• Fantasy

Alita: Bojový Anděl (2019)

K Alitě může mít člověk spoustu výhrad, a nutno říct že oprávněných. Příběh je klasický předvídatelný origin hrdinky, která je výjimečná, nepamatuje si svou minulost a hledá někoho, komu by na ní záleželo. Víceméně nemá čím překvapit. Stejně tak romanická zápletka je (ne)překvapivě plytká a Keean Johnson se ani nemusí moc snažit, aby byl otravný. Nemluvě o klišé formátu idealizovaného ráje jako vystřiženého z Ostrova anebo Nevědomí, který se ukáže být tím skutečným zlem. Přes to všechno si Alita dokázala získat srdce nespočtu fanoušků, včetně mého. Film je totiž čistá adrenalinová jízda ve stylu Ready Player One, dopřává efektní souboje, oku lahodící choreografii a všemu vévodí samozřejmě sama Alita, která jakožto nečekaně sympatická a roztomilá protagonistka dodává snímku emoční složku. Škoda, že ostatní herci sekundují relativně chabě, s výjimkou zlaté stálice v podobě Chrise Waltze. No a vzhledem k tomu, jakým odporným cliffhangerem film skončil, očekávám dvojku do pár let - 90%

Zúčtování (2016)

Trochu krkolomná nápodoba Johna Wicka, ale uznávám, že celkem funguje. Zápletka samotná není nic extra ale hezky to odsýpá a nakonec pobídne i nějaké překvapení. Taková akční jednohubka - 75%

Nebezpečná laskavost (2018)

O něco snesitelnější než režisérův katastrofální pokus o reinkarnaci Ghostbusters, ale toť vše. Za celý film jsem zasmál jednou. Myšlenka díla nulová, v podstatě stokrát ohraná kaše. Paul Feig by to měl už vážně zabalit - 40%

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Poslední Relikvie smrti měly všechny ambice být velkolepým finále, pro mě však po letech stále zůstávají pouze důstojným zakončením kouzelnické ságy. Stále jde o precizně odvedenou práci filmařů, nicméně na rozdíl od Part 1 z toho nemám pětihvězdičkové šimrání pod pokožkou. Začátek nabíhá v podobném duchu, následuje celkem průměrná vloupačka do banky, taková poslední vsuvka, než se rozpoutá velká bitva. Následné převzetí moci v Bradavicích a tzv. "ticho před bouří" - to jsou asi nejlepší části filmu, ze kterých doslova dýchá epická ponurá atmosféra. Bohužel jen do momentu, kdy se Harry nechá zabít v Zapovězeném lese. Kdyby tehdy film skončil, dal bych mu s klidem v duši s pět hvězd. Bohužel ale pokračuje dál a to velice, velice rozpačitě. Už scéna, kde se Harry objeví bez brýlí v bílé hale a prohodí pár slov s imaginárním Brumbálem je dost přitažená za vlasy, ale vrchol trapnosti je teprve vystoupení Velkého Voldyho, krále komiků. Celá sekvence na nádvoří je prostě směšná a při prvním zaznění "Harry Potter je mrtvý!" zcela reflexivně přetáčím po 30s. Harry poté velmi příhodně obživne a začíná druhá část souboje, který ale po vatovém kecání na nádvoří už nemá prakticky žádný náboj a jen se čeká na konec. Ten přijde, a to co možná nejvíc klišé způsobem v historii, kdy padouch prostě NEMŮŽE hrdinu jen tak zabít, ale potřebuje si s ním ještě chvíli pokecat, načež se rozpadne na prach. A epilog lze definovat slovy "Tak přesně tohle jsem nepotřeboval vidět". Filmu jako celku prostě schází lehkost první části, která je pro tento typ vyprávění důležitější, než si je kdo ochoten připustit - 80%

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Velice nedoceněný díl. Nechápu zdejší komentáře poukazující na údajnou "prázdnotu děje" a "vleklé tempo". Já nejsem zapřisáhlý Potterhead, nemám pokoj polepený plakáty z filmů ani mou knihovničku netvoří sběratelská edice knižní ságy. Přesto mohu s klidem v duší prohlásit, že první část Relikvií smrti je unikátní, jedinečný film. Začíná adrenalinovou honičkou, poté příběh prolne malinko pomalejší pasáž se svatbou, načež se však věci v mžiku zkomplikují a začíná s přehledem nejlepší část. Mé velké díky patří Davidu Yatesovi, který spolkl svou pýchu, podstoupil riziko a dopřál nám několik desítek minut, kdy jen sleduje konání ústředního tria. Prostě chvíle, kdy nevybuchují budovy ani vzduchem nelétají Avada Kedavry. A to je na tom dokonalé. Celá tato pasáž je orientována lidem, kteří už s těmi postavami něco prožili, mají k nim vybudovaný vztah a ví, že se s nimi vidí co možná naposledy. Já to věděl a také jsem hltal každý dialog, každou úchvatnou pasáž, ať už riskantní stealth na Ministerstvu kouzel, klidné táboření v zasněženém lese či návštěvu Godrikova dolu. Všem jim ale vévodí krátká a jednoduchá, ale krásná a úderná taneční scéna. Platí zde opět to, co jsem napsal v minulém komentáři, a to že pokud jste příležitostný divák a čekáte velkolepé CGI souboje, nebudete spokojeni. Ale pokud jste srdeční milovník ságy a trio Harry-Ron-Hermiona je pro vás základním kamenem všeho, co se na plátně děje, nemůžete si film nezamilovat. A už jen kvůli místním tvrdým reakcím mám nutkání přidat si snímek do své top10, abych aspoň svou troškou do mlýna pomohl obhájit tento neskutečně nedoceněný klenot. 95% PS: Dokonalé dílo, až na posledních 10 minut. Takhle zoufale natahovanou a klišé umírací scénu by člověk pohledal (i když o jedné bych věděl), až mi bylo spíš trapně něž smutno. Malá vada na kráse, ale nic to nemění na mém názoru.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Je to asi ojedinělý názor, ale pro mě jde určitě o jednu z lepších Potterovek. Princ dvojí krve sází na správnou notu a nabízí spoustu pamětihodných okamžiků. Snad poprvé o Kamene mudrců jde totiž o film, který nemá žádnou hlubší zápletku - po Bradavicích nepobíhá uprchlý vězeň, na programu dne není soutěž o kouzelnickou slávu ani školu neterorizuje sadistická ministryně. Jde o pouhý další školní rok, obraz života studentů, který sága přesně potřebovala. Konečně se hlouběji prokreslují vztahy, které byly dříve jen povrchně líznuté, ze školních předmětů se dočkáme více než jedné vyučovací hodiny za film a najde se čas i na poslední dobou hojně opomíjený famfrpál. Je jasné, že koho chemie mezi charaktery nezajímá a sleduje HP kvůli soubojům a zábleskům z hůlek, bude zklamaný. Já jsem ale dostal přesně to, co jsem chtěl, a to se odráží i na mém hodnocení. Film nikam nespěchá, hezky se táhne, prohlubuje pouta a doplňuje znalosti nečtenářů. Možná by mě neurazilo krapet více z Harryho, Rona a Hermiony pohromadě, na čemž v podstatě celá sága stojí a padá, ale jde jen o mé zbožné přání. Solidně zvládnutý díl. 80%

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Nejrozporuplnější díl ságy od Tajemné komnaty. Jedni ho považují za bezkonkurenčně nejlepšího Pottera, jiní ho zase odsuzují za nepříliš záživný děj a zběsilé tempo. A teď kde je pravda? Hned zpočátku si všimnete změny v tónu vyprávění. Většina postav je protivná a zatrpklá, chovají se náladově a nepříjemně. Harry v tomto ohledu přímo exceluje – každou chvíli se na někoho utrhne nebo od sebe odhání přátele. Na jednu stranu tak jde o přirozený vývoj postavy a nemůžeme se zlobit na autorku (potažmo scenáristy), že se snaží ukázat temnější stránku slávy a popularity, ale na druhou stranu jsou tyto scény prostě nepříjemné, z čehož může pramenit i zášť diváků. Nikdo se přeci nechce dívat na jen negativní film. Objektivně je však film je opravdu zručně natočený a sestříhaný - na to, že jde o nejdelší knížku, se podařilo přenést vše podstatné v poměrně krátkém čase do vizuální podoby. Z vynechaných pasáží mě sice lecco zamrzelo, zejména četné scény se Siriusem, jež výborně dokreslovaly jeho charakter a tím činily jeho skon mnohem víc smutný a dojemný (ve filmu totiž dost utrpěl tempem vyprávění a nezbavil jsem se pocitu, že šlo jen o další „smrt na konci, aby se neřeklo“), ale je mi jasné, že by to do limitu už prostě nevešlo. Co ale David Yates vůbec nezvládl je Harryho romance s Cho, která je velmi povrchní a vyzní úplně do prázdna. Alespoň že Imelda Staunton v roli „ďábla v růžovém“ odvádí slušný výkon a dotváří tak rychle houstnoucí atmosféru světa. Výuka Brumbálovy armády taktéž nabízí osvěžující prvky a závěrečný souboj v hale Ministerstva patří k tomu vůbec nejlepšímu, co Potterovská sága nabídla. Škoda, že se na podobný epický duel nezmohly i Relikvie smrti. Fénixův řád se za mě nejvíc podobá Vězni z Azkabanu, a to tím, že chvíli trvá, než doceníte jeho kvality. 90% PS: Co však velmi zklamalo je úplný závěr. Celá sekvence odjezdu z Bradavic vůbec nesedí do feelingu konce. Snaha o rádoby hepyend a Harryho povzbuzující hláška "my máme něco co Voldemort ne" zcela podkopává melancholický podtón tragických událostí na Odboru záhad a smutný dozvuk, který by měli hrdinové i diváci cítit v závěru, je uměle nahrazen hrou na veselou notu. Jednou by se holt vyplatilo nevymýšlet blbosti a jet podle knihy.

Krotitelé duchů (2016)

Jedna hvězda za triky, které se povedly a byly v podstatě jediné, co mi na starých Krotitelích chybělo. Jinak hrůza a děs, ubohá vykrádačka, co se prsí legendární znělkou. 15% PS: Co v tomhle filmu dělal Chris Hemsworth?

Nevědomí (2013)

Vesmírné sci-fi Toma Cruise. Už když jsem v traileru viděl Tomíka v bílé soupravě se stylovým samopalem, věděl jsem, že vizuál filmu bude úchvatný, a taky že je. Namátkou vyberu třeba trosky stadionu nebo pohřbenou knihovnu. Horší už je to s příběhem. Už začátek je trochu natahovaný a rozpačitý, jako by měl režisér detailně promyšlený celý svět a historii, ale ne a ne přijít na to, čím zaplnit těch 120 minut. Nakonec sklouzl k tradičnímu klišé zlé umělé inteligence, co chce zničit svět. Nebylo to vyloženě špatné, ale občas mi přišlo, že se to dalo posunout ještě dál - vymyslet něco nového, lepšího, odvážnějšího. Líbila se mi prostřední část, kdy se Jack setkává s odbojem a dozvídá se, že není tak úplně tím, za koho se považuje. Ještě bych zmínil jeho interakce s Andreou Riseborough, která si svůj part odbyla na výbornou. Naopak Olga Kurylenko byla nevýrazná a manželství s Jackem jsem jí nevěřil ani na chvilku. Akce je bohužel úplné minimum, vlastně vrcholem je krátká přestřelka mezi třemi drony a pár tucty povstalců. Závěr opět předvídatelné klišé. Menší role Jaimeho Lannistera potěšila. Film je vcelku ryze průměrné sci-fi, které se vám do týdne vykouří z hlavy. 60%

Hanebný pancharti (2009)

Neskutečné! K čertu s Pulp Fiction, tohle je Tarantinova jasná vlajková loď! Tenhle mistrovský kus filmařiny mě udržel po celou dobu stopáže v takovém napětí, že se to nedá slovy popsat. Opravdu jsem nečekal, že to bude tak dobré, ale v současné chvíli si vážně nedovedu představit lepší, dramatičtější, a hlavně originálnější snímek z tak nechvalně proslulého období moderních dějin. Celý film od začátku do konce je jeden velký skvost, ale nejvíce mě zaujal právě originální konec. Pořád jsem čekal, jak Tarantino zapasuje svůj film do historie tak, aby nepopíral žádné skutečné události, jako to dělají ostatní filmaři, to by ale nebyl Tarantino, kdyby si to neudělal po svém. A díky bohu za to, protože jestli jsem něco nečekal, tak že uvidím dva prvotřídně nasrané Amíky rozstřílet Führera na cucky. Herecké obsazení snad ani netřeba vychvalovat, nejvíce mi ale zaimponovaly dámy Melanie Laurent a Diane Kruger. Dokonce i Brad Pitt, ač mi tam zpočátku moc neseděl, si postupně našel své místo. "Kdo z vás chce Německu něco vzkázat?" - "To já chci Německu něco vzkázat. Že tady teď všichni chcípnete. Jmenuji se Shosanna Dreyfusová a toto je tvář židovské pomsty." 95%