý diváky nepochopitelnýho. Kdo je kdo a o co jim jde je jasný během 5 minut, pak to v průběhu filmu zopakujou a dovysvětlí ještě asi milionkrát. Celá ta venkovská kukuřičná záležitost je zbytečná, ve finále vyloženě trapná. Škoda, odehrávat se to převážně v těch dvou bytech a okolí a srát na ty thrillerový rádobyšoky, byla by to pecka.

• 19.11.2013  16:18
    Nahoru a dolů (TV seriál) (2009)

Maloměstská monumentalita. Jeden z nejnedoceněnějších (přitom je to HBO!) a zároveň nejlepších seriálů. Definitivní konec se 4. sezónou snad nenastal (i když je to v tuto chvíli důstojně završeno) a po pár letech doufejme v další kapitolu.

• 31.10.2013  16:32
    Cirkus Bukowsky (TV seriál) (2013)

Ne, takhle opravdu nevypadá kvalitní seriál. Zas si někdo řekl, že dobrá kamera se rovná barevný filtry, že voice-over komentující dění v obraze je cool, že na zvuk se sere a hlavně ta techno hudba, že DJové nosí účes jak z linkin park na začátku tisíciletí, že michal dlouhý je zase záporák, že se bude flashbackovat vostopéro, stříhat přes osu a tak nějak jak to přijde, že občas dáme nájezd na něco, hrdina bude drsňák a kurevník učící na ff, postavy že budou všechny nesympatický a nezajímavý a že budem hodně lítat krajinou a sledovat auta...update po 3 dílech: něco málo se zlepšilo, ale na těch pár lepších scén je tam pořád víc těch nudných či blbých.

• 21.8.2013  12:08
    Southcliffe (TV seriál) (2013)

Téměř bomba. Škoda jen, že mají díly podobně jako Red Riding (v tomto případě jen mírně) sestupnou kvalitu. Nicméně oproti RR (i mnoha dalším tv počinům) je to o několik levelů výš i jako celek. 90% a musim zaokrouhlit nahoru.

• 3.1.2013  00:44

"Good director is someone who doesn't annoy you." (Howard Hawks)

• 23.11.2012  17:59

Jako ostatní Nolanovy filmy to člověka napoprvé strhne, respektive zahltí smrtelně vážně míněnými a rádobydůležitými promluvami a v rychlém sledu dávkovanými informacemi. Při dalších zhlédnutích už je ale zřejmé, že je to nefunkční a řemeslně nezvládnutá nuda, často až směšná. Nejhorší z trojice nových Batmanů a spolu s dalšími Nolany v podstatě dokonalá příručka toho, co ve filmu nedělat.

• 11.10.2012  21:59
    Looper (2012)

instant

• 11.10.2012  18:04
    Teorie velkého třesku (TV seriál) (2007)

za první tři řady a pár pozdějších dílů...

• 15.9.2012  18:44
    Perníkový táta (TV seriál) (2008)

1.sezóna 80%, 2.sezóna 90%, 3.sezóna 90%, 4.sezóna 90%, 5.sezóna 70%... Breaking Bad vždycky něco málo k dokonalosti chybělo. Zbytečně natáhnutá pátá série rozdělená po vzoru Sopranů na dvě půlky už jen potvrdila, že tam to "něco víc" prostě není a nebylo. V páté řadě je dobrých epizod jen pár (například předposlední) a věština toho, co se stane, byla celou dobu tak nějak očekávaná a když už k tomu nakonec dojde, už to není zdaleka tak působivé jak být mohlo. Ta westernovitost v závěru vyšumí do ztracena, cool úhly kamery a přechody mezi scénami se omrzí. Možné SPOILERY finále opět vyřešil další z Walterových gadgetů, což po letech také začala být nuda, Jesse je v poslední řadě většinu času nevyužit. Velká škoda je, že to v závěru nezasadili do ČR, když na tý storce o místním perníkovém království tak pracovali. Pak to mohlo být revoluční, jak tvůrci o finále tvrdili. Poslední epizoda působí tak, že ze všech těch zvažovaných konců byl vybrán ten divácky nejvhodnější, nejumírněnější a zároveň nejprůměrnější. Vůbec nemám chuť si ten seriál celý někdy dát znovu. Narozdíl od Wiru či Sopranů...a snad i těch Lostů.

• 23.8.2012  14:19
    Rodina Sopránů (TV seriál) (1999)

bigger than life

• 4.1.2012  10:46
    Maso a krev (1985)

po letech doceněno

• 27.11.2011  18:48

Jedno z nejlepších zakončení filmu, co jsem dosud viděl...

• 19.4.2010  18:41

Epické! Závěrečný set-up pro 3. sezónu je dokonalý!

<< předchozí 1 2